Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.11.2021., 15:51   #61
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Kuzo Pregled postova
moje mišljenje je da je AL i5 ipak pogođen za što je namjenjen. oderao je 5600x u performansama, a potrošnja i grijanje je isto ko i 5600x (gaming testovi)

a tamn kupio 5600x prije 2 tj. u svrhu gejmanja
S tom grafom koju imaš, i ovako ti je svejedno jel Zen 3 ili AL... ne grizi se bzvz
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 16:05   #62
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Intel 12th Gen Alder Lake does not support DENUVO anti-tampering of 32 games

Here are the games that don't work on Intel Alder Lake, but there is a workaround

Citiraj:
It's an issue we were made aware of in the run-up to Intel's 12th Gen release, and one that I ran into during testing with Assassin's Creed: Valhalla. Intel gave me the following response: "We are aware of an issue with Assassin’s Creed: Valhalla, and we are working with the game publisher on a fix."
Citiraj:
Intel does mention a workaround, however, and it's partially to do with Intel Alder Lake's brand new Efficient Cores (E-Cores).

According to Intel, DRM software may wrongly assume these E-Cores are an entirely different system to the other CPU cores included in Alder Lake, the Performance Cores (P-Cores). Thus, preventing the game from running successfully.

So, one way to get around that would be to disable your E-Cores. Now that's not great, as that's one reason why Alder Lake processors are so impressive, but when need's must.

It's possible to do so by enabling Legacy Game Compatibility Mode, which is a fairly simple process:
List of Games Affected by DRM Issue in 12th Gen Intel® Core™ Processors for Windows 11* and Windows® 10

Citiraj:
The games listed below are known to be impacted by the Digital Rights Management (DRM) software issue with Windows 11*. The games listed in bold are expected to be patched sometime in mid-November with the upcoming Windows 11 update.
Old.machine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2021., 16:22   #63
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Zbog cijene proca, matične i DDR5? Slažem se. Tu je i5 10400F Bog i bomba. Ako misliš na performanse onda su oba bomba.
Odakle sad 10400
Razgovaramo o 12600, čemu petljanje sa prošlim generacijama
Mladene budi čovjek i priznaj da je pored 5800x isključivo bomba za novčanik
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 16:30   #64
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
SlavoS, bas si ono troll.. Jedino ako stvarno mislis da kroz koji tjedan nece biti jeftinijih Z ploca, i kroz koji mjesec B ploca.. onda OK onda nisi

Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Iako ne mislim bas najbolje o tim novim intelima, narucio sam z690 aurus elite i 12700k pa da se imam s cim igrat...
Opa, ajde jedva cekam da malo javis impresije
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 16:39   #65
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Odakle sad 10400
Razgovaramo o 12600, čemu petljanje sa prošlim generacijama
Mladene budi čovjek i priznaj da je pored 5800x isključivo bomba za novčanik
Mogu priznati da su ryzen 5600X i 5800X skupi procesori i da su obje kompanije govna koja koriste i deru koliko mogu.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 16:54   #66
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
12600k će biti odličan izbor, samo neka vrijeme prođe da se sve popegla
  Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 16:59   #67
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
SlavoS, bas si ono troll.. Jedino ako stvarno mislis da kroz koji tjedan nece biti jeftinijih Z ploca, i kroz koji mjesec B ploca.. onda OK onda nisi



Opa, ajde jedva cekam da malo javis impresije
Trenutno je u procesu pa cemo vidit. Ako posalju do kraja tjedna, u petak stize... No ne bi me iznenadilo da nemaju kaj poslat uopce

No nema zurbe jer moram cekat i arctic adapter za cooler...

Uvjeren sam da ce stock biti slab te da mi nece bit problem preprodat dalje ukoliko radi losiije od ovog kaj imam, a ako radi bolje, rijesit cu amd i svi sretni.
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 17:14   #68
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
SlavoS, bas si ono troll.. Jedino ako stvarno mislis da kroz koji tjedan nece biti jeftinijih Z ploca, i kroz koji mjesec B ploca.. onda OK onda nisi
Ja živim za sada, danas,...jednostavno.

Fore "čekaj magare da trava naraste" , ne hvala.

