Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.05.2023., 20:57   #1
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
(riješeno) SSD vise ne radi na maticnoj A, a radi i dalje na maticnoj B

Dakle, nešto se dogodilo, vjerojatno je došlo do prenapona jer smo ostali bez struje, i sva četiri tvrda diskova su se poremetila, 2 SSD-a i 2 HDD-a.

Matična ploča Gigabyte Z390 Gaming X.

Samsung Evo 970 Pro s instaliranim Windows 10 - nije se podizao - nakon brisanja svih particija, čišćenja i sl., nije dozvoljavao instalaciju Windowsa. Povezao sam ga na drugo računalo, instalirao Windows 10, podigao se, radi. Ponovno sam ga spojio na matičnu ploču A, pojavljuju se kružići s Windows logotipom, a zatim crni ekran s bijelim pokazivačem miša.

Na isti SSD slot sam spojio SSD moje supruge, koji je također Samsung Evo 970 Pro s instaliranim Windows 10, i taj je savršeno funkcionirao, Windows 10 se podigao.

Znaci SSD očito radi jer podiže se na supruginom računalu. Ali i moja matična ploča A također radi, jer se na njoj bez problema podiže drugi SSD. Čini se da je ta matična ploča A nekako zapamtila tvrde diskove koji su bili spojeni i više ne želi s njima raditi.


Instalirao sam Windows 10 na jedan od HDD-a, ali opet se nije podizao. Povezao sam ga na računalo prijatelja, ali ni tamo se nije podizao. Ponovno smo instalirali Windows 10 dok je HDD bio spojen na njegovo računalo, i podigao se. Još ga nisam testirao na svojoj matičnoj ploči.

Sada ću prestati jer se nadam da su ova dva slučaja dovoljno objašnjenje. Također imam nekoliko nepostojećih unosa UEFI-a koje ne mogu izbrisati, pojavljuju se na zaslonu za podizanje sustava, ali klikanje na njih ne radi ništa osim osvježavanja i zatim me pita da odaberem nešto drugo.

Što se tiče Samsunga 970 Evo, pokušao sam izbrisati BCD i ponovno ga stvoriti, ali nije pomoglo, i dalje se pojavljuje isti crni ekran s bijelim pokazivačem miša na kraju nakon dugog učitavanja svaki put. Nije bilo drugih BCD unosa prikazanih osim USB sticka s Windows slikom za podizanje sustava, ali nisam spojio HDD-ove i drugi SSD.


Javite mi trebate li još neke detalje. Unaprijed vam hvala.

Zadnje izmijenjeno od: xraven13. 26.05.2023. u 10:33.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 22:25   #2
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Ovo je interesantan slučaj kojeg bih ja riješio korištenjem kombinacije SSD/ploča koja radi

Inače, mislim da brisanje postavki BIOSa nije na odmet. Ponekad je dovoljno odraditi to u samom BIOSu, druge pute nije naodmet izvaditi bateriju iz ploče ili koristiti jumper za tu svrhu (ako ga ima, pored baterije).

Pazi jer je moguće da ploča neće sama detektirati bootabilni disk naknadno, NVRAM bude malo specijalan ponekad. YMMV.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2023., 22:41   #3
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor xraven13 Pregled postova
Dakle, nešto se dogodilo, vjerojatno je došlo do prenapona jer smo ostali bez struje...
Javite mi trebate li još neke detalje. Unaprijed vam hvala.
Jedan očigledni detalj za tebe, investiraj u neki solidni UPS ili bar prenaponsku utičnicu, zlu ne trebalo.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 22:44   #4
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Možda je strujni udar korumpirao NVRAM od BIOSa.... :-/
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 23:01   #5
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Jedan očigledni detalj za tebe, investiraj u neki solidni UPS ili bar prenaponsku utičnicu, zlu ne trebalo.
O da, ovo +1. Prenaponska zaštita FTW.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 23:09   #6
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Evo da javim progress, razlog zasto SSD A radi na Motherboard B a ne na motherboard A je taj sto sam instalirao bio Windowse dok je bio spojen na Motherboard B. Jer mi nije htio dati da instaliram Windowse preko motherboard A na tom SSD, ne. Cudno, ali SSD B koji je isto bio instaliran na motherboard B je radio i na motherboard A.

Sad imam isti problem sa drugim SSD, ali sada bi trebalo biti lakse. Ne zelim reinstalirati Windowse s njega, vidim sve fajlove normalno dok je spojen kao drugi SSD. Sada ga samo treba fiksati da opet boota Windowse s njega.

Mozda neki program tu moze pomoci? Znaci ponasa se slicno kao SSD A, kao da nije kompatibaln, iako je instaliran i koristen na maticnoj A prije nego se dogodio problem sa strujom.

I da definitivno cu uloziti u malo bolji UPS, imao sam neki za 500 kn, ali to je vise radilo stete nego koristi, monitori bi se povremeno poceli paliti i gasiti i sve bi stekalo, kao da utjece na graficku nesto.

Zadnje izmijenjeno od: xraven13. 25.05.2023. u 23:15.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 13:47   #7
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
SPecs od matične ...


  1. 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe x4/x2 SSD support) (M2A)
  2. 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA and PCIe x4/x2 SSD support) (M2M)
Tak da provjeri koji ti je točno disk jel ssd ili nvme ...


Jel i kod mene s jednim koji radi na oba slota, a drugi samo u jednom, ali ima ii u BIOS-u za podesiti ako se ne varam, pa provjeri i BIOS da nije se obrisao kod udara ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 26.05.2023. u 13:58.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na