Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.02.2023., 16:30   #1201
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
i7-13700 vs i7-13700k + Z790

Ako je K CPU stock, u igrama, koliko se može očekivati cca veće temperature i potrošnja, a koliko generiranje topline (znam da je ovo teško reći koliko, ali ono jesu zanemarivo ili ipak primjetno različiti)?

Ako smanjim power limite na K CPU da budu isti kao non-K, mogu li očekivati iste temp, potrošnju i toplinu ili i dalje više?

Naime, za neznatno vise € mogu uzeti K, koji mi ne treba i neću OCat, no ako nema minusa uzeo bih, zašto ne. A minusu su mi veća potrošnja, temperature i najviše što ne želim - veće zagrijavanje sobe kod igranja.

Guglam satima i ne mogu naći odgovor pa ako može netko pomoći kod odluke?

Bonus pitanja - može li se smanjiti power limit na non-K (različite odgovore sam našao)? Kakav je i5-13600K u odnosu na i7-13700 po pitanju temperature/topline/potrošnje?

Kao referenca, trenutno sam na i7-8700+GTX 1080 i prezadovoljan sam navedenim karakteristikama, soba nikad nije prevruća, no kad gledam koliko je TDP porastao, strah me pretvoriti sobu u peć. GPU će također ići upgrade i to možda all in na 4090 pa sve skupa djeluje previše extra topline.

Zadnje izmijenjeno od: Lungz. 07.02.2023. u 16:37.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 16:54   #1202
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
K model je uvijek bolji ako ti nije mrsko izgubit nesto vremen na stelanje procesora.
Default postavke uvijek daju previse napona, kod K procesora ti odredjujes i takt i napon, mozes ga namjestit da radi na isom taktu kao non-K model al uz nizi napon pa ce naravno biti hladniji i manje trositi.
ansha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.02.2023., 17:20   #1203
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Tako je, slažem se s kolegom anshom, ja sam svoj 13600K undervoltao za 0.1V bez problema, procesor je i nadalje brz na 4.5Gz s maksimalnom temperaturom oko 70°C u testovima tipa Cinebench.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 18:29   #1204
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
i7-13700 vs i7-13700k + Z790

Ako je K CPU stock, u igrama, koliko se može očekivati cca veće temperature i potrošnja, a koliko generiranje topline (znam da je ovo teško reći koliko, ali ono jesu zanemarivo ili ipak primjetno različiti)?

Ako smanjim power limite na K CPU da budu isti kao non-K, mogu li očekivati iste temp, potrošnju i toplinu ili i dalje više?

Naime, za neznatno vise € mogu uzeti K, koji mi ne treba i neću OCat, no ako nema minusa uzeo bih, zašto ne. A minusu su mi veća potrošnja, temperature i najviše što ne želim - veće zagrijavanje sobe kod igranja.

Guglam satima i ne mogu naći odgovor pa ako može netko pomoći kod odluke?

Bonus pitanja - može li se smanjiti power limit na non-K (različite odgovore sam našao)? Kakav je i5-13600K u odnosu na i7-13700 po pitanju temperature/topline/potrošnje?

Kao referenca, trenutno sam na i7-8700+GTX 1080 i prezadovoljan sam navedenim karakteristikama, soba nikad nije prevruća, no kad gledam koliko je TDP porastao, strah me pretvoriti sobu u peć. GPU će također ići upgrade i to možda all in na 4090 pa sve skupa djeluje previše extra topline.
U igrama ti svi procesori troše tek malo više od 100W na AUTO.

Na kužim to ne bi htio da ti se grije soba, a razmišljaš o grafičkoj od 450W?
Al da se i ona na nekih 300W smanjit. Nove AMD grafike se nedaju dobro undervoltat i limitirat po TDP, tako da ako ti je grijanje i tišina prioritet odi na nvidiju.

A i intel kad se poigraš s njima manje troše od AMD te su znatno brži na manjoj snazi.
Pogledaj ovo, https://www.youtube.com/watch?v=H4Bm...nel=der8auerEN
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 19:52   #1205
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
K model je uvijek bolji ako ti nije mrsko izgubit nesto vremen na stelanje procesora.
Default postavke uvijek daju previse napona, kod K procesora ti odredjujes i takt i napon, mozes ga namjestit da radi na isom taktu kao non-K model al uz nizi napon pa ce naravno biti hladniji i manje trositi.
To znači da non-K ne mogu podešavati? Možda samo power limit?

