Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Pisači i skeneri
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.05.2023., 00:02   #1
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Koji printer za "poluprofi" uporabu?

Pozdrav,

Trebao bih pomoć oko kupnje printera. Služiti će mi primarno za ispis materijala za restoran - jelovnik (A4) i flajeri (A6). Nije obavezno da ima i skener, ali nije od viška. WiFi - obavezno.

E sada, ne kužim se previše u profi ispis, pa ću probati opisati: trenutno imam isprintane npr. jelovnike. Printano je na malo debljem matiranom papiru (ne znam točnu gramažu, ali pod prstima je kao da se spoje 3 obična lista papira), a ispis je kao nekako "sjajan", pod svjetlom kao da se presijava. Pa mene sada zanima, osim što je to kvalitetan ispis (printano u profi tiskari), kako da dobijem taj "efekt" sjaja? Da li je to radi ispisa na laseru ili je to do papira?

A zašto pitam - radi česte promjene jelovnika, želim biti u mogućnosti da si printam u trenutku kada želim, bez da čekam uslugu ispisa od neke treće strane.
Također, treba imati mogućnost ispisa na naljepnice.

Poželjno (ali ne i obavezno):
- da se može isprintati i malo veći format od A4, npr. A3
- da se može printati na malo deblji papir, npr. za vizitkarte

Nadam se da nisam zakomplicirao, i da postoji nešto a da nije u gabaritima onih velikih uređaja reda veličine 1m3 koje koriste u fotokopirnim servisima...

Svaki savjet dobrodošao. Hvala
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 00:48   #2
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Ono što radi razliku je papir, tražiš kunstdruck 250-400 g/m2
Što je teži/deblji, daje veći dojam kvalitete, ali košta više i više je zajeban za tisak van tiskare.

Tražiš printer koji ne okreće arak nego arak prolazi bez savijanja što je ravnije moguće kroz printer, idealno skroz ravno. Obično oni mogu printati na 200g+ papire. U svakom slučaju provjeri specifikacije. Zanima te GSM brojka iliti gram po kvadratu.

Ne znam kako laser reagira na kunstdruck papir. Uvijek sam koristio digitalni tisak za bitne stvari, a inkjet samo za probne otiske, laser nikad. Kod inkjeta, sušenje tinte na takvom papiru traje dosta dulje jer je slabije upojan.

Za naljepnice provjeri ima li Avery Zweckform točnu dimenziju koja ti paše, jer ako nema, netko će ti morati složiti template za printanje i napraviti te naljepnice.

Koji kućni printer to danas može...stvarno pojma nemam. Nije mi trebalo jako jako dugo.

Ovdje možda nađeš nešto
https://www.printerbase.co.uk/news/g...rinting-cards/
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 12.05.2023. u 00:57.
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.05.2023., 08:10   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Mislim da bi ti bilo jednostavnije da angažiraš tiskaru za takve stvari jer će jedan uređaj teško zadovoljiti tvoje zahtjeve.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 09:22   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
mi smo, i u firmi, i ja u fušu, to printali na epsonu l1800.

kombinacija mat hrapavi žuti papir i photo glossy , oba 180-200g/m2 i to je sasvim fino izgledalo. u firmi smo sigurno preko 5000 stranica godišnje tih govana printali na L1800
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 12:59   #5
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
ja imam canon iX6500 seriju za to. Može printati A3 i A4 papire.
Ink toner je u pitanju, pa je to minus, no ako ne printaš često (kao što ja ne printam) onda razmisli i o tako nečem.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 23:57   #6
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ono što radi razliku je papir, tražiš kunstdruck 250-400 g/m2
Što je teži/deblji, daje veći dojam kvalitete, ali košta više i više je zajeban za tisak van tiskare.
Tražiš printer koji ne okreće arak nego arak prolazi bez savijanja što je ravnije moguće kroz printer, idealno skroz ravno. Obično oni mogu printati na 200g+ papire. U svakom slučaju provjeri specifikacije. Zanima te GSM brojka iliti gram po kvadratu.
Ne znam kako laser reagira na kunstdruck papir. Uvijek sam koristio digitalni tisak za bitne stvari, a inkjet samo za probne otiske, laser nikad. Kod inkjeta, sušenje tinte na takvom papiru traje dosta dulje jer je slabije upojan.
Za naljepnice provjeri ima li Avery Zweckform točnu dimenziju koja ti paše, jer ako nema, netko će ti morati složiti template za printanje i napraviti te naljepnice.
Koji kućni printer to danas može...stvarno pojma nemam. Nije mi trebalo jako jako dugo.
Ovdje možda nađeš nešto
https://www.printerbase.co.uk/news/g...rinting-cards/
Hvala na info o tom kunstdruck papiru Btw, šta nije da inkjet spada pod digitalni tisak? Ili sam nešto propustio...

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Mislim da bi ti bilo jednostavnije da angažiraš tiskaru za takve stvari jer će jedan uređaj teško zadovoljiti tvoje zahtjeve.
To upravo i želim izbjeći, jer mi se ne da čekati dok mi se isprinta i isporuči...

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
mi smo, i u firmi, i ja u fušu, to printali na epsonu l1800.
kombinacija mat hrapavi žuti papir i photo glossy , oba 180-200g/m2 i to je sasvim fino izgledalo. u firmi smo sigurno preko 5000 stranica godišnje tih govana printali na L1800
Kako misliš "kombinacija mat hrapavi i photo glossy"...?


Kako sam ovih par dana malo istraživao, sve si nekako mislim da je najviše taj efekt na kojeg sam ja mislio (sjajni tekst) radi laserskog printa... laser "zaljepi" toner na papir pa izgleda tako sjajno... Ima netko preporuku za solidan laserski color printer, a da ne moram prodati bubreg...?
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 12:28   #7
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
inkjet spada pod digitalni tisak, ali je problem što je spor.
pogotovo ako printaš full page slike, ne slova.
Canon mi zna full page A3 stranicu printati i po dvije minute.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na