Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.05.2011., 15:02   #1
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Preporuka za audiofile.

Preporučio bih ljubiteljima glazbe da prije nabave audio opreme (slušalice, zvučnici, kućna kina itd.) izvrše jednostavan test radi provjere sluha. Skine se programčić po želji (google - tone generator), pokrene se, stavite slušalicu na uši - može i pojedinačno, te pratite da li čujete cijelo čujno područje. Znači mijenjate frekvenciju od 20Hz do 20 kHz. Konkretno kod mene već preko 10,5khz
ne čujem ništa (visoki), a i područje 3,5-4,5khz ima određeno slabljenje (vjerovatno mi se uključio firewal od ženinog glasa). Ovim postom sam ponukan kad vidim te silne cijene audio opreme koja nam ne vrijedi ako nismo neki muzički profesionalci, ili kad napišu karakteristike 10Hz-24000Hz. Znam ja da nas pola kupuje skuplju opremu radi imidža-prestiža, ali se nadam da će mnogi razmisliti o ovom predlogu. Ja konkretno koristim slušalice od 50kn i zadovoljan sam s njima, a pojačalo 2x300RMS da mi razbije kamenac u žuči i bubregu. Molim komentare, izvinjavam se na dužini posta, ako nije na pravom podforumu neka se prebaci na odgovarajući.

Zadnje izmijenjeno od: begi. 25.05.2011. u 17:35.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 15:37   #2
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Ček,ček...iznad 10kHz ne čuješ ništa...??
Il qurca ne čuješ (oštećen sluh) ili imaš 70 godina i slon ti zapeo u uhu?
BojanZD je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2011., 16:05   #3
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
A to si testirao na slušalicama od 50kn ili ?
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 16:11   #4
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Citiraj:
Autor the.elles.d Pregled postova
A to si testirao na slušalicama od 50kn ili ?
Ja testirao na integriranoj zvučnoj i NO NAME slušalicama od 50kn pa čujem odprilike od 25Hz do nekih 18000Hz, neda mi se tražit točno koji mi je limit.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 16:23   #5
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor begi Pregled postova
Preporučio bih ljubiteljima glazbe da prije nabave audio opreme (slušalice, zvučnici, kućna kina itd.) izvrše jednostavan test radi provjere sluha. Skine se programčić po želji (google - tone generator), pokrene se, stavite slušalicu na uši - može i pojedinačno, te pratite da li čujete cijelo čujno područje. Znači mijenjate frekvenciju od 20Hz do 20 kHz. Konkretno kod mene već preko 10,5khz
ne čujem ništa (visoki), a i područje 3,5-4,5khz ima određeno slabljenje (vjerovatno mi se uključio firewal od ženinog glasa). Ovim postom sam ponukan kad vidim te silne cijene audio opreme koja nam ne vrijedi ako nismo neki muzički profesionalci, ili kad napišu karakteristike 10Hz-24000Hz. Znam ja da nas pola kupuje skuplju opremu radi imidža-prestiža, ali se nadam da će mnogi razmisliti o ovom predlogu. Ja konkretno koristim slušalice od 50kn i zadovoljan sam s njima, a pojačalo 2x300RMS da mi razbije kamenac u žuči i bubregu. Molim komentare, izvinjavam se na dužini posta, ako nije na pravom podforumu neka se pebaci na odgovarajući.
Taj tone generator ti nema smisla, niti možeš mjeriti kvalitetu slušalica/zvučnika ili sluha sa tom pizdarijom.

Omašio si ceo fudbal.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 16:37   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Kako nema smisla?

Pa ako čovjek jednostavno ne čuje ispod/iznad određene frekvencije može se lijepo pri kupnji posvetiti traženju sustava koji možda ima i lošiju karakteristiku u tom području pošto ga boli briga kad tak i onak ne čuje!
  Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 17:26   #7
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Mislim da neki nisu shvatili post, nije cilj mjenjati tehniku, nego razumno koristiti novac za istu. Molio bih našeg uvaženog člana da nam objasni kako da ocjenimo kvalitet sluha u kućnoj verziji- Ja da se bavim profesionalno ovom problematikom bi normalno morao imati ton generator, studijski zvučnik i mikrofon, te osciloskop.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 18:17   #8
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Kako nema smisla?

