Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2009., 21:30   #31
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
To pricas za *nix verziju? Jer Windows verzija (x64) (a i ostale koje sam ja probao, konkretno sa Solarisom i USB-om nije bilo nikakvih problema) works like a charm!

Yep...Ima problema sa pravima.Da se zaobići ali jako puno glavobolje bez razloga.Vmware to ima ipak bolje riješeno.

Što se konzole tiče...to nije ništa l33t...katkad je jednostavnije i brže neke stvari obaviti iz konzole nego GUI-a.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2009., 22:01   #32
noobinator
Premium
Moj komp
 
noobinator's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zg
Postovi: 120
ubuntu nije loš... driver za graficku je sam naso, za zvuk isto.
filmove rade bez problema sa VLC playerom(on ima svoje kodeke).wine je dobar, radi mi photoshop cs2 i jos dosta win programa,cak i neke igre rade ok... ali jedna stvar suxa na linuxu...a to su fontovi...instalirao sam mstcore fonts,malo je bolje al opet nije to to kao pod windowsima.
__________________
noobinator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.02.2009., 22:43   #33
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Koliko sam ja probao, najslicniji windowsima su po meni Fedora i Mandriva najnovije verzije.
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 00:39   #34
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Citiraj:
Autor noobinator Pregled postova
ubuntu nije loš... driver za graficku je sam naso, za zvuk isto.
filmove rade bez problema sa VLC playerom(on ima svoje kodeke).wine je dobar, radi mi photoshop cs2 i jos dosta win programa,cak i neke igre rade ok... ali jedna stvar suxa na linuxu...a to su fontovi...instalirao sam mstcore fonts,malo je bolje al opet nije to to kao pod windowsima.
gle fontovi jesu drugaciji,ali nije ni bila politika imat windows fontove,imaju svoj font koji cak dobro izgleda i bok
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 02:15   #35
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
imao sam doticaja s linuxom prije (mandrake kao prvi pred jedno 4 godine, pa suse, pa sad zadnje ubuntu šta sam uspio skinut jučer, jer je download uredno pucao kad bi skinuo 600 MB).
instalaciju ću riješit nadam se sutra (tj danas), a onda drugo neznam. shell mi nije stran, imao sam 2 semestra tucanja po konzoli, iako to šta smo radili je bilo krajnje jednostavno (a neki su i to uspjevali pasti 2 puta na ispitu).
ali na solaris sam potpuno zaboravio i da postoji, njega ću dignut u vmware-u tek tako da vidim kakav je.
mislim da vas neću puno davit oko linuxa , preko frenda sam upoznao tipa kojemu je glavni moto života "think linux", samo trebam iskamčit njegov msn.
hvala na pomoći do sada
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 11:23   #36
noobinator
Premium
Moj komp
 
noobinator's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zg
Postovi: 120
Citiraj:
Autor MAHER Pregled postova
gle fontovi jesu drugaciji,ali nije ni bila politika imat windows fontove,imaju svoj font koji cak dobro izgleda i bok
mislio sam na firefox, u pocetku su fontovi na stranicama uzas.
__________________
noobinator je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2009., 13:23   #37
drone
Registered User
 
drone's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Koristim linux nekih 5 godina i isprobao sam hrpetinu distribucija. Svaka je imala neke svoje mušice, ali sam toliko zavolio linux da su mi windowsi postali potpuno neprihvatljivi. Nije toliko riječ o traljavo napisanom OS-u, riječ je o filozofiji koja stoji iza svega. Ali to je druga priča i nije vezana samo za OS.

Nego, što se tiče "najboljeg" linuxa...
Najbolji je onaj koji najbolje radi na tvom kompu. Znači ona distribucija s kojom ćeš imati najmanje problema. Na to je nemoguće ovdje odgovoriti. Meni je najbolji LFS (Linux From Stratch). Ovo pišem iz FF-a pod LFS-om iskompajliranim prije skoro 3 godine. Ali to je samo za entuzijaste. Tko bi normalan "instalirao" OS 6 mjeseci...

