Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.01.2017., 00:46   #1
Nemesis777
Registered User
Moj komp
 
Nemesis777's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 60
2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

Dakle kako i naslov teme kaze, 2 nova HDD-a su mi krepala u razmaku niti godinu dana.
Prvi HDD kupljen je preko njuskala i trajao je 6 mjeseci (WD10 EZER - 1TB),
a ovaj koji sam do sad koristio kupljen je u Linksa i trajao je jedna 3 mjeseca (WD10 EZEX - 1TB).

Inace ono sto je dosta zanimljivo je da koristim 2 HDD-a u kompu, jedan za OS a drugi za datoteke,
te oba HDD-a koja su krepala su bila ona na kojima je bio instaliran OS, dok je ovaj drugi HDD na kojem su pohranjene datoteke jos uvijek u funkciji kao od prvog dana
(a on je star skoro vise od 3 godine).
Sve ostale komponente su stare oko nekih godinu ipo, dakle relativno nove.

Prvi HDD je krepo nekoliko sati nakon updatea windowsa 10 na Anniversary update.
Nakon updatea, komp je stavljen na sleep mode te nakon paljenja, odmah nakon dizanja BIOS-a baca "Recovery" poruku.
Tocnije ovo: Recovery error
Prije toga HDD je sasvim normalno radio, nikakvih problema nisam imao ni nista, znaci iz vedra neba se dogodilo.
Dijagnoza je krepan HDD. Sa drugog kompa sam ga testiro pomocu HDD-Tunea, WD Data Life Diagnostic Tool-a, Crystal Disk Info-a ... itd i svugdi je pisalo da ima hrpu bad sectora...
U Disk managementu ga prepozna kao unallocated space i pise bad disk...

Taj HDD je zamjenjen novim WD10 EZEX - 1TB.
Taj novi je radio sasvim normalno i bez ikakvih problema do prije nekih 2 miseca kad su pocele prve naznake da bi moglo bit problema i sa njim.
Naime usred gejmanja PC se zamrzne i baci mi blue screen, restarta se i opet nakon ucitavanja BIOS-a baci istu poruku i isti error kao i sa onim prvim HDD-om...
Dakle onaj Recovery, identicna situacija, sve isto..
Vec sam se bia pomiria da je i on krepo pa sam isa cisto iz ocaja probat zadnju slamku spasa a to je otvorit kuciste i provjerit SATA kabele HDD-a
i prespojit drugi kabel (konektor) od napajanja i gle cuda nakon toga je proradio i nije vise baca taj error.
To blagostanje bez errora je trajalo sve do prije nekih 2 tjedna kad sam primjetia da mi performanse PC-a znaju dosta cesto usporit ili se zamrznut na sekund usred rada.
HDD usage je nakon svakog paljenja kompa bio nekoliko minuta na 100% a nakon nekog vremena i tokom standardnog rada na kompu bi svako malo skocia na 100% i tako staja po par min, iako u task manageru nista nije trosilo resurse HDD-a. HDD je testiran sa istim programima te je takoder nadeno dosta bad sectora. Ovo su rezultati: WD Data Lifeguard , HD Tune test , Crystal Disk Info .
U svakom slucaju jucer vise nisam moga niti uci u windowse, samo bi ucitavalo loading od windowsa do beskonacno..
Probo sam i instalirat windows 10, 4 puta (2 puta bi tjekom instalacije bacia error, a 2 puta bi instaliralo na pola te odmah nakon prvog restarta kompa bacilo neki random error da nisu windowsi dobro instalirani) i windows 7 jedanput no ista stvar.

Sutra nosim taj HDD u linksa na reklamaciju jer je pod garancijom, no ono sto mene muci je sto uzrokuje crkavanje tih HDD-ova?

moje su 4 pretpostavke:

1) Nemem hebene srice i samo je pitanje kolko ce mi trajat i ovaj treci HDD koji dobijem.

