Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.10.2009., 19:17   #361
Hrvoje S
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Garešnica
Postovi: 43
ja sam danas svog digao u telebitu zvali su me prosli tjedan u srjedu i rekli da je monitor dosao ali da u petak ide u prodaju buduci ja nisam bio u petak u zg otisao sam danas po njega i vidjeo sam da imaju jos 2 sad neznam da li su oni rezervirani
Hrvoje S je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 19:08   #362
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Napokon sam i ja nabavio 2209wA!
Moj je je proizveden Aug 2009. (2.8.2009. na kutiji)
Revizija: A01
Made in China, porijeklo Irska.
Kupljen u Kodeksa.
Što im znači ovo f (2209WAf) u imenu?
Možda je to oznaka crnog?
Da, moj je crni!

Kontrast mi je na 77%, brightness na 3% (netko je to preporučio ovdje i meni je super), sharpness na 40.
U CCC gamma faktor mi je namješten na 1.0

Ne znam mogu li još što podesiti bez kalibratora?

Monitor je fantazija, prava zamjena za Trinitron CRT!
Ghostinga nema, a prava je milina gledati fotke koje ne muči wide gamut problem duplo skupljih 24" IPS-ova. (LP2475w)
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 19:44   #363
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
nabavio i ja ovaj monitor pred par dana.

slika se drastično mijenja između kontrasta 74 i 75 iz nekog razloga. kod mene je na 75, brightness na 0, ali monitor i dalje ubitačno svijetli i prži oči.

gamma je u onoj stvari. tek negdje na brightness 0 i kontrast 50 dođe na normalno stanje (ali to opet nije dobro zbog, je li, kontrasta). po defaultu, boje su katastrofalno loše i isprane zbog potpuno promašene gamme.

sharpness definitivno mora biti postavljen na 40. default je 50 i to je bože sačuvaj. ne znam tko je dozvolio da takav izađe iz tvornice.

monitor je imao lagani zeleni tint, morao sam odokativno korigirati RGB da se to izgubi i da slika bude gledljiva.

skinuo sam LUT manager i neki kalibrirani profil s neta, što je uglavnom riješilo problem s gammom, a zatim još malo korigirao RGB i sada mislim da je monitor donekle upotrebljiv. razmatram zamjenu LUT managera monitor calibration wizardom, koji ima mogućnost forsiranja LUT-a tako da ga npr. igre ne mogu mijenjati. CCC stvara problem, jer prebriše LUT i potrebno ga je resetirati u LUTM-u ili MCW-u pa ponovo učitati, tako da se treba suzdržavati od CCC-a.

nema mrtvih i živih piksela, ne čuje se inverter, primjetan je IPS glow i u normalnom radu, backlight bleeding ne postoji, no donja trećina ekrana je malo tamnija od gornje dvije (primijeti se ako baš tražiš, ali za par dana se oko navikne). treba više od pet minuta da se cijevi ugriju i boje normaliziraju. lijeva strana je malo hladnija (plavičasta) od sredine, desna malo toplija (žućkasta); i to se primijeti samo ako baš tražiš.

monitor je teško koristiti u uvjetima slabije ambijentalne osvijetljenosti. rekao sam već da prži oči (brightness je na 0/75 oko 120-130 cd/m2 prema izvještajima s neta), a nakon CRT-a i njegove crne, ovo izgleda sasvim smiješno. preko dana je u redu, osim ako je vani tmurno i pada kiša

sve u svemu, nisam previše zadovoljan. monitor definitivno zahtijeva kalibraciju; imam ga u pristojnom stanju preko nečijeg ICM profila, ali ne bih se zakleo da je dovoljno točan, pa moram negdje pronaći poznanika s kalibratorom. s pozitivne strane, nije wide gamut, no ne mogu se sjetiti što još lijepo reći osim toga; možda da zauzima manje mjesta na stolu od CRT-a

ocjena u odnosu na ostale LCD monitore: 7/10
ocjena u odnosu na moj (ženin) CRT: 2/10

dat ću mu još nekoliko dana da vidim mogu li se priviknuti na blještavilo, jer me jako živcira i smeta, ali nisam preveliki optimist po pitanju moguće prilagodbe. ako se dosad nisam priviknuo, ne znam hoću li.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 20:23   #364
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Meni je monitor fantazija, a za crne, pa što bi ti tio, nije ti ovo KURO plasma!
nemogućnost značajnog smanjivanja svjetline vjerovatno je uzrokovana konstrukcijom e-IPS panela koji lakše propušta svijetlo.
Uostalom ovo je low end IPS monitoror za po doma.
Meni bitno da nije TN i da nije wide gamut..
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 20:58   #365
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
na zalost da, nema crne do kvalitetnih crt-ova, al uz pravilno podesenje i kalibraciju mogu se dobit zadovoljavajuci rezultati. U svakom slucaju ja upravo dobio l220x na stol, nakon kojih sat vremena igranja sa postavkama napokon sam ga dobio da prikazuje boje barem odokativno blizu ovima na HPu koji je kalibriran.

No neki nedostaci su vec uocljivi, prejako osvjetljenje ima i na 0 brightnessa (drzim ga na 10 momentalno jer je to taman da bijela nije siva(na 8), al gore od toga, tamne detalje ne moze prikazivat, matrica pojede detalje. Tako da budi zadovoljan svojom ips matricom, barem neces gubit djelove tamnih filmova sto je neminovno kod svih ostalih tipova
Za pravu crnu ne gine nabavka 2490wuxi-a, al tesko da samo to opravdava toliko vece ulaganje..

Osim toga sasvim pristojan komad hardvera za sada. Vise mozda nekom drugom prilikom.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 21:43   #366
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
uz malo sreće, monitor će izdržati još 3-4 godine do pojave OLED-a
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 21:50   #367
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
hm hm, prognoze su da bi se tek tamo 2015-2016 cijene oleda mogle spustit ispod cijena lcd-a. na zalost..
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 21:54   #368
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
to sam vidio, ali shvatio sam da se to odnosi na tadašnje cijene LCD-ova, a ne trenutne. pretpostavljam da će se već za 3-4 godine moći kupiti 22" OLED za cijenu ovog della ili malo više.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 22:15   #369
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
neznam kakva je situacija sa tim led pozadinskim osvijetljenjem tj koliko to može poboljšat prikaz crne. Tu tehnologiju će vjerujem uskore inplementirat većina proizođača lcd monitora (jer to je trenutno trend u svijetu lcd televizora pa vjerujem da se može očekivat i za monitore)
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 22:51   #370
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
imas toga i po monitorima vec duze, generalno nije nikakvo poboljsanje crne. led ima prednost sto moze osvjetljavat pojedine djelove ekrana, al i dalje to nije pixel maping. Doduse ono sto dobijes led-om je prosireni gamut i tv gledateljima je to zakon jer su boje puno zivlje, ali to nije prava slika, time ni pogodno narocito u monitorima.

da nebi bilo da ne moze, 24" mac ima led pozadinsko osvjetljenje, samsung xl20 xl30 takoder itd, al nije nesto oko cega se valja uzbudivat jer je u principu bezveze

oled je nesto sasvim drugo.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 23:07   #371
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602