Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.11.2019., 00:03   #2911
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
144 svakako je budućnost/sadašnjost, samo u savršenim primjercima. čitaj naj skupljima.

poanta je naći kompromis koji svakom pojedincu odgovara. kako potrebama, tako cijenovnim rangom.
  Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 08:39   #2912
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Ovdje ti se naveliko kupuju 144Hz monitori, nista neces postici floskulama starim 5 godina.

Stvarno nam ne treba netko da objasnjava sto je buducnost i trazi kompromise umjesto nas.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 11:14   #2913
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
vidim svi forumi su svuda isti.
uvijek se nešto novo nauči.
  Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 11:17   #2914
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,424
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
144 svakako je budućnost/sadašnjost, samo u savršenim primjercima. čitaj naj skupljima.
ajmo reć da je PG279Q taj, daleko je od savršenog, jako daleko
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 11:25   #2915
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
vidim svi forumi su svuda isti.
uvijek se nešto novo nauči.
A onda smo očito u pravu, ako se mišljenje podudara kod više ljudi.

Ti jednostavno ne znaš o čemu pričaš, i to je ono što je najveći problem. Brzina i odaziv matrice nemaju veze s brzinom reagiranja u igrama ili da ćeš ti bolje igrati ili brže ubiti nekoga, to ostaje isto (nije 100% isto, ali ajmo pretpostaviti ovdje za nas "non-pro" igrače da je isto).

Fluidnost je ono što 144hz čini kraljem.

Do prije par mjeseci, većina monitora je bila TN, brza matrica no užasna slika, loš kut gledanja, boje tmurne i monotone.
Zadnjih par mjeseci se to diglo na novu razinu, došle su brže IPS matrice, znači dobivaš brzinu/fluidnost i dobru sliku. Pa čak i VA je skočio naglo, i ima odličnih monitora s VA matricom.
Što ćeš bolje?

Naravno, dobar monitor košta, no danas se za 2000kn već kupi zvijer "all-around" monitor.

A što se Dell-a tiče, za rad, meni najbolji. Za gaming, ispod prosjeka.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 11:28   #2916
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
ajmo reć da je PG279Q taj, daleko je od savršenog, jako daleko
pošto ga imaš, šta bi zadovoljilo definiciju savršenstva
  Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 11:31   #2917
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,424
qc.
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 11:41   #2918
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
A onda smo očito u pravu, ako se mišljenje podudara kod više ljudi.

Ti jednostavno ne znaš o čemu pričaš, i to je ono što je najveći problem. Brzina i odaziv matrice nemaju veze s brzinom reagiranja u igrama ili da ćeš ti bolje igrati ili brže ubiti nekoga, to ostaje isto (nije 100% isto, ali ajmo pretpostaviti ovdje za nas "non-pro" igrače da je isto).

Fluidnost je ono što 144hz čini kraljem.

Do prije par mjeseci, većina monitora je bila TN, brza matrica no užasna slika, loš kut gledanja, boje tmurne i monotone.
Zadnjih par mjeseci se to diglo na novu razinu, došle su brže IPS matrice, znači dobivaš brzinu/fluidnost i dobru sliku. Pa čak i VA je skočio naglo, i ima odličnih monitora s VA matricom.
Što ćeš bolje?

Naravno, dobar monitor košta, no danas se za 2000kn već kupi zvijer "all-around" monitor.

A što se Dell-a tiče, za rad, meni najbolji. Za gaming, ispod prosjeka.
vidiš da se može i iz vas mrguda izvući pametne informacije :P

srećom po mene pa ne igram pucačine. za auto simulacije je fluidnost bitna. ali to se dobije i sa jačom grafom. osobno to testirao davno između slabije i jače grafe su krugovi bili nešto brži.
ali pošto mi je bitan ekran za posao, ne želim izgubiti oštrinu i kvalitetu slike. dell to svakako pruža.

i da. to što sam frišku na forumu, ne znači da ne znam ništa. pod time sam mislio da je priča na svim forumima ista. starosjedioci, poneki, smatraju da novajlije nemaju šta tu da rade.
uostalom zato se svi tu i okupljaju da razmjene iskustva i informacije.
ja prvenstveno tražim informacije. sobzirom da nisam neki pc čuner, tako da nema neke koristi od mene. ali ako nešto znam, mogu to podijeliti sa zajednicom.
  Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 11:57   #2919
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,768
Ako nekom treba monitor za posao, u high refresh vodama se neće proslaviti. Pogotovo ako ti treba za dizajn, animaciju i slično. Svi redom suckaju i takav monitor za takvu namjenu će samo naštetiti poslu i kvaliteti.