No svakako, ne bi trebalo biti problem od K napraviti non-K u vidu koliko topline generira s jednakim performansama?

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Tako je, slažem se s kolegom anshom, ja sam svoj 13600K undervoltao za 0.1V bez problema, procesor je i nadalje brz na 4.5Gz s maksimalnom temperaturom oko 70°C u testovima tipa Cinebench.
Power limit nije dovoljan, moram baš se igrati s UV-om?

Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
U igrama ti svi procesori troše tek malo više od 100W na AUTO.

Na kužim to ne bi htio da ti se grije soba, a razmišljaš o grafičkoj od 450W?
Al da se i ona na nekih 300W smanjit. Nove AMD grafike se nedaju dobro undervoltat i limitirat po TDP, tako da ako ti je grijanje i tišina prioritet odi na nvidiju.

A i intel kad se poigraš s njima manje troše od AMD te su znatno brži na manjoj snazi.
Pogledaj ovo, https://www.youtube.com/watch?v=H4Bm...nel=der8auerEN
Gledao sam neke gaming benchmarke koji pokazuju i po 50W razlike. Nažalost nigdje ne mogu naći i7-13700 vs i7-13700k usporedbu.

Svakako bi 4090 limitirao. Upravo ona i je razlog što se oko CPU brinem jer će svaki W postat bitan kad se ide u toliko veću potrošnju. A razlog zašto razmišljam o 4090 je jednostavan, jedino ona mi može dati smooth 3440x1440 120Hz gaming. Druga opcija mi je 4070Ti, ako ću se "pomiriti" s 60+ gamingom, tu se još lomim.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:22   #1206
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
4090 je overkill i za 3440x1440@120hz...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:24   #1207
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
/CUT
Power limit nije dovoljan, moram baš se igrati s UV-om?
Power limit ti samo ograniči krajnju maksimalnu potrošnju, ali na tih 100% opterećenja CPU i dalje dobiva viši napon nego što mu treba za normalan rad. Undervolt riješi taj problem.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:42   #1208
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
4090 je overkill i za 3440x1440@120hz...
Pogledao sam hrpu benchmarka i ne izgleda tako. Da, u mnogim igrama sigurno jeste, no u ne tako malom broju taman isporuči traženo, pogotovo ako je u igri RT. S druge strane, čak i da jeste overkill, 4070TI, a ni 4080 ne može to isporučiti. Da je 4080 bliže performansama 4090 onda bi možda ona bila dobar izbor, ali bliže je 4070Ti pa i dalje nije to to.

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Power limit ti samo ograniči krajnju maksimalnu potrošnju, ali na tih 100% opterećenja CPU i dalje dobiva viši napon nego što mu treba za normalan rad. Undervolt riješi taj problem.
Kužim. Mislim da će biti K pa kud puklo.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 21:01   #1209
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
Pogledao sam hrpu benchmarka i ne izgleda tako. Da, u mnogim igrama sigurno jeste, no u ne tako malom broju taman isporuči traženo, pogotovo ako je u igri RT. S druge strane, čak i da jeste overkill, 4070TI, a ni 4080 ne može to isporučiti. Da je 4080 bliže performansama 4090 onda bi možda ona bila dobar izbor, ali bliže je 4070Ti pa i dalje nije to to.
Na toj rezoluciji ce dosta manja biti razlika u performansama izmedju 4080 i 4090 nego sta je razlika u cijeni... 4070 Ti je previse gimpana i ja ne bi isao na gpu sa 12GB vrama da sad kupujem nesto relativno high-end...

Meni je ova moja 12GB 3080-ka super za 4K, a to je cca. 65-70% vise pixela od UW 1440p. Bilo bi mi zao uzet 4090 za tu rezoluciju i refresh rate...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 21:03   #1210
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Nego vezano za procesor, nije to jos uvijek gpu pa da imamo slider za power limit, malo je kompleksnije, optimalno je undervoltat i max-at power limit...

