Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2023., 09:48   #1
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 546
Pare nisu problem... Para nema...

Ajmo malo o nofcu.

Jel investirate šta? Mislim na fondove? Gledam nešto Erste ima ako je trajni nalog onda cca 15 ojra mjesečno a ako je jednokratno onda 50 ojra.


Kod mene ništa ali razmišljaš sad opako jer sam se malo oporavio od kraha zbog posla (nisam ga dugo mogao naći).
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 10:03   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
A cuj, za igranku i zaradu na tom trzistu trebaš imat puno više love od 15 ojra mjesecno.
Ono što bi ja možda preporučio je da uđeš u 3. stup mirovinskog.


Ja u dionice ili fondove ne bih ulazio bez barem 10k €
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2023., 10:07   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Nedugo u sličnoj temi ovdje je neko pitao slično, pa je pitanje bilo da li se isplati ulagati 50EUR (ako se ne varam), pa su rekli da se to ne isplati uopće.

15EUR, to nije investicija, to je za kavu, no hard feelings.

Citiraj:
Autor domis Pregled postova
A cuj, za igranku i zaradu na tom trzistu trebaš imat puno više love od 15 ojra mjesecno.
Ono što bi ja možda preporučio je da uđeš u 3. stup mirovinskog.


Ja u dionice ili fondove ne bih ulazio bez barem 10k €
Ako imamo 10k EUR, dionice i fondovi su dobar smjer ulaganja?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 10:08   #4
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Bio prije nekoliko godina u Erste obvezničkom. Kao sigurno, neću biti u dioničkom jer je riskatno. Došla korona, fond zaronio dobrano. Srećom povukao novce čim je počeo roniti tako da sam izvukao uloženo, nije u minus otišlo.

Gledam sada kada si me podsjetio prošlu godinu. Erste Adriatic -16,47%, HPB obveznički -10,97%. Nešto su bolji od kripta.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 10:18   #5
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 546
Ma to kako je Đuro (da tako zovem Georga) stigao u Erste onda sam i to primjetio (prije nisam) pa rekoh ajmo imati temu.


@Mommistake: Je znam da 15 eura mj. je ništa ali za više se nema. Nema ljutnje na odgovore. Samo sam malo čitao pa išao da vidim kako razmišlja forumski puk.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 10:22   #6
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ako imamo 10k EUR, dionice i fondovi su dobar smjer ulaganja?

Radije bi svakako u dionice jer može biti puno profitabilnije a i dividenda zna lijepo kapnuti, ali je rizičnije. Treba definitivno istražiti tržište. Izbjegavati ove koji posluju godinama u minusu, odnosno kojima je marketing po principu na "majke mi dobri smo". Mislim da je jasno na koga ovdje referiram



Ne velim da je 10k € neka velika lova za tu igranku, ali ako se upeca dobar IPO, može se lijepo isplatiti.
domis je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 10:22   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Ma to kako je Đuro (da tako zovem Georga) stigao u Erste onda sam i to primjetio (prije nisam) pa rekoh ajmo imati temu.


@Mommistake: Je znam da 15 eura mj. je ništa ali za više se nema. Nema ljutnje na odgovore. Samo sam malo čitao pa išao da vidim kako razmišlja forumski puk.
Jasno, ne ulazim u to, nisi jedini s tim problemom.

Samo kažem, previše posla i rizika za premalo dobiti. Ti s tom investicijom, nemaš 20EUR zarade za godinu dana.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 12.01.2023. u 10:50.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 11:02   #8
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Bolje ulozit taj iznos u neki posao, sansa je da ce se prije vratit i lakse izvuc nego dividenda 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 11:27   #9
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Ajmo malo o nofcu.

Jel investirate šta? Mislim na fondove? Gledam nešto Erste ima ako je trajni nalog onda cca 15 ojra mjesečno a ako je jednokratno onda 50 ojra.