A budimo realni, trenutno 12600+MBO je jebeno skuplji od 5800x +MBO, što če biti sutra jedino Milan zna
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 17:39   #69
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 17:49   #70
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Kuzo Pregled postova
moje mišljenje je da je AL i5 ipak pogođen za što je namjenjen. oderao je 5600x u performansama, a potrošnja i grijanje je isto ko i 5600x (gaming testovi)

a tamn kupio 5600x prije 2 tj. u svrhu gejmanja
Nema ti šta bit žao, imas odličan procesor za gaming, služit će te bar 3 god, a kasnije ćeš imat mogućnost nadogradnje na Zen3d koji će biti na razini ADL, i u to vrijeme će se moći povoljno nabaviti. Fokusiraj se na GPU, to je najvažnija stavka za gaming.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2021., 17:58   #71
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Intel je dosta agresivno krenuo s ADL cijenama, mogu si priuštiti određeni gubitak, imaju rezerve pa im je sad najvažnije ugrabiti market share, s druge strane AMD će morati dosta agresivno rezati cijene, no s obzirom da im je yield odličan i jezgre zauzimaju vrlo malo površine imaju dosta prostora za snižavanje, koliko je dobra situaciju na tržištu CPU-a, toliko je loša na GPU, al bar da se uštedi na procesorima i taj novac iskoristi za što bolji GPU.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 18:05   #72
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Ja živim za sada, danas,...jednostavno.

Fore "čekaj magare da trava naraste" , ne hvala.

A budimo realni, trenutno 12600+MBO je jebeno skuplji od 5800x +MBO, što če biti sutra jedino Milan zna
Godinu dana se čekalo na B550 pa nikome nije pala kruna sa glave.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 18:23   #73
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,299
Upravo bio kod Adm i vidio i9 12900 prodan

Отправлено через SM-G975F
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 18:25   #74
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Godinu dana se čekalo na B550 pa nikome nije pala kruna sa glave.
Kakve veze ima B550 s temom, Mladene daj se uozbilji....

Lako je tebi podjebavat, 6000kn za CPU i MBO je bomba od ponude, nikom neče past kruna s glave ako priceka koju godinu,...
A sam si rekao da si sebe rješio 4-5 godina unaprijed, pa lagano prc....
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 18:34   #75
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Ja živim za sada, danas,...jednostavno.

Fore "čekaj magare da trava naraste" , ne hvala.

A budimo realni, trenutno 12600+MBO je jebeno skuplji od 5800x +MBO, što če biti sutra jedino Milan zna


prodaju se Z ploce s ddr4 podrskom puno prije od tvog "zivim za danas", ajmo reci 1500kn , bezveze prva koju sam proguglao https://www.amazon.co.uk/MSI-PRO-Z69...eniuslink=true
ne bi se iznenadio da ima i jeftinije... ..koliko dugo ce se cekat na takve ploce da dodju do HR? godinu dana? ma daj molim te..

pa sad da se vratimo na pitanje, ako nisi troll sta si onda?
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 18:48   #76
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Kakve veze ima B550 s temom, Mladene daj se uozbilji....

Lako je tebi podjebavat, 6000kn za CPU i MBO je bomba od ponude, nikom neče past kruna s glave ako priceka koju godinu,...
A sam si rekao da si sebe rješio 4-5 godina unaprijed, pa lagano prc....
Ti su ubacio u temu usporedbu sa ryzenom pa se sad čudiš ko pura dreku

Ja CIJELO vrijeme govorim kako su ove Intel cijene prenapuhane ali ti to očito ne vidiš. Ne bi kupio ovog Intela po ovoj cijeni ni da je jedini CPU na tržištu, prije bi si kupio konzolu.
Ali isto tak ne bi dao, i nisam , paru koju traži AMD za 8/16 5800X a još manje za 6/12. Govnari jedni i drugi.

