Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.07.2016., 10:08   #1
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Problem s kompom nakon nadogradnje memorije

AMD Athlon II x4 620, 2.6GHz
Asus M4A78 Pro
G Skill F2-6400 DDR2 800 4x 2GB = 8GB (5 5 5 15 400MHz)
Nvidia GTS 250 1024MB
WDC WD5001AALS-00L3B2 500GB
Napajanje mislim da je Corsair 430W uglavnom znam da nije šrot jer sam ja slagao konfiguraciju i birao komponente. Taj komp je bratov i u njegovom je stanu, a ne kod mene tako da nemogu odmah vidjeti.

Ovako na kompu je bio nekih 5-6 godina Windows 7 32bit s 4GB i onda se ukazala potreba za više rama, pa sam nadogradio s 4GB na 8GB tako što sam opet kupio 2x2GB G Skill memoriju kako bi bilo što kompaktibilnije i stavio gore Windows 10.

E sada problem je slijedeći vezano uz memorije prošao je mem test od Windowsa 10 to je ono testiranje prije ulaska u Windowse, nakon što stavim da hoću testirati memorije u Windowsu i onda se komp restarta i tada kreće testiranje. Pa kad završi testiranje, poslije ulaska u Windowse javi da je sve uredu. Ukratko rečeno Windows nije prijavio problem, ni nakon dva testiranja, ni nakon testiranja samo dvije nove memorije u kompu.

A opis problema je slijedeći, ponekad odnosno ne uvijek komp se ne želi pokrenuti ni nakon 5-6 puta što tipkam na gumb za paljenje, ni nakon 5-6 puta na tipku napanjanja, ni nakon što 5-6 puta ištekam pa uštekam kabel, ni nakon par puta clear cmos već tek nakon što izvadim dvije memorije van i onda odmah se komp diže i BIOS pita za postavke, ja odaberem default i poslije uđe u Windowse.
A ponekad sa svih 4 keksa memorije normalno se PC pokrene 3-4 puta zaredom i uđe u Windowse i sve dalje normalno radi bez izbacivanja tijekom igranja, surfanja, gledanje filmova itd.

Problem s pokretanjem kompa se nije odmah pojavio, već tek nakon 5-6 dana rada i kad uđe u Windowse sve normalno radi tako da mi nije uopće jasno u čemu je problem.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2016., 10:41   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,349
Vrati stare/druge kekse RAMa pa vidi hoće li se isto događati s njima.
Ako da, onda je problem u ploči, a ne RAMu.
Ako ne, onda je do RAMa - jednostavno nije kompatibilan s tom pločom. Ni prvi ni zadnji takav.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.07.2016., 10:43   #3
bamuja
ex zmaster76
Moj komp
 
bamuja's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: pula
Postovi: 327
flash biosa, pa probaj u biosu rucno staviti frekvenciju na 800mhz
bamuja je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2016., 16:24   #4
oxer
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 156
Timings ok?


Ja imao slican problem, ispalo da mi CPU nije podržavao toliko rama. Probaj sa updateanjem biosa i ovime što je kolega savjetovao.

Koristiš ove turbo opcije matične? Možda to clocka i memoriju? Ali koliko sam proučavao to je softwareski sve unutar win.
oxer je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2016., 01:04   #5
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Sve 4 memorije nose oznaku G-Skill F2-6400CL5D-4GBNT, s tim da su latencije 5-5-5-15, i stavio sam 800MHz.

A u ovoj tabeli koju je stavio forumaš oxer taj tip memorije nepostoji točnije zadnje dvije oznake NT ne znam jel to ima kakve veze. Osim toga probao sam i podignuti voltažu na 1.99V jer mi ne nudi 2.0V već ide u koracima 0.09V i ništa se nije promjenilo i dalje zeza.

Što se tiće biosa u biosu piše verzija 1303, dok u ovoj tabeli isto tako piše za taj procesor Athlon IIX4 620(ADX620WFK42GI),2.6GHz,512KB,rev.C2,95W,SocketAM3 1.02G 1303.

https://www.asus.com/Motherboards/M4.../HelpDesk_CPU/

Dali to ima kakve veze dal je važno koji je bios upitanju za procesor ?
Hoću reći dali bude sve uredu ako upgrade-am na najnoviju verziju biosa vezano uz procesor ?
Još nisam dosada radio nikakvog flešanje biosa na bilo kojem kompu jer mi se nije ukazala potreba za time.
Dali je uredu obaviti flešanje biosa iz windowsa preko Asus programa ?