Kod mene ništa ali razmišljaš sad opako jer sam se malo oporavio od kraha zbog posla (nisam ga dugo mogao naći).
Ti fondovi, tj. Štednja na način da mjesečno izdvajaš u njih su blago rečeno... Gola karina.
Godinama sam štedio u njima i ostao sam na nuli, SREĆOM. To mi ima smisla jedino kada imaš neku veliku banku rezerve pa fast in/fast out ...

Vrtili smo se tako u mjestu s tim štednjicama godinama; dok nismo stisnuli guzicu i uletili u 2 vrlo jeftine nekretnine. Sad se ispostavilo da smo ih uboli u ključnom trenutku iako je tada izgledalo kao totalni potop ... taman prije korina lock down-a. Bilo je dosta jebade oko nabavke materijala, al olakotna okolnost je bila što je svatko tada htio raditi dostavu đaba pa mi je bar to išlo na ruku.
Znam masu toga sam napraviti, nisam plaćao majstore, polako sve sam sredio, upicanio i sad ih rentam, jednom otplacujem treću nekretninu, a druga renta ide na stranu.

Zato, ako se može ili nanjušite šemu, investicija u nekretnine, poglavito stanove iz kraja 80-ih kad se gradilo kvalitetno ... go fot it.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 11:33   #10
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Jasno mi je što govoriš, no to nije ni malo povezano s ovim što kolega gore traži.

Čovjek bi htio nekakvu vrstu investicije/štednje gdje mu se možda vrati nekakva dobit nakon određenog perioda (koliko minimalna ona bila, nevažno).

Da možeš dati i tih 50EUR mjesečno koliko kolega predlaže, možeš kupiti 40 kvadrata stan u Jasenovcu u zgradi iz 1944, s kreditom od 20 godina, što je sve, samo ne investicija.

Nekretnine su najbolja investicija, slažem se, no 95% ljudi nema 100k EUR da mu leži sa strane, a od tih 95%, 50% nije kreditno sposobno, 20% ne želi u kredit i 20% nema mogućnosti da ga plaća 10 nema mogućnosti da ga plaća 20 godina.

Ja bi predložio uzeti možda malo vremena i krenuti s kriptom, ali za to treba vremena, sreće i volje.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2023., 12:12   #11
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
pročitaj osnove tu: https://tonivitali.com/svi-postovi/

Tu je link na besplatan ebook
https://tonivitali.com/preporuke/
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 13:16   #12
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Dugo sam trazio i informirao se gdje uloziti novac i to ne neki sitni novac nego (barem za mene) ozbiljnu kolicinu novca. Na kraju skuzis da je sve rizicno i da bi, u sto god ulozis mogao ostati bez tog svog tesko stecenog novca. Takodjer skuzis da i taj novac, ako ostane u obliku novca svaki dan gubi vrijednost i da ni to nema smisla.
Na kraju se opustis i ulozis u stvari koje te vesele. Zivot je prekratak da bih razmisljao gdje uloziti visak novca koji imam i koji sigurno necu tamo gore (ili dole) ponijeti sa sobom.
Znam da vecini koji dodju na ovu temu ovo moje gore ne pomaze previse, ali eto morao sam napisati kako sam ja svoj "problem" sa viskom novca rjesio
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 13:33   #13
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 546
Da razmišljao sam kako da uštedim osim da se odričem stvari. Što u jednom periodu i jesam, odreknuo se nekih stvari jer nisam mogao pratiti (stripovi).

Love nemam za nekretninu a i u godinama sam, nisam mladac baš.

Višer me zanimalo i mislješnje svih vas a i neka rasprava, tko zna možda netko da neku ideju pa se ode u tom smjeru jer svi ljudi sve znaju.