Kad bih morao izabrati distribuciju kod koje najviše stvari proradi odmah bez puno štelanja, izabrao bih Mandrivu i to ONE verziju. Posebno su dobra Spring izdanja jer u njima bude ispravljeno dosta bugova. Primjer, na Acer 5520 i 5535 lapovima je odmah bila prepoznata Atheros wifi, nVidia (Acer 5520) i Ati (5535) grafičke, bluetooth, ma sve osim soft modema kojeg nisam ni isprobao, a to je ujedno i najveća boljka kod linuxa jednostavno zato što mnogi proizvođači modema (chipseta) ne daju free/oss drivere. Općenito sa Intelom ima najmanje problema. nVidia je pod linuxom jako dobro podržana, zahvaljujući samoj nVidiji, ali driveri nisu open source (iako su free). ATI/AMD se nešto trudi u zadnje vrijeme, pa ćemo vidjeti što će biti.
Za Nokiu postoji sw pod linuxom, ali ne Nokijin, pa je pitanje kako će pojedini mob raditi (posebno noviji). Za prijenos podataka bluetooth uglavnom radi ok jer su standardni protokoli podržani u linuxu.
TV kartice rade, ali isto ne sve, treba provjeriti prije kupovine.
Printeri, kako koji. Rade svi koji imaju PCL, a ostali... ovisi. http://www.linuxprinting.org

Znači, sve ovisi koji hw imaš i čime se zapravo baviš. Nekih rješenja pod linuxom jednostavno nema (primjer je OCR koji je u povojima). Igranje, glazba, CAD... je još uvijek daleko bolje pod win.
Mreže, serveri, pa i obično surfanje je daleko bolje i sigurnije pod linuxom. Instalacija sw-a u modernim distribucijama je jednostavnije pod linuxom. A drivere uglavnom ni ne treba instalirati jer u mnogim distribucijama već sve bude učitano (kernel moduli) i spremno za rad. Opet bih tu izdvojio Mandrivu (ali ONE) i recimo Sabayon. Ubuntu ne. Pod ubuntuom se driveri koji nisu open source skidaju posebno.

I da još jednom naglasim: linux je open source, ali to ne znači da je i sav sw pisan za njega isto open source. Najbolje stvari ipak jesu. I ako nešto ne radi, nema smisla prigovarati. Windowsima imamo pravo prigovarati, valjda je jasno zašto. Osim ako imamo piratske...
drone je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2009., 19:40   #38
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor drone Pregled postova
...glazba... je još uvijek daleko bolje pod win.
kaj se tice media playera pod linuxom mislim da se ne moze rec da bas zaostaje. postoji solidan broj inovativnih playera a ima čak i nesto kvalitetniih programa za obradu glazbe.
amarok kao audio player nije los; mplayer kao video player mi rula skroz; vlc je cross platformska aplikacija od pocetka... za obradu glazbe kao sto rekoh postoje alati takodjer, no nesto su manje poznati.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2009., 23:26   #39
drone
Registered User
 
drone's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
kaj se tice media playera pod linuxom mislim da se ne moze rec da bas zaostaje. postoji solidan broj inovativnih playera a ima čak i nesto kvalitetniih programa za obradu glazbe.
amarok kao audio player nije los; mplayer kao video player mi rula skroz; vlc je cross platformska aplikacija od pocetka... za obradu glazbe kao sto rekoh postoje alati takodjer, no nesto su manje poznati.
Mislio sam na produkciju glazbe, ne na playere. Playeri su OK.
drone je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 12:20   #40
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Kao što možemo vidjet, ništa od toga.

