Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.05.2020., 23:54   #1
ForzaFiume
Registered User
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 0
Dizalice topline

Otvorio bi ovu temu da vidimo iskustva ljudi koji koriste dizalice topline i koliko su zadovoljni sa istom...
ForzaFiume je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 18:31   #2
ikocijan
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor ForzaFiume Pregled postova
Otvorio bi ovu temu da vidimo iskustva ljudi koji koriste dizalice topline i koliko su zadovoljni sa istom...
Koristim LGevu dizalicu topline zadnjih godinu dana. Poprilično sam zadovoljan, nisam imao nikakvih problema. Ovdje možete pročitati moje iskustvo - https://hiza.xyz/dizalica-topline-is...rosnja-struje/
ikocijan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2021., 18:41   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Za precizan a ne invazivan nacin mjerenja potrosnje struje aparata, mozes kupiti Shelly EM kojeg elektricar(i sam spojis ako se dobro razumjes) spoji i stavi električna klijesta oko faze i mozes u svakom trenutku vidjeti trenutnu potrosnju, i ukupnu potrošnju kroz period od godinu dana
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 19:08   #4
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Citiraj:
Autor ForzaFiume Pregled postova
Otvorio bi ovu temu da vidimo iskustva ljudi koji koriste dizalice topline i koliko su zadovoljni sa istom...
Mi smo ugradili Daikinove zrak/zrak multi dizalice.
Isprva smo mislili zrak/voda, al kad si sračunam, povrat investicije bi mi bio vrlo vjerovatno u zagrobnom životu ... Mada ni ovo nije bezazlena investicija.
Bili smo malo skeptični, jer susretao sam se jedino sa klasicnim klima grijanjem. Al ovo je jedan sasvim drugi svijet.
Nevjerovatna kolicina topline izlazi iz puhalica.
Evo okruglo 6 mjeseci otkako su ugrađene i prakticki smo zaboravili da postoje.
Trose 50-150kn mjesecno u nekom prijelaznom razdoblju, a prošli mjesec kad je išlo do -10c povukle su 250kn za cijeli mjesec.
Prostor koji grijemo je oko 100m2. Odlicno izolirano, vanjski zidovi su Cavity wall gradnja (fasadna cigla, kamena vuna armirano-betonska konstrukcija).
Držimo na 22-23c i uglavnom smo u kratkim rukavima.
Grijanjem/hlađenjem, dnevni ciklusi, pracenje potrošnje se upravlja preko mobilne app. Može unutar i izvan kućne mreže.
Svakako preporuka.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 23.01.2021. u 19:16.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 19:55   #5
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Kakav link za to?

Narajcal sam se

Mi doma grijemo samo na plin
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 20:28   #6
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Mi smo ugradili Daikinove zrak/zrak multi dizalice.
Isprva smo mislili zrak/voda, al kad si sračunam, povrat investicije bi mi bio vrlo vjerovatno u zagrobnom životu ... Mada ni ovo nije bezazlena investicija.
Bili smo malo skeptični, jer susretao sam se jedino sa klasicnim klima grijanjem. Al ovo je jedan sasvim drugi svijet.
Nevjerovatna kolicina topline izlazi iz puhalica.
Evo okruglo 6 mjeseci otkako su ugrađene i prakticki smo zaboravili da postoje.
Trose 50-150kn mjesecno u nekom prijelaznom razdoblju, a prošli mjesec kad je išlo do -10c povukle su 250kn za cijeli mjesec.
Prostor koji grijemo je oko 100m2. Odlicno izolirano, vanjski zidovi su Cavity wall gradnja (fasadna cigla, kamena vuna armirano-betonska konstrukcija).
Držimo na 22-23c i uglavnom smo u kratkim rukavima.
Grijanjem/hlađenjem, dnevni ciklusi, pracenje potrošnje se upravlja preko mobilne app. Može unutar i izvan kućne mreže.
Svakako preporuka.
Zivis u kuci ili stanu? Koliko mjesta zauzima ta zrak-zrak kombinacija? Vanjska instalacija je samo jedinica kao i kod klime? Sta je po prostorijama postavljeno, nekakvi konvektori/puhalice? Kakav je zrak u odnosu na grijanje na klimu? Kolika je okvirno cijena tog sistema (sa ugradnjom)?
__________________
prileee je online   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 20:38   #7
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Kakav link za to?

