Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2009., 02:35   #691
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
meni nije do ekologije, sta me briga za tih par vati

nego, zar nebi bilo bolje da se napaja drito sa ploce? daleko od toga da je to meni ili 99% ljudi ogranicavajuci faktor kod kupovine graficke kartice, samo kazem da bi bilo bolje . nista vise.
Ona se i ovako i onako napaja sa ploče, samo nekima to što dobiju sa te sise nije dovoljno...
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 03:10   #692
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Ona se i ovako i onako napaja sa ploče, samo nekima to što dobiju sa te sise nije dovoljno...
moja ne trazi nista osim sise
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 09:19   #693
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Velika većina nas ima napajanja koja će bez problema izdržati zahtjeve te kartice pa stvarno ne vidim nekog problema oko toga. Još ako uzmemo u obzir da dobar dio današnjih grafi zahtjeva dodatno napajanje, problem ispada još minorniji.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 09:32   #694
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Da...imam napajanje od 600w pa nije bed ak mi grafa troši 350w. NIje to meni računica, iako se nemam što javljat.

Mislim da bi bilo u redu da za par(citaj jednu dvije) dobijemo grafe bez dodatnog napajanja a u rangu recimo 4870. To je moje mišljenje, jer tko zna kako ce sa strujom sve to ići, mada nije neka lova ali se kroz godinu dana nakupi.

ali nebu naravno...system of a down(bolje ovak, jače grafe više troše, više struje..više para...)

Zadnje izmijenjeno od: Halos. 27.02.2009. u 09:51.
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 09:39   #695
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Velika većina nas ima napajanja koja će bez problema izdržati zahtjeve te kartice pa stvarno ne vidim nekog problema oko toga. Još ako uzmemo u obzir da dobar dio današnjih grafi zahtjeva dodatno napajanje, problem ispada još minorniji.
Ma nije problem samo što treba jače napajanje, nego manje zagrijavanje, manja potrošnja struje, manje kablaže po kućištu...
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 09:46   #696
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Čisto sumnjam da će se ubrzo pojaviti jača grafa bez dodatnog napajanja. Tek kada proizvođači ploča budu izbacili neke nove chipsete koji će davati više od trenutnih 75W putem PCI-E. Do tada no chance bez obzira šta se proizvodni proces grafa sve više smanjuje (a time i njihova potrošnja).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 11:33   #697
Mljac
Premium
 
Mljac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zaprešić/Laduč
Postovi: 457
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Sve u svemu, isti slučaj kao što je nekada bilo sa 6800GT/Ultra u odnosu na 7600GT.

Na RV740 chipu je vjerovatno preko milijardu tranzistora (ipak je smanjen proizvodnji proces pa bi bilo za očekivati da su povecali i broj tranzisotra u chipu) koji rade na 100-130 MHz vecem taktu od onih koji su na 4830 kartici, te samim tim GPU moze obraditi dosta vise podataka.

Bilo bi fino kada bi ista ta kartica izasla i u verziji sa GDDR3 memorijom, pa da se diretkno vidi ta razlika izmedju GDDR3 i GDDR5 memorije.

.
Mile, jebo ga led, jesi zapeo ko Mujo na sataraš.
Daj više shvati da je DDR5 blizu dvostruko brži od DDR3 i DDR4, radi quad busa, da je osnovna brzina puta 4, a ne puta 2.
Automatski je time kompenzirana sabirnica, pa zdravo seljački možemo reći da je otprilike jednaka propusnost DDR5/128bit i DDR3(4)/256bit

Čip tu nema veze, vidiš po specifikacijamada da je na papiru isti ko 4830, ali puno manji i ljepši
__________________
Member of PCE 100+kg demolition squad
Mljac je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2009., 18:58   #698
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
rv740 ima 826 mil. tranzistora, jezgra je nešto veća nego kod rv730
stef je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2009., 20:27   #699
kripton
Cars & Tunning
Moj komp
 
kripton's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vukovar - Rijeka
Postovi: 533
Citiraj:
Autor Valg Pregled postova
Tako je...
Ista stvar bi onda bila i kod nVidije VS ATi, koji se drži 256bit sabirnice, dok je nVidija forsala 512bit sabirnicu...
Po tome bi nVidija treba biti duplo bolja, što se pokazalo da nije...
forsirala... HD2900XT? 512bit?
8800GT? 256bit?