Ovo je više kao dokaz onima koji možda požele napravit slično da ni ne pokušavaju.
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.03.2009., 13:19   #41
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
ili bolje da pokusavaju.

ne boli, a nisu svi ljudi isti.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 13:31   #42
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Ja ne znam kako netko može zavolit Linux i odreć se Windowsa, po čemu vam to točno Windowsi nanose fizičku bol?
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 13:55   #43
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor velorien Pregled postova
Ja ne znam kako netko može zavolit Linux i odreć se Windowsa, po čemu vam to točno Windowsi nanose fizičku bol?
Potreba za širim znanjem u struci ?
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 13:57   #44
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 357
Izgleda da je postalo cool imati Linux.

I pritom ljudi obično ne znaju ili ignoriraju činjenicu da Linux kao takav nije zamjena za XP. Kvalitetnog rada na linuxu nema bez učenja i buljenja u terminal.

Da me se krivo ne shvati, ne kažem da su Linux distre loše, samo hoću reći da onog tko želi preći na Linux s Win XP zbog dva-tri BSOD-a, čekaju puno gore i teže stvari za riješit...

Kao worldwide najrašireniji OS, s velikom bazom podržanog hardwarea, jednostavnost korištenja i sl. jednostavno rečeno - win xp nemaju adekvatnu zamjenu. Točka.
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 14:37   #45
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Potreba za širim znanjem u struci ?
Pa eto to i ja trenutno radim (širim svoje znanje ), al bome nisam zavolio Linux niti bi ga koristio kao primarni OS, ikad. Ne razumijem baš, Linuxa ima skoro otkad i Windowsa i još uvijek nije previše user friendly, evo baš sam probao Mandrivu One 2009 s KDE 4.nešt i blje.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 15:42   #46
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
ili bolje da pokusavaju.
Ma pokušavam kazat ovako nešto
Citiraj:
samo hoću reći da onog tko želi preći na Linux s Win XP zbog dva-tri BSOD-a, čekaju puno gore i teže stvari za riješit...
Valjda je već prije u temi ustanovljeno da su to pogrešni razlozi za prijelaz.
Citiraj:
Kvalitetnog rada na linuxu nema bez učenja i buljenja u terminal.
A samo mali % ljudi izvan struke je voljan/spreman to učinit.

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 17.03.2009. u 16:06. Razlog: spor edit
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2009., 17:26   #47
drone
Registered User
 
drone's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Jasno je da se treba prihvatiti čitanja, učenja, prčkanja i svačega. Ali isto to treba i za windowse i za bilo koji iole ozbiljniji sw. A sa gledišta običnog korisnika (da, što/tko je to...), mislim da priča o kompliciranosti linuxa ne stoji. Zašto?
Kad je sustav podešen, a podesio ga nije netko tko nema pojma i kad za takav sustav sjedne "obični" korisnik koji malo surfa, malo gleda filmove, malo čita mail ili chata, sluša mp3-ce i sl. gotovo da i nema razlike. Provjereno s ukućanima. Problemi nastaju kad se taj prosječni korisnik navikao baš na taj i taj program, raspored ikona i slično, pa ne zna stisnuti play ili logout...
Tko su najveći protivnici linuxa. Ne računajući M$, po mom iskustvu to su malkice napredniji korisnici windowsa koji recimo znaju i pokoji driver natuć ili instalirat windowse. To su najčešće oni koji imaju neko minimalno znanje o win, a misle da su stručnjaci. E, oni se osjećaju loše i tjeskobno u bilo čemu drugom, pa tako i linuxu. Sjećam se sebe kad nisam htio čuti ni za Thunerbird ili Mozillu (u to vrijeme još nije ni bilo firefoxa). Koristio sam Outlook Express, IE, WMP (da, čak ni winamp) i sl. Da li je to značilo da Mozilla ne valja i da je teža za koristiti? Meni - da.

Linux ima svojih prednosti i nedostataka. Ovisi za što se namjerava koristiti.
Jel' generalno bolji od windowsa?
Rekao bih da je.
Jel' teži za upotrebu?
Meni nije.
Ima li stvari koje su bolje pod windowsima?
Ima.
Da li se može koristiti umjesto windowsa kao "desktop"?
Apsolutno. Osim za igranje.