2) Windows 10. Znam da je mozda glupa pretpostavka i da je tesko povirovat da bi OS unistia HDD ali na Windowsu 7 nisam nikad ima slican problem i HDD-ovi bi mi na njemu trajali i po 7-8 godina bez problema. Cim sam se prebacia na Windows 10 eto i problema u vidu HDD-a. A dodatna tvrdnja i sumnja u windows 10 mi donekle opravdava i takav problem na ova 2 foruma: Windows 10 is killing my WD hard drives , Hard drive destroyed after Windows 10

3) Napajanje je skurilo oba HDD tijekom vremena (moguce no napajanje je relativno novo i kvalitetno, i ovaj drugi HDD na kojem su smjesteni podaci je i dalje ko nov. Valjda bi onda napajanje i njega shebalo ako je vec do napajanja, al opet, ko zna)

4) Maticna ploca ili chipset nije kompatibilan sa windows 10-kom ili jednostavno nesto u maticnoj uzrokuje te kvarove...

Ako iko ima slicno iskustvo ili nesto, bilo sto, jer nemam stvarno pojma sto se dogada i zasto :/
Nemesis777 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2017., 01:06   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Nemesis777 Pregled postova
Ako iko ima slicno iskustvo ili nesto, bilo sto, jer nemam stvarno pojma sto se dogada i zasto :/
Dva diska u godinu dana i nije nešto "često".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2017., 09:43   #3
Nemesis777
Registered User
Moj komp
 
Nemesis777's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Dva diska u godinu dana i nije nešto "često".
Ali svakako nije ni malo, pogotovo ako se uzme u obzir da su oba sasvim nova bila... Prosjecni vijek jednog HDD-a sigurno nije 3 miseca :/
Nemesis777 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2017., 10:04   #4
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Nemesis777 Pregled postova
Ali svakako nije ni malo, pogotovo ako se uzme u obzir da su oba sasvim nova bila... Prosjecni vijek jednog HDD-a sigurno nije 3 miseca :/
Reklamiraj pa ćeš vidjet kolko će ti 3-i trajat. Ako bude isto tak nekih 3 mjeseca ja bih probao sa drugim napajanjem.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2017., 10:29   #5
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,475
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Dva diska u godinu dana i nije nešto "često".
Kazes 2/2 nije cesto? Da su mu od 10 dva crkla ajde jos nekako, jer se radi o WDu.
Bas me zanima kako ce se novi diskovi ponasati.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2017., 10:31   #6
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Moguće napajanje , ploča , diskovi , windows 10 nepravilan rad napajanja povezan sa štednjom energije ... (dva kompa sam imao na popravku jednostavno napajanje nije se pravilno ponašalo na windows 10...)

https://www.youtube.com/watch?v=6S8bLMfH4Gs

Najveća glupost windows 8.1 i posebno 10-tke je ako ne gasiš kompić buđenje kompa iz sleepa kako bi napravio update... To je vrlo velik udar na komponente po meni, a da ne pričamo kada windows 10 krene praviti update uslijed važnog sastanka ili posla, pa mi se ljudi žalili čak iz Njemačke donosili laptope (možete misliti koliko tamo naplate za sređivanje Windowsa, backup podataka,...) , dobro može se to vrlo jednostanvo napraviti i preko Teamviewera...

Svakom preporuka da ugasi taj automatic updates nakon što se utvrdi da su svi driveri uredno instalirani i sve uredno radi... (u videu čovjek gasi , ja stavljam na manual pa neka čovjek bira što će instalirati...) koji više nema u opcijama windowsa već se mora otići u services...

https://www.youtube.com/watch?v=X0IfxzkABrY

PS. malo jezovito da se ustvrdi da softverski windowsi gaze određene diskove i napajanja... da na netu ima puno natpisa o tome , a Microsoft se ne oglašava...

Provjerio ova 2 diska na drugim sistemima (Linux-i,...) i da li ih je uopće moguće viditi u BIOS-u?