ATI Radeon™ HD 2900 Technology – GPU Specifications
* 700 million transistors on 80nm HS fabrication process
* 1024MB GDDR4 graphics memory
* 512-bit 8-channel GDDR3/4 memory interface (1024-bit internal ring bus)
* Unified Superscalar Shader Architecture
  • 320 stream processing units (Read: Unified shaders)
__________________________________________________________

nVidia GeForce 8800GT - GPU Specifications
* 754 milion tranzistors on 65nm
* 256/512/1GB GDDR3 graphics memory
* 256-bit
* 112 stream processing units



Citiraj:
Autor Valg Pregled postova
Po tome bi nVidija treba biti duplo bolja, što se pokazalo da nije...
Jel bi po tome HD2900XT trebala 8800GT razbiti u svakome slucaju?
__________________
NovA Squadron

D6C DOHC GTi 16v | D2A SOHC on 2Barrel-Solex 8v | Red Devil | D2F SOHC GTi 8v |
kripton je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2009., 23:33   #700
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Citiraj:
Autor kripton
Jel bi po tome HD2900XT trebala 8800GT razbiti u svakome slucaju?
Spam. U pitanju se krije pola odgovora. Valg je rekao:

Citiraj:
Autor Valg
Tako je...
Ista stvar bi onda bila i kod nVidije VS ATi, koji se drži 256bit sabirnice, dok je nVidija forsala 512bit sabirnicu...
Po tome bi nVidija treba biti duplo bolja, što se pokazalo da nije...
Dakle ne, ne bi uopce, i nije. I radije procitaj 2x, prije nego napishesh... jednu HD2900 nitko ne moze okarakterizirati kao "forsiranje"

Btw, ako netko nesto forsira oko memorije (ili mem. busa), danas je to nVidia. GTX295 ima 2*448bit mem. interface i koristi GDDR3. 9800GX2 ima 512bit inferface i koristi GDDR3. Mozda nVidia forsira GDDR3 ocekujuci ustedjeti na memoriji sa GDDR3 i sirom sabirnicom i omoguciti konkurentnije krajnje cijene, mozda... Ili se rjesava zaliha.

GDDR4 sucked, GDDR5 se cini ok. Mozda je dio promasaja HD2900 upravo bio u GDDR4, a 512bit mem. interface je mozda bio pokusaj da se spasi sto se da spasiti u ovom slucaju...

E da je odgovora na sva ta mozda...
__________________


naram-sin je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2009., 23:51   #701
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Autor agm7007 Pregled postova
Ekološki smo orijentirani, ne?
Nekak je bolji dojam kad imaš super performanse, a manju utrošnju energije...
ekolosku svijest sam izrazio prilikom kupovanja napajanja gdje sam gledao da ima gotovo 85% ucinkovitosti na nekoj mojoj standardnoj potrosnji. Za razliku od ekipe koja kupuje 800W napajanja koja su 80+ tek kada predju 500W a imaju konfe koje ne cuclaju ni 350 i to kada spoje grijalicu na njih samo zato sto su u bugu procitali da im to treba

A ionako pola tih kartica ne treba to dodatno napajanje jer im 75W nije dosta nego su sve danas cross/sli takav setup njih bi bio malo previse za bas svaku maticnu cak i s dodatnim molexom ubodenim u nju. Barem smece maticnih ima koliko hoces na trzistu, vjerovatno gledaju da im je bolje ici na dodatno nego da ih okolo balavci napadaju da su im spalili plocu

A i te price o stednji - gamerska kanta i stednja nikako ne idu zajedno. O cemu pricamo. Bilo bi lijepo da ide....ali ne ide. Nece ni ici tako skoro, uzalud i smanjivanja proizvodnih procesa kada ih obavezno slijedi stancanje dodatnih transistora i dizanje takta.
Saljite peticiju AMDu da naprave 3870 u 45nm procesu. Dobit cete karticu s kojom cete nesto moci i igrati a gotovo sam siguran da nece ici preko 50W
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2009., 01:26   #702
kripton
Cars & Tunning
Moj komp
 
kripton's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vukovar - Rijeka
Postovi: 533
Citiraj:
Autor naram-sin Pregled postova
Spam. U pitanju se krije pola odgovora.
Nije spam, ne bih ostalo pisao da spamam.

