Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.01.2024., 21:05   #1711
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Objektivno si kupio u povoljno vrijeme, naravno onda nisi mogao znati da je trenutak povoljan
Cijene su od kraha 2008. u slijedeće 5-6 godine pale oko 25%. To je znači realno očekivati i sada. E sad, garancije nikakve nema. Možda padnu i 50%, možda padnu 5% . No to tebe u stvari i ne treba dirati previše, ako si zadovoljan svojom nekretninom i namjeravaš u njoj ostati, to kako joj se kreće cijena te i ne treba previše dirati.
Naravno, nigdje nisam ni rekao da sam znao, kao što sam gore napisao, glavom kroz zid.

Imao sreće.

Ne namjeravam ostati, kupujem sljedeću uskoro, ova ide u rentu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 22:12   #1712
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kod nas prijatelji i rodbina političara drže takve nekretnine a drže i agencije za zapošljavanje stranih radnika. Stoga ne vidim da će po tom pitanju biti išta bolje za nas ostale.

Hrvatsko tržište kapitala je izuzetno loše razvijeno, ljudi ne ulažu u dionice, fondove, obveznice, ulaže se samo u beton i ciglu
Mlada obitelj sa dvoje djece bez nekretnine koja kupuje svoj prvi stan ima na njemu isti porezni tretman kao i osoba koja kupuje svoj trideset treći stan/kuću. Problem sa time je da stan/kuća nije zlatna poluga, udio u tvrtki ili fondu. On jest ulaganje ali je ujedno i osnovna životna potreba, pa tu onda dolazimo do određenih društvenih problema, za koje si spomenuo da druge države rješavaju npr. poreznom politikom. Kod nas se to (zasad) neće dogoditi jer je interes da se to ne dogodi puno jači od ovog drugog


E sad, da li su ljudi u razvijenim zemljama retardirani kad novce za penziju npr. ulažu u S&P index fond a ne u nekretnine kao pametni Hrvati, ili je možda obrnuto? Moje skromno mišljenje je da je obrnuto i da nekretnina na kraju dana ima vrijednost zato što netko u njoj želi živjeti. Ako je 40% nekretnina prazno jasno je što višak ponude znači za cijenu, kolaps se mora dogoditi kad tad


P.S. strani radnici vjerojatno neće puno utjecati jer ih 2/3 uopće nisu ovdje a ostali žive njih 20 na 40 kvadrata
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 22:39   #1713
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
...
No moje osobno mišljenje je da neće ni cijene kvadrata nikad više biti ni blizu onih od prije 5 godina. Očekujem prestanak rasta, možda mali pad, ali ako uzmemo u obzir da je cijena kvadrata u 5 godina otišla gore 250%, a možda padne 20%, jel stvarno pričamo o padu cijena i "puknuću balona"?

No živi bili pa vidjeli.
ja mislim da će pasti kada istekne datum za iskoristiti apn poticaje i kada ne bude nikakvih poticaja. tada će se kupovati za novac koji ljudi imaju ili posude od banke.
plus - kad se pokrpa i izgradi potresom srušen dio.
ali nekome bi to moglo biti možda pre dugo za čekati.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 23:13   #1714
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
ja mislim da će pasti kada istekne datum za iskoristiti apn poticaje i kada ne bude nikakvih poticaja. tada će se kupovati za novac koji ljudi imaju ili posude od banke.

plus - kad se pokrpa i izgradi potresom srušen dio.

ali nekome bi to moglo biti možda pre dugo za čekati.
APNa nema više, gotov je u obliku u kojem je bio. Ništa novo nije najavljeno za sada iako je u proračunu alociran dio novca za neki vid subvencije no ne zna se kakve i hoće li je uopće biti.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 00:26   #1715
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
U zakonu ne bi hilo loše definirati da kod gradnje novogradnje svaki investitor alocira jedan postotak stanova za socijalni/povlasteni najam kako bi grad/država mogli nuditi ljudima slabijeg imovinskog stanja povoljan smještaj i kako me bi dolazilo do pretjeranog broja praznih stanova kao što je to sada slučaj.
Ono gdje je rupa u toj taktici je to što b u Hrvatskoji najmoprimci takvih stanova bili djeca lažnih branitelja, raznih ministara i poglavara…


Ono što čitam po raznim portalima, a ne vidim da je itko spomenuo, je podatak o nesrazmjeru oglašenih i ostvarenih cijena nekretnina, čak 20-30% što mi je u neku ruku suludo. Ponuditi 200000€ nekome tko za stan traži 250000€ i tko svakodnevno sluša o tome kako cijene idu gore…
Iskreno se nadam da je to istina i da bi mogao ušećeriti jedan stan s 2 spavaće kad zgrada bude pred završetkom, ako se ne proda

Jedna anegdota vezana za moju potragu ove sezone..

