Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.05.2008., 16:51   #31
MP950
64VT klon
Moj komp
 
MP950's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: ZGž
Postovi: 464
Ovo razmazuje sliku i vidljivo je čak i na CRT monitoru, ako me kužite, ne znam kako bi se drukčije izrazio
MP950 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2008., 21:22   #32
glista
crni pas
Moj komp
 
glista's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 785
da, slika izgubi na oštrini ali na plazmi to nije toliko vidljivo ili ja to toliko ne vidim, ali nema juddera i to mi je ipak bitnije od male degradacije - osobno mišljenje
glista je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2008., 22:17   #33
MP950
64VT klon
Moj komp
 
MP950's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: ZGž
Postovi: 464
Nadam se da je to točno,jer sutra bi trebo doć u metro taj sami a time i u dnevni boravak
MP950 je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2009., 14:39   #34
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Hvala na tutorialu. Mene isto taj judder jako smeta. To je po meni jedan od najvećih nedostataka pc-a kao home theater sustava i sigurno je da su vrhunski dvd playeri poput Oppo-a po tom pitanju neusporedivo bolji, ali pc ima praktički neograničene mogućnosti što se tiče svega drugoga...

Anyhow, malo sam isprobavao s AviSynthom i u nekim slučajevima je dobro, ali to zavisi od frameratea filma, npr. ja sam u skriptu stavio da zaokruži framerate na 50, jer većina filmova koje imam su u 25fps, pa je kod 60 dolazilo do juddera.

Ali evo, da ne duljim previše, naišao sam na još jedno rješenje koje mi se čini još bolje i jednostavnije - ReClock. To je program koji automatski postavlja valjani framerate ovisno o materijalu koji se pušta.

Code:
The purpose of ReClock is to definitely get rid of jerky playback of AVI and MPEG material on a PC (or a HTPC driving a TV, a flat panel, or a video-projector).
It's a DirectShow filter which is loaded in place of the default directsound audio renderer.
It provides a new reference clock that is locked to the video card hardware clock, in order to ensure that frames are played at the exact speed of what is expected by the video card vertical sync.
It also provides a frame rate adaptator for media files that do not match a multiple of the video card refresh rate (ex: playback of 23,976fps IVTC NTSC    on a PAL TV).
The    combination of the two will give you the true experience of smooth playback    with your PC.
Finally it is an audio renderer with hardware or software rate adaptation in real-time, multi-channel audio, audio timestretching (pal speedup compensation) and dynamic range compression capabilities.
Možete skinuti zadnju verziju ovdje.

Jednostavno instalirate i nakon toga podesite postavke za koje video playere želite omogućiti ReClock itd. Tijekom puštanja video materijala u nekom playeru, u trayu imate ikonicu žutog sata, to je ReClock. Isprobavajte razne opcije u postavkama kak vam najbolje izgleda (Vsync itd.), ali ni ne treba previše dirati, jer uvijek postavlja framerate kako treba.
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 13:32   #35
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
@agm
Upravo tako
Judder je veca boljka telki sa 60Hz (NTCS) kao i PC LCD-ova koji se vuku na 60Hz koji moraju odraditi 3:2 pulldown, nego Pal 2:2 pulldown i 50Hz sa 4% ubrzanja.
Dakle manji ce judder biti na PAL plasmama i LCD-ovima (50Hz) nego na PC based sistemu(monitoru) i NTSC plasmama/LCD-ovima koji ferceraju nativno na 60Hz.

Indikativna je stvar da ako govorimo o televizorima noviji equal algoritmi rade na A:A principu bez klasicnog pulldowna.
Panasonic 2:2 (Digne ga na 48Hz ponavljajuci jedan frame 2 puta)
Pioneer kuro 3:3 za 24p sadrzaj. (Digne ga na 72Hz ponavlja frame 3 puta)
Sony modeli 5:5 za 24p sadrzaj (120Hz za NTSC ponavlja frame 5 puta)

Samsung je sa novom serijom plasmi takodjer presao na A:A alogritme.
Zato su ovi proizvodjaci i najbolji.
Ovde ne govorimo o interpolaciji i umetanju novih frameova, vec o ponavljanju istih da bi se uskladio frame rate videa i frekfencija ekrana. Dakle nikakav Motion Flow, Inteligent Frame Creation ili Movie Plus mambo jumbo interpolacijski algoritmi koji od 24p sadrzaja naprave "video amaterski look" dodavajuci mu nove frameove.
Pustanje filma na PC-u ne predstavlja nikakav filmofilski ugodjaj, pa judder free podrska sa dobro ne demuxanim mkv-ovima je uvjek upitna.

