Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2024., 12:01   #1
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
Otkazi u ITu

Nisam vidio da postoji neka tema u vezi ovoga al počelo se dosta pričati da je IT sektor u krizi.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...u/2531936.aspx

Još početkom prošle godine su se počeli dijeliti otkazi preko bare, a posljedično i kod nas.
Stranica koja prati veće kompanije
https://layoffs.fyi/

Radimo samo sa strancima i jako specifičan sektor koji ne može past u krizu, osim ako se ne potroše svi resursi
Prošle godine zaposlili dosta ekipe, al sada vidim da je početak '24 dosta spor kaj se tiče novih projekata.

Kako stoje stvari kod vas?
Sada početkom '24, se vidi usporavanje?
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 12:07   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
U svakom poslu postoje fluktuacije potreba za ljudstvom. Kad-tad će opet krenuti sa zapošljavanjem. Digitalizacija se uvlači u svaku poru života, a netko treba napisati softver i održavati te sustave.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2024., 12:22   #3
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
masovni otkazi su posljedica masovnog zaposljavanja zadnjih 3 godine nakon korone i booma potrebnih IT servisa. uz to je bio masovan influx VC novca u sektor gdje se zaposljavalo leva leva samo da se pokusa isporuciti proizvod nakon sto je ideja proizvoda bila pitchana investitorima bez da se ista pokusalo razviti u backgroundu.

cijeli svijet smanjuje potrosnju, tj. uvodi racionalniju potrosnju sto se sada to i vidi u IT-u. nije samo kriza u IT-u,svugdje se vidi.
__________________
Psycho je online   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 12:23   #4
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Točno to. Korona balon se ispuhao i sada će biit nešto otkaza. Vjerujem da senior ekipa neće dobiti otkaze ali ne bi rekao da će tako dobro proći mid i juniori.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 13:24   #5
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Također, obzirom da postoji Reddit rasprava, da ukradem misao od tamo, ovo se rasplinjava programerski balon. Ostale grane IT-a, sistemaši, mrežaši i sl. vjerujem neće ni blizu biti pogođeni ovime.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 13:30   #6
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ovaj rast u zadnje 3 godine nije bio normalan i zdrav.

I ovo je rezultat toga.

Developerske grane su najviše pogođene, da.

Mislim da sve firme pokušavaju što manje dijeliti otkaze i rade sve što mogu da zadrže ljude, ali jebiga, ako u projektima nema potrebe za ljudima, ne može ni firma plaćati kadar a da ne donose firmi ništa dugo vremena.

Po meni, samo je važno iza sebe ostaviti nekakvu sigurnost da, ako i dođe do otkaza, ti si u zadnjih 10% da o tome uopće razmišljaju. Pogotovo ako si dugo godina u IT-u.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 13:31   #7
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
IT krece prema dolje, kao i gradjevina. Ali, to je samo ciklus. Ne ide bez ITa vise nista.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 14:04   #8
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
Kad gledaš reddit, većina otkaza je bila u agencijama, par njih je tak došlo kod mene u firmu prošle godine jer su Ameri zatvorili projekte i jbga, ostane 60 ljudi bez posla.

Juniori već zadnjih godinu i pol ne mogu naći posao baš tako lako.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 14:19   #9
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 642
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Ne ide bez ITa vise nista.
To nitko ne spori, sporan je broj ljudi.
Tu je i AI koji sigurno može ubrzati posao i obaviti automatski hrpu toga što se moralo manualno, a to onda znači i manje ljudi...
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 14:38   #10
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Ovo kad cujem "tu je AI"...
Al da, juniorima je zadnjih godinu i pol stvarno grdo bilo, ostalo koliko sam vidio ok cak i ako su dobili otkaze, tko je znao programirati (a ne samo da je "framework developer" kao npr. "ja znam Angular.js") nije imao problema sa pronalaskom novog posla.

Also, sve vise i vise upita imam ovih dana posto imam Xamarin/MAUI iskustva. Ekipa reze svoje native iOS/Android teamove za gluplje aplikacije i mjenja ih cross platform rijesenjem.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2024., 15:13   #11
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ali kad je tako, željeli mi to čuti ili ne, AI je pomogao brutalno puno...