Da riješio sebe za idućih 4-5 godina dobar 8/16 za 1500 kn, ploča za 700 kn i gubim u 1080p gamingu 10% u odnosu na ova precijenjena govna Intel/AMD
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 18:54   #77
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,720
https://supernet.hr/proizvod/R_42655...m_medium=click

padaju cjene nego ddr 5 u odnosu na ddr4 na istom taku nema razlike negdje je brži ddr5 negdje ddr4,ddr5 na većem taktu 7000-8000 i više će dat neku raliku u odnosu na ddr4,ionako nemam novu grafičku pa neću ništa kupit.


kod nas uopće ne vidim ddr5 memoriju??
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 19:11   #78
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
  • Prijelomna vijest: Lisa Su u ponedjeljak 08.11. najavljuje svoj odlazak iz AMD-a, dok se zamjena trenutno traži. Razlog su nepomirive razlike prouzročene Alder Lake lansiranjem na tržište.

Kaj se naših dućana tiče, izuzev ADM-a i FutureIT, da li ima još koji, a da provjereno drži i prodaje Alder Lake modele, jer cjenici su ih puni, a osim ova dva dućana, kod ostalih su cvrčci u ponudi.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 19:11   #79
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Da riješio sebe za idućih 4-5 godina dobar 8/16 za 1500 kn, ploča za 700 kn i gubim u 1080p gamingu 10% u odnosu na ova precijenjena govna Intel/AMD
I odakle to obraza vikat/reklamirat/štogodveć da je za trenutni combo od 6000kn "bomba od ponude"

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
prodaju se Z ploce s ddr4 podrskom puno prije od tvog "zivim za danas", ajmo reci 1500kn , bezveze prva koju sam proguglao https://www.amazon.co.uk/MSI-PRO-Z69...eniuslink=true
ne bi se iznenadio da ima i jeftinije... ..koliko dugo ce se cekat na takve ploce da dodju do HR? godinu dana? ma daj molim te..

pa sad da se vratimo na pitanje, ako nisi troll sta si onda?
Ja sam totalni realista.

A pitanje je što si ti, ako vjeruješ u MBO od 100€ da može kvalitetno hendlati npr 500w ???

I da nebi bilo zabune 1500kn MBO+ 2800kn CPU = 4300kn
Za te novce imaš 5800x + MBO srednje klase koji provjerano radi.

Ali da i5 12600 je super, a 5800x je precjenjen (što je u stvari istina, ali možda onda 12600 nije toliko super što očito nekima jako smeta...)

I na kraju pažljivije čitaj, Mladen se je provalio sa čekanjem od godinu...
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 19:41   #80
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
I odakle to obraza vikat/reklamirat/štogodveć da je za trenutni combo od 6000kn "bomba od ponude"

Gdje sam ja to vikao i reklamirao da je "bomba od ponude"? Napisao sam da je procesor bomba ne i da je bomba od ponude. Mislio sam na performanse, zagrijavanje, potrošnju ne i na uloženo/dobiveno što sam sto puta ponovio ali ti si konstruiraš kako tebi paše.
Jesam li više puta u ovoj/susjednoj temi ponovio , kupite rađe i5 10400f za 1200kn? I kako onda reklamiram bombu od ponude?
I ne brini se za moj obraz, nisam ja tema i ne postavljaj pitanja u rangu dječjeg vrtića Nisam ovdje da bi glumio dušobrižnika


Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
E to je cijena, nema labavo. Kupiš i5 10400F za 1200 kn/ ploču za 700 kn i prst u uho.
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Koliko vidim i5 nema neku lošu stranu, osim cijene. Što je super velika mana, na žalost slično kao i kod konkurencije. Burazi su to samo takvi
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Gledam ovaj test za i5

https://postimg.cc/R6zRVp9p

rezultat, takt, potrošnja, temperature...meni to sve skupa izgleda vrlo poželjno, jedino mi se cijena ne sviđa. Reko bih po ovom testu da je i5 jebeno dobar CPU, sigurno pre skup.
Baš me zanimaju gaming testovi.

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 05.11.2021. u 19:58.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 20:01   #81
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Pazljivo ja citam, zato te i lijepo pitam
Znaci ploce vec sad tj danas postoje i to da su jeftinije nego ih usporedjujes i toga si i sam svjestan.

Mladen ima svoju budget matematiku.. studentski djir u smislu da svaku kunu dva puta važe prije nego potrosi i to postujem..

