Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.05.2007., 15:50   #1
bugi
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 25
(riješeno) ATA i SATA 2 disk problem

pozdrav
imao sam dva hd maxtor od 160 gigabyta i 20 ovaj veci bio je master te sam ovaj manji od 20 zamjenio sa novim sata 2 seagate 200 gyga te sam novi formatirao sa acronisom u ntfs u biosu sam ukljucio sata controler i bios mi je prepoznao hd ali kod pdizanja windowsa pokaze mi se greska da moram instalirati kernel . moram napomenuti da mi je maxtor i dalje master jer imam image.ukljucio sam u biosu da mi je maxtor 1 hd. maticna ploca gigabyte ga-8ipe 1000-. neznam zasto mi se windowsi ne podizu
bugi je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 16:46   #2
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
A jel moš podići windowse ako je prikopčan samo maxtor od 160GB ?
stuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.05.2007., 17:34   #3
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Čak malo jel ti to neki (li/u)nix vrtiš? Nagledao sam se svakavih poruka od raznih verzija windowsa i ne sjećam se da sam ikad vidio da su mi pooručili da REINSTALIRAM kernel...

Ako vrtiš neki nix i neznaš sam rekompajlirati kernel za svoju distru (što bi mi u današenje vrijeme bilo čudno) pitaj na OS forumu tamo će ti sigurno neko od dečki koji su gurui znati objasniti...

Inače ako te prckaju windosi probar instalirati driver za SATA kontroler ili SP/autopather ili što već oćeš/možeš ako imaš neke starije windowse tipa 2000 ili xp bez SP1...

I pazi da ti u biosu nije upaljen RAID mod...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 17:48   #4
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Citiraj:
Autor bugi Pregled postova
pozdrav
imao sam dva hd maxtor od 160 gigabyta i 20 ovaj veci bio je master te sam ovaj manji od 20 zamjenio sa novim sata 2 seagate 200 gyga te sam novi formatirao sa acronisom u ntfs u biosu sam ukljucio sata controler i bios mi je prepoznao hd ali kod pdizanja windowsa pokaze mi se greska da moram instalirati kernel . moram napomenuti da mi je maxtor i dalje master jer imam image.ukljucio sam u biosu da mi je maxtor 1 hd. maticna ploca gigabyte ga-8ipe 1000-. neznam zasto mi se windowsi ne podizu
ak sam te ja dobro shvatio, onda bi to ovako bilo

U BIOSu ti je primarni disk bio taj Maxtor kojeg si izvadio, a windowse si instalirao na SATA disk koji nema boot priority1. Budući da je stari maxtor imao BP1 na njega su windowsi postavili neke datoteke važne za startanje sustava, dok su ostale datoteke na SATA disku. Pretpostavljam da ti javlja poruku NTLDR not found.

E sad imaš dva rješenja:
1.instalirati windowse na SATA HDD(s tim da BP* staviš na taj disk)
2.u recovery consoli upišeš fixboot i fixmbr

*BP=boot priority
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 19:13   #5
bugi
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 25
ovako to ide
maxtor 160 gyga master instaliran xp sp2 drugi seagate 200 gyga sata 2 slave nije problem kod podizanja sistema kad je iskljucen sata kontroler za seageta disk to uredno radi nego je problem kad ukljucim sata kontroler .namjestio sam ja i primarni disk u biosu
bugi je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 19:23   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ovako...

1. SATA nema master/slave, na sata diskovma (sata2) je jumper za sata/sata2 mod tj 1,5 MBit/s ili 3Mbit/s mod...

Ako ti je taj jumper gore i stvar ne radi probaj bez njega (bez njega je obično SATA2 mod uključen a sa njim gore je samo SATA) makar sumnjam da će to riješiti...

Ako si provjerio boot prioritete u biosu i provjeio da ti nije upajen RAID u opijama SATA konrolera u biosu tj da je na IDE modu (ako se na početku predstavlja kao da je na IDE kanalu 3 ili 4 onda je to to) i svejedno ne radi probaj ovako...

Bootaj windowse (bez tog diska kad ne rade) reinstaliraj sve drivere za čipset i storage, po mogućnosti sa uključenim sata kontrolerom (posebno obrati pažnju na to da storage divere instaliraš) i ako niti to ne radi onda imaš smolu je te dopala jedna od onih ploča koje ima taj bug, čuo sam već za to da se znalo ljudima dešavati...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 19:35   #7
bugi
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 25
slazem se s tobom mislio sam da bude drugi disk sto se tice harda nema jumpera nije problem u maxtoru 160 windowsi se podizu bez problema problem je samo kad ukljucvim sata kontroler
bugi je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2007., 13:25   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,392
Ja te ništa nisam skužio, daj malo upotri***i interpunkcijske znakove... Koliko diskova si imao prije, koliko imaš sada i kako je koji disk spojen?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2007., 23:46   #9
bugi
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 25
Citiraj:
Autor bugi Pregled postova
slazem se s tobom mislio sam da bude drugi disk sto se tice harda nema jumpera nije problem u maxtoru 160 windowsi se podizu bez problema problem je samo kad ukljucvim sata kontroler
rijesio sam problem . promjenio sam ide kabl od maxtora i sada radi kao curica
zahvaljujem na vasim odgovorima i trudu pozdrav

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 23.05.2007. u 11:29.
bugi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na