Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.05.2023., 10:33   #1
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
(riješeno)SSD s Windows 10 zapne kod boota (nakon problema sa strujom prestao raditi)

Došlo je do prenapona i oba SSD-a na kojima je bio instaliran Windows 10 više se ne mogu pokrenuti.

Za SSD #1 (Samsung 970 Evo Pro) pokušao sam izbrisati sve particije, očistiti ga i nije mi dozvoljavao instalaciju Windowsa na njega. Povezao sam ga s drugim računalom i tamo sam ga mogao instalirati, ali zbog kompatibilnosti s hardverom nije se mogao pokrenuti na mom računalu, zapinjao bi na logotipu Windowsa s kružićem koji se vrti. Pokušao sam ponovno, i ovaj put mi je dopustio da ga očistim, a zatim instaliram Windows na njega, tako da se konačno pokrenuo i radio.

Sa SSD #2 (Samsung 980 Evo Pro) s Windowsom 10 ne želim izbrisati podatke. Ipak, ponaša se isto kao i SSD #1, ako pokušam pokrenuti Windowse s njega, zapne na logotipu Windowsa s natpisom "Loading", pa izgleda kao da se ponaša kao da nije kompatibilan, iako je to isto računalo koje je koristilo taj SSD i instalaciju prije, na istom slotu. No pretpostavljam da je zbog prenapona nešto promijenjeno, bilo na matičnoj ploči, nekom drugom hardveru ili SSD-u, što ga čini nekompatibilnim. Kada ga povežem kao sekundarni disk dok Windows radi na SSD-u #1, još uvijek mogu vidjeti sve podatke na njemu i instalaciju Windowsa.

Matična ploča je Z390 Gaming X.

Moje pitanje je, što mogu učiniti da to popravim? Da li postoji Windows 10 software koji bi mogao ispraviti ove problem dok je SSD #2 spojen kao sekundarni disk? Takodjer imam i USB stick sa Windows 10 boot, pa mogu i preko Command Prompta ako prva opcija nije moguca.

Unaprijed hvala.

Zadnje izmijenjeno od: xraven13. 27.05.2023. u 21:25.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 13:21   #2
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Probaj SecureErase, najbolje sa proizvođačevim softverom, a često ga imaju i BIOSi.
Nije baš ista situacija, ali kad mi se jedan Kingston A400 počeo čudno ponašati (gubio se u BIOSu, prijavljivao se kao Read-only itd.), nakon SecureErase brisanja je proradio.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.05.2023., 13:28   #3
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Al dal to onda obrise sve podatke? Jer htio bih na tom SSDu zadrzati cijelu instalaciju i podatke i samo fiksati da opet radi. Ponaša se kao da je nekompatibilan, znaci boota se windows logo zauvijek, isto kao kad sam spojio SSD kojem je Windows bio instaliran na drugom racunu.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 14:02   #4
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor xraven13 Pregled postova
Al dal to onda obrise sve podatke? Jer htio bih na tom SSDu zadrzati cijelu instalaciju i podatke i samo fiksati da opet radi. Ponaša se kao da je nekompatibilan, znaci boota se windows logo zauvijek, isto kao kad sam spojio SSD kojem je Windows bio instaliran na drugom racunu.
Da, kao što mu i ime govori, temeljito obriše SSD, uključivo i MBR/GPT particioniranje.
Privremeno možeš napraviti "image" na neki drugi uređaj i tako sačuvati cijelu strukturu foldera i funkcionalne Windowse.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 14:07   #5
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Koji tool preporucujes za kreiranje image?

Zapravo bas sam razmisljao dal je stvarno strujni udar ili je sve posljedica Minitool Partition Wizarda kojeg sam koristio prije par tjedana i poceli se javljati razni boot problemi. Na kraju sam napravio kopiju koristeci Samsung Partition Wizard jer su oba diska Samsung Evo, jedan 970 Pro a drugi 980 Pro.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 14:18   #6
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor xraven13 Pregled postova
Koji tool preporucujes za kreiranje image?

Zapravo bas sam razmisljao dal je stvarno strujni udar ili je sve posljedica Minitool Partition Wizarda kojeg sam koristio prije par tjedana i poceli se javljati razni boot problemi. Na kraju sam napravio kopiju koristeci Samsung Partition Wizard jer su oba diska Samsung Evo, jedan 970 Pro a drugi 980 Pro.
Najčešće koristim Macrium Reflect, od v8.x više nije free ali trebala bi biti dovoljna i neka starija, 7.x verzija. Ima ih još, Acronis TrueImage, Clonezilla, Paragon ... .
Svrha takvih alata je napraviti kompletnu kopiju particije ("image") kako bi ju mogao preseliti, backupirati, u tvom slučaju odmah i vratiti na disk (HDD/SDD) a da OS bude funkcionalan što se običnim kopiranjem u file Exploreru ne može.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 14:22   #7
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Ok, cilj mi je znaci zadrzati sadrzaj SSD B i imati na kraju opet boot preko SSD B.

Pokrenut cu Windowse preko HDD C, instalirati taj program, obrisati SSD A pa onda sadrzaj SSD B kopirati na SSD A koristenjem tog alata. Nakon toga obrisati SSD B pa onda kopirati SSD A na SSD B sa tim toolom.

SSD B je inace veci od SSD A, ali ako samo gledamo na kolicinu podataka, oni ce stati.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 15:03   #8
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor xraven13 Pregled postova
Ok, cilj mi je znaci zadrzati sadrzaj SSD B i imati na kraju opet boot preko SSD B.

Pokrenut cu Windowse preko HDD C, instalirati taj program, obrisati SSD A pa onda sadrzaj SSD B kopirati na SSD A koristenjem tog alata. Nakon toga obrisati SSD B pa onda kopirati SSD A na SSD B sa tim toolom.

SSD B je inace veci od SSD A, ali ako samo gledamo na kolicinu podataka, oni ce stati.
Nisam baš uspio pohvatati sve A-B-A-C strelice, pa svakako provjeri još koji put prije početka .
Particija i cijeli SSD na koji želiš "restaurirati" (vratiti) prethodno pripremljeni "image" svakako mora biti istog ili većeg kapaciteta.

"Imaging" alati obično rade i kompresiju, pa ako je particija npr. 120GB a zauzeće 50-60GB, konačni "image" file će ispasti cca. 30-35GB.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2023., 21:24   #9
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Napravio sam image sa Macrium Reflect, izbrisao sadrzaj SSD pa opet loadirao u njega taj isti image. Nakon toga je uspio bootati Windowse, ali jako sporo.

CMD - scf scannow je rjesio problem.

Hvala puno ekipa, svi hard diskovi sada rade normalno.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na