Netko tko zeli i moze vise - gleda iznad, a iznad je do jucer bila rupa do 5600x kojeg sam i sam osobno preskočio jer mi je od prvog dana preskup za ono sto nudi pa sam zato i uzeo 5900x
12600k je u tom smislu pokopao takav skupi 5600x a skoro i 5800x..
To sto netko trosi na tenisice, netko na felge auta, a netko na novi proc u to ne ulazim..

Kupci poput mene koji gledaju high refresh rate i povremena obrada videa za YT i sl. Itekako znaju iskoristiti te proc. i u tom smislu nekima to nije 10% razlike nego puno više

U tom smislu 12600k je odlican competitive gamerski proc kojeg danas kad gledam bi prije uzeo nego 5800x čisto kao primjer..
Bar dok AMD ne predstavi bolje ili sreže cijene. Govorim hipotetski jer kao vlasniku 5900x ovi mi za sada nisu jos zanimljivi..ali su me razveselili jer prica ide naprijed i po pitanju performansi i po pitanju cijene..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 05.11.2021. u 20:24.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 20:26   #82
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,034



Speculation around several forums suggest a few ideas:

1) The boards were launched in 2017 with many still in stock at retailers until mid 2018, so almost all warranty obligations have now expired, should updates go wrong. (Although boardmakers have now had plenty of time to test and develop the BIOS's.)

2) There's is good availability of Ryzen 5000 series CPU's now, with some slipping below MSRP. This could create new demand and shore up prices.

3) This could detract owners of first gen boards from considering an Intel Alderlake upgrade. It's good all round PR for both AMD and Board partners that continue support and will be fresh in people's minds when AM5 is launched.



Sumnjam da im AMD nije dao blagoslov i sumnjam da AL ima svoje prste u ovom razvoju događaja.
Navodno do kraja mjeseca budu stigli novi biosi.
-->
Svi pričaju o rezanju cijena.
A Gigabyte fino izbacio novi bios s Zen 3 podrškom za 300/400 seriju matičnih.



Speculation around several forums suggest a few ideas:

1) The boards were launched in 2017 with many still in stock at retailers until mid 2018, so almost all warranty obligations have now expired, should updates go wrong. (Although boardmakers have now had plenty of time to test and develop the BIOS's.)

2) There's is good availability of Ryzen 5000 series CPU's now, with some slipping below MSRP. This could create new demand and shore up prices.

3) This could detract owners of first gen boards from considering an Intel Alderlake upgrade. It's good all round PR for both AMD and Board partners that continue support and will be fresh in people's minds when AM5 is launched.



Sumnjam da im AMD nije dao blagoslov i sumnjam da AL ima svoje prste u ovom razvoju događaja.
Navodno do kraja mjeseca budu stigli novi biosi.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 20:52   #83
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Gdje sam ja to vikao i reklamirao da je "bomba od ponude"? Napisao sam da je procesor bomba ne i da je bomba od ponude. Mislio sam na performanse, zagrijavanje, potrošnju ne i na uloženo/dobiveno što sam sto puta ponovio ali ti si konstruiraš kako tebi paše.
Jesam li više puta u ovoj/susjednoj temi ponovio , kupite rađe i5 10400f za 1200kn? I kako onda reklamiram bombu od ponude?
I ne brini se za moj obraz, nisam ja tema i ne postavljaj pitanja u rangu dječjeg vrtića Nisam ovdje da bi glumio dušobrižnika
Napisao si.

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Bome i5 prdac koji bi malo tko od nas odbio . Proc je bomba
Na sreću ne čitam misli pa neznam što si mislio.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Pazljivo ja citam, zato te i lijepo pitam
Znaci ploce vec sad tj danas postoje i to da su jeftinije nego ih usporedjujes i toga si i sam svjestan.
Da se ponovim, i s tom jeftinijom pločom 12600 combo nije jeftiniji....
cca 4500kn vs 4500kn

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Mladen ima svoju budget matematiku.. studentski djir u smislu da svaku kunu dva puta važe prije nego potrosi i to postujem..
Mladen prema vlastitim riječima fura forumski RPG.....

