Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.10.2019., 18:21   #31
DK1HR
Registered User
Moj komp
 
DK1HR's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Pula
Postovi: 5
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
ekipa, ima li koga voljnog da napiše step by step upute kako da pomoću 2 x hAP lite složim maxtv preko wirelessa? igrom slučaja ih imam trenutno kod sebe pa ako to složim onda bi uzeo 2 x hap ac lite i dignuo to na 5ghz. prtljao sam i petljao temeljem gornjih prepiski ali bez uspjeha. + da li da krenem od default konfiguracije hap lite-a ili ga resetiram bez default configa?
Pozdrav,

Probam ti ja napisat nekakav guide do navecer.

LP
DK1HR je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 21:03   #32
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Citiraj:
Autor DK1HR Pregled postova
Pozdrav,

Probam ti ja napisat nekakav guide do navecer.

LP
Bio bih zahvalan.
The AC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2019., 22:53   #33
DK1HR
Registered User
Moj komp
 
DK1HR's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Pula
Postovi: 5
Evo nekakav guide da vidite kako je kod mene to složeno. Tek od nedavno sam se poceo igrat s Mikrotikovima tako da možda može to i jednostavnije, ali meni ovako radi

Mikrotik kod tcom routera:

Za pocetak napravi interface liste WAN i LAN (interface->interface list->lists te kreiraj liste)
U WAN listu ubaci ethernet interface koji ces spojit na tcom-ov router. Ostale portove ubaci u LAN listu (nije toliko bitno za ovo, ali u buducnosti ce ti biti lakse stavljat nekakve firewall rule-ove na liste nego na interface po interface)
Odi na IP->Firewall->NAT->”+” za doat novi NAT, chain postavi na srcnat, na Out.Interface List postavi WAN listu, odi na action tab I tamo pod action postavi masquerade.

Odi na wireless->security profile te pomoci “+” dodaj novi security profile. (das mu name, authentication type stavi WPA2 PSK, unicast i group chipher mozes pustit aes i tkip, te pod WPA2 pre-shared key postavi zelejni password.
slika1
Vrati se na wifi interfaces tab (sa strane klikni na advanced mode), klikni na wlan antenicu te ju postavi u mode “ap bridge”, daj joj SSID name, za security profile postavi onaj koji si predhodno kreirao (frekvencije I ostalo nije toliko bitno).
Po želji hide-aj SSID (meni je hide-an). Multicast helper postavi na full I ostavi kvacicu na “Multicast Buffering”.

Interface -> VLAN tab: Kreiraj novi VLAN pomoću “+”, daj mu neko ime tipa vlan_maxTV, za VLAN ID stavi 1500 i stavi ga na interface wlan1.

slika2

Bridge->”+” I kreiraj novi bridge. Zatim odi u Ports i dodaj VLAN i ethernet port (onaj koji je spojen na tcom router) u bridge.

slika3

Ja sam još stavio DHCP clienta na bridge (IP->DHCP Client->”+” i daj klijenta na željeni port (u ovom slucaju bridge).

New terminal-> paste
/ip firewall filter
add action=accept chain=input comment="maxTV" protocol=igmp
+enter

Mikrotik kod MaxTV recivera:

Napravi interface liste WAN i LAN (interface->interface list->lists te kreiraj liste)
U WAN listu ubaci wlan interface koji ce wirelessom biti spojen na MTa kod tcom-ovog routera. Ostale portove ubaci u LAN listu
Odi na IP->Firewall->NAT->”+” za doat novi NAT, chain postavi na srcnat, na Out.Interface List postavi WAN listu, odi na action tab i tamo pod action postavi masquerade.
Odi na wireless->security profile te pomoci “+” dodaj novi security profile. I kreiraj isti security profile kaon a prvom MTu.
Vrati se na WiFi Interfaces tab (sa strane klikni na advanced mode) I otvori postavke WiFi antene. Postavi ju u station bridger mode, pod SSID stavi isti SSID kao na prvom MTu.
Sa strane klikni na scan->start, kad scan završi, na list ices vidjet MT1, klikni na njega pa connect.
slika4