Ako se traži za gaming, onda je 144Hz way to go. Na 1080p je danas dosta lagano postići target fps, a sa sljedećom generacijom grafičkih kartica će to biti easy-peasy.

Ako netko igra na veoma visokoj kompetitivnoj razini i samo to igra, toj osobi će i dalje neki 24" TN panel biti najbolji izbor.

Monitor se kupuje prema namjeni, a to je nešto što puno ljudi fulava pa kupuju nešto što im ne treba. Nema tu budućnosti u jednom panelu, high refresh rateu, i sličnome, barem ne u skorije vrijeme.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 11:58   #2920
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
And here we go again...

Nikakve veze nema brzina s skillom i vrstama igara, 144hz je nova dimenzija svega, i tko nije probao, ne zna o čemu priča.
Potpis ko kuća. Prijelaz sa 60Hz na 144Hz se osjeti i na radu u desktopu. Slično kao sa HDD na SSD, jednom kad probaš nema natrag.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 13:31   #2921
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,701
Osim ako si kao prvi 144Hz monitor probao nekog RoG TN-ca. Nije mi trebalo dugo da se vratim na 8 godina starog Della Znam znam, los monitor naspram ovoga danas, samo navodim primjer kako hertzno razdjevicenje nije uvijek "bezbolno".

Osobno bi mi i 75Hz bilo dosta, jer kao i igofanatic, igram simulacije i vise cijenim prikaz slike. Ne vidim da me 60Hz limitira ili narusava uzitak u ovome sto igram :/
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 13:41   #2922
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Baš si neki dan razmišljam o Aorusu kaj sam kupio. I isto sam zaključio da mi uopće nije ovih 1440p upgrade, nego 144Hz. Tj. 100 na koliko sam zaključao.

Da ponovno kupujem, uobzirio bi neki 1080 s 144Hz bez beda

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 13:47   #2923
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ja sam imao istu dilemu i ipak otišao na FHD 144hz IPS. Radije neka bude overkill grafa nego da nemam stalan FPS iznad 60. A za godinu-dvije, 1440p će postati neki standard.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 13:56   #2924
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Osim ako si kao prvi 144Hz monitor probao nekog RoG TN-ca. Nije mi trebalo dugo da se vratim na 8 godina starog Della Znam znam, los monitor naspram ovoga danas, samo navodim primjer kako hertzno razdjevicenje nije uvijek "bezbolno".

Osobno bi mi i 75Hz bilo dosta, jer kao i igofanatic, igram simulacije i vise cijenim prikaz slike. Ne vidim da me 60Hz limitira ili narusava uzitak u ovome sto igram :/
upravo to. sa 60hz mi se fps razvrti u nekim uvijetima i preko 300fps. naravno da tada proc i grafa želi izgoriti. ako zaključam na 60fps tada kao da nemam više fluidnosti. na 80 fps je već normalnizirano. zato mi je optimalno imati zaključano u simulaciji na 100fps i 60hz radi glatko i fluidno.

Citiraj:
Autor Brlja Pregled postova
Baš si neki dan razmišljam o Aorusu kaj sam kupio. I isto sam zaključio da mi uopće nije ovih 1440p upgrade, nego 144Hz. Tj. 100 na koliko sam zaključao.