Pronađem na oglasu agencije građ. Zemljište u mom selu nadomak ZG - 18000€ za 900m2, koje na oglasu stoji već neko vrijeme.
U ZK izvatku vidim ime čistačice iz osnovne škole čijeg sina poznajem, vidim da je suvlasnika 6, pa kontaktiram njega da me uputi odgovornome u tom sekstetu kako bi izbjegao 3% agencijske provizije. Kontaktiram Njegovog strica kojem ispričam da sam zainteresiran za taj komad zemlje, da bih izbjegao agenciju, na što on veli da će se usuglasiti s ostatkom, jer bi htjeli prodati cim prije radi zamakle dobi ostatka suvlasnika.
Javlja mi se za par dana da su usuglasili i da bi cijena bila 28 000€

Rekoh, došao sam do vašeg broja da izbjegnem 500€ agencijske naknade, vi mi dignete cijenu za 50%
Da zemljište vrijedi, prodalo bi se već i za 18 000€, na što mi odgovara da ne bi htjeli dati to za badave, da se u selu do zemljišta prodaju po 70€ m2 (selo do spada pod Grad Zagreb )
Da se razumijemo, i dalje je to OK cijena, ali princip mi brani imati posla s takvim ljudima.
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 01:00   #1716
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor zkljaja Pregled postova
U zakonu ne bi hilo loše definirati da kod gradnje novogradnje svaki investitor alocira jedan postotak stanova za socijalni/povlasteni najam kako bi grad/država mogli nuditi ljudima slabijeg imovinskog stanja povoljan smještaj i kako me bi dolazilo do pretjeranog broja praznih stanova kao što je to sada slučaj.
Ono gdje je rupa u toj taktici je to što b u Hrvatskoji najmoprimci takvih stanova bili djeca lažnih branitelja, raznih ministara i poglavara…
Ovdje u UK je to tako. Trećina novogradnje mora biti za socijalu. Zgrada u kojoj živim je podijeljena na 3 bloka. 2 su privatna, treći je "socijalni" u kojem se stanovi dodjeljuju potrebitima.

E sad, problem toga je što je država po mom mišljenju previše socijalno osjetljiva i to se debelo iskorištava.
Svatko bez krova nad glavom dobiva stan, ne postoje beskućnici. Veličina stana se daje prema veličini kućanstva, pa štancaju djecu da dobiju što je veći stan moguće.
Svatko takav dobiva i mjesečnu naknadu koja je dovoljna da pokrije režije, hranu i da im još ostane...a da ne moraju apsolutno ništa dati zauzvrat.

Ono što se vidi na ulicama su narkomani koji dalje rentaju taj stan koji su dobili, tu lovu, a i ono što dobiju od države potroše na drogu, a na ulici "spavaju" po danu dok im ljudi iz sažaljenja ostave nešto jer brdo ljudi nema pojma.
Čim mrak padne, pakiraju te vreće za spavanje i pravac doma.

A doma...(uvjerio sam se na vlastite oči jer mi je posao takav da moram i u takve stanove ući)...80" LCD, PS5, svi imaju ajfone, ajpede, bežične slušalice...ali žive u svinjcu kakav ne možeš zamisliti.

Imam lokalne klošare u tom trećem bloku zgrade, idu na "posao" kad i ja i srećom smo dovoljno odvojeni tako da sam tek nakon 3 godine saznao kakav cirkus izvode jer je došao mail da je ljudima dopizdilo popravljati ulazna vrata koji ovi razvaljuju kad zaborave ili nemaju svoj fob za ulaz. Onda je krenulo sve izlaziti van...

Glasni su, dovode svoje druge pajdaše, drogiraju se i cugaju po hodnicima, razbijaju boce i općenito rade nered kad normalni spavaju...i naravno da su susjedi očajni.

