Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.12.2015., 21:07   #18721
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Pa...da. Ta gumena čuda ne mijenjaju pravila prednosti koja vrijede u rotoru. Tek kad je fizički odvojeno skretanje van kružnog toka, kao što recimo imaš po Varaždinu, onda si bez straha, no opet moraš pustiti one koji dolaze iz kružnog toka kad jednom skreneš.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 21:14   #18722
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Kriv je za prestrojavanje, no za sudar je kriv ovaj koji ulazi. Kolega imao bliski susret sa ZET-ovim busom i naučio na teži način (a kad razmisliš i logično je).
Ja ne znam ni za jedan slučaj gdje je bio kriv onaj s desne strane ali znam nekoliko gdje su ovi s lijeve bili krivi - što sad?

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Vidiš ih negdje u pravilniku?
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...03_33_662.html

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije li to prije zakonski bilo kažnjivo pa su maknuli?
Je, maknuli su.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 21:54   #18723
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Ja ne znam ni za jedan slučaj gdje je bio kriv onaj s desne strane ali znam nekoliko gdje su ovi s lijeve bili krivi - što sad?
Kako si ih uspio naći toliko? Baš i ne preskaču svakodnevno tamo.
Na osnovu čega su krivi?

Nisam te pitao za pravilnik, imam ga na mašini. Pitao sam gdje u pravilniku.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 22:27   #18724
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Kako si ih uspio naći toliko? Baš i ne preskaču svakodnevno tamo.
Na osnovu čega su krivi?
Nisam ih nalazio, pročitao sam pravomoćne presude.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nisam te pitao za pravilnik, imam ga na mašini. Pitao sam gdje u pravilniku.
Članak 85.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 22:45   #18725
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Članak 85.
Aaaaaa bravo, imam očigledno neki stari. Hvala!
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 22:48   #18726
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Jesu te to godine malo stisle Iggy?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 22:56   #18727
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Pa piše mu da je Old....
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 22:57   #18728
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Jesu te to godine malo stisle Iggy?
Joj da malo...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 23:06   #18729
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Same dimenzije i raspored u usmjernika/graničnika ili kako se već zovu nije strogo propisan zakonom/pravilnikom (mislim svaki posebno) već se dimenzije, visina, materijal, boja i drugo određuju u izvedbenom planu i nacrtima rekonstrukcije ili već kakvoj dokumentaciji (koju za Grad Zagreb rade Zagrebačke ceste) i nakon što projekt bude odobren od strane struke, ti usmjernici dobivaju legitimitet kao ispravni i zakoniti.

Inače, probao sam naći (ali mi baš ne ide) dokument od prije par godina kada su ti usmjernici na rotoru remetinac postavljeni, tim dokumentom je zapravo promijenjena funkcija tih krajnjih desnih traka kao prometne površine kojima se isključivo prolazi pored rotora čime više nisu sastavni dio rotora kao križanja.

I da, kako doista tamo nema puno prelazaka preko tih horizontalnih usmjernika, nije se išlo na postavljanje okomitih metalnih stupića kao vertikalne prepreke (ali su predvidjeli tu mogućnost i zbog toga imate razmake između dva usmjernika od 10-15 cm) kao što su recimo napravili na Miramarskoj (kod Bednjanske) ili Selskoj kod INA benzinske... na obje te lokacije su prvo stavljeni ležeći policajci i gumeni usmjernici koji su razdvajali kolničke trakove za smjerove vožnje no kako su ih vozači zaobilazili između njih su popikali metalne stupiće pa se više ne mogu zaobići ležeći policajci.

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 24.12.2015. u 03:05.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 23:17   #18730
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Kako sam friško polagao vamo u dojčlandu autoškolu, ovdje postoji pravilo da je bilo kakva umjetna ili prirodna pregrada između dvije kolničke trake uvijek jednako vrijedna kao puna ili dvostruka puna linija. Sigurno je da visoke pregrade ne možeš pregaziti kao niske, ali...

Pravila nisu ista u svakoj zemlji, ali sumnjam da je tu neka razlika.

I ono što su mnogi klinci zeznuli na ispitu, a i na predavanjima smo slušali te je spomenuto gore: ako na ulasku u kružni tok nema znaka prednosti prolaska, vrijedi pravilo prednosti desne strane.