Nepotrebno je voditi rasprave što je bolje. Iako i jedno i drugo imaju, u principu, istu namjenu riječ je o različitim svjetovima. I da... ne poznajem ni jednog pravog "kompjuteraša" koji ne koristi linux. To je jednostavno zato jer su takvi ljudi znatiželjni i nije im problem učiti o različitim stvarima vezanim uz kompove. Ne zato da bi se preseravali pred ekipom (ima i takvih, ali ti se brzo prepoznaju posebno ako nabasaju na nekog tko stvarno koristi linux). Većina koristi i jedno i drugo. A što je tu više ili manje "user friendly"... takvima baš i nije bitno.
drone je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2009., 22:22   #48
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor drone Pregled postova
Jel' generalno bolji od windowsa?
Rekao bih da je.
Definiraj "generalno bolji".

Recimo, Fleks ima "generalno bolje" sise od vecine cura s fizike. Sto ne znaci nuzno da bi itko zelio biti s njime zbog toga. Dakle, klasifikacija je potpuno subjektivna i nemeritorna.

Stoga, sto znaci da je Linux "generalno bolji" od Windowsa?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2009., 13:01   #49
drone
Registered User
 
drone's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Definiraj "generalno bolji".

Recimo, Fleks ima "generalno bolje" sise od vecine cura s fizike. Sto ne znaci nuzno da bi itko zelio biti s njime zbog toga. Dakle, klasifikacija je potpuno subjektivna i nemeritorna.

Stoga, sto znaci da je Linux "generalno bolji" od Windowsa?
Upravo tako, klasifikacija je potpuno subjektivna. Ali zašto nužno subjektivno mora biti i "nemeritorno"? Moja greška je što nisam napisao uz svaku izjavu - "meni". Mislio sam da je to jasno iz posta jer sam naglasak stavio na osobna iskustva, odnosno na to da sve ovisi o namjeni. A zašto je meni bolji? O tome sam već pisao, ima puno područja koja me zanimaju i u kojima je linux jednostavno bolji. Da se igram, onda to ne bih rekao. Da mi treba za digitalizaciju knjiga, isto ne bih rekao da je linux bolji. Ne radi se tu o samom OS-u, nego o nedostatku sw-a za pojedine poslove. Da sam profesionalni glazbenik, vjerojatno ga ne bih koristio. Ali za raznorazne servere, apsolutno linux. Za "običnu" upotrebu (opet ponavljam, surfanje, blabla) stanje je prilično izjednačeno, ali... zašto plaćati ili koristiti ilegalno kad jednako dobro može i slobodno i to bez antivirusa, adaware-a, spybota i koječega sličnog? Tako da se ono "generalno" može odnositi na nekakvu opću, običnu upotrebu. Već sam prije napisao na što mislim. A sad da ne spominjem rasprave oko samog koda pojedinog OS-a. HINT: M$ po sudovima, Samba... (kad ni sami M$-ovci nisu znali što im određeni kod radi).
Bez, brige... neće linux preuzeti vodstvo po brojnosti instalacija. Ne bih ni volio
drone je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2009., 23:30   #50
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
ovako imam pitanje jel moguce sklepati preko virtualne masine XP i da bude u funkciji ko normalan OS znaci da rade igre, printer, skener, photoshop, 5.1 zvucni sustav itd... na XP pod UBUNTU, da sad neisprobavam bezveze ak je vec netko pokusao ?