Narajcal sam se

Mi doma grijemo samo na plin
Ovisno o prostoru i mogućnostima ugradnje opcija nam je bila 1 vanjska jedinica na 4 unutarnje:
https://www.klimakoncept.hr/hr/daiki...n_r_32/1344/33

Ili 2 vanjske jedinice pa svaka na svoje 2 unutarnje:
https://www.klimakoncept.hr/hr/daiki...m_r_32/1338/33

... unutarnje jedinice si slažeš po principu; koliko soba toliko jedinica, ovisno o kvadraturi biraš jačinu, a ovisno o dubini džepa biraš klasu 😁
https://www.klimakoncept.hr/hr/advse.../priceLow/0/-1


Zbroj snaga unutarnjih jedinica bi se približno trebao poklopiti sa jačinom vanjske jedinice.

Raspored naših prostorija je takav da s jedne strane objekta imamo terasu na koju su naslonjene blagovaonica s kuhinjom i dnevna, a sa druge strane imamo balkon na koji su naslonjene spavaca i djecija soba pa smo se zbog jednostavnosti odlucili na 2 vanjske jedinice koje napajaju po 2 unutarnje. 1 set s jedne strane objekta, a drugi set s druge stranje.

Klimakoncept sam linkao jer imaju dobrar web.
Cijene su im astronomske.
Ja sam prosao jedno 30% jeftinije.


Edit:
@prileee

Grdosije su to od 40-50 kila svaka
Dimenzije izvuci iz linkova gore.
Riječ je o stanu. Za pričuvno grijanje sam planirao ubosti Norveške radijatore, al sad vidim da nema potrebe.


I da. Na sve to gore ... u svaku jedinicu ide wifi modul. Daikinovi su najjeftiniji, 200kn po komadu.
Wifi se ubode u predviđen slot. Konfiguracija je trivijalna, ako ruter ima wps key
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 23.01.2021. u 20:49.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 21:28   #8
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Ne razumijem, koja je razlika između klime i dizalice topline u ovoj izvedbi? Meni se čini nikakve, pošto si i linkao klime. Molim objašnjenje ako postoji.

Davno kada su mi objašnjavali dizalice topline, to je bilo na pricipu kopanja duboke rupe u zemlji kroz koji bi se onda provlačio zimi hladan zrak da se ugrije prirodno na temperaturu zemlje, i onda se dogrije na sobnu. Ljeti se isto tako hladilo, vrući zrak se hladi na temperaturu zemlje i onda dodatno hladi po potrebi.

Sada malo malo ljudi pričaju o dizalicama topline, i kada se uđe u priču, to su obične inverter klime.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 23.01.2021. u 21:40.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 22:15   #9
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ne razumijem, koja je razlika između klime i dizalice topline u ovoj izvedbi? Meni se čini nikakve, pošto si i linkao klime. Molim objašnjenje ako postoji.

Davno kada su mi objašnjavali dizalice topline, to je bilo na pricipu kopanja duboke rupe u zemlji kroz koji bi se onda provlačio zimi hladan zrak da se ugrije prirodno na temperaturu zemlje, i onda se dogrije na sobnu. Ljeti se isto tako hladilo, vrući zrak se hladi na temperaturu zemlje i onda dodatno hladi po potrebi.

Sada malo malo ljudi pričaju o dizalicama topline, i kada se uđe u priču, to su obične inverter klime.

Onda se probaj ugrijati na tu običnu klimu?! 😁
Pogotovo u kontinentalnoj hrvatskoj na -10-15c

Googlaj

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe

Princip je sličan ili isti, al kad se priča o dizalici topline zrak/zrak podrazumjeva se da je namjenjena prvenstveno za grijanje, a sekundarna funkcija će biti hlađenje.

https://www.daikin.hr/hr_hr/product-...eat-pumps.html

Sve su to dizalice topline ili toplinske pumpe.
Ovisno iz kojeg menija crpe toplinu i u koji medij ga predaju ... Imaš zrak/zrak, zrak/voda,
Geotermalni izvori/voda kao npr. u mjestu Topusko, cijelo mjesto (tj. Oni koji su se spojili) imaju grijanje iz geotermalnih izvora.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 22:31   #10
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Kolega je ugradio dizalicu zrak/voda.
Vanjska jedinica klasika:


U kupatilu ima izmjenjivač topline s pumpom za sustav etažnog grijanja i grijanje tople vode za domaćinstvo:
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2021., 22:46   #11
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 704
Koliki (ako ne znaš točno onda sigurno imaš neku pretpostavku) COP imaš sa tom zrak/zrak dizalicom?

