Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.04.2023., 10:34   #1
VooDooZG
Neprilagođen
Moj komp
 
VooDooZG's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 159
B650, memorija, flash biosa

Pozdrav ekipa,

Danas idem po Asus TUF B650 Plus https://www.asus.com/motherboards-co...ing-b650-plus/ i uzeo sam 2x16gb 6000 memoriju i ici će Ryzen 5 7600x

E sad zanima me jer sam dobio info da komp nece startat bez da se flasha BIOS onako preko USB-a od čega se ježim jer kao sve B650 ne podržavaju memoriju preko 5200, pa me zanima kakava su vaša iskustva i da li se tu šta mjenjalo jer taj info je za ploču kupljenu oko Božića

Hvala
VooDooZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2023., 11:24   #2
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Citiraj:
Autor VooDooZG Pregled postova
Pozdrav ekipa,

Danas idem po Asus TUF B650 Plus https://www.asus.com/motherboards-co...ing-b650-plus/ i uzeo sam 2x16gb 6000 memoriju i ici će Ryzen 5 7600x

E sad zanima me jer sam dobio info da komp nece startat bez da se flasha BIOS onako preko USB-a od čega se ježim jer kao sve B650 ne podržavaju memoriju preko 5200, pa me zanima kakava su vaša iskustva i da li se tu šta mjenjalo jer taj info je za ploču kupljenu oko Božića

Hvala
Malo čudno da po defaultu učitava XMP?
Koliko je meni poznato svaka ploča će ti za početak učitati najmanji mogući takt za memu. To kasnije sam podešavaš.
A što bi se ježio USB flashbacka, pa to je genijalna stvar i porpilično sigurna.
Samo da naravno ne nestane struje usred flashanja ili da ti sam nešto ne prčkaš prije nego je gotovo.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2023., 11:25   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor VooDooZG Pregled postova
...jer sam dobio info da komp nece startat bez da se flasha BIOS onako preko USB-a....
A od koga si dobio taj "info"
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2023., 11:32   #4
dbL
Premium
 
dbL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Osijek
Postovi: 243
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
A od koga si dobio taj "info"

dbL je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2023., 18:22   #5
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
SPD
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 10:03   #6
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Ajd da nema podršku za procesor ok, ali što se memorije tiče nema mi nikakve logike
Mora to bootat bez problema, a onda si lako normalno flashas bios
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 18:55   #7
VooDooZG
Neprilagođen
Moj komp
 
VooDooZG's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 159
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
A od koga si dobio taj "info"
Frend je kupovao istu ploću, proc i memoriju i nije mogao dobiti bios nego je morao ovako..

Meni je jučer upalio iz prve i digao i onda sam memoriju otvorio na EXPO i radi bez greške ali sam zato sa procom imao abnormalne probleme i "imao" je možda jer me još jebucka..

Znači u win 11 je radilo sve bez greške u desktopu ali čim sam igru pokrenuo ( konkretno COD MW2 ) radila je par min i onda se komp smrzo komplet ( onak da ga iz struje moraš izvući ) i onda nakon xy stvari i xy videa sam mu onemogućio sve opcije onog tvorničkog OC-a

Na origigi BIOS-u iz 10/22 i na novom 4/23 nisam pipnuo ni jednu opciju i rušilo se na 4800 memoriji i na 6000 ( tam je nešto duže trajalo ), onda sam mu disable-ao tav tvornički OC ( odnosno prebacio na amd power save ) i stavio sam mu CPU boos override enable(negative) i ta opcija mi je nudila samo auto nažalost jer bi ga stavio na -200..

Naime proc po default-u je stalno preko 5450, ničim izazvan i vjerojatno u određenom trenu ode i na više i tu ga sruši ( temp je bila normalna za te procove oko 70 i nešto ) - eto ovak namješteno radi sad već par sati i ne ruši temp je oko 70 u igri i to na gpu ( 4070ti) i na cpu..