Tvoja situacija je worst-case gaming scenarij iz perspektive cpu potrosnje - ultra brzi gpu i rezolucija koja ga nece previse namucit, treba to cpu nafilat...
ansha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.02.2023., 21:28   #1211
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Nego vezano za procesor, nije to jos uvijek gpu pa da imamo slider za power limit, malo je kompleksnije, optimalno je undervoltat i max-at power limit...

Tvoja situacija je worst-case gaming scenarij iz perspektive cpu potrosnje - ultra brzi gpu i rezolucija koja ga nece previse namucit, treba to cpu nafilat...
Ako imam 117 FPS limit, 4090 ako je overkill za određenu igru će jednostavno raditi underutilized, a CPU radi jednako koliko bi radio i s 4080 ako i ona ostvaruje istih 117 FPS, zar ne? S druge strane ako 4090 isporučuje manje od 117 FPS, onda CPU radi manje, jer je GPU bound. Ili sam nešto krivo shvatio?
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 23:08   #1212
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
Ako imam 117 FPS limit, 4090 ako je overkill za određenu igru će jednostavno raditi underutilized, a CPU radi jednako koliko bi radio i s 4080 ako i ona ostvaruje istih 117 FPS, zar ne? S druge strane ako 4090 isporučuje manje od 117 FPS, onda CPU radi manje, jer je GPU bound. Ili sam nešto krivo shvatio?
Da, tako funkcionira ako ogranicis fps. Jedino sta ces nekad biti cpu bound i na <117fps
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 08:36   #1213
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
i7-13700 vs i7-13700k + Z790

Ako je K CPU stock, u igrama, koliko se može očekivati cca veće temperature i potrošnja, a koliko generiranje topline (znam da je ovo teško reći koliko, ali ono jesu zanemarivo ili ipak primjetno različiti)?

Ako smanjim power limite na K CPU da budu isti kao non-K, mogu li očekivati iste temp, potrošnju i toplinu ili i dalje više?

Naime, za neznatno vise € mogu uzeti K, koji mi ne treba i neću OCat, no ako nema minusa uzeo bih, zašto ne. A minusu su mi veća potrošnja, temperature i najviše što ne želim - veće zagrijavanje sobe kod igranja.

Guglam satima i ne mogu naći odgovor pa ako može netko pomoći kod odluke?

Bonus pitanja - može li se smanjiti power limit na non-K (različite odgovore sam našao)? Kakav je i5-13600K u odnosu na i7-13700 po pitanju temperature/topline/potrošnje?

Kao referenca, trenutno sam na i7-8700+GTX 1080 i prezadovoljan sam navedenim karakteristikama, soba nikad nije prevruća, no kad gledam koliko je TDP porastao, strah me pretvoriti sobu u peć. GPU će također ići upgrade i to možda all in na 4090 pa sve skupa djeluje previše extra topline.
Z ploče i non K procesor su prilično loša kombinacija.

Z 790 nudi više PCI staza od ostralih, i to je jedina razlika.

Ako ideš na non k onda ti je jeftinije kupšit neku B ploču, ako te broj stazica zadovoljava.

Za što uopće slažeš taj pc, koja će mu bit svrha?
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 09:36   #1214
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Z ploče i non K procesor su prilično loša kombinacija.



Z 790 nudi više PCI staza od ostralih, i to je jedina razlika.



Ako ideš na non k onda ti je jeftinije kupšit neku B ploču, ako te broj stazica zadovoljava.



Za što uopće slažeš taj pc, koja će mu bit svrha?
Primarno gaming, ostalo casual korištenje, ništa zahtjevno.

Ali gaming želim minimum 100 FPS, smooth, bez ludih dropova, sve na minimalno high, ray tracing on. Znam da ultra često puno košta u odnosu na high, a ne daje vidljivu razliku, tako da ne mora sve biti na max, ali ne želim žrtvovati vidljive vizualne detalje (IMO medium vs high se vidi razlika, dok ultra vs high ne). Ponekad ću igrati na 4K OLED TVu, iako je 3440x1440 primarno i sigurno bar 80% korištenja. Moguć upgrade na ultrawide OLED, koji ako se ne varam ide do 165Hz, no nisam siguran da mi je preko 100Hz važno, bitno dn nije ispod 100, no morao bi vidjeti uživo razliku da bi znao. Imao sam 144Hz prije i ne mogu reći da sam osjetio downgrade na 120Hz pa mi je 100 neki treshold. Moguće da ću i VR u budućnosti igrati. Igram isključivo single player, uključujući sve AAA naslove.