Na šta si se prije grijao, nekako mislim da bi se netko tko se prije grijao na radijatorsko ili podno teško prebacio na klime.
goran1985 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 23:36   #12
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
A bogati, svatko svoje zna i nitko nikoga ne tjera na išta.
Sve je stvar matematike, baci računicu na papir i odvagni. Možda nema računice prebacivati se s jednog grijanja na drugo, al ako je riječ o prvoj ugradnji, dizalice svakako treba uzeti u obzir.
Ja sam iznio svoje utiske jer sam se nedavno odlučio na to grijanje.
Isto tako sam imao dvojbe jer su sve to nove tehnologije koje su kod nas slabo zastupljene. A uz to su i poprilično skupe.

Cop je 4,8
Seer je 8,8

U režimu održavanja temperature u kojem je praktički stalno jer ih ne gasimo nikada, potrošnja se kreće 200-300w, a puhalice tek lagano pirkaju. Potpuno nečujne.
Ušteda je ogromna. Vjerujem da bi bila i veća da grijemo na manje, al nema potrebe.
Ako godina nastavi biti ovakva kakva je trenutno sada pa ja neću potrošiti više od 1500kn za cijelu godinu 😁 a grijemo nemalih 100m2

Podesio sam tjedni režim rada koji se usklađuje svakih 2-4 sata pa što god netko od ukucana podesi daljincem ili aplikacijom tjedni režim to gazi nakon nekog vremena aklimatizacije i tjera po svome konfiguratoru.
Djeca cak cesto smanjuju temp. jer im je trenutno vruće pa da nebi gubio akumuliranu temp. Sustav se nakon sat-2 vrati u svoj ustaljeni režim.

Kolega čije sam sličke stavio iznad, ugradio je svoj sustav putem državnih subvencija.
Inače živi u Lici i kad smo pričali o potrošnji, po njegovoj izjavi sustav mu je trosio oko 300kn struje mjesecno.
Živi u obiteljskoj kući na katu, visoka prizemnjica.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 23.01.2021. u 23:43.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 23:42   #13
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Onda se probaj ugrijati na tu običnu klimu?! 😁
Pogotovo u kontinentalnoj hrvatskoj na -10-15c

Googlaj

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe

Princip je sličan ili isti, al kad se priča o dizalici topline zrak/zrak podrazumjeva se da je namjenjena prvenstveno za grijanje, a sekundarna funkcija će biti hlađenje.

https://www.daikin.hr/hr_hr/product-...eat-pumps.html

Sve su to dizalice topline ili toplinske pumpe.
Ovisno iz kojeg menija crpe toplinu i u koji medij ga predaju ... Imaš zrak/zrak, zrak/voda,
Geotermalni izvori/voda kao npr. u mjestu Topusko, cijelo mjesto (tj. Oni koji su se spojili) imaju grijanje iz geotermalnih izvora.
I onda u prvom pasusu tvog linka piše:
"Najjednostavniji oblici toplinskih pumpi su klima uređaji koji griju i hlade, tzv. inverteri."

Pa nemojte mi prodavati muda pod bubrege.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 23:58   #14
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ne razumijem, koja je razlika između klime i dizalice topline u ovoj izvedbi? Meni se čini nikakve, pošto si i linkao klime. Molim objašnjenje ako postoji.
To je kao da kažeš da nema nikakve razlike između auta i F1 bolida jer oba imaju motor, 4 kotača, mjenjač i kočnice.

To što obje stvari funkcioniraju na isti način i imaju slične dijelove ne znači da je to isto. Dizalica topline ima primarnu namjenu da bude sustav grijanja, ona je projektirana da radi i do -20, -25 stupnjeva, ima kvalitetnije dijelove, inverter je projektiran za kvalitetniju i širu modulaciju snage grijanja, softvare prema kojem radi je napisan drugačije, možda ima i ugrađen rezistivni grijač ukoliko su temperature ekstremno niske i da može brže doći do početne temperature, kondenzator je drugačije veličine. Može biti još 100 stvari.

Ima i kvalitetnih klima top serija koje su namjenjene za grijanje, poput Daikin modela, ali ti modeli isto tako koštaju barem 20-30% više od iste serije koja nije namijenjena za grijanje.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 00:04   #15
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
To je kao da kažeš da nema nikakve razlike između auta i F1 bolida jer oba imaju motor, 4 kotača, mjenjač i kočnice.