Ako do tog dođe, bježi što dalje od takvih stanova, a koliko vidim s ovim što se sad u Gajevoj događa, ide tim putem.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 08:09   #1717
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
P.S. strani radnici vjerojatno neće puno utjecati jer ih 2/3 uopće nisu ovdje a ostali žive njih 20 na 40 kvadrata
ovo. praznih nekretnina može biti koliko god hoćeš kad doseljenu radnu snagu to ne zanima. smještaj im "osigurava" gazda kojem je bitno da mu je to što manji trošak, a oni ionako ovdje nisu došli raditi da bi živjeli, nego živjeti da bi radili i sve što im ostane šalju doma.

trebat će dosta godina da se to promijeni, vjerojatno tek idućom generacijom kad domicilne žene počnu rađati djecu stranim radnicima.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 08:31   #1718
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
To je čak protuzakonito, da se uzimaju provizije s obje strane, tako da je vjerojatno neki dogovor da prodavač na crno plati proviziju, a kupac legalno.

Inače, trebalo bi biti samo s jedne stane, i ima smisla da prodavač plati, ali nije uvijek tako, pogotovo u Zg i drugim atraktivnijim lokacijama.

Oni se vode time, da kupac ima izbor, hoće platiti sve ili neće moći kupiti stan, jer iza njega ima 10 drugih koji su voljni platiti sve.
Kad se sjetim tog nadigravanja kada smo kupovali stan. Sada može samo gore biti.
Agencije su također dijelom krive za napucane cijene. Frend nedavno prodavao stan - tražio je 140k. Javili su mu se iz više agencija, on ih fino odbio jer im nije htio platiti proviziju, ali kažu oni ništa se vi ne brinite dići ćemo mi cijenu na 145k taman da mi sebe namirimo. I tako se stan i prodao - ljudi su ga platili 145k, agenciji su platili još 5k za uslugu i stan koji se privatno prodavao za 140k preko agencije su platili 10k više.

"Agent" koji je prodao taj stan je prvi put bio u stanu, prvi put ga vidio. Ništa nije znao ni beknut o njemu.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 08:48   #1719
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
ja mislim da će pasti kada istekne datum za iskoristiti apn poticaje i kada ne bude nikakvih poticaja. tada će se kupovati za novac koji ljudi imaju ili posude od banke.
plus - kad se pokrpa i izgradi potresom srušen dio.
ali nekome bi to moglo biti možda pre dugo za čekati.
Ma ja sam siguran da ako ikad padne da to nije zbog APN-a, kao što je rećeno, svega 5% nekretnina je kupljeno preko APN-a. Najgore je da gotovo svi krive APN za povećanje cijena. Da, u jednom postotku, ali ne u takvom kakav se dogodio.

Citiraj:
Autor zkljaja Pregled postova
U zakonu ne bi hilo loše definirati da kod gradnje novogradnje svaki investitor alocira jedan postotak stanova za socijalni/povlasteni najam kako bi grad/država mogli nuditi ljudima slabijeg imovinskog stanja povoljan smještaj i kako me bi dolazilo do pretjeranog broja praznih stanova kao što je to sada slučaj.
Ono gdje je rupa u toj taktici je to što b u Hrvatskoji najmoprimci takvih stanova bili djeca lažnih branitelja, raznih ministara i poglavara…
Ja sam kompletno protiv toga.
Imao sam tamo 2017. u zgrade od Gradskih stanova susjede koji su dobili po toj povlaštenoj cijni stanove, s njima uvijek problemi. Zapišani liftovi, zapišani podrumi, smrad, smeće u ulazu, svaki puta kada su bili problemi, kamere su ustanovile da je riječ o jednim te istim ljudima.

Svi sposobni, svi rade, ali eto, socijalni slučaj. Nikad mi nije bilo jasno, kako je moguće da sin vozi Megane iz 2008. godine, kupuje felge za nejga a oni žive u stanu kojega plaćaju 200kn mjesečno.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 10:11   #1720
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
E sad, problem toga je što je država po mom mišljenju previše socijalno osjetljiva i to se debelo iskorištava.
Svatko bez krova nad glavom dobiva stan, ne postoje beskućnici. Veličina stana se daje prema veličini kućanstva, pa štancaju djecu da dobiju što je veći stan moguće.
Svatko takav dobiva i mjesečnu naknadu koja je dovoljna da pokrije režije, hranu i da im još ostane...a da ne moraju apsolutno ništa dati zauzvrat.
Ne zvuči kao aktivnosti autohtonog stanovništva da budem iskren, kao i u ostatku Zapadne Europe, ispravi me ako griješim