+2 core na i7 mi se čini da bi dugoročno moglo imati koristi čak i u igrama jer već sad u nekima ima male razlike pa zato nisam baš razmišljao o i5-13600k.

Nadam se zadržati komp opet bar 5 godina, iako CPU bottleneck s 4090 taj plan kvari u startu.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 12:22   #1215
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
Primarno gaming, ostalo casual korištenje, ništa zahtjevno.

Ali gaming želim minimum 100 FPS, smooth, bez ludih dropova, sve na minimalno high, ray tracing on. Znam da ultra često puno košta u odnosu na high, a ne daje vidljivu razliku, tako da ne mora sve biti na max, ali ne želim žrtvovati vidljive vizualne detalje (IMO medium vs high se vidi razlika, dok ultra vs high ne). Ponekad ću igrati na 4K OLED TVu, iako je 3440x1440 primarno i sigurno bar 80% korištenja. Moguć upgrade na ultrawide OLED, koji ako se ne varam ide do 165Hz, no nisam siguran da mi je preko 100Hz važno, bitno dn nije ispod 100, no morao bi vidjeti uživo razliku da bi znao. Imao sam 144Hz prije i ne mogu reći da sam osjetio downgrade na 120Hz pa mi je 100 neki treshold. Moguće da ću i VR u budućnosti igrati. Igram isključivo single player, uključujući sve AAA naslove.

+2 core na i7 mi se čini da bi dugoročno moglo imati koristi čak i u igrama jer već sad u nekima ima male razlike pa zato nisam baš razmišljao o i5-13600k.

Nadam se zadržati komp opet bar 5 godina, iako CPU bottleneck s 4090 taj plan kvari u startu.
Onda i9 13900ks, 8000MT memorija (obavezno kupit ploču s samo dva utora), 4090ti (pričekaj da izađe), i to nafrlji do kraja.
NAravno morat ćeš imat nešto ovakvo https://shop.watercool.de/MO-RA3-420-LT-black, s dvije pumpe.
Zimi ne trebaš palit grijanje. Ljeti posebnu klimu ugradit i da puše direktno na radijator.
Već danas imaš dosta igri u kojima je 100FPS s svemu na high fantazija u 4K s 4090 (s RT) .

Za VR će ti 13900ks bit debeli bottlneck, a ovisno o headsetu i 4090ti.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 12:54   #1216
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Već danas imaš dosta igri u kojima je 100FPS s svemu na high fantazija u 4K s 4090 (s RT) .
Onima koji stvarno ovako razmisljaju i to im je problem, za vas nije PC, fino ubosti plejku i uzivat

Inace, 4090 ima ~159fps prosjek u 4K, kaze techpowerup.
Jedna RTX 3070 ili 6700 XT ostvaruju dosta slabiji framerate od toga u pisljivom full hd-u ))))
Kako to da se onda njih smatra turbo sposobnima za 1080p? Niđe veze....
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 13:09   #1217
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Onima koji stvarno ovako razmisljaju i to im je problem, za vas nije PC, fino ubosti plejku i uzivat

Inace, 4090 ima ~159fps prosjek u 4K, kaze techpowerup.
Jedna RTX 3070 ili 6700 XT ostvaruju dosta slabiji framerate od toga u pisljivom full hd-u ))))
Kako to da se onda njih smatra turbo sposobnima za 1080p? Niđe veze....
Koliko igri od tog prosjeka je s RT?
Koliko od tih igri je novo?

Popis igri koije padaju s RTX 4090 ispod 60FPS, ovako iz glave
RT
Quake 2, Portal, Witcher 3, Fortnite, Forspoken, Requiem, Spyder Man Remastered, Cyberpunk...i ima tog još, al ovo mi samo pada na pamet...
Čovjek vjerojatno nije u toku, pa ga brine potrošnja procesora u igrama, il gleda nebulozne influencere tipa hardware unboxed pa ima krive zaključke, al ga ne brine potrošnja RT s 4090 (otprilike 3x više).

Treba malo curbat entuzijazam, pa se onda može okvirno imat 100fps ko prosjek (DLSS, malo slajdere pomaknut prema sredini i tako).