Zadnje izmijenjeno od: Busola29. 09.01.2017. u 10:48.
  Reply With Quote
Staro 09.01.2017., 13:45   #7
Nemesis777
Registered User
Moj komp
 
Nemesis777's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Busola29 Pregled postova
Provjerio ova 2 diska na drugim sistemima (Linux-i,...) i da li ih je uopće moguće viditi u BIOS-u?
Nisam provjerio na drugim OS-ima ali mislim da nema ni smisla s obzirom da se radi o bad sectorima.
Sto se tice BIOS-a, onda kad mi je bacilo onaj Recovery error nakon toga u BIOSU uopce disk nije bio prepoznat. Cak i nakon prespajanja SATA kabela i konektora na napajanju. To je sto s tice prvog diska.. Odma nakon tog errora disk je krepa.

Sto se tice drugog diska ista stvar nakon tog Recovery errora, disk nije prepoznat u BIOSU, no ovaj puta kad sam prespojia konektor od napajanja na sljedeci slobodan. Nakon toga ga je prepoznalo i proradilo je..
(iako moram napomenut da sam nakon prvog krepanog HDD-a tu i tamo znao prespojit konektore od napajanja cisto da vidim da li je u njemu problem)..
No eto svaki puta mi krepa HDD na kojem je instaliran OS a ovaj drugi sa podacima netaknut, ko nov...
Nemesis777 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2017., 13:54   #8
Igneos Eructid
običan user
Moj komp
 
Igneos Eructid's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Phuket, Thailand
Postovi: 844
Vjerojatno je bio neki surđ...ili s napajanja ili s vanjske mreže. Imao sam slučaj da je napajanje davalo preveliku voltažu samo na jednom jedinom sata konektoru i spržilo bi svaki disk koji bi spojio na dotični.

Zadnje izmijenjeno od: Igneos Eructid. 10.01.2017. u 10:07.
Igneos Eructid je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2017., 09:31   #9
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Nemesis777 Pregled postova
Ali svakako nije ni malo, pogotovo ako se uzme u obzir da su oba sasvim nova bila... Prosjecni vijek jednog HDD-a sigurno nije 3 miseca :/
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Kazes 2/2 nije cesto? Da su mu od 10 dva crkla ajde jos nekako, jer se radi o WDu.
Bas me zanima kako ce se novi diskovi ponasati.
Nije to ništa strašno. Nekom crknu dva, nekom nijedan u deset godina. Meni su znali crknuti svi diskovi pojedine serije (jesu bili serverski, ali...).
Razlozi mogu biti svakakvi, od samih diskova do napajanja.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2017., 11:13   #10
kurc
Premium
Moj komp
 
kurc's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Mene muči sličan problem, isto sumnjam na windows 10. Svako malo mi javlja check disk for errors, kad napravim check disk i repair onda nađe probleme i popravi ih ali opet nakon nekog vremena javlja disk errors. Sfc scannow isto daje errore ali ne može ih sve popraviti. Dakle nakon nekog vremena fileovi koji su bili OK postanu corruptani i neupotrebljivi. Trenutno, radi errora u Windows fileovima ne radi mi uopće power settings, pa ne radi frequency stepping, u idleu je CPU na 3.6-3.8, (powercfg ne reagira uopće, power settings kaže rpc server unavailable). Već sam dva puta radio reinstall uz brisanje master file tablea, svaki put se problemi vraćaju, nekad odma nekad kasnije. Disk mi ima garu, da ga nosim na reklamaciju il nešto drugo? Svi programi javljaju da je disk ispravan u potpunosti, uz 91% healtha preostalo. EDIT: Radi se o SSD-u OCZ ARC 100 120GB
kurc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2017., 15:52   #11
Nemesis777
Registered User
Moj komp
 
Nemesis777's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 60
Sto se tice HDD usage-a (na ovom zadnjem HDD-u koji je crko zbog bad sectora) kako sam na prvom postu bia napisa zadnja 2 tjedna mi je svako malo bio na 100% i tako na tih 100% znao biti i po uru vrimena dok se nije vratio u normalu.
Pogotovo nakon paljenja kompa. Dakle nakon svakog paljenja, restartanja ili budenja iz sleep moda komp bi nekih 10,15 min bia usporen ko govno, a vecinu puta i usred random rada ili prckanja po exploreru tako zna skocit iz cista mira, ili kad se pokrene neka aplikacija ili bilo koji task.
HDD na 100%, lampica na kucistu konstantno gorila bez ikakvog blinkanja itd...
Napravia sam sve moguce prijedlge koji se pojavljuju na netu od iskljucivanja servisa supertfetcha i windows searcha, do povecanja VRAMA, iskljucivanja notifikacija u opcijama, (Iskljucivanje Windows Telemetry-a kad se pojavi u procesima zna smanjiti disk usage na normalu, no vrlo brzo se on opet pojavi u procesu i disk opet skoci na full, a iskljuciti ga skroz ne mogu na pro i home verziji windowsa), updatea sve na najnovije drivere itd... no nikakva pomoc od svega toga...
Posli kad sam skuzija da mi disk ima bad sectore mi je vec bilo lakse jer sam bia 100% uvjeren da je to do samog diska koji polako otkazuje...

No sad dok cekam da mi dode novi disk sa reklamacije trenutno koristim ovaj neki rezervni komp na kojem su identicni gore navedeni problemi sa disk usageom na 100%., No ovaj disk nema nikakvih bad sectora ni nicega.
U Task manageru takoder nista ne koristi resurse no on je svejedno na 100%... Na curinom laptopu sam primjetia u zadnje vrieme identicnu stvar, a prije nikad s time nije imala problema. Jucer joj je disk nakon bootanja bia na 100% dobrih uru vrimena..
I naravno svi kompovi na kojima je uocen isti problem koriste Windows 10.
Koja je prica s time, na Windows 7 nikad nisam ima slicno iskustvo, a vidim da dosta ljudi ima problema s tim na win 10?
Nije slucajnost da na 3 razlicita kompa bude isti problem, sa istim OS-om.. stvarno neznam u cemu je stvar....

Zadnje izmijenjeno od: Nemesis777. 11.01.2017. u 16:11.
Nemesis777 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2017., 16:56   #12
Nemesis777
Registered User
Moj komp
 
Nemesis777's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 60
Jedino sto sam otkrija da funkcionira i da najvise utjece na HDD usage je proces koji se pojavi na random a zove se "Microsoft compatibility telemetry", kad god bi disk bio na 100% velika vjerovatnost je da bi i on bio medu procesima (iako nije koristio uopce puno resursa diska), i svaki put kad bi ugasia taj proces disk bi se spustio na 0% ili na neku normalnu granicu.
No problem je bia sto iako bi ja njega ugasia i iako bi ga u servisima podesija da se ne pojavljuje i iskljucija ga kroz razno razne nacine koje sam nasa na googlu on bi se opet svejedno na random pojavljiva i samim time bi i disk skaka na 100%.
Jedino kolko sam cito taj proces je moguce kompletno ugasiti samo na Windows 10 Enterprise verziji, na Home ili Professional to nije moguce, jedino smanjiti njegovu aktivnost no to meni nebi pomoglo jer bi se on opet svejedno pojavljivo...
Tako da to je trenutno jedino rjesenje da funkcionira kolko sam uspio skuzit, a zahebavam se sa tim disk useage-om vec skoro misec dana, i ocito nema kraja

Stavicu ovih dana Enterprise verziju i ugasit kompletno taj proces i vidit jeli pomoglo
Nemesis777 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2017., 19:17   #13
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
nađi fajlove tog procesa bootaj live linux ako ti se neda s permissionima zajebavat i obriši ih. radit reinstall je po meni glupost.
back2quick je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na