Dotako sam se teme forsiranja, i nvidia i ati su jednaki, ucinit ce ono sto moraju da bi ostvarili profit, ATijeva arhitektura je ocito sa HD29xx serijom bila toliko losa da je inferiorniju karticu 8800GTX bila u mogucnosti ne pobjediti, barem po karakteristikama. Kad sam cuo sto sve ima, mislio sam da je GTXica prilicno slabija, + koliko struje je radeonka trosila +zakljucio sam da za svu tu snagu treba struja isforsirali su sve i opet postigli losiji rezultat.

Pa ako nvidia forsira sve to na 9800GX2 itd, zasto i ati nebi forsirao na nekim grafama? Kao da su oni iznimka, ista stvar.
U ostalom, GX2 kartice su samo ''spojene'' dvije kartice, ne bih to nazvao forsiranjem, vise ne znanjem napraviti 2 chipa na jednoj grafi ili kako vec treba biti, GX2 je jednostavno bio nacin da se zadrzi prva pozicija, kakva god ona bila. i GX2 i X2 kartice su jednake pa su onda obije forsiranje?

Mozda po tebi nije, ali meni je HD2900XT potpuno forsiranje, neuspojelo.
Toliko ''naprednije'' tehnologije a rezultat je i njih same razocaro, zasto nije izasla XTX verzija? Po meni je HD3870 bas ono sto je HD2900XT trebala biti. U jednom review sam citao da je HD2900XTX vise/manje bila jednaka sa XT verzijom ako ne cak i slabija a mi o forsiranju. Tako da



Ako je ono prije shvaceno kao spam onda
(samo sam se slikovito izrazio)

No da ne idemo ot mozda je bolje jednostavno prestat, na jedno
i mirna bosna
__________________
NovA Squadron

D6C DOHC GTi 16v | D2A SOHC on 2Barrel-Solex 8v | Red Devil | D2F SOHC GTi 8v |
kripton je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2009., 09:12   #703
Melani
Banned
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: doma
Postovi: 964
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Čisto sumnjam da će se ubrzo pojaviti jača grafa bez dodatnog napajanja. Tek kada proizvođači ploča budu izbacili neke nove chipsete koji će davati više od trenutnih 75W putem PCI-E. Do tada no chance bez obzira šta se proizvodni proces grafa sve više smanjuje (a time i njihova potrošnja).
Intel's first PCIe 2.0 capable chipset was the X38 and boards began to ship from various vendors (Abit, Asus, Gigabyte) as of October 21, 2007.[20] AMD started supporting PCIe 2.0 with its RD700 chipset series and nVidia started with the MCP72.[21] The specification of the Intel P45 chipset includes PCIe 2.0.

Jedna od razlika između pci-e 1.x i 2.0 "Power source is doubled from 75W to 150W"

Melani je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2009., 10:47   #704
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Citiraj:
Autor kripton Pregled postova
...No da ne idemo ot mozda je bolje jednostavno prestat, na jedno
i mirna bosna
Potpuno se slazem.
I dalje smatram da forsiranje postoji (jos) u domeni memorije i sirine mem. busa. I razlozi su vjerojatno prije komercijalni nego tehnoloski.

A inace, forsiranje koje ti spominjes nije nista drugo nego muznja krave. U nekom slucaju dobre, a u drugom slucaju loshe krave (ajme metafore?!?!?!?!).

Svaki takav proizvod je investicija/projekt i ima svoj life cycle, i svaki proizvodjac koristi i marketing i tehnoloske kozmeticke zahvate (aka nebitne za performanse) ne bi li (pa i ruzniji/slabiji) proizvod ucinio privlacnijim dok ne dodje novi. Osobito ako je taj proizvod trebao biti vrh ponude, falgship i sl. To se dogodilo promasaju kao sto je bio HD2900. Failed products je termin koji obuhvaca jaaaako puno tema.