To što obje stvari funkcioniraju na isti način i imaju slične dijelove ne znači da je to isto. Dizalica topline ima primarnu namjenu da bude sustav grijanja, ona je projektirana da radi i do -20, -25 stupnjeva, ima kvalitetnije dijelove, inverter je projektiran za kvalitetniju i širu modulaciju snage grijanja, softvare prema kojem radi je napisan drugačije, možda ima i ugrađen rezistivni grijač ukoliko su temperature ekstremno niske i da može brže doći do početne temperature, kondenzator je drugačije veličine. Može biti još 100 stvari.

Ima i kvalitetnih klima top serija koje su namjenjene za grijanje, poput Daikin modela, ali ti modeli isto tako koštaju barem 20-30% više od iste serije koja nije namijenjena za grijanje.
Pa za naše podneblje bi svakako trebale imati grijač jer ispod cca -5°C se zaleđuje kondenzat i više nije učinkovita, a kako bi tek bila na -20°C. Ove bez grijača su deklarirane uglavnom do -5-0°C i takve treba izbjegavati.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 00:06   #16
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ne razumijem, koja je razlika između klime i dizalice topline u ovoj izvedbi? Meni se čini nikakve, pošto si i linkao klime. Molim objašnjenje ako postoji.

Davno kada su mi objašnjavali dizalice topline, to je bilo na pricipu kopanja duboke rupe u zemlji kroz koji bi se onda provlačio zimi hladan zrak da se ugrije prirodno na temperaturu zemlje, i onda se dogrije na sobnu. Ljeti se isto tako hladilo, vrući zrak se hladi na temperaturu zemlje i onda dodatno hladi po potrebi.

Sada malo malo ljudi pričaju o dizalicama topline, i kada se uđe u priču, to su obične inverter klime.

Da sve su to zapravo dizalice topline iliti toplinske pumpe. Brka je jer u Americi se klime ili ti AC koriste isključivoj za hlađenje, ali i u tom slučaju je klima toplinska pumpa, samo jednosmjerna.

Dizalica zrak zrak je u biti multi split sistem koji se vise fokusira na grijanje, ima smisla ali kad bi ja to ugradjivao isao bi najvjerojatnije na zrak-voda sistem. Ali da fency naziv za (japanske) inverter klime koje su primarno namijenjene za grijanje.

Jos isplatljiviji je zemlja - voda il zemlja-zrak al je i skuplji inicijalno.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 00:18   #17
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
To je kao da kažeš da nema nikakve razlike između auta i F1 bolida jer oba imaju motor, 4 kotača, mjenjač i kočnice.

To što obje stvari funkcioniraju na isti način i imaju slične dijelove ne znači da je to isto. Dizalica topline ima primarnu namjenu da bude sustav grijanja, ona je projektirana da radi i do -20, -25 stupnjeva, ima kvalitetnije dijelove, inverter je projektiran za kvalitetniju i širu modulaciju snage grijanja, softvare prema kojem radi je napisan drugačije, možda ima i ugrađen rezistivni grijač ukoliko su temperature ekstremno niske i da može brže doći do početne temperature, kondenzator je drugačije veličine. Može biti još 100 stvari.

Ima i kvalitetnih klima top serija koje su namjenjene za grijanje, poput Daikin modela, ali ti modeli isto tako koštaju barem 20-30% više od iste serije koja nije namijenjena za grijanje.
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Da sve su to zapravo dizalice topline iliti toplinske pumpe. Brka je jer u Americi se klime ili ti AC koriste isključivoj za hlađenje, ali i u tom slučaju je klima toplinska pumpa, samo jednosmjerna.

Dizalica zrak zrak je u biti multi split sistem koji se vise fokusira na grijanje, ima smisla ali kad bi ja to ugradjivao isao bi najvjerojatnije na zrak-voda sistem. Ali da fency naziv za (japanske) inverter klime koje su primarno namijenjene za grijanje.

Jos isplatljiviji je zemlja - voda il zemlja-zrak al je i skuplji inicijalno.
Zahvaljujem obojici, to me i zanimalo. Znači toplinska dizalica zrak - zrak je inverter klima, prilagođena prvenstveno grijanju pa tek onda hlađenju. Drago mi je da nisam lud.

