Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.01.2022., 13:16   #1
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
O-ring proračun

Radim jedan rebuild i ne mogu nabaviti, niti saznati točnu specifikaciju jedne brtve.
Dimenzije utora za O-ring:
vanjski promjer: 85.6 mm
unutarnji promjer: 79.9 mm
dubina: 2.4 mm
širina: 2.85-2.9 mm

Stara brtva je bila pravokutnog presjeka (znači nije bio O-ring). Kad ju sad mjerim ovako uništenu: 2.4mm (dubina utora) x2.3mm.
Sklop izgleda ovako (95% identičan): klik

Zanima me ako je moguće staviti neki O-ring, X-ring ili V-ring u taj utor da imam super brtvljenje. Ovo je tzv. "static face seal".

Pronašao sam ovaj O-ring: https://www.o-ring-stocks.eu/o-ring-...a-black-ors830 (iako je out of stock i treba ih kupiti 300+ kom)

Nije moja struka, ali koliko sam istraživao za 2.8mm ili 3mm O-ring utor treba biti širi od debljine O-ringa. S tanjim O-ringom ne smijem ići zbog dubine utora od 2.4mm.

Ako ima netko ovdje da može pomoći ili mi makar reći koga i gdje da pitam za pomoć. Kad sam kontaktirao proizvođača te vakuum pumpe i pitao za brtvu, odhebo me.
Neko tekuće brtvilo ne mogu staviti zbog pokretnih dijelova koji idu skroz do stjenke pa bi eventualni višak takvog brtvila iscurio prema unutra što se ne smije dogoditi.

Ako ništa ne pronađem, zna li netko kako se zove materijal iz kojeg su se "nekad" rezali dihtunzi po mjeri (izgleda kao siva ploha veličine A4 papira debljine nekoliko milimetara)?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 13:42   #2
blazer
Lucky Luke
Moj komp
 
blazer's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: vg
Postovi: 142
https://www.trelleborg.com/seals/-/m...FC1BAF876C91CD stranica 59 Pogledam popodne ako stignem. Materijal - "klingerit"?
__________________
VGWireless

blazer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2022., 13:47   #3
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Bolf.hr rade takve stvari na upit. Mozda ima i drugih u hr, nisam istrazivao, ove cesto spominju pa...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:00   #4
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Prema tablici na stranici 60 za O-ring koji ima dubinu utora 2.4mm treba imati širinu od 4mm (a ja to, nažalost, nemam). Ali bih mogao izrezati distancu iz klingerita da smanjim dubinu. Ili sve iz klingerita.

Pitat ću ih iako sumnjam za isplativnost toga jer meni treba jedna brtva. Ne znam kako ih proizvode.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:05   #5
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Aliexpress 80x3mm o-ring? Kosta dolar, mozda upali.
Edit: sori tek sad vidim ovih 2.4mm
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:11   #6
blazer
Lucky Luke
Moj komp
 
blazer's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: vg
Postovi: 142
Mozes dat tokarit custom O-ring...
__________________
VGWireless

blazer je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:20   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ako se ne varam, postoji medicinsko silikonsko brtvilo koje se koristi za te namjene,
trebao bi ga imati svaki serviser ronilačke opreme (oni koji rastavljaju i servisiraju regulatore).
Za doziranje treba malo iskustva, namaže se zapravo o-ring i kada se sve sastavi, stisne, brtvi bez problema.

To je O-ring, nebitno šta je izvedba sa pravokutnim presjekom.
Osim (preciznih) dimenzija bitna je tvrdoća gume (definira se sa Sh - shore).
Za tu namjenu predpostavljam da bi trebala biti std. 60 Sh.

Tvornički se ti O-ringovi rade lijevanjem gume u kalupu. Ova tvoja je izvedba sa pravokutnim presjekom pa bi se možda moglo ručno izraditi kada bi našao komadić gume "u ploči", odg. kvalitete, mada je dosta pimplavo i poželjno imati odg. alat.

