Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.01.2024., 13:41   #1681
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor sinkee Pregled postova
70k € ni blizu igdje oko Zagreba, a da nije derutnog stanja.

BTW, ima li itko valjan razlog zašto cigani od agencija naplaćuju KUPCU x % provizije?
Znači uzmu lovu prodavaču (što ajde i ok je), ali čemu nama?; jer apsolutno za nas nisu ništa napravili niti su nama tražili stan pa nam javili da nešto pogledamo već ljudi sami nađu stan i ovi lihvari samo vrata otvore?
Zato jer nisu regulirani zakonom, zato jer tako žele i zato jer je takva navala da ljudi mogu raditi što žele.

Ukratko, zato jer mogu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 13:44   #1682
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
To je čak protuzakonito, da se uzimaju provizije s obje strane, tako da je vjerojatno neki dogovor da prodavač na crno plati proviziju, a kupac legalno.

Inače, trebalo bi biti samo s jedne stane, i ima smisla da prodavač plati, ali nije uvijek tako, pogotovo u Zg i drugim atraktivnijim lokacijama.

Oni se vode time, da kupac ima izbor, hoće platiti sve ili neće moći kupiti stan, jer iza njega ima 10 drugih koji su voljni platiti sve.
Kad se sjetim tog nadigravanja kada smo kupovali stan. Sada može samo gore biti.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 13:54   #1683
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Citiraj:
Autor zkljaja Pregled postova
Gdje? Po toj cijeni se trenutno može kupiti 120m2 useljive kuće jedino u Krašiću ili Lekeniku, ako ima papire/uporabnu možda treba i dalje od ZG..
Ma to je zapravo ispalo slučajno, mislim da je žena više tražila za kuću, al eto, znaju se već, pa su se negdje na sredini našli s cijenom. A i kumi je već gorilo pod nogama, što se tiče stanovanja, gledala neke stanove, al cijene su, blago reći katastrofične..

Okolica Desinca u smjeru Jaske (5-6km).

Kuća je negdje 70tog godišta, nisam siguran, a kolko sam vidio, adaptirana je, ima toplinsku (stiropor) fasadu i pvc stolariju.

Za te novce kuća je bomba, a okućnice ima pun kufer, uglavnom ima se kaj kosit trave Ne znam jel uopće za te novce možeš i neki stančić kupit a da te ne lovi klaustrofobija
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 15:01   #1684
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Čuo sam danas nešto što me iznenadilo. Cura išla tražiti kredu za stan, a mama je jamac. Tražila kredu na 25g. Banka kaže da ne može jer će mama u 22g. krede imati 80g. starosti i postati kreditno nesposobna. I tako je kreda na 22g.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 15:03   #1685
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ništa novo, čuo sam to više puta.

Isto vrijedi za onu osobu koja diže kredit, bez obzira i da imaš 100k EUR na računu u 65. godini, neće ti dati kredit dalje od toga.

Penzija je mala, znaju to i banke i do kad nema redovnih tekućih priljeva većih od penzije, nema kredita, nema jamaca.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 15:09   #1686
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Meni je erste neki dan racunao ponudu za kredit do 67. godine. Hipoteka bi bila u djiru, bez jamaca/suduznika. Ni da trepnu, njima je to valjda oke praksa ako je zemljiste ili nekretnina pod hipotekom...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 15:22   #1687
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,322
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
To je čak protuzakonito, da se uzimaju provizije s obje strane, tako da je vjerojatno neki dogovor da prodavač na crno plati proviziju, a kupac legalno.

Inače, trebalo bi biti samo s jedne stane, i ima smisla da prodavač plati, ali nije uvijek tako, pogotovo u Zg i drugim atraktivnijim lokacijama.

Oni se vode time, da kupac ima izbor, hoće platiti sve ili neće moći kupiti stan, jer iza njega ima 10 drugih koji su voljni platiti sve.
Kad se sjetim tog nadigravanja kada smo kupovali stan. Sada može samo gore biti.

U Zagrebu uzimaju već neko vrijeme 3% od prodavača i 3% od kupca otprilike


Točno je da bi samo prodavač trebao platiti agencijsku proviziju.
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 16:06   #1688
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
3% provizije za posredovanje u prodaji nekretnine od 150.000€ je 4.500€. Za što? Što dobijem kao kupac ili kao prodavatelj za te novce?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 16:11   #1689
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
3% provizije za posredovanje u prodaji nekretnine od 150.000€ je 4.500€. Za što? Što dobijem kao kupac ili kao prodavatelj za te novce?
Kao prodavatelj dobivaš ono što agencija nudi, traži ti kupca, ne moraš pregovarati s nikim, na kraju te nazovu, pristaneš na cijenu dobivaš lovu.

Kao kupac, uopće mogućnost da kupiš stan jer je takva navala.

Osobno izbjegavam agencije, ali vidim zašto ljudi prelaze k njima.

Kolega tu u zgradi je prodao stan u VŽ iz Ljubuškog, nije kupca ni vidio.

Ali to ima svoju cijenu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 17:21   #1690
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Provizija od strane kupca koji je sam našao stan na oglasu ili kako već, a da nije agenciju sam prije angažirao d mu traže stan i pomažu oko kupnje je čisti lopovluk, ništa više

Na žalost baš najjače, najveće agencije imaju tu lopovsku praksu i time praktički ucjenjuju kupca koji je zainteresiran za stan. Ima dosta manjih agencija na području ZG koje to ne rade i puno su profesionalniji i angažiraniji prilikom prodaje, samo često prodavači upravo angažiraju najveće agencije.

Kad sam kupovao uvijek bi provjerio sve oglase za isti stan od raznih agencija i obratio se onoj koja ne naplaćuje od kupca ako je to ikako moguće ili ako naplaćuje najmanje.

Zakonski mislim da to i mogu raditi u smislu da spoje kupca i prodavača koji su ih odvojeno angažirali za kupnju i prodaju, ali ovo što rade da se ubace s ugovorom kad je kupac već našao stan ne odgovara sadržaju tih ugovora i pravom stanju tak da bi to palo u bilo kojoj državi s urednijim sudstvom.

Btw nemojte zaboraviti da se na agencijsku proviziju plač i krasnih 25% pdv-a tak da se provizije od 3% popnu na 3.75%
nub je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 17:33   #1691
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
S tim da su nama agencije “nudile” da nema pdva ako je u kesu, sve jasno…


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 17:49   #1692
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Agencije to rade jer ovce to plaćaju. Pomaže im nesređeno sudstvo i nedostatak regulative, te neplaćanje poreza na nekretninu koja se ne koristi. Sustav je očito namješten u korist građevinskog sektora.

"aLi ja si moRAm kupiTi sTaan!"

Morali su i 2007-2008. pa se dogodilo to što se dogodilo. Na kraju je većina tih ljudi shvatila da ipak nisu morali odnosno da su imali drugih opcija...


Scenarij: kupim stan za 250.000€. Dođe opet neka recesija, kriza, pandemija... biraj. Stan sada vrijedi 150.000€. Jako nezgodna pozicija ukoliko si u kreditu na 250.000€ a moraš prodati stan iz ovog ili onog razloga jer je stislo a u gubitku si 100.000€ plus kamata.

I onda dođe netko tko upravo čeka takve poput mene spreman s kešom u vrijeme niske cijene kvadrata. On jeftino dobije nekretninu, a ja reprogram kredita. I idemo ispočetka. Bankar mi je ušao još dublje u paq a meni je lošije. Puno lošije. I što se više koprcam njemu veći gušt.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 17.01.2024. u 17:56.
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 18:10   #1693
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Scenarij: kupim stan za 250.000€. Dođe opet neka recesija, kriza, pandemija... biraj. Stan sada vrijedi 150.000€. Jako nezgodna pozicija ukoliko si u kreditu na 250.000€ a moraš prodati stan iz ovog ili onog razloga jer je stislo a u gubitku si 100.000€ plus kamata.

I onda dođe netko tko upravo čeka takve poput mene spreman s kešom u vrijeme niske cijene kvadrata. On jeftino dobije nekretninu, a ja reprogram kredita. I idemo ispočetka. Bankar mi je ušao još dublje u paq a meni je lošije. Puno lošije. I što se više koprcam njemu veći gušt.
Hipoteka ide na taj stan jer teško da ćeš imat uvjete za nehipotekarni kredit. Ne vraćaš kredit, banka uzme stan, ti se vraćaš u podstanare kao do kupnje stana.

Previše negativno gledaš na život i puno paralela što bi bilo kad bi bilo.
Onda se makni iz ZGa i otiđi gdje je jeftiniji kvadrat, samim time manji kredit i ostalo.

Uostalom, ova tema ni nije za tebe kad ne planiraš kupit stan već samo isto pišeš.

I btw, svi koji su imali švicarce su nekako izašli iz te situacije i sada dobivaju povrat preplaćenih kamata.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 18:12   #1694
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor gin.tonic Pregled postova
U Zagrebu uzimaju već neko vrijeme 3% od prodavača i 3% od kupca otprilike


Točno je da bi samo prodavač trebao platiti agencijsku proviziju.
To je onaj čuveni papir koji vam guraju pod nos prilikom razgledavanja stana.
I čim potpišeš oni su pokriveni. Itekako se na to izdaje račun i pdv.
Ako se ne varam, zakon kaže da agenciju plaća onaj koji ju je angažirao, ne nužno prodavatelj. Dakle, potpišeš, angažirao si, plati.
Al da govorimo o najgovnarskijoj struci u RH, govorimo.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 18:14   #1695
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Scenarij: kupim stan za 250.000€. Dođe opet neka recesija, kriza, pandemija... biraj. Stan sada vrijedi 150.000€. Jako nezgodna pozicija ukoliko si u kreditu na 250.000€ a moraš prodati stan iz ovog ili onog razloga jer je stislo a u gubitku si 100.000€ plus kamata.
Scenarij: Imaš 20k eur sa strane crni fond i btk za krizu/pandemiju, koja ionako traje max godinu-dvi, stisnit ces se, mozes dobit i pocek od banke itd itd. Posla uvik ima, ako ne u hr, ima u DE.
Sad smo u EUR, nema svicaraca, nema kune.
Cijena nekretnine padne sa 250k na 150k, ok, za 5 godin