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Netko tko zeli i moze vise - gleda iznad, a iznad je do jucer bila rupa do 5600x kojeg sam i sam osobno preskočio jer mi je od prvog dana preskup za ono sto nudi pa sam zato i uzeo 5900x
12600k je u tom smislu pokopao takav skupi 5600x a skoro i 5800x..
To sto netko trosi na tenisice, netko na felge auta, a netko na novi proc u to ne ulazim..
12600 vs 5800x je mrtva utrka, osim što ako sam dobro informiran, 12600 trenutno radi kak se spada samo na WIN 11, za razliku od 5800x koji radi na "svemu".
A što se tiće osobnih poroka, to me ne zanima

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
U tom smislu 12600k je odlican competitive gamerski proc kojeg danas kad gledam bi prije uzeo nego 5800x čisto kao primjer..
Stvar osobne odluke, iako kao što i sam kažeš, odluka je bila 5900x...

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Bar dok AMD ne predstavi bolje ili sreže cijene. Govorim hipotetski jer kao vlasniku 5900x ovi mi za sada nisu jos zanimljivi..ali su me razveselili jer prica ide naprijed i po pitanju performansi i po pitanju cijene..
Kao vlasniku 3700x nisu niti meni zanimljivi, ali veselim se da je nakon višegodišnjeg zatišja ponovo utakmica.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 20:53   #84
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
iskreno mislim da popuštanja, spuštanja cijena od strane amd-a nebu bilo. i to je opravdano. jer bili bi glupi da popuste, a znaju da imaju konje za trku i rat.
ono što sam već dosta prije govorio, intel i amd rade na neki način kao partneri, a cijeli svijet im je na dlanu sa ovakvim zvrzlamama
  Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 21:08   #85
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168



Speculation around several forums suggest a few ideas:

1) The boards were launched in 2017 with many still in stock at retailers until mid 2018, so almost all warranty obligations have now expired, should updates go wrong. (Although boardmakers have now had plenty of time to test and develop the BIOS's.)

2) There's is good availability of Ryzen 5000 series CPU's now, with some slipping below MSRP. This could create new demand and shore up prices.

3) This could detract owners of first gen boards from considering an Intel Alderlake upgrade. It's good all round PR for both AMD and Board partners that continue support and will be fresh in people's minds when AM5 is launched.



Sumnjam da im AMD nije dao blagoslov i sumnjam da AL ima svoje prste u ovom razvoju događaja.
Navodno do kraja mjeseca budu stigli novi biosi.

Ja sam ga imao i prije izlaska zen3. GB je tu bio ok i x470 su ih dobile odmah i rade stabilno, ali na kraju su svi odigrali dogovor i igru da se prodaju novije ploce - na žalost mnogih x370 i sl. vlasnika..
Ista fora je i s odgodom B ploca koje dodju nesto kasnije, obicno jos 3 mjeseca cekanja..

A gle, ovo ce svakako pomoci da se bolje prodaju ali samo po sebi nece biti dovoljno.. trebali bi se bojat q1 sljedece godine i dolaska 12400 i B ploča

Ako bas ne zele rezat cijene, mogu predstaviti npr napokon nonX modele, mamicu im xD
-->
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Svi pričaju o rezanju cijena.
A Gigabyte fino izbacio novi bios s Zen 3 podrškom za 300/400 seriju matičnih.



Speculation around several forums suggest a few ideas:

1) The boards were launched in 2017 with many still in stock at retailers until mid 2018, so almost all warranty obligations have now expired, should updates go wrong. (Although boardmakers have now had plenty of time to test and develop the BIOS's.)

2) There's is good availability of Ryzen 5000 series CPU's now, with some slipping below MSRP. This could create new demand and shore up prices.

3) This could detract owners of first gen boards from considering an Intel Alderlake upgrade. It's good all round PR for both AMD and Board partners that continue support and will be fresh in people's minds when AM5 is launched.



Sumnjam da im AMD nije dao blagoslov i sumnjam da AL ima svoje prste u ovom razvoju događaja.
Navodno do kraja mjeseca budu stigli novi biosi.

