Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.09.2018., 09:45   #1
malba
schwere panzerspitze
 
malba's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zadar
Postovi: 313
VOIP telefonija- firma 20 ljudi

Firma 20tak ljudi, isto toliko telefona i 4 faxa, centrala je prdnula u ćup, neki brojevi ne mogu biti nazvani, neki ne mogu zvati vanjske linije, neki ne mogu međusobno, i slično. Serviser kaže bacite u smeće poput stare vreće.

Znači treba nam nova centrala. Usprkos tome što nitko o tome nema pojma došlo se na ideju da se ide na "digitalnu centralu" i "VOIP" telefoniju, budući da svatko ima komp do kojeg ide mrežni kabel, a ekipa koja je radila kabliranje, kad je rađeno, je rekla da što ne idemo na voip.

Može li netko nabrojati što nam sve treba za tu avanturu, isplati li se ili je bolje kupiti novu analognu centralu, te da li za to treba sklopiti kakav poseban ugovor s operaterom da bi to šljakalo?

Hvala unaprijed!
malba je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 09:51   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Progooglaj si Asterisk. Po meni je virtualna centrala isplativija i bolja.

Uglavnom, trebaš negdje hostati Asterisk i dalje je sve više manje easy. Pristup na mrežu, telefoni itd.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.09.2018., 10:15   #3
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Ako je vec situacija takva kakva je, odi na voip. Imas jedan set kablova, sve ide na ethernet switch. Cesto voip telefoni imaju u sebi ajmo to nazvati switch. Postojeci komp u telefon, telefon u switch pa ne gubis nikakve portove.

Treba ti poe switch, treba ti SIP trunk od nekog providera, treba ti i centrala, asterisk se nekako sam po sebi nalaze. Znam za ovu firmu koja radi u ZG i SB upravo to a nisu integratori pa su i cijene normalnije. Vjerojatno ti mogu samo opremu prodati, pitaj...

http://heron-electronic.hr

P.s. Optima ima uslugu hostanja i management asteriska. Neznam kako se usluga zove ali ti zapravo u uredu vise nemoras imati nista osim switcha i telefona.

Zadnje izmijenjeno od: mann. 11.09.2018. u 10:21.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 11:04   #4
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Ja ne bih isao na Asterisk u ovom slucaju cisto radi supporta. Da se radi o kucnoj uporabi ne bi bio problem, ali sta ako jedno jutro dobijes poziv od firme da nesto ne radi i ti nemas pojma kako dalje a support kao takav ne postoji.
Ja vec neko vrijeme zaradjujem kruh sa Mitel MiVoice 400 serijom i Unify Openscape Business centralama, pa bih ti preporucio takvo nesto. Oba tipa postoje i u VA izvedbi ako vec zelis softversku centralu. Ostalo je kako su i kolege gore navele.
Telefone bih preporucio da uparis sa centralom, tj. da uzmes od istog proizvodjaca cisto radi naprednih mogucnosti, ali ako se ne uklapa u budzet mozes uzeti bilo koje SIP telefone i napraviti cistu SIP konekciju na centralu. Yealink je dosta popularan ako se takvo sto radi.
Ako trebas pomoc, slobodno se javi.

Edit: Tek sad vidim da imas i 4 faxa. Ako ih zelis zadrzati, najbolje bi rjesenje bilo da uzmes recimo MiVoice Office 430 ili Unify OsBiz x3 jer ces tako dobiti i analogne portove koji su ti potrebni da spojis faxeve. Drugo rjesenje bi ti bilo da za svaki taj analogni prikljucak kupis SIP TA. Ja koristim ovakvo nesto ako se radi o Mitel VA centrali koja nema analogne portove: https://mitel.de/products/business-t...minal-adapters
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 11:10   #5
acmevagabundo
Premium
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: ZG
Postovi: 262
Mi smo u firmi prije otprilike dvi godine prešli na digitalu sa telefonima (Iskon) i kod nas je situacija bila da smo morali provući dodatni mrežni kabel do svakog radnog mjesta. Jedan za računalo (postojeći), a jedan za telefon. Dobiješ novi uređaj (kao ruter), jedan krabel ide u postojeći ruter i onda iz tog novog ide mrežni kabel u svaki telefon.
Može li se drukčije ne znam. Ni mi nismo ništa znali o digitalnoj centrali, bio tehničar i tako spojio.
acmevagabundo je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2018., 11:42   #6
malba
schwere panzerspitze
 
malba's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zadar
Postovi: 313
Hvala vam na savjetima, sad bar znam u kojim smjerovima trebam tražiti.
Znači ako bih išao na nešto poput ovog mitela 430, trebam prije dogovoriti s providerom SIP trunking, i kupiti šaku pripadajućih telefona, pretpostavljam najbolje mittel 6800, to se čini najbezbolnije rješenje.

Hvala na predloženim free rješenjima, uvijek se nađe kanta viška koja bi to mogla vrtiti, ali, koliko je to pouzdano (na kanti u uredu ili kod nekog provajdera) u odnosu na ovakvo fizičko rješenje?
malba je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2018., 11:50   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ne u uredu, nikako.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2018., 13:38   #8
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor malba Pregled postova
Hvala vam na savjetima, sad bar znam u kojim smjerovima trebam tražiti.
Znači ako bih išao na nešto poput ovog mitela 430, trebam prije dogovoriti s providerom SIP trunking, i kupiti šaku pripadajućih telefona, pretpostavljam najbolje mittel 6800, to se čini najbezbolnije rješenje.

Hvala na predloženim free rješenjima, uvijek se nađe kanta viška koja bi to mogla vrtiti, ali, koliko je to pouzdano (na kanti u uredu ili kod nekog provajdera) u odnosu na ovakvo fizičko rješenje?
Mozes 68xx ili 69xx seriju uzeti. Ja bih preporucio 69xx jer su 6870 recimo znali imati nekih cudnih bugova sa jabra headsetima i interfonima. Recimo, desilo mi se da u jednoj firmi od nekih 60 uposlenih, nakon sto bi netko pozvonio na interfon (prikljucen na analogni port), vise ne radi niti jedan jabra headset prikljucen na 6870 telefon. Tek nakon restarta telefona bi opet proradio.
Na kraju sam dokucio da je neki bug u DHSG protokolu, ali opet mi nema nekog velikog smisla.
Ako neces koristiti interfon i Jabra headsetove, neces imati problema sa time
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2018., 22:54   #9
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor malba Pregled postova
Hvala vam na savjetima, sad bar znam u kojim smjerovima trebam tražiti.
Znači ako bih išao na nešto poput ovog mitela 430, trebam prije dogovoriti s providerom SIP trunking, i kupiti šaku pripadajućih telefona, pretpostavljam najbolje mittel 6800, to se čini najbezbolnije rješenje.

Hvala na predloženim free rješenjima, uvijek se nađe kanta viška koja bi to mogla vrtiti, ali, koliko je to pouzdano (na kanti u uredu ili kod nekog provajdera) u odnosu na ovakvo fizičko rješenje?

Ili ako ne zelis to odrzavati, nek ti to provider ili firma neka koja se time bavi odrzava. Ima firmi koje odrzavaju asteriske a ima i providera koji ti sve odrzavaju. npr iskon: https://www.iskon.hr/Za-tvrtke/Najpo...n-SIP-rjesenje
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na