Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2014., 14:55   #1
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
(riješeno) Random gašenje računala

Daklem, curin komp, gasi se potpuno randomly neovisno o programima koje vrti i/ili opterećenju. Nekad odmah nakon paljenja a nekad nakon pola dana.

Nije pregrijavanje i nije softverski, to sigurno.

Google kaže da su jedan mogući problem naphani kondenzatori na matičnoj - jesu malo napuhani ali ništa strašno.
Postoji li šansa da je problem u napajanju ili nečem drugom i kako to provjeriti osim zamjenom komponente?
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 15:15   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
maticna ili napajanje. potencijalno cak i ram, iako bi bili prisutni i drugi simptomi (pucanje programa, downloada, random reset pri bilo kakvom poslu, ali cesce).

ali da, kondenzatori mogu biti. takoder sam imao i slucaj gdje je +5VSB (stand by napon koji "drzi" plocu upaljenom) lagano setkao ispod 4.5V, tup - komp se ugasi. ali napominjem - meni se gasio, stavljeno drugo napajanje, problem rjesen.

prvo sto imas je promjena kondenzatora. ako imas lemilicu i iole iskustva, pol sata da se sve raskopa, iscupaju nabubreni kondenzatori i uglave drugi.

no opet, zasto jesu otisli kondenzatori? najcesce zbog "kvalitetnog" napajanja, tj napona koje daje napajanje........ tako da bi valjalo otvoriti i napajanje pa pogledati u kakvom je ono stanju, sve pospajati pa ga opteretiti kroz raznorazne benchmarke, pa izmjeriti napone mulitmetrom....... ima tu sta raditi, samo je pitanje da li ti se da / da li znas / da li se isplati .


i da, nisi naveo najvaznije - o kojim tocno komponentama se radi?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2014., 10:57   #3
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Hvala za pomoć!
Za komponente nisam siguran o čemu se točno radi (zaboravih), ali je otprilike nforce 430 matična (Gigabyte mislim) uz Atlhone X2 "nekoliko-tisuća-plus" i 4GB RAM-a. Spojeno na napajanje od još puno starijeg kompa pa je zato to prvi sumnjivac.

Ništa, mislim da ću promijenit napajanje pa ako pomogne super, ako ne nova matična, proc i RAM i gotova priča.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2014., 12:57   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Garant kondići jer sam imao istih problema na ploči sa identičnim čipsetom.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2014., 13:29   #5
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Coconut
Kakve to fakin veze ima s "identicnim" cipsetom ?!

Ak su kondici, kondici su... Ala usporedbe.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2014., 15:38   #6
JohnnyBoy
Guest
 
Postovi: n/a
Kondezatori su u pitanju, imao sam slican slucaj na jednoj drugoj ploci na kojoj su se 3 komada napuhala, restart je slijedio svako malo a ponekad i gasenje.
  Reply With Quote
Staro 16.03.2014., 12:40   #7
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Na kraju ipak nisu kondenzatori nego napajanje.

Kupio i stavio drugo, nije radilo kako treba kada sam spojio sva 24 pina, ali sa spojenih samo 20 radi bez greške, problem s gašenjem potpuno nestao.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2014., 13:51   #8
JohnnyBoy
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Na kraju ipak nisu kondenzatori nego napajanje.

Kupio i stavio drugo, nije radilo kako treba kada sam spojio sva 24 pina, ali sa spojenih samo 20 radi bez greške, problem s gašenjem potpuno nestao.
Smatras li da je to normalno da radi s 20 pinova a ne sa 24 loooool :P
  Reply With Quote
Staro 16.03.2014., 14:32   #9
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Bilo bi dobro promijeniti te napuhane kondanzatore na ploči.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2014., 19:38   #10
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
@Johnny - iskreno nemam pojma kako to ide, to je onaj dio gdje nisam čitao uputstva.
Konektor je 20+4, kad je spojen skroz ne radi kako treba a kad su spojen samo dio sa 20 pinova sve radi bez greške. Dok radi radi, ja sretan.
sholky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na