Ne kužim koji su k toliko dizali te procesore umjesto da su napravili ovo kak je s memorijom riješeno ( 4800 pa si ti sam stavi i otvori na 6000 ako želiš ), uglavnom muka mi je bilo dok to nisam složio, popi** sam s tim pimplanjem
VooDooZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 19:12   #8
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Procesori su složeni da im takt raste dokle god je hlađenje u stanju nositi se s tim, ali sve to (uključujući radni takt procesora) se može ručno podesiti da automatika ne luduje nepotrebno.

Kaj se ploče tiče, obzirom je frend imal iskustvo kakvo je imal, to je trebalo biti dovoljno da kupiš neku drugu ploču, umjesto da se zajebavaš.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 19:28   #9
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Ta ploča podržava 7600x sa bilo kojim bios-om, teško da je potrebno raditi update zbog procesora.
Što se override-a tiče, ako se stavi clock override na negative onda se mora odrediti i takt za kojeg ga smanjuješ, ne može biti auto, to nema smisla. Malo bolje to pogledaj.
5450 je njemu normalan single boost (iako službeno 5300) a iznad toga ide jedino ako je postavljen boost override na pozitivan, ako je to isključeno ne može ići iznad toga. Ostavljam mogućnost naravno da Asus ima nekakve gluposti po defaultu uključene koje ga tjeraju i iznad toga, ali to bi stvarno bilo blesavo.
O kojoj je memoriji riječ, na default 6000 latencijama iz xmp-a bi svakako trebala raditi, inače ta ploča i nije baš nešto, dosta vidim da ljudi imaju problema, Asus naplaćuje premium zbog tih gaming crtarija po njoj a bios je očito bugovit dok je vrm samo prosječan.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 19:33   #10
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
A baš kupit ploču za koju znaš da je problematična.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2023., 19:35   #11
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Nisam htel ništa reći, jer je čovjek ionak naumil kupiti tu ploču, tj. s tom izjavom je otvorena ova tema, a taj budžet ASUS model košta ko moja MSI s hrpom mogućnosti, ali OK, frend je kupil istu kombinaciju.

I ovo kaj Exy veli, uopće ne bi bilo ništa čudno da ovisno o BIOS-u, ASUS s tim modelom ploče ne nudi dosta opcija koje dolaze po defaultu kod ostalih proizvođača u sličnom cjenovnom rangu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 02:34   #12
VooDooZG
Neprilagođen
Moj komp
 
VooDooZG's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 159
jbg njemu je tak bilo nema me razloga lagati, mene i dalje jebucka ploča našao sam di smanjiti i stavio sam na -20 i radi u igrama ok ali npr kad sam izašao nakon sat dva igranja u desktop komp se recimo smrzo !?? restartam ga na prekidac i radi normalno poslije, doduše treba mu dugo da se dignu win tipa 30-40-50sec !?

Moguće i da me hebe kaj nisam radio novu instalaciju win11 nego sam ostao na staroj koja je bila dok sam imao R5 3600 !??
Da win nanovo instaliram ili da se dalje u bios-u igram ?
VooDooZG je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 05:53   #13
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Citiraj:
Autor VooDooZG Pregled postova
jbg njemu je tak bilo nema me razloga lagati, mene i dalje jebucka ploča našao sam di smanjiti i stavio sam na -20 i radi u igrama ok ali npr kad sam izašao nakon sat dva igranja u desktop komp se recimo smrzo !?? restartam ga na prekidac i radi normalno poslije, doduše treba mu dugo da se dignu win tipa 30-40-50sec !?

Moguće i da me hebe kaj nisam radio novu instalaciju win11 nego sam ostao na staroj koja je bila dok sam imao R5 3600 !??
Da win nanovo instaliram ili da se dalje u bios-u igram ?
Probaj sa novim win, pa to je najlakše.

