Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.06.2008., 19:02   #1
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
U VEMILA mi podvalili neispravan disk!?

Danas sam kupio prijatelju novi HDD, nakon šta smo došli do zaključka da je stari disk crka i da se ne isplati popravljat. Ovaj thread:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=109354

U vemila sam kupio najjeftiniji PATA disk od 160 GB, Hitachi:
http://www.vemil.hr/opis.aspx?prikaz...e=0&Sifra=9863

Ali noćna mora se nastavlja. Kad smo spojili disk, komp je samo na djelić sekunde zasvijetlio i dalje ništa. Ponovio bi isto tek kad bi ugasili napajanje na sklopku. Inače komp radi, bez diska se uredno pali i traži CD/DVD itd. Logično mi je razmišljanje bilo da je slabo napajanje. Prominio sam napajanje i opet ista stvar. Onda sam reka, da nije možda matična? Uzeo HDD i ubacio ga u moj komp, ali kad se on spoji (samo napajanje) komp se ne pali. Ista stvar i kad u njega stavim ide kabel...

Napominjem, nisam amater kod ovih stvari, stvarno sam nebrojeno diskova prominio ali ovo me lagano iritira.

Tu dolazimo do vemila:

Kad sam kupova disk jako sam dugo čeka da mi ga "pronađu", skoro 20 min. No, ništa čudno za njih, zar ne? Ok, disk sam dobio u onom plastičnom omotu. Tu priznajem da bi uglavnom diskove dobiva u antistatičnoj vrećici tako da ne mogu ništa reć, ali mi je bilo čudno da je ta plastika nezaštićena od otvaranja. Rzumijete, nije zaklamana, nije zalijepljena, može se lako odmah otvorit. Napominjem, sa tim nisam ima iskustva pa je to možda normalna stvar.

Ali dalje, na vijcima koji zatvaraju HDD su vidljiva oštećenja i ogrebotine okolo, znači HDD je sigurno otvaran.

Također, kao šta ćete vidit na slikama, fali jedna naljepnica. To sam skužio tek kad sam ga usporedio sa svojim Hitachijem. Inače moj 2 ipo godine disk izgleda noviji od ovoga.

Evo slike:


Je li mogu tražit novce nazad, bez zamjene za neki drugi artikal, te hoće li mi ako utvrde da disk nije ispravan dati zamjenski ili će me jeb*t i reć da čekam dok ga ne poprave?
Prijatelj je ionako živac tako da bi ujutro u vemila moglo bit jeban*a majke!

Inače, isprike moderatorima ako sam ovo moga postavit pod prošli thread, ali problemi su nevezani, i ovaj problem je specifičan, da ne kažem sramotan!
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 19:30   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ako je tako - što čekaš? Trk natrag i traži drugi disk. Iako si odmah trebao reagirati prilikom preuzimanja diska. Vrećica (ako već dolazi u njoj) mora biti zatvorena s onom naljepnicom...
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2008., 19:36   #3
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Kuš ti stari, kakvo ti je to ponašanje, znaš da se nesmije vređati trgovine jer te mogu tužit za klevetanje imena i sl jer si rekao da su ti podvalili...
Tako bar tvrde lokalni advokati iz raznih firmi...

Šala na stranu, ne da su ti podvalili nego su ti ga uvalili i to do kraja pa onda još malo, ako su na vijcima vidljivi znakovi otvaranja to je ziher razlog za no no na garanciji u njihovom čuvenom servisu, žalim ali brijem da se možeš pozdravit s lovom, probaj na reklamaciju nosit to je normalno da budeš ali čim su ti tako dali (iako se i dobije u kutiji koju se može otvorit IIRC davno je bilo kadd sam zadnji put u tome disk dobio) ovo sa izgrebanim vijcima je problem i očito je neko nešto prčkao i pikao i to je problem epskih razmjera...

U biti ona naljepnica okolo je IIRC pravi kriterij jer na njoj piše void if removed ali opet su bilo kakva vrdanja po šarafima znak potencijalnih problema jer su znak potencijalnog otvaranja koje potencijalno mogu biti od korisnika a nebi smjeli bit...

Inače ovo ili u probleme ili u svaštaru treba stavit...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 19:37   #4
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Za nevjerovat. Javi kako je prošla reklamacija
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 19:55   #5
Berax0r
Registered User
 
Berax0r's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 623
Ogromni bezobrazluk... ovo sa vijcima je stvarno jadno
Berax0r je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 20:01   #6
razor i2c
Premium
Moj komp
 
razor i2c's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Hercegovina
Postovi: 363
zaista sramota i bezobrazluk,kako tako jedne tvrtke nije sram.ako ti je prijatelj jako veliki živac bit će svašta.
__________________
Sig 50 kb max :-)
razor i2c je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 20:29   #7
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
čim si vidio takvo stanje, odmah (nebitno radi ne radi) u vemil i zahtjevati novo- bez servisa provjera itd...
Munjara je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 20:52   #8
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Evo ljudi, da javim, odmah sam iša u Vemil, provali su ga, rekli da ne radi, slegli ramenima i dali mi drugi. Svaka čast vemil na ovome, iako je možda tribalo napravit frku, ali bili smo prisrtini šta su prominili odmah...

Ali ovo stvarno nije moj dan!

Gledajte dalje šta je bilo:
Dok sam prijatelju otvara komp, nažalost tek kad sam kupio disk, vidio sam da ima sata konetktore. Sad kad smo minjali disk ja sam brže bolje reka da nam daju SATA-model, i čak smo prošli jeftinije i vratili su nam 40 kn
Ali...
Situacija ovakva. Taj disk se opet ne pali na tome računalu, ali na mome računalu se uredno pali. MOJ disk, također SATA, se pali na njegovom računalu!
Onda sam skužio da ja imam nešto noviju AM2 ploču, a on socket A, i da mu ne podržava SATA2. Moj disk nije sata2. Je li to moguće? Ja sam mislio da je sata2 kompatibilna sa starijim pločama ili da će ga barem zavrtit ako ništa.

Inače, sam sebi sam danas ispa ultra glup...
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 21:01   #9
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
SATA 2 diskovi su kompatibilni sa SATA standardom i vice versa ali treba provjeriti 2 stvari - da li je podešen u SATA mod (dakle ne SATAII mod nego SATA mod, ako je Hitachi to se radi sa nekim alatićem kojeg možeš na netu nać lako) i drugo da li je upaljen taj SATA kontroler na frendovoj ploči, onda ako ni onda ne radi probaj šetati pržu po IDE kanalima jer neke SATA i IDE kanal opcije se ne vole kad je IDE prža u jednadžbi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 21:05   #10
Func
Premium
Moj komp
 
Func's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 483
Obično na hardovima ima jumper koji prebacuje sa SATA2 na SATA
__________________
Some say that he's Mac compatible, and that he once punched a horse to the floor. All we know is, he's called The ...
Func je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2008., 21:17   #11
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ajd, bar si uspio zamijeniti. Iako si trebao dignuti frku, jednom kada si disk dobio u ruke
A za ovo drugo, provjeri u kom je modu kako ti sugeriraju...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2008., 22:19   #12
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Func Pregled postova
Obično na hardovima ima jumper koji prebacuje sa SATA2 na SATA
hitachi ima software-sko rješenje.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2008., 00:43   #