Plejka ga ne zadovoljava, to je znatno ispod 60FPS na fejk 4k u midium.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 13:40   #1218
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
3440x1440 je primarno za gaming, ne 4K. I ovo što želim postići ako i nije realno, želim što bliže tome.

Brine me potrošnja 4090, napravio bih power limit i ako je stvarno overkill kako kažu onda s power limitom bi trebala bit taman. Druga opcija mi je ići na 4070Ti, no izgleda mi kao da ona ne može zadovoljiti te uvjete ni blizu. Ako može s pomicanjem par slajdera, super, radije ne bi bacao novac na 4090. 4080 je 20-25% brža samo i 50% skuplja i opet ne ostvaruje te ciljeve pa mi ne izgleda kao dobra opcija. Dakle, čini mi se jedino 4090 može to ostvariti, možda se varam, al onda vara svaki benchmark koji sam vidio.

Opcije su ili i5-13600K za koji nisam siguran zbog 2 manje jezgre kako sam već spomenuo, i7-13700 ili i7-13700K. Ništa drugo ne uzimam u obzir. OC neću raditi, jedino UV ako bude potrebno.

I ok, uz 4090 koja možda s power limitom bude do 350W je smiješno gledat na potrošnju CPU, ali ak je i CPU na 150W npr to je onda ukupno 500W umjesto možda 400W što nije mala razlika.

Ako je vjerovati Afterburneru, moja 1080 ide do 200W i i7-8700 do 70-80W ako se dobro sjećam, to je duplo manje. Trenutni komp nikad nije ispumpao toliko topline u prostor da mi je smetalo, većinom ne primjetim povećanje topline dok igram i želim što je bliže tome ostati.

Znači, ili da idem na i7-13700K UV/i7-13700 stock + 4090 power limit/4070Ti.

Nisam u toku da, 5 godina nisam se bavio time, ono što vidim danas je da sve ima duplo veći TDP. Možda ni sa stock i7-13700K u igrama ne bi osjetio više topline? Btw cooler koji bi i dalje koristio je SilentimPC Fortis 3, tih i super hladi i7-8700, vodeno ne želim.

I da se razumijemo, ne pametujem ikome, prenosim šta sam zaključio iz benchmarka i s reddita šta se piše, a nemam pojma šta da napravim, svaka odluka mi izgleda krivo. Svaki savjet dobrodošao.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 13:54   #1219
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Proc se ne zagrijava brutalno, rečeno je već da u gamingu i Intel i AMD teško prijeđu 100W, pa je to najmanji problem, osobito ako ne radiš neki poseban overclock. Rijetko koja ili nijedna igra ne iskoriste sve jezgre. Zato je rezultat 6 i 8 corea praktički isti, čak i sa 4090.
A 4090 i zagrijavanje, pa, morat ćeš imati dobro provjetreno kućište, za razliku od proca, to će na 4k raditi 100% bez stajanja Cooleri su masivni pa temperature kartice nisu problem, ako se ta toplina može odvesti iz kućišta.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 14:36   #1220
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Koliko igri od tog prosjeka je s RT?
Koliko od tih igri je novo?

Popis igri koije padaju s RTX 4090 ispod 60FPS, ovako iz glave
RT
Quake 2, Portal, Witcher 3, Fortnite, Forspoken, Requiem, Spyder Man Remastered, Cyberpunk...i ima tog još, al ovo mi samo pada na pamet...
Čovjek vjerojatno nije u toku, pa ga brine potrošnja procesora u igrama, il gleda nebulozne influencere tipa hardware unboxed pa ima krive zaključke, al ga ne brine potrošnja RT s 4090 (otprilike 3x više).

Treba malo curbat entuzijazam, pa se onda može okvirno imat 100fps ko prosjek (DLSS, malo slajdere pomaknut prema sredini i tako).

Plejka ga ne zadovoljava, to je znatno ispod 60FPS na fejk 4k u midium.
Moja poanta je da je nebitno koliko igara pada ispod 60fps-a, ja u mjesec dana mogu napravit igru koja ce izgledat grozno i vuc se u 3fps na 4090-ki, i sta to onda nesto znaci?