Sto se tice ekologije:
Citiraj:
Some Cards even don´t work within PCIe-Specs using Furmark. For Example, 4870 X2 consumes over 200 Watt from the 8-Pin-Connector (specified for 150 Watt). GTX295, 285 exceed the Maximum of 6-Pin-Connector (75 Watt) with in both cases about 100 Watts.
Src: VR-Zone

Tako da, dokle god ima trosila u ponudi ce biti i 1200W napajanja. Zacarani krug. Isto vrijedi i za potrosnju energije, nalazi se u tom istom/slicnom krugu. Tek kada se sastane komisija profesionalaca I usera i uspostavni nesto tipa TCO, ce stvari da se pokrenu s mrtve tocke.

Dosta OT.
__________________


naram-sin je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2009., 11:56   #705
kripton
Cars & Tunning
Moj komp
 
kripton's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vukovar - Rijeka
Postovi: 533
Citiraj:
Autor naram-sin Pregled postova
Potpuno se slazem.
I dalje smatram da forsiranje postoji (jos) u domeni memorije i sirine mem. busa. I razlozi su vjerojatno prije komercijalni nego tehnoloski.

A inace, forsiranje koje ti spominjes nije nista drugo nego muznja krave. U nekom slucaju dobre, a u drugom slucaju loshe krave (ajme metafore?!?!?!?!).

Svaki takav proizvod je investicija/projekt i ima svoj life cycle, i svaki proizvodjac koristi i marketing i tehnoloske kozmeticke zahvate (aka nebitne za performanse) ne bi li (pa i ruzniji/slabiji) proizvod ucinio privlacnijim dok ne dodje novi. Osobito ako je taj proizvod trebao biti vrh ponude, falgship i sl. To se dogodilo promasaju kao sto je bio HD2900. Failed products je termin koji obuhvaca jaaaako puno tema.

Sto se tice ekologije:
Src: VR-Zone

Tako da, dokle god ima trosila u ponudi ce biti i 1200W napajanja. Zacarani krug. Isto vrijedi i za potrosnju energije, nalazi se u tom istom/slicnom krugu. Tek kada se sastane komisija profesionalaca I usera i uspostavni nesto tipa TCO, ce stvari da se pokrenu s mrtve tocke.

Dosta OT.
Slazem se, a te dvije kartice GTX295 i RX2 trose struje kilowat struje
nek to prodaju nekom drugom
__________________
NovA Squadron

D6C DOHC GTi 16v | D2A SOHC on 2Barrel-Solex 8v | Red Devil | D2F SOHC GTi 8v |
kripton je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2009., 12:11   #706
Valg
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: City
Postovi: 1,404
Smanjenjem proizvodnog procesa bi trošile manje... Zamisli te kartice u 20nm tehnologiji.. Nebi ni jedna trošila preko 100W...
Valg je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2009., 17:15   #707
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Citiraj:
Autor Valg Pregled postova
Smanjenjem proizvodnog procesa bi trošile manje... Zamisli te kartice u 20nm tehnologiji.. Nebi ni jedna trošila preko 100W...
Hm, gledao sam kaj se pisu o nadolazecoj (mozda?) HD 49xx ili HD4890 ili HD4stogod, navodno ce voltaza za ovaj 40nm (valjda?) GPU ici preko 1,3...

Sto mi govori da bismo jednog dana mogli ugledati GPUove i na, ono, 2.5V i vise... i tako opet ode TDP i total potrosnja skyhigh... ovdje na podforumu se vodi dobra rasprava o HD46xx seriji. E to je vec nesto, bar po principima, finiji proces izrade, nize voltaze a za mid-range performanse dusu dalo. Nisam nikada mislio da mainstream moze postati izvor tehnoloskog push-a.

Ali tako mi ova situacija izgleda. I tu bi se izgleda mogli iznenaditi daljnjem napretku u bilo kojem kontekstu, ekoloskom, tehnoloskom...
__________________



Zadnje izmijenjeno od: naram-sin. 07.03.2009. u 00:48.
naram-sin je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2009., 17:43   #708
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
http://www.tweaktown.com/news/11611/...ity/index.html


"Based on conversations between ATI and PCGH, it seems that ATI might be thinking about a Radeon HD 4890 X2 to compete with the GTX 285."
Matth€w je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na