Ja sam ga imao i prije izlaska zen3. GB je tu bio ok i x470 su ih dobile odmah i rade stabilno, ali na kraju su svi odigrali dogovor i igru da se prodaju novije ploce - na žalost mnogih x370 i sl. vlasnika..
Ista fora je i s odgodom B ploca koje dodju nesto kasnije, obicno jos 3 mjeseca cekanja..

A gle, ovo ce svakako pomoci da se bolje prodaju ali samo po sebi nece biti dovoljno.. trebali bi se bojat q1 sljedece godine i dolaska 12400 i B ploča

Ako bas ne zele rezat cijene, mogu predstaviti npr napokon nonX modele, mamicu im xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 05.11.2021. u 22:01.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 22:35   #86
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,299
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
  • Prijelomna vijest: Lisa Su u ponedjeljak 08.11. najavljuje svoj odlazak iz AMD-a, dok se zamjena trenutno traži. Razlog su nepomirive razlike prouzročene Alder Lake lansiranjem na tržište.

Kaj se naših dućana tiče, izuzev ADM-a i FutureIT, da li ima još koji, a da provjereno drži i prodaje Alder Lake modele, jer cjenici su ih puni, a osim ova dva dućana, kod ostalih su cvrčci u ponudi.
Vidio sam svojim očima veće pakiranje i9 12900k. Nisam mogao vjerovati uživo i baš sa strane na policama stoji prodani mali box ryzen R7. Intelova kutija je dvaput veća.

Tek izašao review 1 dan i odmah rasprodan.

Baš pitam koja ploča podržava.

Отправлено через SM-G975F
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 22:43   #87
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Vjerujem ti, jer slično je bilo prije godinu dana sa Zen 3 modelima. R9 5900X za kakvih 4.000 kn je planul drugi dan nakon službenog predstavljanja, također u ADM-u.

Nekolicina ljudi s posla je išla u kupnju i isto se prodalo sve kaj su imali. Izuzev ADM-a i FutureIT nisam uspjel saznati da li koji drugi dućan konkretno ima Alder Lake za prodati, a ne samo na cjeniku.

Z690 ploče su samo na cjenicima s napomenom o dolasku u roku od tjedan do deset dana, dok DDR5 memorije uopće nema, tak da su Gigabyte i MSI Z690 DDR4 ploče, trenutno najbolji izbor.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 23:19   #88
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
R9 5900X za kakvih 4.000 kn je planul drugi dan nakon službenog predstavljanja, također u ADM-u.
Moj je iz future, ali po cijeni iz ADMa

Bas me interesira da li ce sad intel imat problema s raspolozivoscu ili ce slicno cijene ipak otići gore hm..
(Mislim, kad dodju i ploče i sve)
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 23:23   #89
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
To je to, izgleda da jedino ti dućani imaju novu tehniku odmah raspoloživu. Kaj se raspoloživosti tiče, moglo bi biti zajebano, radi cjelokupne situacije (COVID-19 i ostalo) koja ne prestaje diljem svijeta.

Nedavno smo za potrebe AI odjela kupili R7 5800X + RTX 3090 plus popratna skalamerija, a obzirom da svako malo traže novo, Alder Lake bi im sjel bez pardona, ako ga bude bilo za kupiti kod nas.

GPU dio priče čak i nije problem, cijena je tragična, ali kartice su barem uredno dostupne, dok bi npr. Core i7-12700K + Z690 DDR4 ploča već lagano mogla ispasti nemoguća misija.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.11.2021., 01:29   #90
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Iako im je trebalo pola dana, na kraju sam ipak dobio tracking number za plocu i cpu, a vidim uredno pise da je i dalje in stock, a jedino je 12900K box verzija bila out of stock... Pricam o caseking de trgovini (ja kod njih uzimam od kad je UK otisno na carinu... Sto bi reklo ili imaju dobar lager ili nema nikakve navale...

OT
Slusam danas na radiju i kazu kako se sprema nestasica vina ove godine jer kao zbog loseg vremena slabo je rodilo i u italiji i spanjolskoj i francuskoj... Cini se korona nije postigla cilj, sad ce okrenut na gradjanske ratove... Sve to nekak smrdi, nema elektronike, odjednom nema ni sofera, ni goriva, sad nebu ni piti... pff
Kakvo divno vrijeme za biti ziv
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na