Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.05.2020., 14:11   #91
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
I kako bi zagrijalo kuću od 100 m2 na 26-27°C dok je vani -10°C recimo?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:31   #92
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 709
Na moju žalost, popušio sam priču (ito od struke) o tome kako je podno štetno prije desetak godina i stavio radijatorsko. Puno pažnje pridajem grijanju, rađe bi recimo imao dobro riješeno grijanje nego dobro auto tako da nikada neću prežaliti tu odluku...

27°
goran1985 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.05.2020., 14:34   #93
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Mozda covik zeli saunu doma, sta ti znas. Jos vanka -10, lagano 40 stupnjeva razlike, ideala.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:34   #94
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
I kako bi zagrijalo kuću od 100 m2 na 26-27°C dok je vani -10°C recimo?
bez problema...

Jedini problem je ako usred zime dođeš u vikendicu i upališ grijanje, a u njoj je temperatura ista kao i vani, odnosno -10... Onda bi teroetski trebalo 1-2 dana da se zagrije na ugodnih 22-24 stupnja. Ali ako ti je u kući -10 maš veći problem, - popucale su ti sve cijevi od grijanja jer se zaledila voda u njima...

Naravno, treba projektant reći koliko gusto treba postaviti podno grijanje da bi radilo kako spada.

Npr može se desiti da vi ugovorite cijenu za komplet podnog grijanja, majstor odluči uštediti, pa umjesto na razmaku od 15cm postavi cijevi na razmaku od 30cm, i onda ispadne da podno grijanje ne valja...

Ili majstor odluči ugraditi preslabu dizalicu topline, ili preslabi plinski bojler - i opet se prostor ne može zagrijati.

Sve se to može desiti i onda ekipa priča da podno grijanje ne valja... treba angažirati dobrog projektanta, napraviti sve po projektu i sigurno radi kako treba.

Tako da ne brinite za podno grijanje - apsolutno najbolje i najugodnije grijanje koje postoji za prostor u kojem živite.

Ove priče o parketu koji se isušuje, prašini koja se diže, venama u nogama, da se ne može zagrijati prostor... to su sve gluposti. Ako si ga možete priušitit, vrijedi svake kune i ja ne znam zbog čega bi radijatori bili bolji
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:41   #95
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
Mogu potvrditi manje više sve što Rim piše... to je tromo grijanje... ali bome se tromo i hladi kuća... bitno je zadržavati temperaturu na nekakvih +18 pa se onda logično lakše dogrije na 20+...





Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
bez problema...

Jedini problem je ako usred zime dođeš u vikendicu i upališ grijanje, a u njoj je temperatura ista kao i vani, odnosno -10... Onda bi teroetski trebalo 1-2 dana da se zagrije na ugodnih 22-24 stupnja. Ali ako ti je u kući -10 maš veći problem, - popucale su ti sve cijevi od grijanja jer se zaledila voda u njima...

Naravno, treba projektant reći koliko gusto treba postaviti podno grijanje da bi radilo kako spada.

Npr može se desiti da vi ugovorite cijenu za komplet podnog grijanja, majstor odluči uštediti, pa umjesto na razmaku od 15cm postavi cijevi na razmaku od 30cm, i onda ispadne da podno grijanje ne valja...

Ili majstor odluči ugraditi preslabu dizalicu topline, ili preslabi plinski bojler - i opet se prostor ne može zagrijati.

Sve se to može desiti i onda ekipa priča da podno grijanje ne valja... treba angažirati dobrog projektanta, napraviti sve po projektu i sigurno radi kako treba.

Tako da ne brinite za podno grijanje - apsolutno najbolje i najugodnije grijanje koje postoji za prostor u kojem živite.

Ove priče o parketu koji se isušuje, prašini koja se diže, venama u nogama, da se ne može zagrijati prostor... to su sve gluposti. Ako si ga možete priušitit, vrijedi svake kune i ja ne znam zbog čega bi radijatori bili bolji
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:45   #96
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Nije za vikendicu nego za kuću za stanovanje. Znam za pucanje cijevi, ne bi se grijanje isključivalo na toj temperaturi. Ostavio bih recimo na +10°C kad idem negdje na više od tjedan dana, a vani -10°C ili tu negdje. Kad se vratim kući, onda dignem na 26-27°C (jer je curi hladno) pa me zanima koliko dugo bi trebalo da dođe na tu temperautru i može li uopće držati tu temperaturu? Samo me opet strah što da plina nestane, moram imati neko alternativno gorivo.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:48   #97
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,481
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
...onda dignem na 26-27°C...
Ja postanem nervozan od vrućine na 23, na 26 bi vjerojatno vadio oružje.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:57   #98
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
U + uvjetima treba koji sat da ti digne temperaturu za 1 stupanj, barem koliko sam ja primijetio... Kao alternativu uvijek imaš kamin/pećku/el. grijalicu/bolju klimu...





Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Nije za vikendicu nego za kuću za stanovanje. Znam za pucanje cijevi, ne bi se grijanje isključivalo na toj temperaturi. Ostavio bih recimo na +10°C kad idem negdje na više od tjedan dana, a vani -10°C ili tu negdje. Kad se vratim kući, onda dignem na 26-27°C (jer je curi hladno) pa me zanima koliko dugo bi trebalo da dođe na tu temperautru i može li uopće držati tu temperaturu? Samo me opet strah što da plina nestane, moram imati neko alternativno gorivo.
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:59   #99
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ja postanem nervozan od vrućine na 23, na 26 bi vjerojatno vadio oružje.
Dođi malo u Maleziju, Tajland i ostale zemlje, brzo bi promijenio mišljenje. S godinama mi više paše vrućina nego hladnoća.

Citiraj:
Autor S3arch1ng Pregled postova
U + uvjetima treba koji sat da ti digne temperaturu za 1 stupanj, barem koliko sam ja primijetio... Kao alternativu uvijek imaš kamin/pećku/el. grijalicu/bolju klimu...
Da, samo što će to teško ugrijati cijevi u hladnom podu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 15:11   #100
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
bez problema...

Jedini problem je ako usred zime dođeš u vikendicu i upališ grijanje, a u njoj je temperatura ista kao i vani, odnosno -10... Onda bi teroetski trebalo 1-2 dana da se zagrije na ugodnih 22-24 stupnja. Ali ako ti je u kući -10 maš veći problem, - popucale su ti sve cijevi od grijanja jer se zaledila voda u njima...
cut

Mi u centralnom imamo antifriz, tako da se može mitigirati i taj problem sa smrzavanjem.

A ako nestane plina, el grijalica ko i svi ostali. Ja bi si stavio kamin da radim kuću, pa taman ga naložio 2put godišnje.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.05.2020., 15:24   #101
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Ovo je mit, podno grijanje je niskotemperaturno grijanje, i bez problema ide ispod većine parketa. pod se zagrije na 29-35 stupnjeva - temperaturu koju pod može imati i po ljeti za ekstremno vrućih dana.

Mit o mitu(tj pitanje šta je većina za tebe a šta je za mene). Frend je još dan danas na sudu sa bivšom strankom kojoj je ugradio parket koji je dobio od starica u stilu(samo ti postavi ovaj,dobar je). Uglavnom otišlo je sve u 3 pm zbog podnog I sada općinski sud ima pune ruke posla
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 15:37   #102
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,797
Parket mora zadovoljiti neke kriterije, ali i projektiranje takvog grijanja/hladjenja mora uzeti u obzir da gore ide parket. U 10 godina nismo imali slucaj da je parketu bilo ista zbog podnog, ali imali smo slucajeva gdje ljudi zaljevaju cvijece pa im na parketu ostane vode i nabubri ili promjeni boju. Radili smo samo s provjerenim proizvodom, uredna garancija i obavezno pracenje kako se izvodi podno. Jebes ti to, za saku zarade netko sfusari podno i sutra je parket(ar) kriv, kako da ne.

http://www.ideal-legno.com/en/recomm...on-for-laying/

S druge strane nagledali smo se loseg parketa na podnom grijanju. Vlasnik je, kako to vec ide, kratkorocno ustedio nesto novca odabirom jeftinijeg parketa

Sent from my SM-N960W using Tapatalk
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 17:33   #103
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
ok, podno je specifično grijanje zbog puno stvari... ali 22 u stanu sa podnim je osječaj kao 24 u stanu sa radijatorima.

Sa svim drugim sustavima grijanja - temperatura nije ravnomjerno raspoređena po prostoriji - najtoplije je uz strop, najhladnije uz pod. Kod podnog grijanja je temperatura ravnomjerno raspoređena po cijeloj visini prostorije.

Poželjno je držati temperaturu na 18stupnjeva jer se sa 18-22 digne za relativno kratko vrijem, a ko se želi doći u topli prostore, sada barem ima puno termostata kojima se može upravljati preko net-a.

Ima dobra kombinacija plin+dizalica topine od Daikina link
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 19:27   #104
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Razlike se neće nužno osjetiti u vizalnom izgledu, više će se osjetiti na pojedinim dijelovima - npr vrata i prozori će se vjerojatno prvi poćeti raspadati...
Ovisno o ugrađenim dijelovima - cijena može drastično odstupati.
Netko je napisao da mu nisu isporučili prozore koji se otvaraju na kip zbog transporta ... nisu mu ih isporučili jer su mu isporučili najjefinije moguće prozore. Kod prozora su najskuplji dobri mehanizmi, nakon toga profil, a staklo je ustvari jeftino.
Pa evo ja pretprosle. godine mjenjao prozore i vrata i balkonska i ulazna sve skupa 17 komada, rolete, komarice, rehau synego 7 komora stok, 6 staklo termoizolacijsko, punjeno agronom, roto nt sigirnosni okovi... 7500 eur... to je niti 10 kvadrata razlike u cijenu
OuttaControl je offline   Reply With Quote