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ma ja sam siguran da ako ikad padne da to nije zbog APN-a, kao što je rećeno, svega 5% nekretnina je kupljeno preko APN-a. Najgore je da gotovo svi krive APN za povećanje cijena. Da, u jednom postotku, ali ne u takvom kakav se dogodio.
Možda nije digao cijene time što su se nekretnine razgrabile, ali definitivno jest tako što je stvorio hype da će si puno više mladih ljudi moći priuštiti nekretnin, hence veća cijena. Rekao bih da je u istoj mjeri cijene digao APN koliko niske kamate i sivo-crni novac prije konverzije u EUR.


Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ja sam kompletno protiv toga.
Imao sam tamo 2017. u zgrade od Gradskih stanova susjede koji su dobili po toj povlaštenoj cijni stanove, s njima uvijek problemi. Zapišani liftovi, zapišani podrumi, smrad, smeće u ulazu, svaki puta kada su bili problemi, kamere su ustanovile da je riječ o jednim te istim ljudima.

Svi sposobni, svi rade, ali eto, socijalni slučaj. Nikad mi nije bilo jasno, kako je moguće da sin vozi Megane iz 2008. godine, kupuje felge za nejga a oni žive u stanu kojega plaćaju 200kn mjesečno.
Eh da, sad bi tu trebao uskočiti netko pametniji od mene, ali definitivno nisam za "poklanjanje" stana, jer kao što znamo, da bi država nešto poklonila, drugome mora biti oduzeto, a to znači komunizam, što ne želimo
Više mislim na te "socijalne" stanove kao dugotrajni, povoljan najam od strane države kao način kontroliranja tržišta najma i prodaje nekretnina, možda nešto poput POS-a.

Ajmo reći neki dugotrajan najam 5-7 godina po 250€ za stan od 50m2. Možeš ga dobiti samo jednom i poništava se pravo supružniku/ci za trajanja braka. U to vrijeme štedi razliku, snađi se, skupi za kaparu za svoju nekretninu i sl.

Meni i ponešto mojih poznanika bi to bilo kao bura u leđa iskreno, uz takvu ratu bi bez problema paralelno mogao graditi kuću ili skupiti za polog za vlastiti stančić, ovako sa dvostruko većim najmom za 30% manji stan, i pitanjem dana kada će gazda još povisiti najam to je dosta težak zadatak.
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 10:39   #1721
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor zkljaja Pregled postova
U zakonu ne bi hilo loše definirati da kod gradnje novogradnje svaki investitor alocira jedan postotak stanova za socijalni/povlasteni najam kako bi grad/država mogli nuditi ljudima slabijeg imovinskog stanja povoljan smještaj i kako me bi dolazilo do pretjeranog broja praznih stanova kao što je to sada slučaj.
Ono gdje je rupa u toj taktici je to što b u Hrvatskoji najmoprimci takvih stanova bili djeca lažnih branitelja, raznih ministara i poglavara…

Npr, sagradiš zgradu na Pantovačku/Mejama/ubaci ime random skupog kvarta.
Zašto bi socijalni slučajevi trebali biti smješteni u najskupljem kvartu u gradu?
To mi je besmislica.


Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Agencije su također dijelom krive za napucane cijene. Frend nedavno prodavao stan - tražio je 140k. Javili su mu se iz više agencija, on ih fino odbio jer im nije htio platiti proviziju, ali kažu oni ništa se vi ne brinite dići ćemo mi cijenu na 145k taman da mi sebe namirimo. I tako se stan i prodao - ljudi su ga platili 145k, agenciji su platili još 5k za uslugu i stan koji se privatno prodavao za 140k preko agencije su platili 10k više.

"Agent" koji je prodao taj stan je prvi put bio u stanu, prvi put ga vidio. Ništa nije znao ni beknut o njemu.