Tko radi novu kuću, ili radi potpuno renoviranje stare, vjerojatno se isplati ići na nešto tipa voda-zrak + solarni paneli na kući.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 00:19   #18
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pa za naše podneblje bi svakako trebale imati grijač jer ispod cca -5°C se zaleđuje kondenzat i više nije učinkovita, a kako bi tek bila na -20°C. Ove bez grijača su deklarirane uglavnom do -5-0°C i takve treba izbjegavati.
Da. Što je veći minus, dizalicama pada učinkovitost. To je neka generalna mana pa je zgodno u tom periodu imati neku alternativu. Zato sam si ja u glavi iskombinirao Norveške radijatore ... Ono, ako baš fest stegne.
Mada ja sa svojih 40godina mogu na prste jedne ruke nabrojati takove godine.

Nedavno je bilo par dana od -5c do -10c.
Malo sam popratio tada Daikine i defrost se kretao od 3-5minuta nakon čega je sustav radio 55min - 1sat i 20min do sljedeceg defrosta.
Defrosti su bili najčesci oko -2c. Na -7 do -10c su bili najrjeđi.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 00:25   #19
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pa za naše podneblje bi svakako trebale imati grijač jer ispod cca -5°C se zaleđuje kondenzat i više nije učinkovita, a kako bi tek bila na -20°C. Ove bez grijača su deklarirane uglavnom do -5-0°C i takve treba izbjegavati.
Imaju automatski ventil ili neki drugi sistem, ovisno o jedinici (nisam toliko detaljno u području), pa onda okrenu vrući plin na kondenzator da ga ugriju nakratko da se odmrzne i ocijedi na 2-3 minute. Ili intermitentno okrene smjer plina. Ima načina kako se može bez grijača i na manjim temperaturama.

Kako se ide prema boljim jedinicama obično prvo krenu bolji senzori vanjske temperature, pa onda detekcija leda i slične fore da klima manje vremena provodi u defrostu nepotrebno, a tek onda ovi skuplji modeli počinju imati grijače.

Evo, u ljetnoj kuhinji imamo neku basic Maxon 3.5kW i sad sam upalio po noći neki dan na -7, -8 da ne ložim šparet i sasvim je solidno i brzo ugrijala prostor.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 00:45   #20
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Tko radi novu kuću, ili radi potpuno renoviranje stare, vjerojatno se isplati ići na nešto tipa voda-zrak + solarni paneli na kući.
Samo što je takav sistem dosta skuplji u početku. A kako se klima mijanja i temperature postaju sve više i u kontinentalnom dijelu Hrvatske, tako i razdoblja u kojima zbog niske temperature zrak-zrak ima lošiju efikasnost postaju rjeđa.

Ovisno o modelu ili moraš platiti bušača koji će izbušiti nekoliko vertikalnih bušotina barem 100-150 metara u zemlju, ili moraš imati površinu gdje se 1m ispod zemlje postavi sličan sustav kao podno grijanje, samo za to treba površina koja je jednako velika kao i grijani prostor otprilike. To su veliki iskopi za kuću veličine 100 kvadrata. I onda tu ne smiješ saditi ništa osim trave, nikakvo drveće u blizini nekoliko metara od toga niti čak neko ukrasno grmlje.

Zrak-zrak i zrak-voda imaju sasvim dobru efikasnost, ako imaš to onda neko solarno dogrijavanje vakuum panelima nije loše. A razlikom u cijeni za bušenje i kopanje, stavljanje cijevi, cijena šodera, ponovno zatrpavanje možeš kupiti manji solarni sustav s baterijom koji će ti služiti kad je najveće vrijeme potrošnje.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 02:20   #21
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Imaju automatski ventil ili neki drugi sistem, ovisno o jedinici (nisam toliko detaljno u području), pa onda okrenu vrući plin na kondenzator da ga ugriju nakratko da se odmrzne i ocijedi na 2-3 minute. Ili intermitentno okrene smjer plina. Ima načina kako se može bez grijača i na manjim temperaturama.

Kako se ide prema boljim jedinicama obično prvo krenu bolji senzori vanjske temperature, pa onda detekcija leda i slične fore da klima manje vremena provodi u defrostu nepotrebno, a tek onda ovi skuplji modeli počinju imati grijače.
Da, to je druga verzija, prebacivanje u mod hlađenja gdje je proces obrnut. Onda se vanjski radijator grije, a unutarnji hladi, ali bez puhanja u prostroriju. Nije to toliko ni loša izvedba, samo što duže traje.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Samo što je takav sistem dosta skuplji u početku. A kako se klima mijanja i temperature postaju sve više i u kontinentalnom dijelu Hrvatske, tako i razdoblja u kojima zbog niske temperature zrak-zrak ima lošiju efikasnost postaju rjeđa.