Neki dan sam hitno morao napraviti .ts skriptu koja mi provjerava dostupnost osiguranja na avionima.

7 koraka ima, logira se, baci flight u cart, dodaje usera, user poklika osiguranje, ideš na cart, odeš na check-out i prekineš taman prije naplate.

S tim gore mi je osigurala da je 3rd party firma koja je zadužena za osiguranje dostupna.

Imao sam acceptance criteria u ticketu, doslovno copy/paste u ChatGPT i izbacio mi skriptu, 2 sata fine tuninga i gotovo.

Skripta od 477 redova.

Bez obzira koliko dobar developer da si, moraš provjeriti 7 api-a, 50 headera, varijable, datu koji izbacuje svaki request itd., ne možeš ju napisati za manje od 4-8h, ovisno o senioritetu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 15:28   #12
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,305
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ali kad je tako, željeli mi to čuti ili ne, AI je pomogao brutalno puno...

Neki dan sam hitno morao napraviti .ts skriptu koja mi provjerava dostupnost osiguranja na avionima.

7 koraka ima, logira se, baci flight u cart, dodaje usera, user poklika osiguranje, ideš na cart, odeš na check-out i prekineš taman prije naplate.

S tim gore mi je osigurala da je 3rd party firma koja je zadužena za osiguranje dostupna.

Imao sam acceptance criteria u ticketu, doslovno copy/paste u ChatGPT i izbacio mi skriptu, 2 sata fine tuninga i gotovo.

Skripta od 477 redova.

Bez obzira koliko dobar developer da si, moraš provjeriti 7 api-a, 50 headera, varijable, datu koji izbacuje svaki request itd., ne možeš ju napisati za manje od 4-8h, ovisno o senioritetu.

Problem je da ce samo iskusan dev prepoznati greske u takvim AI "produktima". A kako ces postat iskusan dev ako te kao Juniora nitko ne zaposli i ako se genracija samo oslanja na AI? To dugorocno nece dobro zavrsiti.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 15:37   #13
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Also, sve vise i vise upita imam ovih dana posto imam Xamarin/MAUI iskustva.
Imao sam čast biti u projektu gdje smo na Xamarinu gradili mobile banking. Živote moj..dva put sam umraaaaaa. Nikad više. Živio native.

p.s nisam dev..tada sam bio dijelom biznis, tester i it ba.

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 29.01.2024. u 15:44.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 15:42   #14
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Problem je da ce samo iskusan dev prepoznati greske u takvim AI "produktima". A kako ces postat iskusan dev ako te kao Juniora nitko ne zaposli i ako se genracija samo oslanja na AI? To dugorocno nece dobro zavrsiti.
A da, to je istina.

Ali, neće AI zamjeniti nikakvog Juniora, sigurno. Neće još ohoho godinama.

Kada je ChatGPT eksplodirao prije cca godinu dana, već su se na velika vrata otkazi spominjali, AI preuzima sve...

Zamrlo je sve zadnjih par mjeseci. Čak vidim da su intervjui sve više bazirani na tome da ne možeš ChatGPT koristiti, čitao neki dan da se razvijaju anti AI pluginovi koji će odmah prepoznati pattern AI-a itd.

Pomaže svakako, ali ne može ga koristiti bilo tko.

Treba dosta predznanja da bi znao definirati zadatak/pitanje.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 15:47   #15
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
AI je ništa više od malo naprednijeg chatbota, eventualno samo pomoćni alat ko notepad++
domis je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 15:48   #16
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
Imam mišljenje da se radi hype oko AI tehnologije.
Samo se pojavila odjednom i ekipa se je preplašila što sve može al sada sa odmakom od 1g se vidi da ipak ne može puno toga.

Juniora bi AI mogao zamijeniti, al netko treba sjediti ispred njega i pisati što i kako.

