Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.12.2005., 21:10   #1
Banks
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 29
Crkavanje hard-diskova

Prije otprilike godinu dana sam kod frenda u njegovom glazbenom studiju instalirao novi PC - AMD Athlon 64 3000+, MB Asus K8N-E Deluxe (socket 754) 1,5 Gb RAM, preselili iz starog PC-a hard-disk (PATA) i dodali novi Seagate 200 Gb SATA.
Nakon cca 2 mjeseca rada, audio zapis sa Seagate-a je poceo pucketati kod reprodukcije, disk se poceo sve teze otvarati i zatim je posve otkazao. U trgovini su dali drugi disk, isti, a sa servisa javili da je onaj prvi definitivno otkazao, ali nisu precizirali o cemu se radi. Sa drugim diskom se ponovila ista stvar, nakon cca 2 mjeseca. Isti kvar. Pa smo mjerili voltaze, promijenili napajanje PC-a, stavili jace napajanje, stavili disk WD 120 Gb SATA, kojemu se opet dogodilo isto.
Onda smo promijenili maticnu plocu, stavili novu (isti model) misleci da bi problem mogao biti u SATA kontroleru. Stavili novi HD opet od neke trece firme, valjda je Maxtor - ali se ovih dana i s njim pocelo dogadjati isto. Usto je poceo pucketati i stari PATA disk, koji je do sada uvijek normalno radio.
PC je smjesten u odvojenom prostoru, pretincu u zidu, drvenim panelom odvojen od studija. E sad, u tom pretincu se nalazi i napajanje mixera, to je Peavey AMR 800, i to napajanje je oko 30 cm iznad PC-a, a u blizini, oko pola metra udaljeni su glavni studijski monitori, JBL 4312 A (veliki i jaki zvucnici) - ali su oni prislonjeni uz zid koji ih odvaja od tog pretinca sa PC-om. PC dobiva struju kroz UPS Trust 600W. Sound kartica je Creamware Luna + A16 konverter.
Poceo sam misliti da se mozda radi o nekom magnetskom polju koje malo-pomalo unistava diskove, uvijek na isti nacin. Ali ja o tome ne znam gotovo nista, pa vas molim da mi kazete je li to moguce i sto bi zapravo mogao biti uzrok, ili da li imate ikakvih slicnih iskustava. Meni se prije 2-3 god. dogodilo da sam na probi mobitel ostavljao na bas-pojacalu i nakon par dana je kartica bila potpuno izbrisana - valjda zbog magnetizma velikog bas zvucnika.
Ali prije ovog PC-a je u istom pretincu bio stariji PC, Pentium 1,6 - sve ostalo je bilo postavljeno na isti nacin, SATA diskova nije bilo naravno - i nije bilo takvih problema. Kuciste tog PC-a je bilo staro, limeno, tesko - ovo novo kuciste djeluje slabije, njeznije - mozda i ovo kuciste slabije stiti od magnetizma? Ispricavam se na preopsirnosti - ali sam zelio odmah opisati situaciju da vidite o cemu se radi, da ne moram kasnije jos u 10 postova dodatno opisivati stvar.
Banks je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2005., 02:06   #2
grga
PC Ekspert
 
grga's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 232
problem

mogu ti reci samo jedno i to je finalno.

Izvori zvuka imaju dosta veliki tlak , ali i podtlak i misim da ti unistajavu diskove 100000%

Drugim rijecima. zamisli sebe kako uzimas diskove u ruke i lupas sa njima po betonsokm podu i to slabo i brzo , ali lupas .

Nece otici nakon malo vremena, ali nakon dosta su osudjeni na propast. Problem je cisto mehanicke prirode i uvijek je bio samo on i nijedan drugi , steta kaj prije nisi se posavjetovao sa nekim tko je strucan, jer su oni u servisu kad su ga otvorili trebali vidjeti da je glava sva strgana to bi se cak i prostim okom vidjelo, a kamoli sa mikroskopom i nakrivljena i da je leziste diska
ekscentricno. Makni komp od izvora zvuka . To su veliki tlakovi zvuka u sobi koja je jos izolirana pa se zvuk ne moze slobodno siriti po zraku nego se odbija a po neki put valovi i superponiraju svoje vrijednosti pa je ucinak jos gorji.

problem rijesen
__________________
Soltek SL-K8AN-RL@A64 3000+
GeForce FX-5950 Ultra@500/950
512 MB Apacer CL3
160 GB PATA@Seagate Baracuda
Asus DRW-160P
Xerox XL775 LCD - 17
SUN GDM20D10 - 20
DAT - Archive Pyhton SCSI
CHIEFTEC BIG TOWER DA-D1WD
COOLERMASTER 550W - RS-550-ACLY
UPS - Best Power Server Fortress 2KVA
grga je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 06.12.2005., 02:12   #3
grga
PC Ekspert
 
grga's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 232
zvuk je killer

ocito su sata diskovi podlozniji
tom nego ostali, a i kuciste je ocito pretankog lima koji bi podnio takve rezonancije pa se one prenose preko lima i na diskove.