Ovisno o modelu ili moraš platiti bušača koji će izbušiti nekoliko vertikalnih bušotina barem 100-150 metara u zemlju, ili moraš imati površinu gdje se 1m ispod zemlje postavi sličan sustav kao podno grijanje, samo za to treba površina koja je jednako velika kao i grijani prostor otprilike. To su veliki iskopi za kuću veličine 100 kvadrata. I onda tu ne smiješ saditi ništa osim trave, nikakvo drveće u blizini nekoliko metara od toga niti čak neko ukrasno grmlje.

Zrak-zrak i zrak-voda imaju sasvim dobru efikasnost, ako imaš to onda neko solarno dogrijavanje vakuum panelima nije loše. A razlikom u cijeni za bušenje i kopanje, stavljanje cijevi, cijena šodera, ponovno zatrpavanje možeš kupiti manji solarni sustav s baterijom koji će ti služiti kad je najveće vrijeme potrošnje.
Tom računicom se i ja vodim. Iako imam nekoliko tisuća kvadrata na raspolaganju, ne bih nikako išao na zemlja-x, radije na voda-x pošto u blizini imam potok i dva bunara. Uz solarne panele i nešto jači UPS praktički se griješ za 100 kn mjesečno u prosjeku.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 11:09   #22
dfranc
Premium
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Daruvar
Postovi: 308
Trebao bi preporuku za DT,8-12Kw,po mogučnosti monoblok,da grije bar do 65-70 stupnjeva,a da ne moram prodati bubreg.Lp
dfranc je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 11:44   #23
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
A jel te dizalice vrijedno spajat u kombinaciju sa plinski sustav?
Gledao valliant mnoblok
44k kn
A imam plinski valliant 24kw atmo turbo + 120L spremnik sanitarne vode
Staro 15g
I nitko nezna kazat, dal bi bila kakve usteda
Par servisera pitao, oni svi redom pricaju
Sustav star 35g je bolji od trenutno tvog, kondenzacijski novi je smece itd itd

Nekako meni vuce da oni novu tehnologiju izbjegavaju i nema para u tome za njh ili?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 14:46   #24
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
A jel te dizalice vrijedno spajat u kombinaciju sa plinski sustav?
Gledao valliant mnoblok
44k kn
A imam plinski valliant 24kw atmo turbo + 120L spremnik sanitarne vode
Staro 15g
I nitko nezna kazat, dal bi bila kakve usteda
Par servisera pitao, oni svi redom pricaju
Sustav star 35g je bolji od trenutno tvog, kondenzacijski novi je smece itd itd

Nekako meni vuce da oni novu tehnologiju izbjegavaju i nema para u tome za njh ili?
Ideja između kombinacije plin/dizalica topline je da do 0c radi dizalica, kad temperatura ode u minus, onda radi plin.
Ima recimo Daikin baš takav gotov sustav. Altherma hybrid ili tako nešto.
Dakle dizalica radi u temperaturnom području gdje je najefikasnija.
Plin dogodine ide u nebesa cijenom a i struja ti ide gore.
Serviseri koji kenjaju po kondenz plinskim sustavima su majstori stare škole koji bi u pemziju bez da išta novo nauče. A to danas više neide.
Imam Vaillant kondez plinski bojler i ušteda je osjetna. Evo druga sezona grijanja.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 15:02   #25
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Ah, EU Babilonija svojim smjernicama bi i samog boga elektrizirala da moze.

Plin im nije pozeljan, stavise plin postaje strategijom novih zakona, potpuno odbacen. Govorim jasno o dolazecim datumima, te novim realizacijama, ne postojecim. Ali sve to ima nejasan okus, te cini mi se, puno birokratskog zaletavanja.

Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
kondenzacijski novi je smece itd itd
Kondenazacijski nije smece, ali nosi nesto nepoznanica, koje zakonodavac u svojim preporukama uope nije naveo, dok je stimulirao (post zemljotres recimo) kupovinu istih. Jer nije naveo da bi radijatori (po dokumentaciji proizvodjaca) trebali biti 30% veci. Da izolacija igra jednaku ulogu, najvaznije, da kondenzacijski stedi, te je efikasan, samo dok radi na nizim temperaturama. Ako ga puknes (voda za radijatore) na previse, racuni mogu biti veci od atmosferskih. Nazalost, neki su vec i konstatirali, pa zvali instalere razocarani.