4090 je daleko najbolje sta postoji, najveci medjugeneracijski skok do sad, i to je to. Ako zelis najbolje moguce kupujes 4090 - kraj price.

U svakom slucaju, 4090 na UW 1440p monitoru vecinu vremena nece biti 100% iskoristena. Za ovo sta OP gleda, 4080 je taman, naravno da joj je perf/$ losiji nego 4070 Ti, al je ipak solidno bolji nego perf/$ 4090-ke...

I ko sta je spomenuto, sa 500+ W topline u kucistu, airflow je kralj. Masivni cooler na grafi NISTA ne pomaze ako ju se stavi u kuciste sa losim airflow-om...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 15:03   #1221
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
3440x1440 je primarno za gaming, ne 4K. I ovo što želim postići ako i nije realno, želim što bliže tome.

Brine me potrošnja 4090, napravio bih power limit i ako je stvarno overkill kako kažu onda s power limitom bi trebala bit taman. Druga opcija mi je ići na 4070Ti, no izgleda mi kao da ona ne može zadovoljiti te uvjete ni blizu. Ako može s pomicanjem par slajdera, super, radije ne bi bacao novac na 4090. 4080 je 20-25% brža samo i 50% skuplja i opet ne ostvaruje te ciljeve pa mi ne izgleda kao dobra opcija. Dakle, čini mi se jedino 4090 može to ostvariti, možda se varam, al onda vara svaki benchmark koji sam vidio.

Opcije su ili i5-13600K za koji nisam siguran zbog 2 manje jezgre kako sam već spomenuo, i7-13700 ili i7-13700K. Ništa drugo ne uzimam u obzir. OC neću raditi, jedino UV ako bude potrebno.

I ok, uz 4090 koja možda s power limitom bude do 350W je smiješno gledat na potrošnju CPU, ali ak je i CPU na 150W npr to je onda ukupno 500W umjesto možda 400W što nije mala razlika.

Ako je vjerovati Afterburneru, moja 1080 ide do 200W i i7-8700 do 70-80W ako se dobro sjećam, to je duplo manje. Trenutni komp nikad nije ispumpao toliko topline u prostor da mi je smetalo, većinom ne primjetim povećanje topline dok igram i želim što je bliže tome ostati.

Znači, ili da idem na i7-13700K UV/i7-13700 stock + 4090 power limit/4070Ti.

Nisam u toku da, 5 godina nisam se bavio time, ono što vidim danas je da sve ima duplo veći TDP. Možda ni sa stock i7-13700K u igrama ne bi osjetio više topline? Btw cooler koji bi i dalje koristio je SilentimPC Fortis 3, tih i super hladi i7-8700, vodeno ne želim.

I da se razumijemo, ne pametujem ikome, prenosim šta sam zaključio iz benchmarka i s reddita šta se piše, a nemam pojma šta da napravim, svaka odluka mi izgleda krivo. Svaki savjet dobrodošao.
Ni na koji način te nisam htio vrijeđat omalovažavat ni slično. Čisto da se razumijemo.


I i7 13700k i i9 i i5 uz par opcija u biosu možeš limitirat da ide dobro, da ne troši puno, možeš nariktat i da troši manje od i7 8700 (65W)
RTX 4090 je inače 450W, ovisno o modelu uz RT i sve detalje, povući će toliko i više. Ta sva toplina će ti ić na zračno hlađenje od procesora.

Razmišljao sam da kupim 4090 al sam vidio da postoje problemi kad se slajder powera smanji ispod 70%. Više od 300W topline mi je neprihvatljivo (a inače imam ogromnu sobu, s klimom i živom na kontinentu)


Trebao bi vjerojatno kupit i novo kućište i napajanje i hlađenje. Najmanji ti je problem zagrijavanje procesora ako razmišljaš o 4090, 1xx € je zanemarivo u odnosu na 2.5k€ koliko košta 4090.

Uzmi K procesor.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2023., 14:03   #1222
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ja sam uzeo 13600K jer sam za njega našao konkretne podatke o dobrom undervoltu. Isto tako sam uzeo Asusovu 3060 Ti karticu kojoj ventilatori stoje isključeni do 50°C tako da mi je ta "mašinerija" pri nekoj normalnoj upotrebi tipa Word/web/mail tiša nego ijedan prijašnji PC koji sam imao.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2023., 19:44   #1223
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ni na koji način te nisam htio vrijeđat omalovažavat ni slično. Čisto da se razumijemo.


