Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.03.2023., 18:53   #811
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Preporuka routera

Jesam. Inace zakrivim bočne i ostavim ravno srednju/srednje. A sto se tice signala na mobu, dxaomi note 7 razbijen kao da je prosao rat ima odlican signal a bome i x3 pro (ali on je malo noviji)a ostali novijeg godista dosta slabije. Evo dok pisem na i12 puknula veza i prebacilo se na 4g. Također ženi na s21 ultra. Na istom mjestu klinac igra fortnite na xiaomi x3 pro na wifiju.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 14.03.2023. u 18:59.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 19:16   #812
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Razumijem da bi htio cijelu kuću / stan pokriti jednim uređajem, ali kako vidiš ćesto to nije moguće ili je "na granici" za rubna područja.
Svakako isprobaj i AX55 kad dođe.
Bolje bi bilo da složiš sa 2 uređaja a između Lan kabel ili PowerLine.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 19:30   #813
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Preporuka routera

Sto je najgore radilo je sve super dok je router bio po sredini kuce u sobi ali je morao van sobe u kraj hodnika na katu. Probat cu jos ax55 pa cemo vidjeti. Zelim izbjeci mesh, saltanje izmedju 2 uređaja itd. Ali ako nema druge onda cu iskombinirati nesto.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 19:49   #814
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ne vidim problem u više uređaja, di ti je problem u potrošnji struje, u estetici, nešto šesto?
fast roaming radi DOBRO kad je to na ap-ovima dobro implementirano.
to ILI radi na skupljim uređajima po pravom standardu (aruba, cambium, ruckus), ili na mesh "paketima" koji imaju neku njihovu verziju fast roaminga.
tplink ima onemesh, asus ima nešto njihovo.

re450 nije onemesh kompatibilan.

dakle, vratit "glavni"router u sredinu kuće i puknut 2 "drek-meš" kompatibilna extendera na krajeve.

imaš sad po njuškalu i one jeftine nokia 2 satelitiće ali moraš koristit samo njihovu mrežu, bez da koristiš wifi glavnog routera.

dakle, istraži da li ti je neki od naručenih routera xyz-mesh kompatibilan, i onda si nabavi 1-2 extendera koji također podržavaju isti xyz-mesh sustav.
i tad ti je 5ghz backhaul, a 2.4 ti je glavni wifi. i to pri manjim brzinama (recimo do 50mbita) radi jako dobro. obzirom da ionako nemaš više od toga - radilo bi dobro.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 19:56   #815
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Preporuka routera

Ne mogu vratit u sredinu kuce. A re450 je onemesh kompatibilan jer sam ga imao na parici sa vr2100 i nisam bas bio presretan kako to sve radi. Npr, tijekom wificalinga, puknula bi veza kad bi se uređaj prebacio sa routera na re450 iz nekog razloga i obrnuto. Ili firetv odjednom odabere glavni router umjesto re450 na kojem je radio 2 sata i onda naravno iptv streaming pocne vrtit i pukne. Naravno da youtube radi ali nekakve “live” stvari ne bas. Zato bih izbjegao ako je moguce. U kuci imam 2 neta , jedan je vdsl za turiste radi stabilnosti drugi je gtnet preko wifija. Vdsl radi odlicno preko vr2100, sad sređujem ostali dio kuce za nas ukucane da radi stabilno preko gtneta. C20 je radio super, ali morao sam ga izbaciti iz spavace sobe i ne mogu bas rusiti zidove nego sam nasao “cvoriste” koje mi pase u kojem se sijeku buzir cijevi s utp kablovima.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 11:36   #816
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
Jeste li imali danas problema sa telefonom, imam svoj fritzbox 7583 router i odjednom skužimo da nam doma ne radi felefon, rebootam router i ništa, opet ista priča. Odem u posvake, klik vamo klik tamo i odjedno telefon radi.
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 11:40   #817
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Kristalna kugla ni vidoviti Milan nešto ne rade danas
Koji ISP i koja vrsta veze ?
Po tome si trebao pitati u odg. temi
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 12:23   #818
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
@Bruno, jel stiga tp link?
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 15:50   #819
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Nije još. Nisu imali lager valjda a nisam isao traziti dalje. Dosla poruka da sutra salju paket i da je pon/uto kod mene.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2023., 19:38   #820
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Preporuka routera