kak to sljaka kolko papa RAM-a i zauzece proca ?
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 09:43   #51
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
OS je samo to-OS. U prijevodu podloga za programe koji ljudima trebaju.Ovisno o tome što kome treba tako će isto to i koristiti. Kome treba nešto rudimentarno tipa web-office-multimedija za po doma ,ne vidim nikakve prepreke (osim one umne) da koristi Linux OS umjesto ilegalnog Windowsa i takve nikad neću shvatiti. Ako uključimo u to rijetko igranje i svaćanje igara kao igara (razbibriga u slobodno vrijeme) te da ne mora nužno igrat baš svaku igru koja izađe na tržište - Linux je dosta dobar OS i za to (ne,ne mislim na tetris...osobno igram Red Alert 3,Homeworld 2 i GT2 bez većih poteškoća)...No ako idemo u profesionalnije svrhe tipa skup i rijedak hardwer uže namjene (naglasak na desktop korištenje,serveri su druga priča) koji nisu podržani na linuxu tada baš i nema svrhe vrtjeti linux ako aplikacije i hardwer koji se trebaju koristiti nisu podržani,bez obzira na to kolike on prednosti i potencijala imao (osim ako nisi programer pa si sam napraviš aplikaciju koju trebaš)...Druga stvar jest učenje i hobi. Osobno sam isprobao dosta distri i mogu reći da su sve dovoljno iste da budu različite.Svaka ima svoju filozofiju koja ju razlikuje od ostalih.Recimo Slackware - linux u najčišćem obliku,kernel ko od tate Linusa stvoren bez ikakvih modifikacija,svi paketi upravo onakvi kako su ih autori stvorili. Izuzetno dobra podloga za učenje kako čist sustav radi. No,naravno meni osobno da takav sustav sredim kako ja želim jest druga priča-predugo ako ne misliš sve od 0 sređivat i po par dana (naravno to ne uključuje odabir "full" opcije kod instalacije jer smatram da debilizmom na takvoj distri).Ipak su posao i obveze na prvom mjestu kad je u pitanju pravi život. S druge strane bilo koja od "zvučnijih distri" (Ubuntu,OpenSuse,Fedora...) su vrlo jednostavne da ih kalibriram kako ja želim nakon instalacije (u biti sve se svodi na gašenje servisa,malo igranja sa par skripti i čišćenje nepotrebnih aplikacija) ali su upravo zbog sve automatizacije relativno sporije od distri kao Slackware,Arch...Debian bi možda bio najbolji kompromis (net-install) ...na početku se instalira samo bazni sustav nužan za pokretanje te nakon toga korisnik instalira samo one aplikacije koje želi....idealno osim ako je kao ja žedan za najnovijim aplikacijama A jesam se zablebetao ko baba na placu

@Bubba - pa kad sam ga zadnji put vidio Fleks je bio u dobroj formi
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 11:07   #52
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
@Bubba - pa kad sam ga zadnji put vidio Fleks je bio u dobroj formi
Je, taman za klanje.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 11:28   #53
elvis again
In the ghetto
Moj komp
 
elvis again's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Sveta Nedelja (Zagreb)
Postovi: 1,942
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Je, taman za klanje.
dobra
__________________
AMD Ryzen™ 5 3600X,Arctic Freezer A35,Kingston FURY DIMM 32 GB DDR4-3200 Kit,Gigabyte B550M AORUS PRO-P,Gigabyte 1TB, M.2 2280, NVMe 1.3 PCI-Express 3.0 x4,INNO3D GeForce RTX 3080 X3 OC LHR, 10240 MB GDDR6X,Fractal Design Meshify 2 Compact Lite White TG Clear,Corsair RM650x (2021) 650W, HPX27i 27" monitor
elvis again je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 11:46   #54
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Je, taman za klanje.
OMG PWNED


Nego, svako ima svoj ukus i potrebe pa sukladno s tim koristi OS koji mu se svida. Ne postoji savrseni OS. Svi imaju svoje vrline i mane.
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 15:25   #55
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Je, taman za klanje.
Убит цу те сутра на факсу и нагурат ти апсена у дупе!

Након тога цу јос назват Драгану и реци јој да се не друзи са тобом јер си покупио генитални херпес од Баруна.

Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 19:09   #56
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 19:51   #57
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Citiraj:
Autor DANCI Pregled postova
Zasto kada postoji google translate, ali nebitno to. Bitno je to da je bubbu njegova djevojka naucila čirilicu. Jel tak bubba ?
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2009., 21:37   #58
drone
Registered User
 
drone's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor DANCI Pregled postova
ovako imam pitanje jel moguce sklepati preko virtualne masine XP i da bude u funkciji ko normalan OS znaci da rade igre, printer, skener, photoshop, 5.1 zvucni sustav itd... na XP pod UBUNTU, da sad neisprobavam bezveze ak je vec netko pokusao ?

kak to sljaka kolko papa RAM-a i zauzece proca ?
Isprobao sam VirtualBox pod Linuxom (LFS) na starom AthlonuXP 1800+ sa 1GB RAM-a. Na virtualnom stroju su instalirani winXP kojima sam rezervirao 512MB memorije. Sve je radilo (printer, scanner, zvuk itd.), ali sporije, normalno. Namjeravam ovih dana istu stvar isprobati na C2D stroju (E7200) sa 2GB RAM-a na Linux Mint-u (Ubuntu derivat), pa ću imati konkretnije informacije. Tu bi trebalo ići puno brže.
Međutim, na većinu igara možeš zaboraviti na VirtualBoxu jer ne podržava 3D ubrzanja, tj. virtualna grafička je neka rudimentarna, bez obzira koja je stvarno grafička u kompu. Možda se promijenilo stanje, nisam neko vrijeme provjeravao, ispravite me ako griješim. Neki drugi VM podržavaju, pa bi to trebalo isprobati...
drone je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2009., 00:06   #59
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,862
Citiraj:
Autor drone Pregled postova
Ali to je samo za entuzijaste. Tko bi normalan "instalirao" OS 6 mjeseci...
Vi`s ti sta ti je ljubav ... instalira hebeni OS 6 mjeseci eheh
Da me neko natjera na tako sta smatrao bi ga neprijateljem pa bi i njega i komp izbacio vanka kroz zatvoren prozor
Ipak XP je moja beba, u buducnosti W7 (nadam se) deinstaliram svake 2 godine i to uz Acronis boot sto traje cca 5 min.
Pa cu bez mnogo zajebancije igrati meni najdraze igre, sto SP, MP sto MMO ... sto sumnjam da ce ijedan ...nux-aš, pa ću onda surfati, slusati glazbu, gledati filmove, popiti pivkana, gembač, nabaciti koju rostiljadu sa klapom ... i prođe brzo pola godine , a ti ces jos uvijek biti u fazi traženja funkcionalnog drivera ??!!
Ovo ispade `ko dobar vic, eheh, čak si ovu situaciju mogu i vizualizirati
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2009., 05:26   #60
LeonWolf
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Gornja Tuzla, Tuzla, BiH
Postovi: 4
Smile

Googlao sam malo da vidim koja je najkoristenija distribucija linux-a i naletio na ovu temu.

Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
...bez mnogo zajebancije igrati meni najdraze igre, sto SP, MP sto MMO ... sto sumnjam da ce ijedan ...nux-aš, pa ću onda surfati, slusati glazbu, gledati filmove...
@Ziiky ne bih se bas slozio sa tobom. Ja na ubuntu-u (koji sam prije 2 dana installirao po prvi put) normalno (bez ikakvih problema) igram MMO igrice, a za one koje nece da funkcionisu kako treba uvijek postoji VMWare za virtualizaciju xp-a i instaliranje (to meni ne predstavlja nikakav problem). Ponajvise sam presao na linux zbog cestih crasheva Windows XP-a a ubuntu sam odabrao jer mi ga je jedan drug (koji ga koristi vec par godina) preporucio. Nisam expert za linux-e (noob sam) jer kao sto sam vec naveo installirao sam ga tek prije 2 dana, ali bar ono sto meni treba (photoshop, par igrica poput silkroad-a i cs-a, office i jos poneki programcic) na Ubuntu-u uz Wine ide kao podmazano. BTW uz citanje (u mom slucaju) Ubuntuovog "Help"-a sam za par minuta podesio konekciju za net, a onda je uslijedilo googlanje za ono sto nisam mogao pronaci u "Help"-u.

Pozz
LeonWolf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na