Najbolje bi bilo da se komp stavi drugdje i da stavis opet seagate jer su ostali jos gorji po pitanju dugog zivota i grijanja.
__________________
Soltek SL-K8AN-RL@A64 3000+
GeForce FX-5950 Ultra@500/950
512 MB Apacer CL3
160 GB PATA@Seagate Baracuda
Asus DRW-160P
Xerox XL775 LCD - 17
SUN GDM20D10 - 20
DAT - Archive Pyhton SCSI
CHIEFTEC BIG TOWER DA-D1WD
COOLERMASTER 550W - RS-550-ACLY
UPS - Best Power Server Fortress 2KVA
grga je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2005., 15:18   #4
Banks
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 29
Puno ti hvala Grga. Evo, sad i sam vidim da sam se vec prije trebao savjetovati s nekim strucnim - ali u prvom trenutku mislis, otis'o je disk, nista novo. Ne razmisljas odmah o egzoticnim izvorima problema. Ja doista nisam ocekivao da sam zvuk moze ubiti diskove. Tim vise sto znam nekoliko muzickih studija gdje su pc-i smjesteni u kontrolnoj sobi, na udaru svih mogucih zvucnika, pa cak i subwoofera - i normalno rade. Valjda su se u ovom slucaju bas poklopile neke frekvencije i vibracije koje "ubijaju". Ako ti nisam dosadan napisi par rijeci - da li postoji neki odredjen raspon frekvencija koji smeta diskovima - ili mozda znas neki link na tu temu. U svakom slucaju pc cemo sada preseliti, i jos jednom ti zahvaljujem.

Banks
Banks je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2005., 15:32   #5
mirkoB
Premium
 
mirkoB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Karlovac
Postovi: 783
Meni ovo s zvučnim tlakovima i podtlakovima zvuči malo čudno.
Hard je u kućištu i nije direktno na udaru zvučnih valova i promjene pritiska.
Drugo, postoji rupica (bolje rečeno: ventil) na kućištu harda koja služi izjednačavanju tlakova van i unutar hada. Valjda služi nečem.
Kao što Banks kaže, postoji puno muzičkih studija gdje PC-ji rade u gorim uvijetima pa hardovi ne krepavaju.
A kaj je s gejmerima, koliko ih igra s subwooferom do daske - i ništa.
__________________

| AVG Free 7 | SPF 5.6 | SS&D 1.4 | MBSA 2.0 |
| Firefox & Thunderbird 1.5 | MozBackup 1.4.4 | POPFile 0.22.2 |
| 7-Zip 4.32 | VMWare Player | nLite 1.0RC7 | Qemu 0.7.2 |
| PDFCreator 0.8.0 | Open Office 2.0 | Readiris Pro 8 |
| UltraVNC 1.0.1 | Media JukeBox 8.0 | Burn4Free 2.3 |

| Pentium D 805 | ThermalTake BigTyp 120 |
| Gigabyte G945P-S3 | 1024/667 Kingmax DDR2 | 160 GB Hitachi SATA2 |
| Enlight 430W | Antec Solution SLK3700AMB | OKI OL400w |
| XP Home SP2 zakrpan do jaja + Windows 98SE Virtual Machine |

| 178/81 |
| Cipele br. 42 |
| 35 godina |
mirkoB je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2005., 20:38   #6
grga
PC Ekspert
 
grga's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 232
stavi disk pokraj neko malo jaceg zvucnikai nafrlji ga i onda prisloni uho na disk , ono drugo zacepi - garantiram ti koncert od kojeg vise neces mislit isto ko do sad.
__________________
Soltek SL-K8AN-RL@A64 3000+
GeForce FX-5950 Ultra@500/950
512 MB Apacer CL3
160 GB PATA@Seagate Baracuda
Asus DRW-160P
Xerox XL775 LCD - 17
SUN GDM20D10 - 20
DAT - Archive Pyhton SCSI
CHIEFTEC BIG TOWER DA-D1WD
COOLERMASTER 550W - RS-550-ACLY
UPS - Best Power Server Fortress 2KVA
grga je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2005., 20:40   #7
grga
PC Ekspert
 
grga's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 232
izjednacavanjwe tlakova da i vent radi svoj posao , ali zvucni udari su oni koji rade stetu. ipak se tu radi o dobroj staroj vibraciji i to iz zvucne u mehanicku.
__________________
Soltek SL-K8AN-RL@A64 3000+
GeForce FX-5950 Ultra@500/950
512 MB Apacer CL3
160 GB PATA@Seagate Baracuda
Asus DRW-160P
Xerox XL775 LCD - 17
SUN GDM20D10 - 20
DAT - Archive Pyhton SCSI
CHIEFTEC BIG TOWER DA-D1WD
COOLERMASTER 550W - RS-550-ACLY
UPS - Best Power Server Fortress 2KVA
grga je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2005., 21:52   #8
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
možda bi pomogao koji vibe fixer...
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2005., 21:56   #9
grga
PC Ekspert
 
grga's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 232
mozda bi svima pomogao
__________________
Soltek SL-K8AN-RL@A64 3000+
GeForce FX-5950 Ultra@500/950
512 MB Apacer CL3
160 GB PATA@Seagate Baracuda
Asus DRW-160P
Xerox XL775 LCD - 17
SUN GDM20D10 - 20
DAT - Archive Pyhton SCSI
CHIEFTEC BIG TOWER DA-D1WD
COOLERMASTER 550W - RS-550-ACLY
UPS - Best Power Server Fortress 2KVA
grga je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na