Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.12.2013., 07:56   #1
yaya
Guest
 
Postovi: n/a
Jaka buka dok se podizu windowsi

..kad se upali i dok se podizu win pocne jaka buka ko da uzlijece avion skoro, ok, kad se sve podigne potpuno prestane, ja sam ga i cistila, ocistila svu prasinu al ne mogu shvatit odakle dolazi buka, dakle morat cu ga ponovo otvarat, a dotle bacajte eventualne razloge
  Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 08:47   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Otvori kućište i slušaj odakle se čuje buka. Najveći sumnjivac je procesor jer njegov vent radi na max. dok se ne učitaju driveri tj. podignu windoze. Slijedeći sumnjivac je napajanje.
Najbolja je metoda da isključiš neki vent ili ga samo zaustaviš olovkom/prstom dok se komp boota i na taj način ustanoviš koji vent buči.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.12.2013., 09:07   #3
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Probaj maknut DVD medij iz optičkog pogona.
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je online   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 09:14   #4
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Moguće je da buku radi ventilator na Ati grafičkoj kartici .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 09:32   #5
yaya
Guest
 
Postovi: n/a
Ako su ventilatori ajde ok...danas cu ga otvorit pa jedno po jedno, ima veliki ventilator mozda je on problem..ahh..da ventilator na grafickoj i meni je logicno...nekako , javim vam, nema nikakvog DVDa, a jucer sam lijepo i skidala procesor i cistila sve i dalje...graficka je ugradjena , vise ni ne znam ima li ventilator, ako ej napajanje najbolje da ga maknem dok sve nije sj..
  Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 09:40   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Mislio sam da imaš integriranu grafu pa je nisam ni uvrstio na popis sumnjivaca.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 09:42   #7
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Moguće je da buku radi ventilator na Ati grafičkoj kartici .
Radi se o integriranoj na APU 5600k ako je to taj stroj iz yayinog opisa jel. Tako da je ventilator na grafičkoj ujedno i ventilator na procesoru. Režim rada ventilatora koliko se zavrti prilikom boota određuje matična ploča, a to se može eventualno u BIOSu mijenjati, makar sumnjam da ta ploča ima takvih mogućnosti.

Nažalost mislim da ćeš se morati pomiriti da je to tak s automatskom kontrolom ventilatora (PWM).

Eventualno što se može napraviti je staviti drugi ventilator na hladnjak koji nema kontrolu brzine vrtnje preko matične ploče, te se obično štekaju preko adaptera direktno u izvod od napajanja. Tu bi trebalo paziti na temperature, jer ta brzina vrtnje mora stvarati dovoljan propuh da dovoljno ohladi taj hladnjak. Ili kupiti kompletan hladnjak s takvim ventilatorom. Automatska regulacija brzine ventilatora doduše ima svoju svrhu, ali ako je ova buka toliki problem, možda bi ovo rješenje bilo dovoljno dobro.
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.

Zadnje izmijenjeno od: Frung. 03.12.2013. u 10:15. Razlog: Sjetio se nečeg još
Frung je online   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 11:21   #8
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
ako stavi vent bez pwm onda će imati buku cijelo vrijeme. ovo je sasvim normalno da kad pališ komp da zavrti ventove skoro na max pa ih umiri kad se windowsi skroz podignu. tako funkcioniraju i laptopi u startanju kao i brand računala kao HP, Dell...
sumnjam da napajanje ima tu opciju i njega bi eliminirao skroz. možeš kod paljenja prstom zaustaviti vent na procu i onda stisnuti power, ako bude tišina znaš koji stvara tu buku u startu. nakon par sekundi pustiš i ako sam ne krene zavrtiš ga na tren prstom da krene. ništa se neće loše desiti za tih par sekundi.
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 11:23   #9
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
Citiraj:
Autor Frung Pregled postova
Probaj maknut DVD medij iz optičkog pogona.
hehe, i to zna biti problem ponekad
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 15:19   #10
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Citiraj:
Autor yaya Pregled postova
Ako su ventilatori ajde ok...danas cu ga otvorit pa jedno po jedno, ima veliki ventilator mozda je on problem..ahh..da ventilator na grafickoj i meni je logicno...nekako , javim vam, nema nikakvog DVDa, a jucer sam lijepo i skidala procesor i cistila sve i dalje...graficka je ugradjena , vise ni ne znam ima li ventilator, ako ej napajanje najbolje da ga maknem dok sve nije sj..
Nisam primjetio da je grafa integrirana pa sam ti zato dao savjet da provjeriš što je sa ventilatorom na grafi .
Sada mislim da bi bilo dobro podesiti brzinu okretaja ventilatora na procesoru , iz biosa .
Provjerio bih i neradi li tu buku pri startanju računala napajanje što zna često biti slučaj .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.12.2013., 15:39   #11
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
vent napajanja zna raditi tu buku kad prolupa ležaj, moguće i da je to ako se za minut-dva utiša sam taman kad se zagrije
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 15:40   #12
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa u BIOS-u bi se trebale postavke podesiti.

Meni recimo odgovara doma taj scenarij jer zbog njega znam da će se "uvijek bootati" bez problema A u OS-u (koji tak radi 99.999% vremena namjestim pwm kak hoću (nečujno).
  Reply With Quote
Staro 04.12.2013., 07:44   #13
yaya
Guest
 
Postovi: n/a
Da u svakom slucaju otvorim poklopac palim ,nema buke, i tako tokom cijelog dana i onda dodje noc, i ujutro paljenje s pokolopcem i opet buka, gasim skidam poklopac prestaje buka ili to zbog te postavke u biosu ahhh, znaci ili bios ili napajanje odlazi, ovi ventovi, 2 su jos, su izgleda ok, moze li disk sam tolku buku pravit?...i ja iskreno nemam pojma kako u biosu podesit brzinu okretaja ili jednostavno stavim bootanje s cd roma na disabled?

Zadnje izmijenjeno od: yaya. 04.12.2013. u 08:16.
  Reply With Quote
Staro 04.12.2013., 09:42   #14
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Imaš li u BIOS-u mogućnost provjere temperature procesora, negdje pod "Hardware monitoring"? Moguće da si kod skidanja CPU-a napravila loš dosjed hladnjaka, pogotovo ako nisi skinula staru pastu i stavila novu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2013., 10:12   #15
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
ako prilikom paljenja nešto ruži onda je neki ventilator prozujao..

ali ako kažeš da je buka "kao da avion polijeće" najvjerojatnije ti se svi ventovi (procesor, grafička..) zavrte na maximum i smanje broj okretaja poslije POST-a..
tako je i kod mene, kad upalim komp, ventilator na procesoru se zavrti na max jedno 5-6 sekundi i onda smanji na najmanje... i imam jednu Asus 8800GT koja to isto radi...
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2013., 07:57   #16
yaya
Guest
 
Postovi: n/a
Da tako je zavrti se sve i zaustvi kad se dignu win, cak sam updetala BIOS i opet je sve ista stvar, ma ne sve sam ja fino pocistila na hladnjaku i stavila pastu, osim toga prije i poslije ciscenja je isto..a niš..ocito je onda valjda normalno, nisam pametna
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na