Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.03.2018., 18:45   #1
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
(riješeno) Z370 matična - integruša ne radi, a ni neke druge grafe

Pozdrav forumaši, ponovo molim za pomoć.
Prošli tjedan sam uzeo sljedeće komponente:

Matična Gigabyte Z370 HD3P
i5 8600K
Hladnjak Cryorig H7
RAM Gskill Aegis 3000Mhz 2x8GB
SSD Samsung 860 EVO 250GB

Preko vikenda sam to složio uz nešto starih komponenti za prvu ruku dok ne uzmem nove:

Napajanje Silverstone 500W (staro 10 godina)
Grafička Radeon 4850 1GB
HDD WD Green 1TB

OS Win 10 pro

Par dana se sve činilo ok, nisam imao vremena puno testirati osim par sati primea na stocku i to je prošlo bez greške. Onda sam jučer odlučio pogledat film i kad sam pokrenuo Media Player Classic komp se ugasio.

To mi još nije bilo sumnjivo jer se znalo događat i na staroj konfi s nekim postavkama codeca, ali sad nisam uspijevao naći nijednu koja bi bila stabilna. Pripisao sam to driverima od grafičke i odlučio koristiti integriranu. E tu su nastali problemi.

Podesio sam u BIOSu da integruša bude uključena i primarna, ali komp bi se pokrenuo na par sekundi i samo ugasio i tako brdo puta. Clear CMOS i uspio se dić u Widowse da bi se opet ugasio i ušao u petlju resetiranja.

Imam još jednu staru grafu Nvidia 8600GT. Probao sam s njom, i isto kao s integriranom. Nekad uđe u BIOS, nekad se počnu dizat Windowsi, ali uvijek nakon nekog vremena - paf natrag u resetiranje. Pokušao sam i reinstalaciju Windowsa, ali ne prolazi.

Zanimljiva stvar je da kad vratim Radeonku sve opet radi naizgled OK . Ali svakako mislim kupovat novu grafičku.

Probao sam vadit jednu pa drugu pločicu rama, šetao ih po slotovima, uvijek isto.
Napajanje je staro, ali prošli tjedan sam ga testirao na q6600 @3.6GHz Furmark + Prime. Ako je to bitno, ima 4 pinski ATX 12V konektor, matična ima 8-pinski. Ali tako je bilo i na staroj matičnoj. Radeonka ima svoj konektor za napajanje. Možda to ima veze, možda tako matična dobiva više struje?

Meni se čini da bi problem mogao biti u matičnoj. Još jedna stvar, možda nevezana, je da mi u Windowsima ventilatori rade na 100% dok ne stavim na sleep. Kad se ponovo dignu Windowsi, ventovi rade normalno.

Ima netko ideju u čemu bi mogao biti problem?
__________________
I have spoken.

Zadnje izmijenjeno od: Matebaron. 27.03.2018. u 18:55. Razlog: Precizniji naslov
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2018., 19:44   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,413
Iskreno, nebi mi na pamet palo nove dijelove konfiguracije od 5k kn ici spajati na 10 god. staru napojnu bez 8 pinskog konektora.

Po meni, tu bi napajanje bilo krivac.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.03.2018., 20:31   #3
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Matebaron Pregled postova
Onda sam jučer odlučio pogledat film i kad sam pokrenuo Media Player Classic komp se ugasio. To mi još nije bilo sumnjivo jer se znalo događat i na staroj konfi s nekim postavkama codeca, ali sad nisam uspijevao naći nijednu koja bi bila stabilna. Pripisao sam to driverima od grafičke i odlučio koristiti integriranu. E tu su nastali problemi. Podesio sam u BIOSu da integruša bude uključena i primarna, ali komp bi se pokrenuo na par sekundi i samo ugasio i tako brdo puta. Clear CMOS i uspio se dić u Widowse da bi se opet ugasio i ušao u petlju resetiranja.
Za MPC-HC ne trebaš dodatne codece i njihova kojekakva popratna podešavanja.

Kad si prebacil na iGPU, dedicirana grafička je i dalje bila uštekana na ploči ili si probal kompletno bez ikakve dodatne grafičke?

Samo čisti iGPU i jedan od video izlaza na ploči.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.03.2018., 20:35   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Koji je Bios na mobo ?
Eno na supportu ima F6 (07/03/2018) gdje pod napomenama stoji "Improve graphic card compatibility",
a i F4 verziju su izbacili sa napomenom "Solve 1060/1070/1080 VGA issue".
Sve skupa miriše na nov chipset pa tek sad krpaju probleme ...

Probaj napraviti update Bios - a na zadnju (F6) verziju.
Pažljivo i po uputi na ne bude kuku - lele
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2018., 21:14   #5
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Za MPC-HC ne trebaš dodatne codece i njihova kojekakva popratna podešavanja.

Kad si prebacil na iGPU, dedicirana grafička je i dalje bila uštekana na ploči ili si probal kompletno bez ikakve dodatne grafičke?

Samo čisti iGPU i jedan od video izlaza na ploči.
Probao sam sve kombinacije, uključujući i samo integriranu grafičku bez dodatne. Probao sam i razne izlaze i kablove i monitor i TV. Koristim K-Lite codece s MadVR, dolaze s MPC-HC.

Bios je F4 od prije pola godine. Ali valjda bi vlastitu integriranu grafičku trebao podržavati. Probat ću i apdejtat.

Problem je što ovdje trenutno nemam drugo napajanje za isprobati, a i ne poznajem nikoga tko ima kvalitetan komp. Vjerojatno ću kupit novo kad mi sjedne plaća

Hvala svima na savjetima. Još jedno pitanje, ukoliko bi došlo do reklamacije neke komponente, je li bitan onaj rok od 7 dana koji se nekad spominje?
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2018., 21:21   #6
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Dosta ti je samo MPC-HC + madVR, ostalo su ostaci nekih prošlih vremena. Kaj se ploče tiče, svakak bi trebala raditi bez problema kad se koristi samo iGPU. Moguće da je stvarno u pitanju napajanje kak je nino i spomenul.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.03.2018., 21:46   #7
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Dosta ti je samo MPC-HC + madVR, ostalo su ostaci nekih prošlih vremena. Kaj se ploče tiče, svakak bi trebala raditi bez problema kad se koristi samo iGPU. Moguće da je stvarno u pitanju napajanje kak je nino i spomenul.
Offtopic
Treba li se podesavati taj madvr?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2018., 21:53   #8
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ne treba, ako si zadovoljan orginalnim/defaultnim postavkama. Ovisi od korisnika do korisnika. Kod mene nije ništ posebno podešavano.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.04.2018., 21:05   #9
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Ako nekoga zanima epilog, jučer mi je stigao novi Seasonic i problem s grafičkim karticama je riješen. Update biosa je riješio problem s ventilatorima koji su radili na 100% u Windowsima. Hvala još jednom na savjetima.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na