Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2008., 07:54   #1
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 358
Quad OS - trebam savjete :D

Slažem jednom susjedu konfiguraciju na koju čovjek želi staviti četiri OS-a:
XP Pro, Vista Ultimate x64, Ubuntu (ili Kubuntu) i, naravno, Jabuku

Zanima me li da li treba na nešto posebno obratiti pažnju pri ovakvim situacijama - mislio sam mu staviti na jedan hard Winse i Linux, a na drugi hard samo OSX, i sve to pokretati s Acronis boot selectorom.

Meni je ovakva situacija pomalo bez veze, ali čovjek kaže da mu trebaju svi OS-ovi jer na svakoj platformi ima nekoliko programa koje mu život znače. Emulaciju ne želi...

Ako ima netko da je koristio nešto slično ili ima neki prijedlog ili savjet, samo neka izvoli.

Najviše me zapravo zanima koji hard da uzmem za OSX (PATA, SATA, koji proizvođač...) jer vidim po netu da je s tim najviše problema kod instalacije. Kapacitet tog harda bi bio 160gb.
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 11:25   #2
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Hmm,ne znam koliko je legalno imati OSX na standardnom PC-u...
Što se tiče ovog ostalo troje, postupak bi trebao biti slijedeći : XP, Vista, i onda Ubuntu koji će ukenjati svoj prokleti GRUB te pobrati sve informacije o operativnim sustavima i preko njega dizati ostale. Iskreno, mislim da će čovjek uletjeti u brdo problema, a i sumnjam da za svaki OS ima posebne programe koji život znače a da nemre na neki drugi OS ići
Najviše problema će ići sa OSX pričom, pogotovo hardverski...
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.03.2008., 11:48   #3
Odojak
Premium
 
Odojak's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
To sve na jednom hardu? Jaaakoooooo tesko

Od svega mi nije jasno zasto mora imati XP i Vistu (64bitnu).
Odojak je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 11:54   #4
nino_z
Premium
Moj komp
 
nino_z's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Valpovo/Osijek
Postovi: 267
Probaj ipak ti njega nagovoriti na virtualne masine
nino_z je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 12:48   #5
mcclarion
Premium
 
mcclarion's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: zg
Postovi: 298
viritual mashine ..
mcclarion je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 16:08   #6
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 358
Ovako - na jedan hard mu bez problema stavim tri OS-a od kojih su dva Winsi a jedan Linux, jedini problem je OSx.
Njega ću mu probati staviti na posebni hard, pa ćemo vidjeti.
Ne želi virtualnu mašinu jer kaže da će raditi u Final cut pro i tvrdi da mu je virtualna varijanta prilično usporena.

Ništa, vidjt ću što se da napraviti, vjerujem da bi moglo ići uz dobar odabir hardware-a.

A zašto četiri OS-a?
Vistu hoće zbog igranja, XP jer je na njega naviknut za većiunu svakodnevnih stvari, Linux želi isprobati, a OSx želi zbog navedenog programa.

Svakakvih nas ima
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 16:40   #7
Odojak
Premium
 
Odojak's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
Citiraj:
Autor Jerry Drake Pregled postova
Svakakvih nas ima

Što jest jest
Odojak je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 16:42   #8
nino_z
Premium
Moj komp
 
nino_z's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Valpovo/Osijek
Postovi: 267
Citiraj:
Autor Jerry Drake Pregled postova
A zašto četiri OS-a?
Vistu hoće zbog igranja, XP jer je na njega naviknut za većiunu svakodnevnih stvari, Linux želi isprobati, a OSx želi zbog navedenog programa.