Ono sto je grozno kod Vaillant modela, ali i drugi prate, je zguravanje sve u jedan ekran, ronjenje po meniju, sve u najmodernijem izricaju idemo-ustediti-i-sve-zgurati-na-jedan-ekran pod parolom tehnologije. A nisu cak ni za top modele mogli staviti obicnu analognu skalu za vodu. Ima je, ali iza maske kucista

Moj prosli 30kW atmosferac Vaillant je po sucelju kao iz druge platezne kategorije. Dedicirani potovi, dedicirani preseti, naspram istom ekvivalentu (samo za circo kod mene) za plakati kako je ogoljeno.

Isao sam u edukacijski centar u Heinzlovu Vaillant, otvorio servisnu knjigu modula koji se mogu ubacivati u prostor maske na bojleru. Nadajuci se da cu naci neki koji nije glupa automatika, da mi moze dati barem parametar vode, grijanja i temperature, dedicirano i paralelno na ekranu da se svi vide. Ma kakvi, sve se svodi na automatike i usminkane termostate.

Odem stomatologu prije koji mjesec, veli racuni su mu katastrofalni otkako je stavljen kondenzacijski. Odem u sucelje, kad tamo serviser podesio vodu za radijatore na 75 (maksimum) brojac plina ide kao ventilator. Em mu je neizdrzivo toplo u cekaonici, em nema smisla. Na kraju stavim na 42, te mu pokazem da si sam korigira za subjektivni dojam, a on vec drugi mjesec sav sretan zbog potrosnje. Vecina nema pojma o tome, oni samo gledaju termostat i on im je jedina veza s bojlerom

Da ne pricam, da ljudima uopce ne objasne kako se to gasi, ako hoces prekinuti zadate i programirane intervale grijanja, bez da ga potpuno gasis. Jasno, nitko mu nije naveo famozni preset od 5 sekundi s kojim se stavlja u mode zastite od smrzavanja, ali koji je super opcije za brzo stavljanje u standby.

Tako da gledajte postavke kod sebe i ljudi kojima nista nisu rekli nakon posla.

...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 17:26   #26
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Jedno OT pitanje za vaillant kond. bojler.
Zašto mi u noćnom radu ne podgrijava kuću?
Radi se o multiMATIC VRC 700 termostatom, sa vanjskim osjetnikom.
Temp. padne ispod namještene i po noći se kuća uopće ne dogrije.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 17:44   #27
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Ideja između kombinacije plin/dizalica topline je da do 0c radi dizalica, kad temperatura ode u minus, onda radi plin.
Ima recimo Daikin baš takav gotov sustav. Altherma hybrid ili tako nešto.
Dakle dizalica radi u temperaturnom području gdje je najefikasnija.
Plin dogodine ide u nebesa cijenom a i struja ti ide gore.
Serviseri koji kenjaju po kondenz plinskim sustavima su majstori stare škole koji bi u pemziju bez da išta novo nauče. A to danas više neide.
Imam Vaillant kondez plinski bojler i ušteda je osjetna. Evo druga sezona grijanja.



Neka plin ide u nebesa
Ide i struja
Mene samo zanima kombinacija i dal postoji kakva usteda na kraju krajeva

2600m3 plina utrosim na godinu

A ako je na kraju koliko uzmes plina dolje toliko dodas struje gore
Onda mi nista ne znaci investicija od 45/65k kn

Ili pa ici prema solarnom grijanju vode + 5kwh solarni sistem struje (ne zanima me striktno prodaja hepu, nego opet… cim manje smanjit kasnije troskove tj račune)
Ako ce to poživjet 20g vijek rada i taman pred penziju sve pokrepat
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 19:38   #28
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Neka plin ide u nebesa
Ide i struja
Mene samo zanima kombinacija i dal postoji kakva usteda na kraju krajeva

2600m3 plina utrosim na godinu

A ako je na kraju koliko uzmes plina dolje toliko dodas struje gore
Onda mi nista ne znaci investicija od 45/65k kn