Eto konacno stigao upogoniti tplink ax55
Ukratko, domet odlican, brzina na slabijem signalu odlicna. U odnosu na Asus definitvno siromasniji (menu,besplatne opcije, sučelje) ali domet je bolji i to dosta. Na mjestima gdje je c20 gurao jedva ili cak pucao signal kao na Asusu, tplink radi stabilno i signal je odlican. Kome treba domet, odlican je. Mesh sa re450 radi isto kao sa vr2100. Nista posebno problematicne sitnice iste. sva sreca da mi ne treba. Da mi treba mesh mozda bi radije Asusa.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 31.03.2023. u 22:00.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 00:14   #821
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Narucio
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 21:14   #822
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,674
pozdrav,



nadam se da je prava tema.


U potrazi sam za mobilnim 4G/5G routerom. Pod mobilni mislim na 4g - 5G router za sim karticu, ne mislim na one baterijske ili usb verzije.

Selim se u kucu u kojoj narednih 2 godine nece biti moguce ikakav fiksni internet.

Trebam preporuku za mobilni router ili mi je svejedno, tj isto mi dođe koji router dobim od Tcoma/A1 ili mi bolje kupiti svoj ?
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .

Zadnje izmijenjeno od: Ati freak. 04.04.2023. u 22:17.
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 12:33   #823
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 785
Kupi na njušci huawei 535 neki
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 17:35   #824
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor Ati freak Pregled postova
pozdrav,



nadam se da je prava tema.


U potrazi sam za mobilnim 4G/5G routerom. Pod mobilni mislim na 4g - 5G router za sim karticu, ne mislim na one baterijske ili usb verzije.

Selim se u kucu u kojoj narednih 2 godine nece biti moguce ikakav fiksni internet.

Trebam preporuku za mobilni router ili mi je svejedno, tj isto mi dođe koji router dobim od Tcoma/A1 ili mi bolje kupiti svoj ?
Dali želiš striktno 4g ili 5g? Velika je razlika u cijeni dok rezultati ovise o tvojoj lokaciji.
5g je naravno velika stepenica iznad ako imaš uvjete.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2023., 02:08   #825
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Eto konacno stigao upogoniti tplink ax55
Ukratko, domet odlican, brzina na slabijem signalu odlicna. U odnosu na Asus definitvno siromasniji (menu,besplatne opcije, sučelje) ali domet je bolji i to dosta. Na mjestima gdje je c20 gurao jedva ili cak pucao signal kao na Asusu, tplink radi stabilno i signal je odlican. Kome treba domet, odlican je. Mesh sa re450 radi isto kao sa vr2100. Nista posebno problematicne sitnice iste. sva sreca da mi ne treba. Da mi treba mesh mozda bi radije Asusa.
ja imam AX50, solidan domet (stan/neboder) ali nista posebno, nijansa bolji od A1 nekog sto sam dobio..
..takodjer zadovoljan sam sa sigurnosnim opcijama, podesio MAC
adrese kucnih uredjaja, parental control, builtin antivir i ti slicni fjucri rade solidno..

al mi danas zao sto nisam uzeo neki tri put skuplji, pa da je makar samo 30% bio bolji..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2023., 07:55   #826
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,360
Ja imam asus xt8 već sad godinu dana i mogu ga samo hvalit. Platio ga 200eur al nema toga što nisam nakacio na njega i sve gura bez štucanja i još pogotovo mi je drag jer se može sve podesiti od postavki.
Wifi domet i kvaliteta signala su čudo.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 11:33   #827
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Jel zna netko koji od novijih asus routera tipa ax 58 ili sl ima u da u access point modu može izolirati guest wifi od lokalne mreže. Inače imaju tu mogućnost ali slučajno vidio da neki to ne mogu kad rade kao access point.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 20:01   #828
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Kod TP-Linka je po defaultu tako tj. da je Guest WiFi odvojen od gl. mreže.
Dodatno ima opciju izoliranja klijenata na Guest mreži (da ne vide jedan drugoga).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 20:44   #829
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Znam, baš sam to i vidio. Ali gledao sam test nekog asus-a i baš je bilo naglašeno da kad se stavi u access point mod da gubi tu mogućnost.
Gledam uzet nekog asusa za zamjenit starog kojeg imam tako da s vremenom ako bude potrebe lako dodam drugog i stavim ih u njihov mesh. Nažalost tp-link to ne daje, samo dodavanjem onih njihovih range extendera. Iako već imam jednog tp-linka koji mi daje pristojnu pokrivenost. Archer c7 i starog asusa koji baš i nema neku ali na open wrt i onom fast transitionu rade pristojno.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 23:50   #830
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,384
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova

re450 nije onemesh kompatibilan
RE450 je OneMesh kompatibilan i ugrađivao samo ih na par mjesta i radi pefekt.
https://www.tp-link.com/us/home-netw...e450/#overview


RE450 nije kompatibilan sa novim Deco Mesh sistemom koji ima Ethernet Backhaul a kod Asusa ti treba bilo koji njihov router a da podržava AiMesh sistem.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 19.05.2023., 07:43   #831
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Koja je uopće razlika ili mana ako ih uopće ima korištenja dva asus rutera tipa ax-86s za asus aimesh naspram recimo nekog njihovog mesh kompleta. Ovo bi mi ispalo malo jeftinije i lakše za kasnije nabavu dodatnog. Jer mislim da bi sad pokrio što mi treba sa jednim. Još moram malo proguglat koji radi dobro sa openwrt-om. To bi mi onda za sad išlo u komplet sa mojim tp linkom.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2023., 07:53   #832
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Mislim da ti je jedina razlika u veličini uređaja. Mesh kompleti obično sadržavaju manje AP koji su "ljepši" i manji.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2023., 14:05   #833
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,384
Citiraj:
Autor MKmarino Pregled postova
Koja je uopće razlika ili mana ako ih uopće ima korištenja dva asus rutera tipa ax-86s za asus aimesh naspram recimo nekog njihovog mesh kompleta. Ovo bi mi ispalo malo jeftinije i lakše za kasnije nabavu dodatnog. Jer mislim da bi sad pokrio što mi treba sa jednim. Još moram malo proguglat koji radi dobro sa openwrt-om. To bi mi onda za sad išlo u komplet sa mojim tp linkom.
Nema nikakve razlike.Svi Asus routeri koji su AiMesh kompatibilni mogu biti AiMesh Node ili glavni router.

Jeftinija opcija je TPLink sa OneMeshom ali onda nemožeš ih Meshat preko LAN kabela dok Asus routere možeš.
Za TPLink preko LAN kabela trebaš novi Deco koji tu opciju podržava ali zato nije kompatibilan sa TPLink OneMesh sistemom nego novim Deco Mesh sistemom od TPLinka.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 20.05.2023., 20:20   #834
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Da i imam lan kabel koji trenutno i koristim na dva access pointa tako da svakako bi iskoristio tu mogućnost. Nažalost tp link koji imam i koji mi je u redu tako ne mogu koristi.
Razlika je po katu plus nisu ni prostorija jedna iznad druge, a kabel već imam.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2023., 07:37   #835
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Molim preporuku 4g routera...
Naručio sam gigabox bez ugovorne obveze pa ide testna faza da vidim kako će to šljakat. Uglavnom stan veličine 66 kvadrata u kojem ne bi trebalo biti ozbiljnih problema sa spajanjem bez obzira gdje god se pozicionira router. Isto tako 4g signal je odličan jer je udaljenost T-com odašiljača na nekih 250 metara. Na iphoneu je signal brutala u bilo koje doba. Koji router ? Možda odmah 5g da se osiguram za kasnije ?

EDIT: ZTE MF289F...it s a way to go ! Nakon probe svega i svačega konačno našao pravu stvar...odlične brzine i stabilnost. Preporuka !