Interesantno je koliko dobrih vozača ili oni koji se sami tako smatraju zapravo ovakve stvari ne znaju.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 23:26   #18731
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
I da, kako doista tamo nema puno prelazaka preko tih horizontalnih usmjernika, nije se išlo na postavljanje okomitih metalnih stupića kao vertikalne prepreke (ali su predvidjeli tu mogućnost i zbog toga imate razmake između dva usmjernika od 10-15 cm) kao što su recimo napravili na Miramarskoj (kod Bednjanske) ili Selskoj kod INA benzinske... na obje te lokacije su prvo stavljeni ležeći policajci i gumeni usmjernici koji su razdvajali kolničke trakove za smjerove vožnje no kako su ih vozači zaobilazili između njih su popikali metalne stupiće pa se više ne mogu zaobići ležeći policajci.
Mislim da se sjećam ove rasprave. Bolje bi bilo da su stupići.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 23:32   #18732
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
...ako na ulasku u kružni tok nema znaka prednosti prolaska, vrijedi pravilo prednosti desne strane.
Pa tako je i kod nas, samo kaj su takva križanja (kružni tokovi) rijetki...

... no da se vratim još na onu sliku od maloprije kojom sam htio naglasiti da je krajnja lijeva traka rotora srednja traka Jadranskog mosta (i slično na drugim izlazima): https://www.google.hr/maps/@45.77761...7i13312!8i6656 ... ispratite pogledom isprekidanu crtu na kolniku i ona vam zapravo pokazuje kuda ta kolnička traka vodi i koji je točno propisani smjer kretanja vozila... da se iz nje smije u krajnju lijevu prelazila bi preko gumenih usmjernika...

... i da se vratim na maloprije spomenuta pravomoćna sudska rješenja... većina koje sam vidio su bile drugostupanjske presude, u prvom stupnju su bili krivi vozači koji su se vozili ovom desnom kolničkom trakom i policija ih je teretila za oduzimanje prednosti... e sad, da li policija još uvijek tako radi nemam pojma (ove koje sam vidio su bile presude za prometne nesreće od prije par godina kad su ti usmjernici tek postavljeni) no kad uzmem u obzir da mi je jednom prilikom prije 20-ak godina sudski vještak za promet (u postupku u kojem sa bio svjedok prometne nesreće) vještačenjem utvrdio da sam Fiat 126p (peglicu) vozio brzinom od 128 km/h (sto dvadeset i osam) sve je moguće

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 23.12.2015. u 23:37.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2015., 23:35   #18733
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Mislim da se sjećam ove rasprave. Bolje bi bilo da su stupići.
Pa bilo bi bolje jer bi se možda malo ubrzao promet... inače tim rotorom svakodnevno prođem 6 do 8 puta i ima masa ljudi koji doslovno stanu i čekaju.da se isprazni rotor
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2015., 00:04   #18734
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
ako na ulasku u kružni tok nema znaka prednosti prolaska, vrijedi pravilo prednosti desne strane.
Ovo je toliko debilna stvar. Sta u slucaju kad se kruzni tok zbog ovoga napuni? Onda imas vece sranje nego da raskrsnicu regulise semafor (ako uzmemo da je prvenstvena namjena kruznog toka ubrzavanje protoka vozila u odredjenoj raskrsnici).
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2015., 01:28   #18735
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Ovo je toliko debilna stvar. Sta u slucaju kad se kruzni tok zbog ovoga napuni? Onda imas vece sranje nego da raskrsnicu regulise semafor (ako uzmemo da je prvenstvena namjena kruznog toka ubrzavanje protoka vozila u odredjenoj raskrsnici).
Jest i zato se u 99.9% slučajeva može naći znak "obrnuti trokut" uz oznaku kružnog toka, u manje prometnim i jače naseljenim kvartovima se može naći doduše i ovakav slučaj gore opisan.

Slična je stvar ovdje s najobičnijim križanjem "X", dakle četiri ulice, pitanje je što se dogodi kad se nađe po jedan auto u svakoj ulici, gdje je svaka istovrijedna tj. jedna nema pravo prednosti?

Primjerice u ZG se ne sjećam da sam često (da ne kažem igdje) vidio ulice bez oznake prednosti prometa, tj. da vrijedi desno prije lijevog. Ovdje je svugdje u stambenoj zoni takva situacija. Jednom kad se navikneš, puno si oprezniji i samim time je manje nesreća.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote