Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.11.2017., 14:13   #31
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Nije mi do temperatura toliko koliko mi je do toga da bude sve prozračno i da mi ne ispuhuje van vrućinu toliko da osjećam po laktu kako puše...

Znači imam 3 solucije:
Front mounting: Kućište - kiler - ventovi prema unutra (uvlače zrak izvana u kućište)
Top mounting 1: Kućište - kiler - ventovi prema unutra (uvlače zrak izvana u kućište)
Top mounting 2: Kućište - kiler - ventovi prema van (ispuhuju zrak preko kilera van)

Molim pametnije od mene da li kažu da li su sve 3 opcije dobre, par stupnjeva gore-dolje mi ne igra ulogu.

Ja bi najradije samo zarotirao ventove i gotovo, da uvlače zrak, i da ostane naprijed. Ali nisam ziher je li to dobra solucija.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 16.11.2017. u 14:29.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 14:30   #32
Tex Willer
Premium
Moj komp
 
Tex Willer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 277
Kod mene u DeFine C je radijator naprijed (uvlači zrak s prednje strane) sa ventilatorima u pull konfiguraciji, ispod radijatora je ventilator koji puše po diskovima, i jedan na stražnjoj strani za ispuh. Gornji otvor za ventilatore je zatvoren.
__________________
Origin: Dead_Body_cRo
Tex Willer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.11.2017., 14:35   #33
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Znači moja solucija 1, ne?

Kako ti se pokazalo to?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 14:37   #34
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Moraš posložit tako da dobiješ neki normalan airflow. Obično usis ide napred i ispod, a ispuh iza i gore, i to je obična konfiguracija što se tiče ventilatora kućišta i poželjnog smjera strujanja zraka, između ostalog i zato jer topli zrak ide prema gore.

Kad stavljaš vodeno, onda isto obično ide tim smjerom da ne poremetiš flow. Ako kiler staviš napred, onda staviš da uvlači u kućište, a ventovi od kućišta koji su iza i gore tjeraju topli zrak iz kućišta van.

Druga, vjerojatno efektivnija opcija ti je stavitit napred (i dolje) ventove od kućišta da uvlače u kućište hladan zrak, a kiler gore da izbacuje zrak van. Mislim da ti je to učinkovitije jer topli zrak koji prođe preko kilera ide van, a ne u kućište, pa će i grafa bolje disat.

Pošto nemaš push-pull možeš birat dal ćeš stavljat push ili pull (da ventovi guraju zrak kroz kiler ili da ga vuku van). Ja bih stavio push. Dakle ušarafiš kiler u gornju stranu kučišta, a ventove staviš da pušu zrak kroz njega i van.



Također, ako se pridržavaš održavanja normalnog smjera strujanja zraka kroz učilište (usis napred i dolje, ispuh iza i gore), kiler montiran napred će rezultirat nižim cpu temperaturama, dok će ostale komponente bit toplije, a kiler montiran gore će rezultirat s nižim temperaturama ostalih komponenti dok će cpu temperature biti nešto više. Evo neka usporedba dva načina montaže:link

Zadnje izmijenjeno od: nub. 16.11.2017. u 14:49.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 14:47   #35
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Tak i bude mi se čini.
Hvala svakako.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 14:52   #36
Tex Willer
Premium
Moj komp
 
Tex Willer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 277
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Znači moja solucija 1, ne?
Kako ti se pokazalo to?
U starom kućištu (xigmatek Utgard) radijator je bio gore montiran sa ventilatorima u pull (drukčije nije moglo, a i lakše je očistiti prašinu sa radijatora, nego kad se prašina nabije između ventilatora i radijatora). Tad sam koristio AC liquid 240.
Sad u Fractalu sam odmah stavio radijator naprijed, jer mi se ne sviđa varijanta kad je gore (estetski). Razlika u temperaturam ne vjerujem da je velika, mada nisam testirao (kad ubacim Ryzena, ako mi se bude dalo probam).
__________________
Origin: Dead_Body_cRo
Tex Willer je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 14:53   #37
Makic10
Registered User
Moj komp
 
Makic10's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 47
pa koliko sam gelda i nije neka razlika svega stupanj ako staviš push i pull ako imaš,
ja imam pa sam ubacia, da nije bilo mista isto bi postavia da bude push
Makic10 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 14:57   #38
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ali meni je push direktno u poklopac naprijed na kućištu. Define Mini C.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 14:58   #39
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da to ti je greška sigurno. No ako ti je 62C cpu temperatura to je OK, možeš samo poboljšati
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 15:01   #40
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Lađenje ima svoj podforum vidim da ovo postaje intereantna rasprava pa je ili ovdje privedite kraju ili nastavite u thredu za hlađenje. Slobodno i temu otvorite "kako hladiti ryzena" ili kaj vam padne napamet. Tnx

Sent from Mobara
Nisam mislio da će otići tako daleko.
Ja prestajem ovdje, probam danas promjeniti setup, pa krenem raspravu na hlađenju.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.11.2017., 15:06   #41
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
Ja imam radijator otraga, i ventihovi upuhuju hladan zrak kroz radijator u kuciste...

...mislim da nema logike "hladiti" radijator s vec toplim zrakom koji se nalazi unutar kucista...

Posebno ako se ima CF ili SLI konfa, tada s zrakom unutar kucista mozete samo jos zagrijati radijator a ne ohladiti
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 18:37   #42
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Zamjenio, stavio ventove ispred, vuku zrak iz vana u kućište direktno na radijator.

1h prime95 max temp 68 stupnjeva, idle 32-34, kućište hladno, sve je tiho.

Realbench temperatura nekih 65 max.

Za sada zadovoljan. Pa ćemo vidjeti
Mommistake je offline   Reply With Quote