Pa ako čovjek jednostavno ne čuje ispod/iznad određene frekvencije može se lijepo pri kupnji posvetiti traženju sustava koji možda ima i lošiju karakteristiku u tom području pošto ga boli briga kad tak i onak ne čuje!
Sluh ćeš provjeravati na sranje slušalicama za 50kn?I to u kućnoj radinosti?

Ako mi se neki zvučnici sviđaju, ono kaj piše na papiru je zadnja rupa na sviralu.

A recimo i da imaš oštećen sluh, ne nužno ali obično je to u srednjem-visokom frek. spektru.
Tak da ti je svjedno jel ti slušalice sviraju od xy-18/22/26/30kHz
Citiraj:
Autor begi Pregled postova
Mislim da neki nisu shvatili post, nije cilj mjenjati tehniku, nego razumno koristiti novac za istu. Molio bih našeg uvaženog člana da nam objasni kako da ocjenimo kvalitet sluha u kućnoj verziji- Ja da se bavim profesionalno ovom problematikom bi normalno morao imati ton generator, studijski zvučnik i mikrofon, te osciloskop.
Mislim da nitko nije shvatio post, al ajd...

Doma ga nebudeš nikak provjeravao.
Osim možda metodom da ti netko vrišti na jedno i drugo uho.

I trebao bi imati puno više od jednostavnog generatora tona sa gugla.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 18:54   #9
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ak nemaš osciloskop, onda ništa od pro muzike
syss je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 19:30   #10
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Za "tech-a" molba da piše velikim slovima (ne čujem dobro hiii.). Danas je osciloskop dostupan svakom ko ima računar. Može ga sam napraviti, dovoljno je samo uštekati sonde u računar preko odgovarajućeg interfejsa, a kome je to teško ima usb verzija. Ja sam nekad dao brdo love za iskrin 2x20Mhz. Nemojte ovo shvatiti kao prepucavanje, ja sam pozitivna osoba, a cilj nam je da nešto naučimo i razmijenimo iskustva.
begi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2011., 19:41   #11
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
tako jasno, samo ne znam kakve koristi od njega u amaterskom studiju.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 20:23   #12
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Da ne bih zaboravio evo još upozorenje. Postoji velika mogućnost da vam izgori zvučnik ukoliko test vršite preko zvučnika a držite ga na frekvenciji manjoj od 20Hz. Ovo zbog povećanja jednosmjerne komponente. Sve što probate je na vlastitu odgovornost.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 21:34   #13
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Doma ga nebudeš nikak provjeravao.
Osim možda metodom da ti netko vrišti na jedno i drugo uho.
Citiraj:
I trebao bi imati puno više od jednostavnog generatora tona sa gugla.
Trebao bi imati ženu, a frekv. mijenjati tako da ju pomalo živciraš počevši od jutra. Moja već oko podne uhvati 20kHz
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 09:47   #14
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor begi Pregled postova
Da ne bih zaboravio evo još upozorenje. Postoji velika mogućnost da vam izgori zvučnik ukoliko test vršite preko zvučnika a držite ga na frekvenciji manjoj od 20Hz. Ovo zbog povećanja jednosmjerne komponente. Sve što probate je na vlastitu odgovornost.
LOL, imam test CD sa tim famoznim tonovima 20 -20000Hz...nikad nisam skurio nijedne zvučnike.
takav CD se lako skine sa neta i poneseš ga sa sobom pri kupnji uređaja, s tim da to nema smisla kad se kupuje mikro, mini linija ili all-in-one wonder sistema za kučno kino. oni jednostavno nisu napravljeni da reproducijraju sve tonove sa tog CDa.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2011., 12:37   #15
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Upozorenje vrijedi za niže frekvencije od 20Hz npr 10 Hz. Ja sam davno skurio EV iz bas bina, te sam ga nosio motati u Zg. Testni CD sam kupio u Elmatisu a isti nudi za test i jako niske frekvencije.
begi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na