Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.11.2010., 23:57   #1
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
(riješeno) Problem sa instalacijom Windows 7 OS-a na kućno računalo

Pozdraf svima.
Dakle, imam čudan problem.
Komp se sastoji od slijedećih komponenti:
Gigabyte GA-M56S-S3
Athlon 5600 X2
Gigabyte 8800 GTS 512
Kingmax DDR2 800 1x2 GB
Računalo jednostavno ne želi instalirati W7 na hdd.Radi se o ultimate x86 verziji. Prije su bili XP gore, i radili su bez problema. Dešava se to da mi dođe do dijela Expanding files, i onda krene par postotaka pa stane, stoji tako po par minuta, pa ja izvadim cd i vratim ga ponovo unutra, te instalacija krene opet par postotaka dalje i opet stane.
Trenutno je nakon nekih 3h zajebancije došlo do 92% i sad više ništa ne pomaže da nastavi.
Pokušao sam resetirati bios, mijenjati sata kablove, promjenio sam i pržilicu no ništa ne pomaže, jednostavno svaki puta ide tako na guranje, i dođe do cca 90% i tu stane.
CD je 100% ispravan, isprobao na svom kompu instalirati na drugom hardu i sve normalno prošlo,sad čak imam i dual boot x64 i x86 na kompu, a na ovom neće.
Nisam ni siguran da li sam u pravom podforumu jer više neznam šta ne valja, nešto od hardvera, ili što.
Diskovi rade u IDE modu, provjerio sam i to u BIOS-u, tako da stvarno neznam šta bi više moglo biti. Da nije problem u kompatibilnosti matične, odnosno čipseta na njoj i samog OS-a? Guglao sam ali nisam našao ništa pametno, pa ako itko ima kakvu ideju ili koristan savjet, neka puca slobodno.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 06:15   #2
Charmander
Ultrapiretik
Moj komp
 
Charmander's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 900
dok sam stavljao w7 ultimate x64 gore, nisam trebao nista mjenjati mod diskova. probaj ostaviti u onom "sata" modu ili kako se vec zove pa probaj opet.
__________________
Moja trgovanja: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Picoin invite: bass999 // minepi.com/bass999
Charmander je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.11.2010., 08:40   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
BIOS zadnji? Iako sumnjam da će pomoći, prebaci diskove u nativ sata mod.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 11:14   #4
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Za diskove imam opcije IDE, RAID, ACHI, pa sa ih ostavio u IDE, znači to nisam dirao.
Ostavio sam komp preko noći da stoji upaljen, jutros se probudio i vidim da se instalacija ipak nastavila dalje u jednom trenutku, jer me dočekao izbornik vremenske zone.
Instalacija dovršena, no opet postoji problem.
Komp radi stabilno dok ne ubacim bilo kakav dvd ili cd u pržilicu. Opet sam mijenjao kablove, stavljao svoju pržilicu koja radi 100% ispravno, no ista stvar. Par minuta nakon što ubacim bilo kakav medij unutra, izbaci mi poruku "windows explorer has stop working" i više nemogu mijedan windowsow program pokrenut, znači media player, internet explorer i slično, dok npr. firefox, avg, i ostali programi koji su naknadno instalirani rade normalno.
Gledao sam po netu, ali nigdje nisam našao SATA drivere za tu matičnu za W7, sve što ima na službenoj stranici su realtekovi audio driveri, a i to je valjda više zbog sučelja nego zbog stvarne potrebe, pošto zvuk radi jednako sa njima i bez njih.
Pokušati ću još napravit update BIOS-a, pa ako ni to ne upali, onda stvarno više neznam šta da napravim. Jedino da probam konaktirati Gigabyte, jel ima tko iskustva sa njihovom službom za podršku, koliko dugo se čeka na odgovor i te fore.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 12:07   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Uključi AHCI pa vidi što će onda biti... Možda će te dočekati BSOD, ali svakako preporučam da ponoviš instalaciju.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 13:25   #6
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Dakle, flashanje BIOS-a nije urodilo plodom, opet se ista stvar događa.
Domy, misliš da probam reinstalaciju OS-a s tim da diskove prebacim u AHCI mod ili kako?
Pardon, cijelo vrijeme pišem diskove, a u biti je samo jedan disk.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: D-I-A-B-L-O. 16.11.2010. u 01:41.
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 13:51   #7
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Da, prebaci u AHCI pa ponovi instalaciju.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 14:27   #8
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Ja bi probao samo sa jednim keksicem rama..
Odnosno istestirao bi svaki zasebno, rekao bi da memorija zeza.
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 14:43   #9
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Domy_os, hvala na savjetu, proradilo odmah sve, reinstalirao windowse u ACHI modu za 15 minuta.
Joke, memoriju sam testirao odmah sa memtestom ali kao što vidiš, nije bilo do nje.
Eh sada, može li objašnjenje, zašto u AHCI modu radi normalno, a u IDE neće, dok kod mene na kompu x64 ultimate radi u IDE/S ATA sasvim normalno?
U čemu je fora?
__________________