Zadnje izmijenjeno od: bixsy the king. 25.06.2023. u 11:51.
bixsy the king je online   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 18:01   #836
jaspasitelj
Registered User
 
jaspasitelj's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: Samobor
Postovi: 7
Pozdrav molim preporuku za ruter ili neko riješenje za moju situaciju.
Na A1 mreži sam, optika dobio sam njihov huawei ruter, koji kao i ostali od operatera i nisu baš nešto.
Ali kod mene je problem jer sam napravio smart home i imam puno uređaja na mreži zna biti i do 60 uređaja, naravno, vjerujem da nisu stalno na mreži jer su to uz redovne uređaje (tv, laptopi od klinaca, pc mobiteli i tableti) prekidači i utičnice za koje vjerujem da se uključe tek kad ih se pali ili gasi. Ali svejedno se ponekad znao usporiti i morao sam restartirati ruter. Kupio sam Xiaomiev gigabitni ruter i spojio ga u postoječi od A1 ( https://s.click.aliexpress.com/e/_DCApgd3 ) osjetno je poboljšao situaciju i više nije bilo problema. Ali sad je uplanu da i na katu postavim pametne prekidače i da stavim nekoliko kamera za video nadzor, pa mislim da bi to opteretilo rutere više nego mogu podnijeti. Ima li neko rješenje? Novi glavni ruter ili još jedan xiaomiev da stavim na kat?
jaspasitelj je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 18:21   #837
Ico2005
Premium
Moj komp
 
Ico2005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Slavonija ravna
Postovi: 449
ima routera koji guraju veći broj uređaja, npr za ovaj ASUS RT-AX86S (AX5700) vele da ide više od 100, ali takva je i cijena... cca 250 usd...

vjerojatno će ti netko tko se bolje konta u mreže moći više pomoći, no ak ti se smart home uređaji mogu postaviti da imaju fixnu ip adresu, možda bi ih mogao podjeliti po routerima koji bi imali svaki svoj ip range...
Ico2005 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 19:04   #838
jaspasitelj
Registered User
 
jaspasitelj's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: Samobor
Postovi: 7
To mi je malo previše, iako kad bih znao sigurno, da će pomoći možda bih i uzeo. A onda opet ovaj jeftini xiaomi mi je riješio puno problema u spec piše da može do 120 uređaja, ali ne vjerujem da bi mi pokrio i kat + dvadesetak novih uređaja.
Ako ima netko ovdje tko isto ima puno uređaja, molio bih iskustva prije nego počnem s radovima i kupovinom
jaspasitelj je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 19:07   #839
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ovo smo već prolazili u više navrata...
mikrotik za glavni router, odvojit subnet za IOT pizdarije , na ap-ovima podesit virtualne wlanove ili još bolje full odvojiti radije da iot gluparije koriste zasebni ap ili zasebni radio na dualband ap-u, obzirom da danas laptopi mobiteli i tv-i većinom podržavaju 5ghz.

šta za ap-ove? dual band tp-linkovi su mi se pokazali poprilično solidni obzirom da ne koštaju previše. nikako mikrotike.

npr mikrotik hex na kojemu će se ovo slagati + eap225 za ap-ove. batalite all in one routere za optiku i ovu količinu device-ova. router nek bude router, ap nek drži wifi.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2023., 00:25   #840
Sauron
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Mordor
Postovi: 78
Pozdrav, imao sam A1 homebox i zbog lošeg signala i brzine sam prešao na HT Gigabox i zadržao stari Huawei ruter od A1. Veza je malo bolja nego na A1 ali nisam zadovoljan i dalje i trebam nesto da mi pojaca signal jer toranj nije bas tako blizu stana, a da stavim napomenu na svojoj lokaciji imam i podršku za 5G provjereno preko mobitela.

Koji ruter odabrati a da ce poboljšati izvedbu? te jel bolje u ovom slucaju ici na 5G ruter ili 4G (spaja se na PC preko kabla i 2 mobitela preko wi-fi)
Sauron je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na