Osim toga pod Driver & Tools na Asusovoj web stranici nepostoji driveri i alati za Windows 10 već samo do Windows 8.1.
Dali to ima kakve veze ?

https://www.asus.com/Motherboards/M4...Desk_Download/

Nema OC samo ono kaj zna dizat i spuštat vrijednosti MHz za procesor radi uštede energije, tipa s 800Mhz skoči na 2600Mhz i obrnuto, s tim da sam i to bio isključio i nema razlike.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2016., 08:01   #6
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
DANCI
Kod mene (vidi moj komp) uredno radi 4x2GB DDR2 i to miksani keksi (2x2 crucial, 2x2 super talent) koji čak ni nemaju iste latencije.Dakle proc sigurno podržava 8 GB.

Ali, na ASUS p5q koja je doduše socket 775 te intel chipset, kalvarija: nema šanse da ploča stabilno radi u 4x2 GB konfiguraciji. Probao sve moguće: 8(!) setova 2x2GB ddr2 800 različitih proizvođača (crucial, kingston, kingmax, super talent)u svim mogućim kombinacijama, dizao napon, spuštao latencije, single channel, dual channel isključio pa uključio sva ona čuda u biosu koja su za tzv. optimizaciju memorije, spuštao brzinu na 667 pa i na 533 - ništa!
Ploča se ponaša gotovo identično kao tvoja: ili ne buta uopće ili digne vindoze ali onda prilikom podizanja bilo kojeg programa se zblokira.
Bios na asusici je zadnji dostupan, tj. KET bios koji je navodno tvikan od nekog frika da bi ploča kakti još bolje radila. Ista stvar se dešava i sa oficijalnim ASUS biosom (2203). Kad su samo dva keksa unutra, ploča radi kao san.

Kopajući po netu, skužio sam da ASUS ploče rade velike probleme kad se popune sva 4 utora sa keksima (to je tako sa gotovo svim pločama koje su za DDR2 memoriju bez obzira na čipset - kako za intel tako i za amd).
Neki ljudi bi uspjeli dobiti stabilan rad sa 4 keksa, ali to su bile memorije koje su radile na 2,4+ voltaži (corsair, geil, ocz) a tako visoki naponi su za normalne ddr2 800 kekse pogibeljni.
Ukratko, ja svoj problem nisam uspio riješiti do sada, ploča radi i dalje sa 2x2 GB rama.

Probaj kaj su kolege rekle, spucaj gore zadnji dostupan bios pa se možda nešto promijeni na bolje.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2016., 02:41   #7
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Citiraj:
Autor DANCI Pregled postova
kupio 2x2GB G Skill memoriju kako bi bilo što kompaktibilnije i stavio gore Windows 10.
F2-6400CL5D-4GBNT je Value RAM...
Ajde uzmi sva 4 keksa i pogledaj jesu li isti čipovi na njima jer Value Ram se obično radi po "daj šta daš" principu i nemora nužno biti da su isti čipovi na sva 4 keksa iako je oznaka ista.

EDIT: Kad već svi spominjete...
P5Q-EM uredno radi sa 4 keksa OCZ Fatal1ty DDR2jke dok ne želi raditi sa 4 keksa G.Skill Pi. Radi sa 3 keksa G.Skill-a ali čim ubacim četvrti ne boot-a.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies

Zadnje izmijenjeno od: osspaljeni. 31.07.2016. u 10:30.
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2016., 04:21   #8
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Ali, na ASUS p5q koja je doduše socket 775 te intel chipset, kalvarija: nema šanse da ploča stabilno radi u 4x2 GB konfiguraciji.
Ovak, na Asus p5q deluxe radi mi 4 plocice po 2GB i sve su razlicite. Jedna je no name cak ali.. sve imaju isti CAS za rad na 800MHz po difoltu te su sve na 1.8v po SPD-u. Ako se ubaci bilo koja druga koja radi recimo na 1.9v ili 2.1v itd... raspad systema.

Latencije nisu problem, ako ubacim neku sa CAS 6 kao Patriot recimo... sve odu na 6...

@DANCI dali stara i nova memorija po SPD tablici koristi identicnu voltazu i dali je identican CAS po SPD-u ?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2016., 10:07   #9
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Meni isto na P5Q pro 4 pločice od 2gb s tim da su u paru 2+2. Mislim da sam morao ručno postavljat voltažu ili latencije i to prvo staroj pa onda novoj ili tako nešto u protivnom nije radilo.
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na