Zadnje izmijenjeno od: D-I-A-B-L-O. 16.11.2010. u 01:41. Razlog: tipfeler
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 21:00   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Ja bi razlog tražio na relaciji Mirkosheet - NVIDIA® nForce 560 chipset - IDE mode, za AHCI (SATA native) su morali stavit drv na install dvd inaće ništa od instalacije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.11.2010., 01:39   #11
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Ma mislim katastrofa, ovo mi je prvi puta da sam imao takav slučaj, na laptope sam dizao sedmicu bez problema u native ide ili sata modu, nisam morao prebacivat na AHCI, dapače, morao sam prebacivati sa AHCI na sata ili ide, a na stolnom računalu moram...
Anyway, malo sam danas gledao, i njegov komp sada ispada da radi brže, i to dosta brže od mog, poglavito gledano na reakciju pržilice te hdd-a, pa se sve pitam, bi li meni pomoglo da i ja pokušam sa reinstalacijom u AHCI načinu rada?

Komp je iz "moj komp".
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2010., 09:28   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Sad znaš zašto se preporućuje install u nativnom sata modu rada, prednosti bi trebalo biti još samo je pitanje koliko su i realno korisne / iskoristive. Disk transfer bi trebao biti isti ili brži od IDE mode rada, mada sam u par situacija dobio (nevjerojatno ali istinito) da je IDE mode bio brži vjerojatno posljedica šroteks drajvera.

Kod W7 i Viste koji odrade sve sami (yea right) stvar kako - tako funkcionira dok kod XP - a moraš dodati odgovarajući drv. na install cd. Zato dosta (l)usera u tom slućaju po automatizmu prebacuje na IDE mode jer neznaju / lakše im je / prekomplicirano im je navedeno napravit.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2010., 11:21   #13
vlado666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: B. Greda
Postovi: 10
Imam istu ploču i napokon sam našao riješenje problema (već mjesec dana se patim s instalacijom win 7). Zanima me još jedna stvar:

Htio bi napravit dual boot win xp sp3 (32 bit) koji trenutno koristim i win 7 ultimate 32 bit. Pokušavo sam prebaciti na ploči na ACHI i onda mi win xp ne radi, pojavi se BSOD.
Da li je moguće napraviti da i XP radi na ACHI?


edit:
Malo sam tražio po google i našao da se može s diskete ACHI driver ubaciti prilikom podizanja OS (ladice diskete nemam stoga ne mogu to). Ima mogućnosti i naknadnog ubacivanja ACHI drivera no to baš i nisam najbolje skužio i može se pomoću nlite ubaciti driver u cd od win xp što mi najbolje i odgovara. Jel mi može netko reći naći link za skidanje ACHI drivera od ploče Gigabyte GA-M56S-S3 (nforce 560). Da nebi zabunom nešto pogrešno skinuo i smrdo sve.

Zadnje izmijenjeno od: vlado666. 08.12.2010. u 11:36.
vlado666 je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2010., 11:25   #14
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Moguce je da integriras drajvere u samu instalaciju XP-a, ili ubacis na disketu pa prilikom ionstalla "povuces" (F6)!
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2010., 12:53   #15
vlado666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: B. Greda
Postovi: 10
Znam da se to može ali nemam ladicu za disketu.

našao sam ACHI driver od ploče za win xp 32 bit na proizvođačevoj stranici:
http://www.gigabyte.de/products/prod...px?pid=2607#dl
Kod njih piše da je to driver koji trebam staviti na disketu i pri instalaciji stisnut F6. Jel taj isti driver stavim na xp cd pomoću nlite ili trebam neki drugi file?
vlado666 je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2010., 13:08   #16
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
To je taj file.
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2010., 11:20   #17
vlado666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: B. Greda
Postovi: 10
prebacio sam na ploci na ACHI mod ali ne radi. Win 7 se opet instalira jako sporo a xp mi ne radi na kad je ploca na ACHI (u win xp sam ubacio s nlite programom ACHI driver ali se opet pojavi BSOD)

Ima li tko kakav prijedlog?
vlado666 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2010., 13:46   #18
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Dual boot xp-a i sedmice je inače glavobolja. Neznam zašto i kako no gotovo svi koji su pokušali isto su na kraju završili sa problemima jer nakon određenog vremena bi ili jedan ili drugi OS prestao funkcionirati. Stoga ti savjetujem da se okaniš te ideje i odabereš si jedan OS koji ćeš koristiti.
Eventualno da instaliraš na dva zasebna harda pa ih po potrebi preštekavaš.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na