Onaj tko je ubo nekretninu/e prije korone je super deal napravio jer ovo sada ispada da godišnje mogu kupiti 2 kvadrata (jer ipak moram i jesti ali sve druge stvari svedem na minimum ili otpišem).
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 15:18   #14
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Po tvom pisanju na temi moje mišljenje je, odvoji si nekoliko tisuća eura sa strane za nedaj Bože. Ne troši, neka stoji. Nakon toga ako je i dalje 50€ mjesečno, probaj neki kripto možda lagano kupovati. Nikako trgovati, samo kupovina, slaganje nekoliko godina i onda prodaja odjednom.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 18:30   #15
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Najbolji ulog malih iznosa je da odvojiš neku mjesečnu cifru trajnim nalogom nek se skida na neku štednju.
Zaboraviš na to, a skupi se.

Imao sam neku policu koju sam morao uzeti uz kupnju stana, sad više nije u korist banke, moja je.
40tak eura mjesečno.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 19:30   #16
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Malo me brine kolicina neobrazovanosti. Svakako za start poceti kod barba tonija (vidi link od OuttaControl), a onda se dalje obrazovati.

Stednja (klasicna) je apsolutno neisplativa vec valjda 10ak godina, a u zadnjih 5 valjda nitko nema nikakvih prinosa na stednju.

Compound interest je majka
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 08:25   #17
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Osnovni problem svih nas koji nemamo po 100-200 k eura za ulaganje je sadržan u rečenici koji ju Rockefeller navodno izjavio:


"Od 1 dolara napraviti 1 milijun je umjetnost, od 1 milijuna napraviti 10 milijuna je nužnost".


Novac radi novac,i to je čitava priča.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 08:32   #18
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,538
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Najbolji ulog malih iznosa je da odvojiš neku mjesečnu cifru trajnim nalogom nek se skida na neku štednju.
Zaboraviš na to, a skupi se.
I godinama ti inflacija papa taj novac i zapravo ne štediš, nego trošiš novac

Ja stavljam u HPB investicijske fondove, kako koristim džabe supersmart račun to mi je bila najbrža i najelegantnija opcija. Pretprošle godine cca +17%, prošle godine cca -17% i sad sam na 0
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 08:49   #19
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
I godinama ti inflacija papa taj novac i zapravo ne štediš, nego trošiš novac

To je super teorija kada nemaš egzistencijalnu prijetnju. Ako se brineš da li ćeš izgubiti posao, a zaliha je -1000€ na tekućem, onda su postavke druge.

Čovjek je napisao da nije mogao duže vrijeme naći posao i da nije baš mlad. Po meni prvo treba osigurati zalihu za normalan život od 6 do 12 mjeseci, onda ostalo štednja, investiranje itd.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 09:11   #20
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
možda je najbolje pronaći neku baku / tetu, i dogovoriti se
da ti ostavi stan, a ti za uzvrat se brineš o njoj. plaćaš račune, kupuje hranu itd..
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 09:24   #21
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
I godinama ti inflacija papa taj novac i zapravo ne štediš, nego trošiš novac

Ja stavljam u HPB investicijske fondove, kako koristim džabe supersmart račun to mi je bila najbrža i najelegantnija opcija. Pretprošle godine cca +17%, prošle godine cca -17% i sad sam na 0
I imaš isto novaca kao kad si krenuo?
Odnosno inflacija ti je popapala novac, bolje da si onda štedio.

Sekiracija na nuli i nemaš brige da ćeš izgubiti + inflacija.

---

Ja npr. ulažem u beton. S braćom gradim kuću za turizam i kupio sam još jedan stan kojeg ću dati u najam. Rata najma stana je nešto veća nego rata kredita za manji stan
Imam još jedan veći stan u kojem ću ja biti.
moji stanovi su opterećeni kreditima + imam trećinu kredita od kuće. Mjesečne obveze su mi oko 800€ za vraćati te kredite no od najma stana imati ću 500€ mjesečno kad se oduzmu davanja i porezi.
od najma kuće ovog ljeta planiramo vraćati kredit 2-3 godine prije nego počnemo zarađivati.