Meni je dosta pomogao u pisanju nekih python skripti tako da ga ja koristim dosta
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 16:47   #17
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Kao što je već rečeno - rast zadnjih godina je bio nenormalan, novci su se bacali na svakakve gluposti i nije bilo pitanje "je li potrebno?" nego "tko će to raditi?" . Sada se događa korekcija tržišta, vjerujem da će tako biti i kroz cijelu 2024. Nije kriza, ali korekcija je.

Prave krize u IT-u neće biti još jako dugo vremena, previše je posla. Puno puno previše.

AI može zamijeniti 95% rada jednog deva, ali ovih 5% neće i ne može. I za tih 5% ti treba osoba koja stoji nad njim i gleda što se događa.

Dugoročno (10+ godina) vidim prelazak developera u više konzultantsku rolu, interpretiranje specifikacija, pisanje promptova i proofing AI-napisanog koda. To nije zamjena za developera, ali je optimizacija procesa koja će zahtjevati prilagodbu. Ta prilagodba, kao i sve ostale, nisu u svačijoj mogućnosti. Neki će otpast, neki se prilagoditi.

I čak i onda, biti će previše posla i neće biti zamijenjeni.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 16:51   #18
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Ako se plasite da ce vas zamjeniti AI, mislim da imate loseg poslodavca...
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 17:05   #19
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 642
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
AI može zamijeniti 95% rada jednog deva, ali ovih 5% neće i ne može. I za tih 5% ti treba osoba koja stoji nad njim i gleda što se događa.
Znači, umjesto 50 devova bez AI-a, sad ćeš imati 10-oricu boljih koji se služe s AI-em, a ovi 40 je višak.

Nije ni naglasak da AI nešto potpuno zamjeni, nego da ubrza rad nekome tko zna šta radi, a ako si ubrzao posao, onda si eliminirao potrebu za više ljude = AI gasi radna mjesta.

Ne može ni bager sam otići na gradilište kopati rupe, ali sa pravim operaterom će čovjek + bager zamjeniti 20 ljudi s lopatama koji su odjednom višak.
Isto je napravio i CNC u mnogim branšama, dovoljan ti je osposobljen čovjek koji pomoću CNC-a eliminira potrebu za 10 drugih strojeva i ljudi.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 17:44   #20
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Meni se cini da se zapravo popravila situacija sad trenutno ali nije niti blizu onih godina ludila, prosle godine je sve stalo, cilu godnu sam dobio 4 poziva na razgovor, ove godine sam vec do sada dobio 4 poziva....
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 18:01   #21
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Otkazi u ITu

Iz moje perspektive radi se o krizi managementa u ITu koji niti razumije što se prodaje niti razumije projekte koji su pred njima a kamoli što je potrebno za ostvarenje tih projekata niti razumiju kako upravljati navedenim simpli pikoz ne razumiju IT.

Jedino što razumiju su Excel tablice, te PowerPoint prezentacije i BI chartove a jedino im je bitna njihova rit i benefiti koji idu uz poziciju.

Njima je IT najnoviji ajFon Pro, novi X1 Carbon ili Nano, novi printer, te infotainment u novom Audiju na kojem ne kuže ni 10% funkcija.

Nekad su se IT-om bavili entuzijasti koji su slabo kužili biznis. Danas se IT-om bavi ekipa koja je čula da u tome ima neke love ali slabo kuže IT.

To se naravno reflektira najviše na ljudima koji ekšli rade konkretan posao pa oni postaju potrošna roba tipa rent-a-coder. Danas te trebamo, sutra te opet ne trebamo a prekosutra ćemo te opet trebati ali ćemo tražiti dalje.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 18:02   #22
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
IT krece prema dolje, kao i gradjevina. Ali, to je samo ciklus. Ne ide bez ITa vise nista.
Građevina ide dolje?
Potražnja od stoljeća sedmog je samo veća i veća kako godine prolaze, neovisno o ekonomiji, režimu i politici, jer bez građevine svi idu nazad u pećine.
Cijene idu posvuda? Išle su i prije, ništa novo.
Ono što je problem je deficit ljudi u struci, imamo ing. ekipu i mag., imamo lopatare, ali nemamo "narednike", tehničare, operativu, tipove koji drže ove gore i ove dolje na okupu, i posao da se ne raspadne (realno oni su glavni razlog ide li posao dobro ili loše, sposobniji od "mag.", vrijedniji od lopatara, nešto kao dočasnik u vojsci). I to je ono što se osjeti, samo ljudi koji nisu iz te struke i posla nemogu "shvatiti" korijen problema, jer njega mogu samo primijetiti oni koji se nalaze u njemu i žive od njega.
Ugl., ekipa koja radi i živi od građevine, jednako dobro živi (+- 10%) u najgorim, i najboljim vremenima, građevina je konstanta.