Ili pa ici prema solarnom grijanju vode + 5kwh solarni sistem struje (ne zanima me striktno prodaja hepu, nego opet… cim manje smanjit kasnije troskove tj račune)
Ako ce to poživjet 20g vijek rada i taman pred penziju sve pokrepat
Čuj, svaki sustav centralnog je za sebe. Kod mene, ovako čisto subjektivno, jer mi atmo bojler nije prvu zimu preživio, rekao bi 30%.
Ovo što je Visage rekao, neznam kako je to moguće.
Prošle godine sam držao polaz na 55c, ove godine na 75.
Vic je da ako podesiš polaz recimo ovih 55, onda bojler uvijek lovi tih 55 u polazu.
Ako je na 75c, što je maximalna vrijednost bez ulaska u servisni meni, onda tek termostat upravlja.
Kad je na max, i upravlja termostat, onda on vrti polaz koliko procijeni da mu treba za postizanje temperature, tipa u prijelaznom grijanju sam ga uredno lovio da gasi na 38c polaz za 22c u dnevnom.
Istina, nema kondezacije nakon 55-60c pa onda nema ni neka velike uštede kad polaz pređe te temperature.
Kod mene su radijatori debelo poddimenzionirani, jednocijevni sustav, dakle loše.
Radi mi na način da ganja max polaz dok ne postigne zadanu temp u sobi, poslije dogrijava prema termostatu.
Koliko sam atmo bojler pratio, bilo bi 1500kn mjesec račun samo za grijanje.
Opet ponavljam, po toj procjeni je brzo završio karijeru.
Kondenz nije prešao preko 750kn za grijanje u najhladnijim mjesecima.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 19:51   #29
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Prošle godine sam držao polaz na 55c, ove godine na 75.Vic je da ako podesiš polaz recimo ovih 55, onda bojler uvijek lovi tih 55 u polazu. Ako je na 75c, što je maximalna vrijednost bez ulaska u servisni meni, onda tek termostat upravlja. Kad je na max, i upravlja termostat, onda on vrti polaz koliko procijeni da mu treba za postizanje temperature, tipa u prijelaznom grijanju sam ga uredno lovio da gasi na 38c polaz za 22c u dnevnom. Istina, nema kondezacije nakon 55-60c pa onda nema ni neka velike uštede kad polaz pređe te temperature.
Vaillant konkrento za nove model, kod mene navodi u servisnom da iznad 56 ili 57c nema vise efikasnosti. Ostaje i kvadratura, broj radijatora, izolacija. Kod mene je u stanu ogroman sustav koji veze radijatore, 750 kn zvuci kao neostvariv san, s bilo kojim bojlerom. U najvecoj stednji (atmo ili ovaj) nema sanse u najhladnijim mjesecima 1500-2000 kn.

Ali to kako su danas svi pohlepni da sto prije instaliraju i zbrisu dalje, to je stvarno porazavujuce. Osim onih koji nesto kuze, pa pogledaju dokumentacij, gotovo svi koji su ugradili, niti slova im nije objasnjeno funkcioniranje.

Samo im zadaju termine programa, pitaju koliko im je dosta za toplinu i dovidjenja, vidimo se

Ali najvise mi je porazno da uz sve bezicnosti i novotarije, top modeli termostata su na razini preplacene aplikacija za telefon. Ides dati, recimo, +2000 kn za top model, da bi na kraju po telefonu isao parametre podesavati, jer sama kutije nema ni deset segmentni ekran. Listao sam valjda tridesetak modela, koje serviseri ubacuju u sam bojler u masku. A tamo u centru, samo slijezu ramenima - Tak je to gospon, nema vise prave kontrole, sve automatizirano.

Ne zelim vidjeti telefon za nesto sto se zove grijanje, hocu dedicirani ekran/uredjaj, koji moze kvalitetno pokazati stanje baraze, prolaska temeprature, te osnovnih parametara koje smo +30 godina mogli gledati na bojleru.

Edit, kako se zove ta kutija? eRELAX, s nekim dodatkom modulom.


Ako za te novce ne mozes sloziti pristojan termostat koji kominucira s bojlerom i daje pristojnu kolicinu informacje rada. Nek on ima telefoniranje koga to veseli, a ne kao jedini nacin. Ali ta aplikacija je opet glorificirani template koji samo nudi menije s baby fontom, koji su sami sebi svrha.

...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 23.01.2022. u 20:09.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 20:14   #30
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Glede plinske potrošnje, imam susjeda ovdje koji tvrdi da mu je u Zg duplo manja potrošnja naspram Rijeke. I krivi kvalitetu plina. Pa ti vidi.
Daleko smo ošli, a tema dizalice topline
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na