Nisam ništa naslijedio a prije 8 godina sam bio par kuna u đepu i bez ijedne nekretnine i živio kod roditelja.

Ključni faktor i prekretnica kod mene je bio ulaganje s braćom i roditeljima a prije toga smo nekoliko godina štedili lovu u vidu odvajanja 1500 kn od plaće na hrpu, u 10ak godina se fina lova skupila a nije pretjerano bolilo.

Uz tu zajedničku štednju sam i privatno odvajao lovu, koliko sam mogao koji mjesec, nekad 50 nekad 500 kn.

Nemam ni sad love na računu
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 09:28   #22
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
+1 za pocet sa osnovama kod tonija kao sta su neki vec savjetovali. Takoder ako se oporavljas od financijskog kraha prvo stvorit osnovnu zalihu za cca 6 mjeseci zivotnih troskova a onda visak iznad toga mozes poceti investirati, najbolje u ETF-ove.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 09:53   #23
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
Ima neka preporuka preko koga ulagat u etfove? Malo sam se zaintrigirao procitao sam par blogova od ovog Tonija gore


Već imam 3. stup u erste i ulažem u dionice firme preko firme, al "diversifikacija" me češe
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 10:26   #24
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
možda je najbolje pronaći neku baku / tetu, i dogovoriti se
da ti ostavi stan, a ti za uzvrat se brineš o njoj. plaćaš račune, kupuje hranu itd..

Inače, znam situaciju gdje je baka o kojoj se brinulo pokopala dva davatelja uzdržavanja Nije ni to tako lako, a da ne govorim kada starci posenile, pa u jednom trenutku se pojavi rodbina koja bi se isto okoristila stanom, pa krene parnica radi pobijanja ugovora o doživotnom/dosmrtnom.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 10:34   #25
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 546
Da, zato sam i pokrenuo temu pošto sam se oporavio iako bude sada jedan izdatak veći ali to ću srediti i neću biti u minusu (doduše nisam ni prije bio samo sam se vrtio oko nule).

Jer i ono što sam prije odvajao i skupljao sa strane uspjelo je da prebrodim period kada nisam mogao naći posao. Da nisam imao nešto novaca bilo bi jako gusto preživjeti taj period. Nekako sam se krpao, uskratio si hrpu stvari bez kojim mogu.

I kada sam našao posao opet nisam mahnito krenuo sad bi to i to i to nego prvo prioriteti pa onda gušti.


Ništa 1000 ojra na 1 broj na ruletu pa ono... : šalamala :


Imam nekoliko dionica ali to je mali priljev... cca 8-9 kn po dionici.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 10:46   #26
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Za početak, neću zvučati arognatno jer sam to i sam prošao, posložiti financije, stvarno savjet nekoga tko je kroz to prošao.

Čisto moj savjet, dobronamjeran svima.

Borio sam se s financijama godinama.

Odlučio sam promijeniti neke stvari, učiti, raditi na sebi, to me dovelo do boljeg posla i napredovanja, i eto, do prije 5 godina jedva na nuli na plaći, sad ako treba, speglam karticu i uzmem 5 komada 4090 grafičkih i nikom ništa.

Samo male promjene sam napravio.

Za početak, bez ishitrenih kupovina. Manje para sam imao, više toga sam kupovao.
Zatvorio sve minuse odobrene, to sam odmah sve zatvorio i rekao da to ne želim više.
Imam budžet koji mi treba za život + troškove života + nema te plaće da ne stavim neki iznos sa strane.

Rekao sam sam sebi (cifre karikiram), kad sjedne plaća, na revolut prebacijem 300EUR.
I te love više nemam, znači ne postoje više. Ne mogu ih trošiti jer ih nemam.

I tako se s godinama skupilo dosta love, uživam više nego prije, putujem, sredio život i dobro je, stvarno je lijepo imati jednu godišnju plaću u rezervi.