Nisi ti skužio, mi se čudimo zašto si išao kupiti ploču za koju si čuo da je problematična. Mene čudi i kupovina X proca kraj dokazano istog non X. No dobro, nismo svi isti.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 10:06   #14
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor VooDooZG Pregled postova
jbg njemu je tak bilo nema me razloga lagati, mene i dalje jebucka ploča našao sam di smanjiti i stavio sam na -20 i radi u igrama ok ali npr kad sam izašao nakon sat dva igranja u desktop komp se recimo smrzo !?? restartam ga na prekidac i radi normalno poslije, doduše treba mu dugo da se dignu win tipa 30-40-50sec !?

Moguće i da me hebe kaj nisam radio novu instalaciju win11 nego sam ostao na staroj koja je bila dok sam imao R5 3600 !??
Da win nanovo instaliram ili da se dalje u bios-u igram ?
Ne razumijem što si stavio -20? -20 megaherca ili -20 mv na curve optimizeru? Vjerojatno ovo drugo pošto -20 mhz ne bi imalo nikakvog efekta i sigurno ne bi izazivalo rušenje. Smrzavanje se često i događa na idle kad se undervolta preko curve optimizera.
Gle, daj za početak pogasi sve te pizdarije tipa boost override i curve optimizer i ako slučajno ima nekakav debilni Asus overlock i to sve pogasi.
Stavi ti fino procesor na default, ALI mu napravi par stvari, nađi ove postavke u biosu i smanji mu malo potrošnju da ne divlja previše, za početak možeš probat ovako:

PPT Limit: 88000 (142,000)

TDC Limit: 75000 (110,000)

EDC Limit: 150000 (170,000)

u zagradama su default vrijednosti!

Isto tako, ograniči mu temperaturu na bar 10 ispod defaulta, znači stavi ga na 85C.

P.S. generalno ne treba stavljati nove wins u ovom slučaju ali svakako stavi zadnji chipset driver za B650, imaš na AMD support pod chipsets-AM5-B650, to svakako stavi ako već nisi.

Taj proc MORA raditi na defaultu kako spada, bez rušenja i sličnih stvari, to je neprihvatljivo. Nije potrebno ništa dirati po override clocku i po curve optimizeru da bi se to postiglo.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 11:13   #15
VooDooZG
Neprilagođen
Moj komp
 
VooDooZG's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 159
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Ne razumijem što si stavio -20? -20 megaherca ili -20 mv na curve optimizeru? Vjerojatno ovo drugo pošto -20 mhz ne bi imalo nikakvog efekta i sigurno ne bi izazivalo rušenje. Smrzavanje se često i događa na idle kad se undervolta preko curve optimizera.
Gle, daj za početak pogasi sve te pizdarije tipa boost override i curve optimizer i ako slučajno ima nekakav debilni Asus overlock i to sve pogasi.
Stavi ti fino procesor na default, ALI mu napravi par stvari, nađi ove postavke u biosu i smanji mu malo potrošnju da ne divlja previše, za početak možeš probat ovako:

PPT Limit: 88000 (142,000)

TDC Limit: 75000 (110,000)

EDC Limit: 150000 (170,000)

u zagradama su default vrijednosti!

Isto tako, ograniči mu temperaturu na bar 10 ispod defaulta, znači stavi ga na 85C.

P.S. generalno ne treba stavljati nove wins u ovom slučaju ali svakako stavi zadnji chipset driver za B650, imaš na AMD support pod chipsets-AM5-B650, to svakako stavi ako već nisi.

Taj proc MORA raditi na defaultu kako spada, bez rušenja i sličnih stvari, to je neprihvatljivo. Nije potrebno ništa dirati po override clocku i po curve optimizeru da bi se to postiglo.

Može probam ovo sve pa se javim - puno ti hvala za ovo

jučer se srušio u idle dok nisam bio kod kompa, bum slikao kaj je bilo u biosu ali prvo ću ovako napraviti sad kako si napisao pa ću pustiti neki test..

Chipset sam odmah novi instalirao i Bios je novi predzadnja verzija jer zadnja je BETA pa nisam htio riskirat ( razlika u biosu je par dana ), maknuo sam sve MSI kaj je bilo na kompu jer zadnja ploča mi je bila MSI ( samo mi je afterburner ostao koji nema veze s plocom )
VooDooZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na