Svakakvih nas ima
Ovo su stvarno nebulozni razlozi, najbolje bi bilo da eskiviras taj posao, osim ako ga neces naplatiti. Covjek ocito ne zna sto hoce uopce. Vista zbog igranja, a XP zato sto je navikao? Isprobavao bi linux, a ne moze na Vistu zbog navika? Pa linux je najjednostavnije isprobavati u virtualnoj masini.
Bjezi od takvih daveza!
nino_z je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 17:17   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,340
Itekako je izvedivo-bitno je da ima 4 primarne particije i OS-eve popucat gore.Grub će automatski skužit Vistu i XP-jedino za OS X nisam siguran...ako čovjek želi malo vidjet kako sve funkcionira u kojem OS-u...zašto ne...?
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 17:55   #10
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
kuzim zakaj on to hoce,ali ne kuzim zakaj ti to radis,ako ga zanima moze i naucit kak se to radi :P
MAHER je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.03.2008., 18:05   #11
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Gle,nije to nikakav davež Imam vrlo sličnu situaciju... DOS, XP, Vista, XP2, još testiram koji će mi linux najbolje sjesti... I imao sam OSX u viziji, al brzo sam odustao, previše problema koji su nepredvidivi... Ne znam, moja preporuka je da odustane ipak od OSX-a
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2008., 18:13   #12
nino_z
Premium
Moj komp
 
nino_z's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Valpovo/Osijek
Postovi: 267
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Gle,nije to nikakav davež Imam vrlo sličnu situaciju... DOS, XP, Vista, XP2, još testiram koji će mi linux najbolje sjesti... I imao sam OSX u viziji, al brzo sam odustao, previše problema koji su nepredvidivi... Ne znam, moja preporuka je da odustane ipak od OSX-a
Nisam mislio da je davez zato sto zeli isprobavati razne OS, nego zato sto trazi da to netko drugi napravi umjesto njega. S takvilma nema srece, samo si zadajes dodatni posao, zivkanja svako malo i slicno. Nije problem u svim tim operativnim sustavima (imam 7 virtualnih masina trenutno, Server 2008 kao zadnji), ali sam sam ih instalirao i znam zasto. I dalje tvrdim da su njegovi razlozi nebulozni.
nino_z je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2008., 08:06   #13
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 358
Mali update:
Pokušao sam svim silama staviti sva 4 OS-a na jedan hard, ali nije išlo. XP, Vista i Ubuntu idu gore bez frke, ali kad sam pokušao OSX - nije išlo. Imao sam veelik broj pojušaja, ali nisam uspio. Samo dvije verzije su uspjele prepoznati particiju koju sam pripremio za OSX, ali je onda zapelo - javila mi se greška kod instalacije.

Frendova konfiguracija je neka AM2 konfa, ne znam koja je mbo, ali ima nf4 čipset - plus 3600+ x2 i neki sata hard, radeonka i 2 gige rama.

Inače, sad ću probat reda radi s posebnim hardom za OSX pa ćemo vidjeti.

I da, ne radim to zabadava, ali i nije neka lova pa ću brzo odustati ako ne prođe stvar s novim hardom. On bi htio sastaviti novu kompatibilniju konfiguraciju ako ovo ne uspije, ali mislim da mi se više neće dati zafrkavati s time.

Ako netko zna da je netko uspio staviti sva 4 OS-a na jedan hard, molio bih sda mi pošalje link.

@Roberto, ovim putem ti se zahvaljujem na pomoći, ali eto, još nisam uspio
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2008., 21:15   #14
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Jura, mani se ćorava posla

OSX je teško dobiti da radi u multibootu poput ovog koji ti hoćeš, a kamoli da radi stabilno na nestandardnom hardware-u. Veće bi ti šanse bile s C2D i nekom p35 pločom, navodno su jako kompatibilne s divljim mačkama
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 11:48   #15
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Citiraj:
Autor Jerry Drake Pregled postova
A zašto četiri OS-a?
Pa jer se može
OS X će raditi probleme velike, ostavi ga se...mislim da dude mu pun kufer s 4 OS-a
Kad smo kod OS X-a, što mu znače ovi hidden fajlovi sa bijesnim predznacima? To mu je neki cache ili što?
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 14:15   #16
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 358
Još nisam kupio novi hard, nakon Uskrsa ću se vjerojatno s time pozabavit pa da skinem frenda s grbače