Neću biti arogantan ili zvučati tako, stvarno sam to sve prošao. Jednom ušao u dozvoljeni minus i godinama nikako van iz toga. Sad kad se toga sjetim mi je smiješno, no problem je stvarno ozbiljan.

Sretno svima s financijama u ovoj godini.
Nije neki savjet za ulaganje. Ili možda čak i je...
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 10:55   #27
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,946
Sve je to lijepo i bajno ali nije isto za covjeka koji radi za 5tkn i zivi kao podstanar, ili neki programer koji ima par puta vecu placu.

Za prvu opciju je neka obicna stednja dovoljna da si osigura neku dodatnu lovu koju bi inace potrosio na gluposti. Onda nema love za neka veca ulaganja.
Jedina opcija ili nac posao s boljom placom ili i jos extra posao.

Poslano sa mog SM-S908B koristeći Tapatalk
Gemmy je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 11:00   #28
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ma jasno da nije...

Pa radio sam ja i za manje, dosta manje od 5tkn, znam kako je to.

Ali problem je što, većina nas ako ima primanja 5tkn, ima i rashode 5tkn (živi primjer). Isto tako, imam ljude u firmi koji zarađuju puno više od 5tkn ali nikad para, uvijek u dogovima. Rashodi su zajebana stvar, a na nama je da ih organiziramo.

E sad, moj savjet je bio u smjeru, ako imaš 5tkn plaću, 10% se može odvojiti za nekakvu štednju/ulaganja (5% na 5tkn je skoro 500EUR godišnje) + promijeni ono što misliš da možda možeš. Ne možeš smanjiti režije u toj mjeri da one sada padnu za 50%, niti to savjetujem. Ali ono, rate, možda malo stati na loptu s njima, čekati da dođeš na nekakvu zelenu granu. Novi TV, možda sad i nije najbolje vrijeme na to. Isto tako za novi CPU. Ove godine ne ići 10 dana na more i jesti u skupim restoranima, možda otići na par dana pa otići s klincima na izlet u SLO ili nemam pojma, Vukovar. Puno malih stvari se može da bi se došlo do tih 10%.

Ako ne, ako imaš točno 5tkn rashode i ne možeš ih smanjiti, dobronamjeran savjet je, mijenjaj posao (isto što sam i ja napravio).

Znam da ima slučajeva gdje to ne ide samo tako, vanredne okolnosti, mogućnosti itd., no ima dosta nas koji se boje promjene, a stvarno može biti promjena na bolje.

Očekivati bolji život ili veću sigurnost u životu s ulaganjima od 100-200kn mjesečno, jednostavno je fantazija.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 13.01.2023. u 11:07.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 11:44   #29
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,538
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
I imaš isto novaca kao kad si krenuo?
Odnosno inflacija ti je popapala novac, bolje da si onda štedio.

Sekiracija na nuli i nemaš brige da ćeš izgubiti + inflacija.
Svako ulaganje je rizično i ako ćeš se živcirati hoćeš li izgubiti pare - bolje ni ne ulaziti u to. Sada imam isto novaca kao i kada sam krenuo, ali sam svjestan da su dionički fondovi takvi i da se u njih ulaže na duži rok, a ne na kratko.
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
To je super teorija kada nemaš egzistencijalnu prijetnju. Ako se brineš da li ćeš izgubiti posao, a zaliha je -1000€ na tekućem, onda su postavke druge.

Čovjek je napisao da nije mogao duže vrijeme naći posao i da nije baš mlad. Po meni prvo treba osigurati zalihu za normalan život od 6 do 12 mjeseci, onda ostalo štednja, investiranje itd.
Naravno, to se podrazumijeva, tek nakon što imaš neku zalihu sa strane možeš početi "ulagati".

Meni je svojevremeno dosta pomogla knjiga Sanjin Frlan - Financijski preporod. Bila je prilično popularna po internetu jedno vrijeme. Lagano štivo za početnike.
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2023., 13:11   #30
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ja cu se oparit krajem slijedece godine.

__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na