Da ponovno kupujem, uobzirio bi neki 1080 s 144Hz bez beda
samo koliko vidim po preporuka od svuda, da za 27" je must have 1440.
odnosno da bi 2k trebao biti standard za 27".

kako got. osobno mi je presudnije da bude dobar za posao, a za igru ponekad sasvim ok.
  Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 14:02   #2925
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,424
možda je nekima prošlo ispod radara pa ponavljam link, svakako pogledati ako vas imalo interesira tematika

odgovorit će vam na mnoga pitanja

__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 15:44   #2926
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
upravo to. sa 60hz mi se fps razvrti u nekim uvijetima i preko 300fps. naravno da tada proc i grafa želi izgoriti. ako zaključam na 60fps tada kao da nemam više fluidnosti. na 80 fps je već normalnizirano. zato mi je optimalno imati zaključano u simulaciji na 100fps i 60hz radi glatko i fluidno.







samo koliko vidim po preporuka od svuda, da za 27" je must have 1440.

odnosno da bi 2k trebao biti standard za 27".



kako got. osobno mi je presudnije da bude dobar za posao, a za igru ponekad sasvim ok.
Ma 24" bi uzeo u obzir. Znaci freesync i malo više Hz. Po meni najvrijedniji update.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 15:58   #2927
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
možda je nekima prošlo ispod radara pa ponavljam link, svakako pogledati ako vas imalo interesira tematika

odgovorit će vam na mnoga pitanja


njegovi video uradci su uvijek zanimljivi.
pogledam kad stignem
  Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 19:08   #2928
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Evo ja ubo aoc q27t1 i moram reci da sam zadovoljan. Doobar prikaz boja, dobar kontrast, nema probijanja pozadinskog.. Jos samo da ga usporedim sa dell-om u2515h pa cu onda tocno vidjeti gdje sam. To mi se svidja kada nakon vadjenja iz kutije nikakve parametre slike ne treba podesavati jer sam sa svim zadovoljan. Ocito ono pravilo vrijedi na prvi pogled ak ne valja badava truda oko podesavanja jer se s tim uglavnom ne postize nista.
Dakle samo malo smanjio svjetlinu i peglaj. koliko kosta smatram da vrijedi svake lipe i puno bolje od nekih skupljih. Moje prvo iskustvo sa aoc i vise negoo pozitivno za sada

Postolje je takvo kakvo je tj. ne moze se podesavati po visini ali bar se moze napraviti nagib

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 27.11.2019. u 19:18.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 21:42   #2929
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
prvi aoc koji mi se sviđa. vrlo elegantno djeluje.
donekle je minus to što se ne može vertikalno pomicati, ali i lijevo desno rotacija.
  Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 23:15   #2930
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
lijevo i desno nije bed, pomaknes cijeli monitor sa postoljem. Steta sto nisu napravili malo vise postolje,ovako cu morat podmetnut nesto ispod.
Pravo stanje cu vidjet kad usporedim sa dell-om. Zanimljivo da mi nvidijina graficka kartica odmah nudi 75hz za aoc dok dell-u nudi 60hz. Na brzatka sam usporedio crnu (igra shadow of the tomb raider)sa trinitronom g520 na rezi 1920x1200. Dakako usporedba je prosla jako lose po lcd,ali to je bilo ocekivano iako kao i kod dell-a ne izgleda to iritantno lose kako zna biti kod nekih drugih lcd-a tj rad i igranje u mracnom okruzenju je prihvatljive kvalitete.

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 28.11.2019. u 08:00.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 23:20   #2931
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Uzmemo tvoj stalak, uzmemo moj i kad skombiniramo imamo pošteni stalak... :P
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 08:35   #2932
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
moglo bi tako.
Dell u2515h sa svojim masivnim postoljem je valjda duplo tezi. Kod aoc-a je napajanje izdvojeno u vanjski adapter
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 13:44   #2933
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,768
Stigli FI27Q-P i 27GL850
Negdje sljedeci tjedan ću postati ovdje svoj "review" o njima, usporedbe, itd.
Bacit cu i usporedbu kontrasta i kvalitete samog prikaza slike sa retinom (Macbook 15" 2015) i kakvi su u odnosu na LG 24GM77 (144 Hz TN) i Dell U2717D. Naravno ništa mjereno jer nemam alata za to