E sad kako zakrpati ?
Ako namjena nije medicinske naravi (gore spominjani ronilački tegulator ili sl.) onda se može:
- ako je O-ring pukao > može se zalijepiti sa Loctite 406 > samo treba imati mirnu ruku
- nabavi gore spominjani med. silikonsko brtvilo ili Loctite ima "brtvenih kemija" koje će odraditi posao bez problema (blizina pokretnog djela nebi trebala smetati)

That's my 5 cents
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:21   #8
On1X
noob in da game
Moj komp
 
On1X's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 137
Pogledaj na ovoj stranici da li postoji o-ring koji ti odgovara. Ako ne nades, imas o-ring traku, pa sam mozes skrojiti prsten koji ti odgovara. A mozes i nazvat ili poslat upit ovoj firmi za pomoc.

https://pkl.hr/kategorija-proizvoda/...ring/page/130/
On1X je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 18:43   #9
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 491
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 20:20   #10
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Trebaš 2,8x80 pravokutni O-ring.
Zovi www.gumiimpex.hr


prije nego ih kontaktiras ili kupis išta online, moraš znati koji materijal trebaš...
S kojim je medijem brtva u kontaktu i koja je radna temperatura?
Zrak, gorivo, voda, kiselina? Bitno je zbog odabira materijala. Ako je gorivo, mora biti NBR. Ako je gorivo i visoka temeratura, mora biti HNBR. Ako je voda mora biti EPDM itd itd.
__________________
Franf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2022., 23:41   #11
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Hvala ekipa!

@rendula i @the-rider
Ma mislim da to ni ne trebam pokušavat kad je utor manji od 3mm. Nema šanse ga toliko stisnuti.

@blazer
Tokariti? Nije malo premekan da se može tokariti? Iz kojeg materijala onda to napraviti?

@Nikky
O-ring nije pukao, ali nije ni deblji od 2.4 mm (toliko je i dubina utora). Jednostavno više ne drži.
Ljepljene nije opcija, rotacijski dio smeta.

@On1X i @Franf
Hvala za linkove. Sigurno ću pitati. Do sad sam jedino znao za Lager Commerce, ali oni nemaju tako velike O-ringove.

Znam za materijale i tvrdoću. NBR bi trebao biti OK. Temperatura bi bila od -25 do +95, a medij bi bio ulje.
Ako ne pronađem što treba, napraviti ću iz klingerita jer to mogu bez problema dosta precizno napraviti.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 23:50   #12
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 491
bez problema bi se stisnuo 3mm na 2.4, nove brtve/gumice su ti inace dosta van kanala tako
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2022., 00:28   #13
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Radim jedan rebuild i ne mogu nabaviti, niti saznati točnu specifikaciju jedne brtve.
Dimenzije utora za O-ring:
vanjski promjer: 85.6 mm
unutarnji promjer: 79.9 mm
dubina: 2.4 mm
širina: 2.85-2.9 mm

Stara brtva je bila pravokutnog presjeka (znači nije bio O-ring). Kad ju sad mjerim ovako uništenu: 2.4mm (dubina utora) x2.3mm.
Sklop izgleda ovako (95% identičan): klik

Zanima me ako je moguće staviti neki O-ring, X-ring ili V-ring u taj utor da imam super brtvljenje. Ovo je tzv. "static face seal".

Pronašao sam ovaj O-ring: https://www.o-ring-stocks.eu/o-ring-...a-black-ors830 (iako je out of stock i treba ih kupiti 300+ kom)

Nije moja struka, ali koliko sam istraživao za 2.8mm ili 3mm O-ring utor treba biti širi od debljine O-ringa. S tanjim O-ringom ne smijem ići zbog dubine utora od 2.4mm.

Ako ima netko ovdje da može pomoći ili mi makar reći koga i gdje da pitam za pomoć. Kad sam kontaktirao proizvođača te vakuum pumpe i pitao za brtvu, odhebo me.
Neko tekuće brtvilo ne mogu staviti zbog pokretnih dijelova koji idu skroz do stjenke pa bi eventualni višak takvog brtvila iscurio prema unutra što se ne smije dogoditi.

Ako ništa ne pronađem, zna li netko kako se zove materijal iz kojeg su se "nekad" rezali dihtunzi po mjeri (izgleda kao siva ploha veličine A4 papira debljine nekoliko milimetara)?
Ako ne nađeš original o-ring onda uzmi o-ring 3mm u metraži (ima ti gumiipmex i slične trgovine), skalpelom odreži na potrebnu duljinu i zalijepi moment ljepilom - drži jezik ravno da ti spoj ispadne točan. Prilikom montaže gumu namaži SIM masti ako imaš doma... Kod mene u firmi smo tako radili brtve od gume 8 i 10mm za razne poklopce i prirubnice za tlakove 2-3bar.
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na