Probat ću još i po ovj shemi:
http://wiki.osx86project.org/wiki/in...p/Quad_booting
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 18:00   #17
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
bit ce para
4 instalacije po zelji ccc
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2008., 11:09   #18
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
bit ce para
4 instalacije po zelji ccc
Ja probao, niuje baš tako jednostavno kako izgleda

Prva stvar na koju treba obratiti pažnju je kompatibilni hardware (zbog OSX-a). Puno su veće šanse za uspjeh s, recimo C2D procesorom, p35 mbo i nvidia grafičkom, negoli s AMD platformom. Kod AMD-a je opet gotovo nemoguće staviti OSX na SATA hard, a ima i niz drugih problema.
IntelC2D, P35, nVidia VGA useri imaju najveće šanse za uspjeh s OSX-86.
Ja sam na svojoj konfi uspio instalirati leoparda tek kad sam maknuo sata hard i stavio stari 20gb pata maxtor. Na particiju na sata hardu nije išlo ni s jednom verzijom...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 26.03.2008., 10:55   #19
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Dakle, moguce je sve puknuti na jedan hard.
Primjera radi, na laptopu imam Win Vista, Ubuntu i MacOS X.
Na svom PC-u pak Win XP, Win Vista i MacOS X.

U svim slucajevima glavni bootloader je onaj od Viste.

Dakle, redosljed instalacije *nije* bitan.

No, primjera radi, ajmo uzeti kako sam ja na laptopu to sredio:
Prvo sam instalirao Vistu.
Nakon toga sam kreirao praznu particiju za MacOS, i ostatak slozio particije za Linux, i njega instalirao.
Ono sto je bitno je da se kod kreiranja particije za linux ta particija proglasi aktivnom, te bootloader od Linuxa naseli na tu aktivnu particiju (a ne u MBR).
Kad je Linux instaliran, mozemo preci na MacOS X.
No, prije toga moramo podesiti particiju gdje ce biti MacOSX 'aktivnom' (tj. bootable).
Instaliramo MacOS.
E, sad opet treba podesiti da se sve zajedno moze bootati.
Treba podesiti da je aktivna particija od Viste (inace, to je pozeljno raditi recimo sa Ubuntu CD-a, i fdiskom).
Dakle, podesimo da je Vista particija aktivna. U ovom stadiju boot Viste nece ici
No to se lagano sredi.
Bootamo Vistin boot CD, i odaberemo 'repair' opciju, te 'repair boot volume'.
Sad mozemo normalno bootati Vistu.

Ono sto nam preostaje je skinuti s neta EasyBCD i instalirati ga.
U njemu imamo opciju za dodati u BCD MacOSX, te Linux (sa GRUB-om na particiji kojoj je).

Nakon ovoga je moguce sva 3 OS-a uredno bootati sa Vista bootloaderom, i svim OS-ovima na istom HD-u.

Ono sto je bitno pripomenuti je pripaziti na to koja je particija aktivna kad se radi koji step.
No, na isti nacin se moze i bilo kojim drugim redosljedom nainstalirati OS-evi.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2008., 22:51   #20
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Da, moguće je, ali ima dosta potencijalnih problema. Ako biraš hardware za hackintosh i nije teško složiti quad boot. Problem je kad imaš konfu sasvim drugačije složenu a da na nju želiš staviti Leoparda

Nije da mi treba Leopard, ali sad mi je već postao gadan izazov složiti quad boot na mojoj konfi.
Probao sam desetak verzija i ni jedna ne šljaka jer se osx ne želi instalirati na moj 320gb seagate. Ne znam jel problem u hardu ili sata kontroleru na matičnoj, isprobao sve moguće postavke i ništa...

Inače ima puno načina da se složi quad boot, i meni je najdraži onaj preko bootloadera od viste, ali stvar šljaka i preko acronisa, gruba...
Inače,ako nekog zanima, bootloader od viste se može koristiti za multiboot i bez instalirane viste, pomoću već spomenutog EasyBCD-a
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na