Sto se VLANa tice ista stvar kao I na prvom MTu: Interface -> VLAN tab: Kreiraj novi VLAN pomoću “+”, daj mu neko ime tipa vlan_maxTV, za VLAN ID stavi 1500 i stavi ga na interface wlan1.
Kreiraj Bridge te u njega stavi VLAN I ether interface kojic es spojit s maxTV reciverom.
New terminal-> paste
/ip firewall filter
add action=accept chain=input comment="maxTV" protocol=igmp
+enter

Kod mene to izgleda ovako

Mikrotik 1

slika5

Mikrotik 2

Slika6
DK1HR je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2021., 23:10   #34
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 133
pozdrav svima
znam da vadim ovu temu iz mrtvih no da ne lupam previse glavom o zid dajte malo pomoci

dakle, iskon optika i mikrotik hap ac2 lite. Kako pravilno postaviti vlanove za TV i/ili nedajboze telefoniju? Mind you: mikrotik je na ONTu i ne zelim imati speedport u igri...

Dakle, internet mi radi, dodao sam vlan na lan NIC koji je zamisljen za TV box i u jednom trenutku sam cak dobio izbornik ali bez streama tj slike.

kako treba vlan TVa (3969 cini mi se) biti postavljen da on dobije svoj signal? vlan za internet je vezan na ppoe i dalje bridgan na def_conf koji se veze na ostalo (lan, wifi) no iskreno ne znam kako ovaj TV....

pisem malo iz glave pa nemojte zamjeriti nepreciznost no po potrebi sheram cijelu konfu mada je do sad cisto gadanje...

hvala
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2021., 00:22   #35
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,400
Citiraj:
Autor problem_child Pregled postova
pozdrav svima
znam da vadim ovu temu iz mrtvih no da ne lupam previse glavom o zid dajte malo pomoci

dakle, iskon optika i mikrotik hap ac2 lite. Kako pravilno postaviti vlanove za TV i/ili nedajboze telefoniju? Mind you: mikrotik je na ONTu i ne zelim imati speedport u igri...

Dakle, internet mi radi, dodao sam vlan na lan NIC koji je zamisljen za TV box i u jednom trenutku sam cak dobio izbornik ali bez streama tj slike.

kako treba vlan TVa (3969 cini mi se) biti postavljen da on dobije svoj signal? vlan za internet je vezan na ppoe i dalje bridgan na def_conf koji se veze na ostalo (lan, wifi) no iskreno ne znam kako ovaj TV....

pisem malo iz glave pa nemojte zamjeriti nepreciznost no po potrebi sheram cijelu konfu mada je do sad cisto gadanje...

hvala
Moraš odvojiti LAN port za taj VLAN ID i grupirat ga u svoju grupu također IGMP(mada sam probao bez IGMPa pa radi ok) i Multicast moraju biti aktivni.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 12.09.2021., 11:21   #36
mr.shiljo
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: JASTREBARSKO
Postovi: 2
Bok!
Aj pomagajte molim vas
Imam optiku Tcom,ruter na katu. ja sam spustio preko lan kabela na drugi ruter dolje u prizemlju. I spjio 2 maxtv boxa...sve radi di trenutka kad ustekam nesto na internet. Odma se MAXtv pogasi i obratno, cim istekam upali. kako da to postavim. hvala puno

znaci na katu je tcom ruter i na njega se sve kaci nprmalno i na wifi i kabelima, jedan kabel ide dplje u lan od rutera, 192.168.1.2 sa gateway od ovog gore...i ustekana 2 maxtv i rade super, cim se neko spoji na donji wifi ili lan, odma se maxtv pogasi. tp-link ruter aecher ac1750. ima cuda od postavki, mora bit neka caka a'.
hvala puno

Zadnje izmijenjeno od: mr.shiljo. 12.09.2021. u 11:50.
mr.shiljo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na