Najbolja opcija je uzeti tv koji odradjuje nativni cadence sa A:A(bez interpolacije i pulldowna u klasicnom smislu) algoritmima al takvi tv su skuplji.

Kupovina skupih playera radi peglanja DVD-ova i ganjanja 24p podrske je po meni neisplatna. Panasonicov blu ray player za 2k kuna je multiformat multiregion za bluray i dvd diskove. Prije sam to napominjao da se iz gore nabrojanih razloga nema potrebe cekati izdanja blu raya sa domacim prevodom.
Ima BD LIve podrku (profile je 2.0) pa svaki titl se moze skinuti iz baze.
Nadalje 24p i kolicina juddera zavisi od uparivanja televizije i playera, dakle koja se telka koristi koji player, kako tv odradjuje cadence sa film based materijalom.
Uvjek je bilo kolko para toliko i muzike.

Nadalje juddee free/24p sto se PC tica najbolje je podrzan od strabe nVidie, kombinacija Vista + GF 8xxx i veca serija.
Za originalne blu-ray diskove se koristi neprikosnoveni Arcsoft Total Media Theatre.

Zadnje izmijenjeno od: Nani. 03.01.2009. u 13:58.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 20:26   #36
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Hvala Nani na postu. Ovakve stvari sa judderom znaju biti baš frustrirajuće, a nažalost nema univerzalnog rješenja... Neznam puno o tim stvarima, ali općenito u vezi frameratea meni bi bilo puno draže da se umjesto hd revolucije sa povećanjem rezolucije, malo više pažnje dalo povećanju frameratea jer je ovak 25fps (odn. 24p) samo po sebi premalo...

I malo sam se zaletio sa prethodnim postom u vezi ReClocka. Naime, to nemože biti zamjena za onu skriptu u AviSynthu jer ne dodaje nove frejmove, nego samo usklađuje framerate materijala sa displayom. Uglavnom, da ne pričam previše o nečem što neznam, evo link na još jedno od rješenja. Meni radi sasvim prihvatljivo na materijalima od 25fps, ima artefakata (kod brzih pokreta su predmeti malo zamuljani), ali je općenito puno bolje zbog udvostručenog broja frejmova...
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 21:46   #37
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Da ne bune zabune svaki film koji je je pohranjen na DVD je takodjer snimljen sa 24p.
Sa HDTV-om i DVD playerom koji su u stanu progresivno prikazati snimljeni materijal nema potrebe za konverzijom u interlaced format samim tim nema i de-interelacing artifakta.
U slucaju da se taj DVD prikazuje na standardnom TV-u koji radi na 60Hz tj 60i (30p) za NTSC odnosno 50Hz tj 50i(25p) za PAL, player ce odraditi respektivno 3:2 pulldown za NTSC odnosno 2:2 za PAL.

To je sva logika.
Zato sam i rekao, da je najbolje uzeti tv koji nativno moze odraditi cadence tj telecine (moze prikazati film u izvorno snimljenom obliku)
To je i razlog zasto je Pioneer najbolji, dakle ima najbolju elektroniku za deinterlacing, a ne samo zbog prikaza crne boje.

A sto se tice HZ i sve ove price, da razjasnim malo da se mogu ukljuciti i malo manje upuceni.
Kod plasmi Hz nisu fizicka velicina kao kod CRT ekrana. Plasme ne rade na nacin kao sto rade CRT ekrani.