I i7 13700k i i9 i i5 uz par opcija u biosu možeš limitirat da ide dobro, da ne troši puno, možeš nariktat i da troši manje od i7 8700 (65W)
RTX 4090 je inače 450W, ovisno o modelu uz RT i sve detalje, povući će toliko i više. Ta sva toplina će ti ić na zračno hlađenje od procesora.

Razmišljao sam da kupim 4090 al sam vidio da postoje problemi kad se slajder powera smanji ispod 70%. Više od 300W topline mi je neprihvatljivo (a inače imam ogromnu sobu, s klimom i živom na kontinentu)


Trebao bi vjerojatno kupit i novo kućište i napajanje i hlađenje. Najmanji ti je problem zagrijavanje procesora ako razmišljaš o 4090, 1xx € je zanemarivo u odnosu na 2.5k€ koliko košta 4090.

Uzmi K procesor.
Sve 5!

Napravio sam stres test na svom i7-8700 čisto radi nekog indikatora što bi mogao očekivati od novih procesora. Max potrošnju koju sam vidio je 96W (u 2 igre koje sam probao je na oko 30-40W). S tih 96W, max temperatura je 73 C, iz kućišta piri hladan zrak i vrlo je tiho i dalje. E sad, GPU ne radi tokom testa pa vjerojatno bi temp CPU bile više da puše vrući zrak ispod od GPU što znači da mogu očekivati ipak malo veću buku CPU coolera i više temp.

Ako se ovi rezultati mogu primijeniti na i7-13700K, koji bi rijetko trebao ići preko 100W u igrama onda mislim da se nemam oko čega brinuti pa čak i da ide na 150W u igrama, imam toliko lufta da neće biti problem. Tj. hlađenje CPU ne bi trebalo biti problem, a na oko 100W ne generira nikakvu značajnu količinu topline.

Kućište sam već kupio novo, Meshify 2 Compact. Nije baš neka promjena, ali malo je duže i mislim da ima bolje prednje filtere pa propušta više zraka.

Ako nisam nešto krivo protumačio onda mislim da ću poslušati savjete tu i uzeti i7-13700K, a oko GPU još razmisliti moram.

Hvala na odgovorima!
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2023., 20:11   #1224
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Pazi na duzinu gpu-a s tim Meshify-em, stane do 341mm bez da mices prednji vent, sta ne zelis.
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2023., 20:37   #1225
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Da, da, provjereno već sve, Gainward i MSI Gaming Trio stanu, s tim da su Gainward jeftinije, tako da koja god da bude bit će Gainward.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 14:49   #1226
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
meteor lake bi trebao ove godine?

sad gledam neki 13700K, 13900K, a meteor lake bi trebao to sve radit sa manje struje pa da i temperature ne budu nenormalne, znam da uvijek stiže nešto novo al možda bi bilo pametno pričekat meteor lake?
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 15:22   #1227
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Sobzirom na BN koji imaš CPU si trebao kupiti prekjučer. A kako nvidia ima DX 12 cpu driver overhead gledaj što jači.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 16:13   #1228
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
meteor lake bi trebao ove godine?

sad gledam neki 13700K, 13900K, a meteor lake bi trebao to sve radit sa manje struje pa da i temperature ne budu nenormalne, znam da uvijek stiže nešto novo al možda bi bilo pametno pričekat meteor lake?

Za gaming? Ne znam zašto čekati meteor lake. Uzmi sad neki 13600K, 13700K, ako baš mora biti Intel. Ovaj 13900K puno smisla nema.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 16:25   #1229
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
kaj nije i 13700k radijator? jedino u tom pogledu me interesira meteor, ak bude manje vruć

što se gejmanja tiče radi mi sve na ultra 1440p tak da koristim ovaj 8700K do samog kraja, zvijer jebena
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 16:30   #1230
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Novi intel da bude manje vruć od prethodnika? Možda u prezentacijama
Nisu ti procevi pećnice u gaymingu nego kad se opterete svi threadovi i velike i male jezgre. Ako radi sve kako treba na 1440p što će ti onda uopće novi CPU
Exy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na