Moje "viđenje" IT sektora danas, i problema u kojem se nalazi, je AI koji i u lošoj verziji odradi 70%, što znači da u realnom sektoru 25% ekipe je nepotrebno.
Usporedbe radi, tko nije primijetio aktualnu temu "Palword", kako su odradili posao i skarali AAA studio, i na koji način (nisu "informatičari", već AI).
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 20:51   #23
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Potvrđujem da se management muči užasno, ali posturing ide na najjače
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 21:51   #24
Piksa
Premium
Moj komp
 
Piksa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Chakovec
Postovi: 159
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Građevina ide dolje?
Potražnja od stoljeća sedmog je samo veća i veća kako godine prolaze, neovisno o ekonomiji, režimu i politici, jer bez građevine svi idu nazad u pećine.
Cijene idu posvuda? Išle su i prije, ništa novo.
Ono što je problem je deficit ljudi u struci, imamo ing. ekipu i mag., imamo lopatare, ali nemamo "narednike", tehničare, operativu, tipove koji drže ove gore i ove dolje na okupu, i posao da se ne raspadne (realno oni su glavni razlog ide li posao dobro ili loše, sposobniji od "mag.", vrijedniji od lopatara, nešto kao dočasnik u vojsci). I to je ono što se osjeti, samo ljudi koji nisu iz te struke i posla nemogu "shvatiti" korijen problema, jer njega mogu samo primijetiti oni koji se nalaze u njemu i žive od njega.
Ugl., ekipa koja radi i živi od građevine, jednako dobro živi (+- 10%) u najgorim, i najboljim vremenima, građevina je konstanta.

Moje "viđenje" IT sektora danas, i problema u kojem se nalazi, je AI koji i u lošoj verziji odradi 70%, što znači da u realnom sektoru 25% ekipe je nepotrebno.
Usporedbe radi, tko nije primijetio aktualnu temu "Palword", kako su odradili posao i skarali AAA studio, i na koji način (nisu "informatičari", već AI).
Osjetio sam se prozvan pošto sam taj "tehničar u projektiranju" tj. građevinar koji šljaka i balansira doslovno između menadžmenta i lopatara. Nakon 20 god u struci u projektiranju doveo sam nacrte na razinu da me ne zovu s gradilišta s pitanjima tipa: šta ti je ovo, tu ti fali kota i slične pizdarije, a niti me gnjave iz menadžmenta tako dugo dok stvari šljakaju.
Informatika kao struka mi je bila opcija kad sam birao srednju školu, ali izabrao sam građevinu. Nije mi žao, dobro mi je i tu, samo je informatika i dalje "tiha patnja".
Imam dosta frendova u IT-u, a i tu pratim kaj se događa, tako otprilike imam sliku tržišta u vašoj struci.
Anyway, od kad ja radim, kriza u građevini je nastala 2008 nakon hipotekarnog sloma u Americi koja se prelila na ostatak svijeta i to poprilično ozbiljna. Kod nas je trajala nešto duže, praktički sve do zakona o legalizacijama bespravne gradnje ako se sjećate. Nakon toga je tržište živnulo. Kad nema investicija u građevini, gotovo svi sektori gospodarstva pate.
Htio sam reći da je trenutno tržište u Njemačkoj i Kini dosta u krizi, smanjuju se investicije, a popriličan broj građevinskih firmi je stavio ključ u bravu. Iz Njemačke se počelo prelijevat i preko njenih granica. Kod nas još nema sličnih naznaka, potražnja je još uvijek velika. Investira se u stanogradnju, ali i u proizvodne i industrijske hale, ali to se preko noći lako može promijeniti. Građevina prva krene dole, a onda svi za njom. Ali se i prva oporavi i opet povuče sve za sobom.
Piksa je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 22:24   #25
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Da li možemo očekivati (globalni) krah građevinskog sektora u sljedećih godinu-dvije kako se najavljuje?