Plasminih 48Hz ili 72Hz nije kao CRT-ovih 48Hz, jer ne predstavlja phizicki refresh rate, to nije rate kojim su plasmine celije fizicki pogonjene. 48Hz kod plasmi je logicki refresh rate, to je rate frame buffer-a ( koji nosi signal informacije za svaki pixel) koji predstavlja izmjenu informacija. Kako se celije plasme non stop pale i gase frma buffer se puni i prazni i to predstavlja te Hz-e. Taj se ciklus zove i Duty cycle.
Taj Duty Cycle je panasonic sveo na 48Hz ponavljajuci 2 frame-a kod 24p materijala (24x2), dok je Pioneer sveo na 72Hz ponavljajuci svaki frame 3 puta(24x3) kod 24p materijala.

Kod Sonya se frame-ovi ponavljaju 5 puta (24x5) 5:5 pulldown za 120Hz NTSC telke, odnosno 4 puta (96Hz) 4:4 pulldown za za PAL sisteme.
Ovo je sva prica oko 24p materijala , telecina( pretvaranja 24p u NTSC i PAL sisteme) i judderinga.

SVakom je jasno ko se malo zagleda da Hz kod televizora nemaju veze sa pulldownom jer bi u protivnom falili Hz.

Primjer kod domacih Sony televizora koji su 100Hz sistemi jasno je da 4:4 pulldownom se dobija 96Hz (24x4) dakle svaki frame se ponavlja 4 puta.
A TV je 100Hz, pa gdje nestadose ta 4Hz?
Nidgje, kod blu-raya to znaci da je tv u stanju da izbaci 1920x1080@96Hz kod Sony-a (PAL), Pioneer ce izbaciti 1920x1080@72Hz a Panasonic 1920x1080@48Hz, a na svakom od ovih ekrana ce biti prikazano 1920x1080@24p tj signal koji televizori primaju.
Dakle zasto se rade ovi A:A algoritmi, da se jednostavno izbjegne 3:2 pulldown pogotovo za NTSC sisteme, jer bez pulldowna slika je bez ikakvih konverzija i trzanja.

Nadam se da je sad jasnije o cemu se radi.

Zadnje izmijenjeno od: Nani. 03.01.2009. u 22:32.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2009., 01:02   #38
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
jebo te pas na svom kvadru 933 mogu prebacit u ntsc i rokam bez trzanja na plazmi
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2009., 02:52   #39
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Ti pustas film na PAL telki, tako da ona sliku prilagodjava kako svojoj fizickoj rezoluciji tako i signal koji prima pulldownom.
Iskreno ni ja nikad nisam imao problema sa judderom ali to ne znaci da problem ne psotoji pa ce uvjek biti raje koja se zali.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2009., 08:37   #40
njubina
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 24
Moje osobno iskustvo u gledanju dvd filmova je napozitivnije sa najnovijim Win dvd 9 playerom .Divixe/xvide nikada ne gledam zbog loše kvlitete slike .Win dvd ima odličan upcaling , fenomenalnu korekciju boja te fiksiranje broja slikica po sekundi.Vrlo jednostavno se uključi kino opcija sa 24 slikice .Na mom 32 " lcd-u kao i na 22" monitoru rezultati su jako dobri i svakako ga preporučam .






Zadnja slika je sa uključenim upscalingom desno i sa isključenim lijevo .
njubina je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2009., 07:14   #41
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor njubina Pregled postova
Moje osobno iskustvo u gledanju dvd filmova je napozitivnije sa najnovijim Win dvd 9 playerom .Divixe/xvide nikada ne gledam zbog loše kvlitete slike .Win dvd ima odličan upcaling , fenomenalnu korekciju boja te fiksiranje broja slikica po sekundi.Vrlo jednostavno se uključi kino opcija sa 24 slikice .Na mom 32 " lcd-u kao i na 22" monitoru rezultati su jako dobri i svakako ga preporučam .






Zadnja slika je sa uključenim upscalingom desno i sa isključenim lijevo .
Cek, nije mi jasna ova "kino" opcija od 24 Hz-a?

Ako ja njemu feedam recimo bluray rip koji ima 24 slike u sekundi, rezolucija na grafickoj mi je 1920x1080 24Hz-a i saljem na plazmu koja podrzava 24P. O kakvoj to opciji govorimo? Nije mi jasno. Sta on "prebacuje" taj sadrzaj u 25Hz-a bez te opcije. Nije mi jasno sto program radi?


--


Kazes da ima najbolji upscale. Zasto to mislis?
  Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na