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 28.11.2019. u 13:51.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 13:50   #2934
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
I onda vracas jednog ili?
sti je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 13:52   #2935
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Daj nemoj nas cijedit . Bar baci neki kratki osvrt i prve dojmove
nub je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 14:36   #2936
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor xGAME Pregled postova
Stigli FI27Q-P i 27GL850
Negdje sljedeci tjedan ću postati ovdje svoj "review" o njima, usporedbe, itd.
Bacit cu i usporedbu kontrasta i kvalitete samog prikaza slike sa retinom (Macbook 15" 2015) i kakvi su u odnosu na LG 24GM77 (144 Hz TN) i Dell U2717D. Naravno ništa mjereno jer nemam alata za to
Dabog da ti ne radili

Šalim se, sretno
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 15:39   #2937
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,768
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
I onda vracas jednog ili?
Uzeo sam dva odjednom jer uvijek neko sranje s tim monitorima, i zanima me usporedba između njih, a na netu doslovno nigdje nema ništa. Ovaj panel od GB-a i LG-a bi trebali biti sami vrhovi ponude pa da vidim contrast vs speed.
Ako s nekim neće nešto valjati ga vraćam. Ako će oba bit ok ću vidjet, možda ostavim, možda stavim ovdje na prodaju na par dana ako se nekome neda zajebavati s nabavkom pa ako se nitko ne javi ide nazad Amazonu (imam 30 dana fore), ali ne mislim to stavljati ako će biti ikakav problem s monitorom. Znači ako se pojavi na tržnici to znači da je prošao moj QC koji je zajeban Jednog si sigurno ostavljam, osim ako će oba suckat

Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Daj nemoj nas cijedit . Bar baci neki kratki osvrt i prve dojmove
Javit ću update, ali neću imat vremena sve do nedjelje da u miru isprobam. GB sam isprobao i za sada obećava jako (incijalni dojam je bolji nego kod obične FI27Q verzije, no mislim da je samo stvar lutrije jer su paneli isti). LG još nisam raspakirao. Njega ću navečer.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Dabog da ti ne radili

Šalim se, sretno
Hvala Nadam se da mi je jedan suđen

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 28.11.2019. u 16:26.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 16:30   #2938
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
LG bi trebao imati bolji qc. Dakle manja šansa bleeda, loše uniformnosti. Ali opet te može zadesiti loša sreća kao jednog na redditu pa imati hrpu zaglavljenim crvenih pixela ili veliki bleed...
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 16:33   #2939
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
E da, daj baci pogled da li osjećaš veći input lag kad igra u vrr vrti oko 60-70 fps na lg-u nego na aorusu.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 16:35   #2940
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Citiraj:
Autor xGAME Pregled postova
Stigli FI27Q-P i 27GL850
Negdje sljedeci tjedan ću postati ovdje svoj "review" o njima, usporedbe, itd.
Bacit cu i usporedbu kontrasta i kvalitete samog prikaza slike sa retinom (Macbook 15" 2015) i kakvi su u odnosu na LG 24GM77 (144 Hz TN) i Dell U2717D. Naravno ništa mjereno jer nemam alata za to
Kad direktno usporedjujes vise monitora i ne treba ti nikakav alat za mjerenje vec su oci sasvim dovoljne. Ja sam npr usporedio dell u2715h i u2515h i imao sam prilike vidjeti sta znaci bolji kontrast. Nije to samo kak puno ljudi misli da je na losijem crna vise siva a ostalo sve isto. Jednostavno ekran sa boljim kontrastom pokriva veci dinamicki raspon te se u svim gradacijama bolje snalazi od slabijeg. Tako je kod mene nakon isprobanih filmova i igara manji monitor ispao vidljivo bolji
Posebno je velika razlika bila kod prikaza mracnih scena i sjena ili nekakvog sumraka -na u2715 je sve to bilo prezentirano nekako zagasito i nejasno,dok je u2515h to odradio vidljivo bolje. Postavke svjetline sam stavio priblizno iste a podesavanje kontrasta vecem monitoru nije bilo od pomoci,kao niti korekcija gamm
darkijas je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na