Malo smo OT ali vjerujem da mnoge zanima.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 22:35   #26
Piksa
Premium
Moj komp
 
Piksa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Chakovec
Postovi: 159
Teško je reći s obzirom na oružane sukobe koji traju i svako malo neki novi incident. To umanjuje optimizam investitora oko isplativosti investicije na duže staze. Inflacija je svugdje u svijetu, gradnja postaje sve skuplja (to je razlog krize u Njemačkoj). Europska središnja banka je u tri navrata u inflaciji dizala kamatne stope, te time poskupila investicije, plus cijena rada i materijala otišla gore. Pozitivna vijest je da inflacija usporava i najavili su smanjivanje kamatnih stopa. Ne vjerujem da se može desiti 2008-ma ponovo, ali smanjeni obim posla sigurno. Neki će otpast, neki će opstat, ali neće biti posla za sve.
Piksa je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 09:24   #27
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Nema šanse. Ove godine ti ide nekoliko natječaja za energ. obnovu obiteljskih kuća, višestambenih zgrada i javnih zgrada. U manje od 3g. trenutna građ. operativa to ne može izgraditi.
Prije nekoliko godina je pisalo da u građevini fali 20k ljudi. Sada je situacija još gora. Bez uvrede, ali razni Nepalci nisu rješenje - oni nisu 'svaštari' kao naši već znaju raditi samo jedan posao. Ako nema njega, oni su mrtvi kapital.
Fali majstora svih struka, a lova je da boli glava. Znam vodoinstalatera koji je u mjesec dana zaradio 7k. Mnogi otvaraju dodatne obrte/firme kako bi ostali ispod 300k kn da ne bi ušli u sustav PDV-a.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 09:55   #28
gaggo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 523
Eh da, kriza i otkazi u IT-u kod nas zaposlili skoro 50 ljudi prosle godine i trebaju jos
gaggo je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 11:29   #29
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Znači, umjesto 50 devova bez AI-a, sad ćeš imati 10-oricu boljih koji se služe s AI-em, a ovi 40 je višak.

Nije ni naglasak da AI nešto potpuno zamjeni, nego da ubrza rad nekome tko zna šta radi, a ako si ubrzao posao, onda si eliminirao potrebu za više ljude = AI gasi radna mjesta.

Ne može ni bager sam otići na gradilište kopati rupe, ali sa pravim operaterom će čovjek + bager zamjeniti 20 ljudi s lopatama koji su odjednom višak.
Isto je napravio i CNC u mnogim branšama, dovoljan ti je osposobljen čovjek koji pomoću CNC-a eliminira potrebu za 10 drugih strojeva i ljudi.
Tvoja pretpostavka je točna ako smatramo da je trenutni opseg IT-a konačan.

Trenutni opseg IT-a je sve samo ne konačan. Posla ima barem 50 puta koliko ga ima trenutno, rast opsega poslova je eskponencijalan, samo nema (baš toliko) novaca, prioritiziraju se poslovi.

Optimizacijom razvojnih procesa i uvođenjem AI-a kako bi se trenutni poslovi brže izvršili, oslobodit će se budžeti za dodatna ulaganja, novi poslovi. Opet, eskponencijalan rast.

Usporedba IT-a s građevinom nije korektna. Građevina je zrela industrija koja podliježe hrpetini zakona, sporoj administraciji i konačnoj količini resursa te velikim početnim ulaganjima.

A to je apsolutna suprotnost IT-u, pogotovo s AI-jem.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 13:13   #30
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
I zbog svega navedenog će trebati zapošljavati “skupe” IT-ofce.

I kako sad smanjiti povećani trošak ITa? Ajmo proširiti FUD o krizi u IT sektoru kako bi imali izgovor za manje plaće.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na