Za napucane cijene nekretnina je dijelom kriv i prelazak na Euro, kada se trebalo oprati milijarde i milijarde kune koje su se držale sa strane u madracima.
Pa mi priča klijent građevinar da je prodao 53 stana, od toga 40 komada u cashu.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 10:47   #1722
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Npr, sagradiš zgradu na Pantovačku/Mejama/ubaci ime random skupog kvarta.
Zašto bi socijalni slučajevi trebali biti smješteni u najskupljem kvartu u gradu?
To mi je besmislica.
U postu iza sam socijalni stavio u navodnike i dodatno pojasnio razmišljanje.

Za Meje sam samo čuo pa ne znam kakvo je stanje, ali za 1000 stanova koji su se izgradili u Zagrebačkom Blatu ili u Dugom selu, koliko ih se izgradilo na Pantovčaku...?
Sumnjam da na Pantovčaku postoje neiskorištena građevinska zemljišta gdje niču nove stambene zgrade...prije je slučaj da se ruše dotrajale old-money kuće - zgrade i grade nove na njihovom mjestu za premium kupce, pa to ne bih svrstao u istu kategoriju
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 14:01   #1723
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor zkljaja Pregled postova
Ne zvuči kao aktivnosti autohtonog stanovništva da budem iskren, kao i u ostatku Zapadne Europe, ispravi me ako griješim
Griješiš

Ta narkomanska gamad su isključivo bijelci, oni stereotipni britanci kakve si svi zamislimo kad je nekakav negativni kontekst u pitanju. I muški i ženske.

Imigranti su u pravilu ok. Ovi s istoka samo štancaju djecu, pričaju na mobitel 23 od 24 sata dnevno, voze dostave i ne pričaju engleski.
Ovi s juga pak rade ko crnci (pun intended) i nemaju vremena za raditi sranja tu gdje žive.

Mladi su u kurcu. Radije dila NO2 balone i travu i vozi bijeli Mercedes nego da se primi knjige. Ali, svuda je ta “kruha bez motike” priča aktualna tako da nema ništa novog.

Što se stanova tiče…ovdje imamo shared ownership šemu koja svakome omogućava da dođe do stana.
25% je minimum koji moraš platiti odmah da bi došao do stana. Keš, kredit…svejedno. Ostalih 75% plaćaš najam sve do trenutka kad si sposoban ili želiš kupiti veći ulog. Možeš do 100, ali i ne moraš ako nećeš./ne možeš. Brdo ljudi je u tom programu, pogotovo ljudi normalnih primanja, samohrani roditelji i samci koji si nikad ne bi mogli priuštiti nekretninu bez kredita od 50 godina (koji btw ovdje ne možeš ni dobiti). Za razliku od HR, ovdje kredit možeš dobiti tek nakon detaljne provjere jesi li ga u stanju plaćati i jel si možeš priuštiti normalan život uz taj kredit.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 18.01.2024. u 14:07.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 14:12   #1724
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Nema više authtonog stanovništva u Londonu.

Doslovno na 50 ljudi jedan pravi Englez...

Stvarno radim s gotovo svim rasama, narodnostima i vjerama na poslu svakodnevno, no ovih 3 dana u Londonu se stvarno nisam osjećao kao u Enleskoj (jest da se nisam micao više od 10km od aerodroma), ali u tom području na prste jedne ruke mogu nabrojati ljude kojima se vidi da su stvarno generacijama u Engleskoj.

Off-topic malo ali stvarno sam ostao razočaran...

Možda griješim, možda igra slučaja, ali sve češće čujem da su Francuska i UK "gotove zemlje"...

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 18.01.2024. u 14:34.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2024., 14:54   #1725
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Ma ima. Radim u južnom (Dulwich, Sydenham, Forest Hill, Crystal Palace), živim u istočnom (Canary Wharf).

Tjedno prođem oko 40 kuća/stanova. Od toga su 2/3 pravi britanci.
Oni vole svoje velike ciglene kuće daleko od centra i nebodera i naravno da ih nećeš vidjeti po turističkim mjestima i na glavnim ulicama. Te rupe su rezervirane za radnu snagu.
Moj dio je pak kompletno kineski. Vlasnik stana je Kinezi, Kinezi su svuda oko mene. Sve nekakav luksuz, a nitko ne zna otkud im lova. Restorane otvaraju ko konzerve a zjape prazn. Pranje love na najjače. Ima još par kvartova koji su većinom imigrantski, ali britanci bježe od toga na sjever ili jug. Što više ideš od velikih gradova, to je sve tradicionalno engleski.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote