Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2020., 14:54   #8821
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ako se pita AMD, njima je već Zen 3 redizajn, nije samo nadogradnja na Zen 2.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 14:58   #8822
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
I u pravu su, jer Zen 3 na istom 7nm TSMC-u ima takve pomake, da komotno može biti riječ i o novoj (mikro)arhitekturi, mada je zapravo sve ostalo isto, ali su presložili kockice.

I još su k tome, nedavno javno obznanili da su Zen 4 i RDNA 3 na tom tragu da ponovno donesu pozamašne pomake u odnosu na prijašnje, tj. danas aktualne Zen 3 i RDNA 2 modele.

Odavno su prošla vremena u kojima su unatar AMD-a pretakali iz šupljeg u prazno, jer realno drugo nisu ni mogli.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 16:21   #8823
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Vidim da nitko ne linka i ne komentira ovo:
https://wccftech.com/amd-ryzen-7-570...arks-leak-out/

Znaci koji su to kolosalni idioti. Umjesto da su iskoristili preskakanje 4000 serije na desktopu, i napokon poravnali CPU i APU generacije (da je 5000 serija i na CPU i na APU Zen 3 based) ekipa ce izgleda izdat nekakav refresh koji ce bit baziran na Zen 2. Ovakav marketing i naming sam zadnji put vidio kad je Ledo izbacio Twice - sa tri okusa...

Blesavo skroz, jer će biti situacija u kojima će 6c (5600U, Zen 3) biti brži od 8c (5700U, Zen 2). I to nakon što je Intel pobrao paljbu za istu stvar u aktualnoj generaciji, samo što tamo nema performance gaina zbog niže frekvencije.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 19:40   #8824
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova

Moram priznati da ne znam otkud ova skeptičnost za nadolazeći Zen 4 i 5, kad AMD-u bez Jim Kellera ništa na fali, tim više, jer se misterij oko njegove uključenosti u razvoj Zen arhitekture odavno razjasnil. Slično smo čitali i slušali za vrijeme njegova boravka u Intelu, pa je bilo šok i vjeverica kad samo spomenul da je on u najboljem slučaju voditelj projekta i da je samo pitanje vremena kad bude otišel. Daleko od toga da Zen arhitektura nema svoj vijek trajanja, ali AMD-u ne treba Jim Keller da se u godinama koje dolaze uspješno nosi s čim već Intel ima u planu. Intel je firma kojoj danas više nego ikada treba nešto s čime budu ponovno uspješno konkurirali, a sudeći po viđenome u zadnjih nekoliko godina - nažalost, uspjeli su zasrati sve što su mogli.
Nisam skeptičan toliko za zen4 i zen5, koliko za ono iza toga, odnosno poslije 5 god. od originalnog zena

Arhitektura će se kad tad istrošiti odnosno smanjiti će se rast. Naravno to se zasad ne nadzire (čak i ako bude manji rast od zen2 i zen3, to je dobro)

Nadam se da su se opametili i na vrijeme počeli ulagati u novo. Jer od "drawing boarda" do proizvoda na policama treba 5 god. Da se ne dovedu opet u usranu situaciju, jer neće intel vječno biti jadan. No baba je pametna pa bi to moglo biti dobro
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 19:46   #8825
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Jim Keller je povijest. Lik ide putevima Johna McAfeeja. Šmrče, loče, troši duplo mlađe dame noći... on je svoje dao i utabao put AMDu kako da ide dalje.

Dok god je Baba Su ovdje, nema straha za AMD. Rađa i slični jebivetri su out, Zen i Radeon timovi se isprepleću, trust mozgova iskorišten na max. Izgleda da tamo vlada harmonija. Pitanje je koliko imaju i rezervi, ali i za RDNA2 i Zen3 smo mislili da ne bude ovoliki skok pa eto, na istom nodu. A kasnije ide i manji node. No treba računati i ako ne bude konkurencije, često budemo imali refreshove i sve manje skokove.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 19:58   #8826
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma pustite vi Džima, ako ga požele i treći put dovesti, nek slobodno dođe...
Dva put je bio i ispalo je dobro, šta god da je radio. Makar sjedio kao amajlija

Ovo za zen3, nitko nije očekivao toliki skok, al vjerujte znali su oni i tamo 2017/2018 što će izbaciti, odnosno kako će dobiti poboljšanja. Jedino što nisu znali je kako će node ispast (clockovi i sl.)

Nitko ne izbacuje van zadnji krik tehnologije, pa da ne znaju što će "sutra" (odnosno za godinu dana)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 20:00   #8827
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
IMHO, naučili su itekakvu lekciju s Bulldozerom i kaj god da stiže u godinama koje slijede, AMD se više ne bude našel u takvoj situaciji da nakon kratkog perioda odličnih proizvoda, imaju deset i više godina kojekakvih smetja.

Obzirom da su Zen 4 i 5 spremali već od 2018., tak jasno da danas već spremaju ono kaj stiže tek za nekoliko godina. Dokle god se (opet) ne dovedu u stanje u kojem svašta pričaju, a ništa konkretno ne plasiraju na tržište - dobro bude.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 21:19   #8828
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
..No treba računati i ako ne bude konkurencije, često budemo imali refreshove i sve manje skokove.
..ili ce to masno naplatiti..
..kako god okrenes nema djabe performanse dok god raste marketshare
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 21:25   #8829
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nitko im neće zamjeriti, ako nastave ovim tempom, dok istovremeno starije generacije uredno ostavljaju Zen 2 ili 3 rang performansi za sve kojima ne treba najnovije.

Intelova unutarnja analitika ima prognozu ukoliko AMD nastavi ovim zacrtanim putevima, u nekoliko sljedećih godina, AMD preuzima 35% do 50% sveukupnog tržišta.

Obzirom da su sad na 20%, nije teško zamisliti da ubrzo ugrabe još više.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 21:46   #8830
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Baba još nije failala nijednu generaciju proizvoda, no još nisu na brisanom prostoru. Intel će sad s 11. generacijom biti dosta blizu po IPC-u, ništa što se ne bi moglo stići dobrom cjenovnom politikom i snagom brenda (u mid segmentu do 8c koji i jest najprometniji). Naravno, to je Intel, pa je teško očekivati cjenovni rat s njihove strane zbog tradicije.
Također, nije ovo Sandy Bridge i Bulldozer situacija gdje je razlika bila po 30-40%. No, važan je trend, i ako AMD nastavi stvarati 10% razlike po generaciji, brzo ćemo doći do te situacije. Sa Tiger Lakeom bi se mogli izjednačiti po performansama i samo potrošnja ostaje kao problem, što bi se moglo riješiti jednim node shrinkom. Naravno, do tada će i AMD napraviti node shrink... Svakako bi radije ulagao u AMD dionice nego Intel, no situacija nije takva da se nije moguće izvući iz nje (u 2022 ).
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 21:54   #8831
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Odinarius, s jednom malenom razlikom. 11 generacija u Intela je još uvijek zmaj na papiru, dok je Zen3 vani i više manje sve znamo o istom.
Nadalje, i developeri su puno više posvećeniji AMD uArchu za razliku od Sandy vs Drekdozer vremena pa je i time razlika manja tj sad lagano ide na stranu AMDa.

Kao što drug The Exiled reče, AMD nema brige sljedećih par godina. Ne mora AMD ubijati Intel sa 20% razlike. U manje od 4 godine su pojeli Intelovu 10+ godišnju prednost i još otišli naprijed. Dovoljno je da su tu negdje, u par posto, da imaju više procesora od Intela za gurnut na tržište i da grickaju marketshare.

Kad se gledam marketshare, lntel debelo vodi zbog godina i godina premoći. Ali kad bi se gledala strogo Ryzen era, tu je situacija malo drugačija. Dionice rastu, sve što bace van prodaju, dakle debeli win.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 21:57   #8832
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Dr. Ian Cutress je na sebi svojstven način, jako lijepo analiziral Intelovu trenutnu situaciju i po svemu sudeći Intel se i dalje bori ponajviše sam sa sobom i činjenicom da nisu u mogućnosti (is)pratiti vlastite ciljeve.

Rocket Lake bude sasvim solidno kratkoročno rješenje, pod uvjetom da AMD promptno nakon toga, ne izbaci čuda tehnike čisto tek toliko, jer s Rocket Lakeom, Intel tek sustiže aktualne Ryzen 5000 modele.

Dugoročno, Intel mora riješiti 10nm ili se maknuti na konkretnije proizvodne procese, jer pitanje je kome točno budu plasirali sve to, ako nitko nije zainteresiran, a oni istovremeno zaostaju za svima u industriji.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 22:12   #8833
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma tu je najveća šteta AMD-u tromost na tržištu servera. Gledano tehnološki tu su najviše potamanili intel, oš singlecore (još od zen2, ne zen3), multicore (pratit ih u broju jezgri mogu sanjati od prvog zena), hoćeš efikasnost, hoćeš "I/O" mogućnosti itd. Tu nema "nema koristi od viška jezgri" jer jedan epyc server može zamijeniti nekoliko starih intelovih + biti brži i efikasniji.


No tu je problem što se serveri rijetko mijenjaju + stranke imaju takve ugovore da se drže intela. A tu su najveći novci. Iako je jedan od glavnih razloga AMD-ovog rasta u zadnjem izvješću bio upravo zbog servera. No to ide sporo, za razliku od desktopa i pogotovo laptop tržišta gdje sam iznenađen rastom (imali su prije manji marketshare nego na desktopu, a sad u ryzen eri imaju veći nego na desktopu)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 22:21   #8834
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Bude i to došlo na svoje, jer Ice Lake-SP kasni, tj. prebacili su ga u Q1 2021., dok je Zen 3 EYPC Milan već kod partnera.

Intelov Sapphire Rapids također stiže kasnije u 2021., ako to ne zajebu, pa je pitanje da li bude uopće kupaca za Ice Lake.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 00:41   #8835
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Odinarius, s jednom malenom razlikom. 11 generacija u Intela je još uvijek zmaj na papiru, dok je Zen3 vani i više manje sve znamo o istom.

Tiger Lake je dostupan na laptopima, tako da nije baš zmaj na papiru, do Zen 3 je bio proc s najboljim IPC-om na tržištu (punih mjesec-dva ). Kod Intela je mobilno tržište postalo prekursor desktopu, a kod AMD je obrnuto.

Dobra rečenica sa Techpowerupa: "Remember when the $499 Ryzen 7 1800X was the flagship just a few years ago? 3900X is now twice(!) as fast—a transition that took AMD only three years and three generations. Intel is preaching Moore's Law, AMD is executing it." (mislim da bi trebalo pisati 5900x, valjda typo).

Ma svaka čast AMD, tržište je tolika katastrofa bilo do Ryzena da ja još uvijek guram matičnu iz 2013 s procem koji sam nabavio 2015, jer zašto bi s ovom grafičkom. Trajao bi do 2025. da nije Zen revolucije
Ja ću osobno ipak pričekati iduću generaciju i DDR5, ne ulaže mi se u dead end platformu, mada znam da ta memorija neće biti bitan pomak, a ostalo poput M2 i PCIE4 je bulletproof do daljnjeg.

Zadnje izmijenjeno od: Odinarius. 16.11.2020. u 01:33.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 19:00   #8836
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Nisam fan ni Intela ni AMD. No jedna stvar je malo za začuditi jer uspoređujemo 7 nm arhitekturu od AMD i 14 nm arhitekturu od Intela i koliko vidim niti najbolji Intel nije za baciti u smeće jer koliko toliko drži korak sa najboljim od AMD u ovom trenutku. Istina je da je Intel slabiji CPU ali ne baš toliko slabiji.


Kada se gleda cijena sve je na strani AMD ali to je i logično jer 7 nm je u odnosu na 14 nm ipak daleko isplativiji proces.


Meni nema smisla uopće uspoređivati 14 nm sa 7 nm. Radije uspoređujem ondos cijene i onoga što se za to dobiva.


Nadajmo se da će i Zen3 uskoro u povijest i čeka se iduća generacija CPU. No kao što rekoh na tržište polako prodiru i igraći s područja smartphona i tržište će biti sve zanimljivije, što će biti najvidljivije na području prijenosnika.


Po meni se stvari na tržištu odvijaju upravo onako kako sam i predvidio, umjesto dva ljuta protivnika biti će 3 ili 4 igrača što za nas kupce uopće nije loše.


AMD želim sve najbolje kao i Intelu no želim i nove igrače na tržištu CPU, jer je to za nas kao kupce puno bolje nego kao što je bilo dosad.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 19:40   #8837
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
A koji 7nm CPU od Intela da uzmemo za usporedbu? Javi kad ga nadjes.

BTW, serija 10 od Intela nije los CPU. Samo je sad u svemu inferioran AMD Ryzenu serije 5000. U nekim stvarima i ozbiljno inferioran (znaci 40 i vise posto slabiji) Ryzenu iste/usporedive cijene
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 20:34   #8838
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Još je teže naći nešto usporedivo sa Threadripperima. (Xeoni još nekako i mogu nakupiti približno jezgri ali ne na tom taktu).
Naravno, to treba zahvaliti i 7nm procesu a ne samo chiplet-dizajnu ali Intelova HEDT kategorija je doslovno pometena (ironije radi, HEDT je njihov "izum" ).
Da budem ontopic ... ka'će 5970X ?
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 20:41   #8839
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Nisam vidio igdje spominjanje threadrippera (al vjerojatno ubrzo).

Evo za epyc zen3 (Milan)


AMD’s 3rd Gen EPYC Milan ‘Zen 3’ CPUs On Track For Launch in Q1 2021, Shipping To Select Cloud & HPC Customers This Quarter
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 20:53   #8840
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Mogla bi onda Zen 3 Threadripper 5000 serija u ljetnim mjesecima 2021.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 08:27   #8841
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Jim Keller je povijest. Lik ide putevima Johna McAfeeja. Šmrče, loče, troši duplo mlađe dame noći... on je svoje dao i utabao put AMDu kako da ide dalje.

Dok god je Baba Su ovdje, nema straha za AMD. Rađa i slični jebivetri su out, Zen i Radeon timovi se isprepleću, trust mozgova iskorišten na max. Izgleda da tamo vlada harmonija. Pitanje je koliko imaju i rezervi, ali i za RDNA2 i Zen3 smo mislili da ne bude ovoliki skok pa eto, na istom nodu. A kasnije ide i manji node. No treba računati i ako ne bude konkurencije, često budemo imali refreshove i sve manje skokove.
Baba Su je ono sto je Bozo Maljkovic bio Jugoplastici.
Dosla je u vrijeme kad je proizvod gotovo bio spreman jer je ekipa prije odradila posao kao sto je Radovic odradio u Jugoplastici.
Lakse ti je igrat kad dodjes u klub koji vec ima Kukoca,Rađu...tj Zen.
Genijalni manager sigurno je,ali dzaba bi bilo bez genijalnosti Kellera koji radio na Zen arhitekturi dok baba nije ni sanjala posao u AMDu.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 08:37   #8842
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
E, jesi ga sad izjavil. Lisa Su je AMD vratila s ruba propasti, a Jim Keller nije razvil Zen arhitekturu kak se priča, već je došel na ideju chiplet dizajna i to u svrhu propalog K12 ARM-a te je 2015. već naveliko napustil AMD. Osim toga, AMD čak i kad ima odličan proizvod - muku muči s plasiranjem na tržište, baš radi prijašnjih sranja, jakog Intel branda i njihovih MDF sreCtva. Najveći plus kod Lise Su je da žena nije direktorica marketinga, već inženjer(ka) koja itekak kuži o čemu priča, dok recimo ovi u Intelu sanjaju bajke o bezbrižnom prebacivanju sa svojih procesa na TSMC-ove. Daleko od toga da je Baba svemoguća, ali ne može se osporiti da je tek s njezinim dolaskom AMD krenul ovim putem gdje se sad nalaze, a koliko imamo prilike vidjeti bez Kellera idu dalje, jer gle čuda - Mike Clark koji je ustvari zadužen za Zen arhitekturu sa cijelim timom napreduje bez Kellerovih šalabahtera, koji ni u Intelu nije napravil očekivanu magiju, već je također vodil projekte primarno vezane uz ARM-like primjenu za Intelove buduće big.LITTLE ekskurzije.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 08:38   #8843
CRO_VET
Premium
Moj komp
 
CRO_VET's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Šestanovac
Postovi: 396
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Baba Su je ono sto je Bozo Maljkovic bio Jugoplastici.
Dosla je u vrijeme kad je proizvod gotovo bio spreman jer je ekipa prije odradila posao kao sto je Radovic odradio u Jugoplastici.
Lakse ti je igrat kad dodjes u klub koji vec ima Kukoca,Rađu...tj Zen.
Genijalni manager sigurno je,ali dzaba bi bilo bez genijalnosti Kellera koji radio na Zen arhitekturi dok baba nije ni sanjala posao u AMDu.

Ne bih rekao da je Keller "ključan" faktor. Nije u intervjuima ni jednom rekao da je on taj najzaslužniji za Zen uarch. Uvijek je govorio da je Clarke-ovoj ing. ekipi davao smjernice, a da je cijela ekipa zapravo bila na pravom putu.
__________________
http://forum.pcekspert.com/faq.php
CRO_VET je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 08:44   #8844
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Ktivo sam se izrazio,Kellerov tim je osmislio Zen.
Keller tj. njegov tim je otac ove arhitekture.
Bez Kellera i 2012 kad je poceo radit na tome mi sad ne bi pricali o nikakvim Zenovima ni trzisnim udjelima.

Kellerov rad se vidi godinama kasnije.

Baba moze bit inzenjer,ali daleko je to od Kellerove razine.
I ja sam inženjer, ali nisam Tesla.
Baba je primarno rukovodeci organ od preduzece.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 08:48   #8845
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Velim ti, krivo se to prezentira diljem neta. Jim Keller je sa Zen arhitekturom imal jako malo doticaja. Samo kaj se non-stop ponavlja jedno te isto, pa je već preraslo u urbane legende.

Osim toga, kad su takvi projekti u pitanju, nema šanse da se ide logikom stavljanja svega na leđa jednog čovjeka, jer kad njega kasnije nema - ovi su u šumi, ko Intel trenutno, jer ni Jim Keller nije mogel pomoći.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 09:05   #8846
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Baba Su je ono sto je Bozo Maljkovic bio Jugoplastici.
Dosla je u vrijeme kad je proizvod gotovo bio spreman jer je ekipa prije odradila posao kao sto je Radovic odradio u Jugoplastici.
Lakse ti je igrat kad dodjes u klub koji vec ima Kukoca,Rađu...tj Zen.
Genijalni manager sigurno je,ali dzaba bi bilo bez genijalnosti Kellera koji radio na Zen arhitekturi dok baba nije ni sanjala posao u AMDu.
Ti si gori od sumirano svih Intel/nVidia counterpartova ovdje te me je zbog tebe sram što koristim AMD platformu

Nema kritike prema AMDu koju nisi "obranio". Prvo ih braniš da su user friendly, a onda ih braniš što to nisu i što režu Zen3 za prve ploče. Pa ih braniš da je Bulldozer bio dobar ali neshvaćen u svijetu iako i sami kažu da je to bio drek. Sad je i Keller bog u kojeg se ne smije krivo pogledati. Pa ih braniš što jesu karitas, pa ih braniš što nisu karitas.

Dokle više? Obolim svaki put kad čitam takve hvalospjeve o bilo kojem brandu/kompaniji koje jednostavno ne može pogriješiti.

Baba Su je spasila kompaniju, a ne Jim Keller. Zahvaljujući njoj je sve ovo ovako jer je ona ta koja je posložila sve, a ne Jim Keller. Ne kažem da Keller nema ništa sa time, ali i daleko od toga da ima ogromno puno u tome.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 09:23   #8847
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
AMD gotovo nikada nije imao probleme sa kreativnosti i novim(dobrim) idejama/rjesenjima, ono sto se jako promjenilo od kad je baba Su došla je egzekucija/implementacija, firma s glavom i repom...ko svicarski sat ih je ustimala.

I da, kolega Exiled dobro kaze za Clarka i njegov team.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 11:39   #8848
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
@Exiled
Vidim da koristis svaku priliku za umanjiti Kellerov utjecaj i ne kuzim zasto. Imas neki info sto je konkretno cije u razvoju ZEN arhitekture ili je cisto subjektivne prirode? Ime voditelja tima je dokazuje nesto? Kak znas da Keller nije zasluzan za iteracije ZEN-a?

Dva put se dosad desilo da se AMD nasel u jako losoj financijskoj situaciji jer nisu imali konkurentan proizvod. Sigurno ne na rubu bankrota, ali definitivno na pragu bitne reorganizacije firme di je logican korak hibernirati diviziju CPU razvoja. Jedno ime u oba slucaja naglo mijenja tu situaciju, dakle ima ili inteligenciju ili znanje ili srecu ili horoskop ili nesto trece, ali dokazano ima sposobnost. Nesto sto stotinama drugih koji rade na istom problemu nedostaje, svidjalo se to nekome ili ne.

Dakle da su ljudi u AMD-u razvili sve sami, od ideje, do funkcionalnih primjeraka, opet nisu imali proizvod koji konkurira, sve dok zajednicka varijabla nije ubacena u formulu. Da li je Keller uzeo virtualni mali ravni srafinciger i u 15 sekundi podesio virtualni karburator gotovog stroja i to je sve. Upravo to je tom stroju dalo potrebne peformanse za trzisnu utrku a samim time dalo vrijednost, a proizvodjacu pare i renome.

Sto se ZEN-a tice, nemam nikakve informacije sto su tocno Kellerove zasluge. Ali za K8 se u ono vrijeme (~2003. godina kad sam prvi put cul za njega) provedba IMC-a njemu pripisivala, a prije toga utjecaj na microCode ROM, 2 osjetna napretka unutar par godina. Za razliku od ondasnjeg intelevog rastezanja pipeline-a da bi digli takt bez performansi... Doduse demonstrirali su intelektualnu sposobnost s nehalemom i sandyem, a bome i marketinsku sa socketima.

Kolko god drugi bili sposobni, s Kellerom su naglo sposobniji dokle god se igra njegova igra, sto je dokazao Intel promjenom igre.

Lisa Su je prekaljeni inzenjer upoznat s problematikom IT sektora kroz vlastiti rad i razvoj, a ne neki rođomenađer postavljen na visoku poziciju. Ako ona nije jedan od glavnih kotaca AMD-ove metamorfoze i napretka, ja ne znam tko je...male su sanse da se slucajno poklopilo njezino vodstvo s uspjesima AMD-a.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 11:54   #8849
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ne koristim svaku priliku da umanjim njegov rad, samo se u ovakvim slučajevima nadovežem, jer je frajer sam u nekoliko intervjua izjavil da je u sklopu Zena radil kao voditelj tog projekta, dok je razvoj same Zen arhitekture započeo prije njegova dolaska pod vodstvom Mikea Clarka koji dan-danas nastavlja dalje o ostatkom tima, a Kellerova direktna zasluga je ideja o dizajnu chipleta mada je to inicijalno planiral za K12 AMD ARM. Dok se već godinama piše da je Keller "otac Zen arhitekture". Također samo sam u zadnjih par postova linkal stvari vezane uz Kellera koji su isto tak dostupne svima vama, pa nije da ja imam tu subjektivne dojmove. Istva stvar s Intelom, Keller kod njih nije uspjel ispraviti krive Drine i otišel je kad je skužil kojim smjerom ovi tvrdoglavo i dalje idu. Mada OK, da ne bi bilo da potičem svađu, ne budem više spominjal Kellera u negativnom kontekstu.

Citiraj:
Jim Keller - K8 lead architect:
Citiraj:
It was unusual for a designer to leave so early in a chip’s development, and some of Keller’s AMD team were disappointed with his decision.
Afterward, the crew returned to their office and decided to remove a wall separating engineers from others on the team—on the spot, that night, with sledgehammers.
The K8 eventually came out in 2003. The chip was officially named Opteron—but AMD marketed one version as Sledgehammer.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 12:22   #8850
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
...
Lisa Su je prekaljeni inzenjer upoznat s problematikom IT sektora kroz vlastiti rad i razvoj, a ne neki rođomenađer postavljen na visoku poziciju. Ako ona nije jedan od glavnih kotaca AMD-ove metamorfoze i napretka, ja ne znam tko je...male su sanse da se slucajno poklopilo njezino vodstvo s uspjesima AMD-a.
Složio bih se sa ovim, i kad smo već kod nazivlja od milja, draže mi je reći teta Lisa, kao dobra teta u vrtiću koja je uspjela hrpu razigrane i očito pametne dječice, dovesti u red, a ne neka zla baba koja ih samo maltretira .
I činjenica da je manje marketingaškog bs-a a roadmap se već 4 godine izvršava do sad neviđenom efikasnošću je pravo osvježenje. Što meni kao "moar cores" pacijentu znači Zen, ne moram dodatno objašnjavati.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na