Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Gaming
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.02.2014., 16:59   #1
Bishop
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Why EA Treats You Like A Little B***h

Nasao sam jedan jako zanimljiv video, i htio bih ga podjeliti s vama, ali ne spada u niti jedan zasebni thread. Ne zelim spammat bf ili neke druge threadove koje pratim, pa otvaram ovaj zasebni. Mozda se potakne i kakva kvalitetna diskusija (uz zasigurno neizbjezno rantanje).

http://www.youtube.com/watch?v=QaAH-cv2ybo
__________________
Of course he's dead, you can see his brain
Bishop je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 01:56   #2
Bishop
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Vidim da nitko jos nije komentirao, mozda ni pogledao. Nije bed, ali pala mi je na pamet jedna ideja, ako se admini/moderatori i ostali clanovi slazu. Zasto nebi u podforumu igre imali zasebnu temu koja nebi bila vezana niti za jednu igru generalno, vec vise bila mjesto gdje bi se mogle izmjenjivati ideje, komentirati o stanju u gaming industriji pa cak i (uz brizno nadgledanje moderatora ) malo rantati i pricati kako je to prije bilo bolje...

Ako se ikome ova ideja cini zanimljiva, neka se promjeni naslov teme u nesto prigodno, mozda 'Opcenita diskusija' ili whatever. Video koji sam linkao gore svakako preporucam, a kao dodatni korak, linkat cu jos jedan video (interview s Gabe Newellom) i channel na youtube-u koji svima preporucam (Extra Credits).
U gaming zajednici, bar je to tako moje misljenje, vlada uvrjezeno misljenje da nema inovacije, ali mislim da ako pogledate gore (i dole) linkane stvari, uvjerit cete se da ima inovacije dosta, bilo u igrama, bilo u nacinima vodjenja firmi i zapravo najslabija karika u cijelom lancu smo mi konzumenti a to bas i necemo priznati. Cinjenica je da igre i igranje postaje nesto drugacije i mi kao igraci bi trebali evoluirati, a ta evolucija ce mislim odrediti danji tok same industrije pa mislim da bi bilo zanimljivo imati temu ne vezanu za zasebni proizvod.

Interview s Gabe Newellom
https://www.youtube.com/watch?v=t8QEOBgLBQU

Extra Credits
https://www.youtube.com/channel/UCCO...M1JavPCOr_Uydg
__________________
Of course he's dead, you can see his brain
Bishop je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2014., 11:17   #3
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
BF4, NFS, COD, itd. Realnost je da te igre većinom dijele isti engine (i to prilično star), samo se doda par stvari i promijeni par mapa u editoru da bi izgledala ko nova i to je to.

Problem je šta je takva praksa već uhvatila zamaha i istrenirala igrače (kupce) da svake godine očekuju "novi" proizvod, pa kad bi i htjeli izaći iz takvog načina poslovanja, ne bi mogli jer bi navukli sav bijes igrača na sebe (ironično, još veći nego kad izbace poluproizvod) i propali u kratkom roku.

Zato kažem, prosurfati malo po Kickstarteru umjesto po Originu, pa ćete vidjeti razliku u odnosu prema igračima (tko već nije, jel).
-->
Video je odličan i zaista nekim ljudima, onima koji još nisu shvatili, bi trebalo doći iz dupeta u glavu. Doduše, nekima ni neće, jer ih jednostavno nije briga ili ne doživljavaju gaming toliko ozbiljno.
Ja već 3. put zaredom kupujem njihov Battlefield jer sam ovca, ali mislim da ćemo tu praksu promijeniti u budućnosti, jer stvarno se sprdaju sa vjernim igračima (kupcima).

EA treba bojkotirati šta više, oni su definicija korporativnog šljama kojeg je najmanje briga za mušterije.

No, mislim da se takvima, poput EA, ne piše svijetlo u budućnosti, a pokretač promjena bi mogao biti cijeli koncept Kickstartera, koji je dijametralna suprotnost načinu poslovanja firmama poput EA - dakle fokus je na komunikaciji s igračima te poštivanju istih, a većina developera koji se okrenu Kickstarteru su upravo i došli iz takvog jednog restriktivnog režima poput EA, gdje ih biznismeni doslovno ograničavaju i tjeraju da izbacuju poluproizvode unutar nekog roka, te da razvijaju igru unutar nekih limitiranih granica engine-a umjesto da razvijaju potpuno novu igru.
Zato danas i imamo te "refurbished" proizvode koje prodaju pod "nove" igre, kao BF3-->BF4, NFS, COD, itd. Realnost je da te igre većinom dijele isti engine (i to prilično star), samo se doda par stvari i promijeni par mapa u editoru da bi izgledala ko nova i to je to.

Problem je šta je takva praksa već uhvatila zamaha i istrenirala igrače (kupce) da svake godine očekuju "novi" proizvod, pa kad bi i htjeli izaći iz takvog načina poslovanja, ne bi mogli jer bi navukli sav bijes igrača na sebe (ironično, još veći nego kad izbace poluproizvod) i propali u kratkom roku.

Zato kažem, prosurfati malo po Kickstarteru umjesto po Originu, pa ćete vidjeti razliku u odnosu prema igračima (tko već nije, jel).
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 11:42   #4
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Od ME3 sam kupio ukupno 0 igara od EA, a Humble Bundle koji sam kupio sam stavio sve u charity iz principa.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 12:39   #5
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Meni se, eto, ne sviđa Kickstarter. Osobno sam protiv svih vrsta pre-order paketa. Kupac ne bi trebao unaprijed davati novce ni za kakav proizvod, to je loše za industriju i na kraju će dovesti do još lošijih igara. Sa dvije animacije, 10 sličica i par slatkih laži se može pokupiti dovoljno novaca preko pre-order paketa da ti smeće od igre bude profitabilno i prije nego bude gotovo. 1, 5, 500 ili 50.000 dolara, sasvim je svejedno. Ne radi se o iznosu nego o principu.

Ako smatrate da je neki projekt dobar onda uđite u njega kao investitor ili kao vjerovnik kredita, s ugovorenim obvezama dužnika, a ne kao budala.



  Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 12:58   #6
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Meni se, eto, ne sviđa Kickstarter. Osobno sam protiv svih vrsta pre-order paketa. Kupac ne bi trebao unaprijed davati novce ni za kakav proizvod, to je loše za industriju i na kraju će dovesti do još lošijih igara. Sa dvije animacije, 10 sličica i par slatkih laži se može pokupiti dovoljno novaca preko pre-order paketa da ti smeće od igre bude profitabilno i prije nego bude gotovo. 1, 5, 500 ili 50.000 dolara, sasvim je svejedno. Ne radi se o iznosu nego o principu.

Ako smatrate da je neki projekt dobar onda uđite u njega kao investitor ili kao vjerovnik kredita, s ugovorenim obvezama dužnika, a ne kao budala.
Slažem se s tobom ali npr. da nije bilo kickstartera jedan Oculus Rift bi teško ugledao svjetlo dana...ili ako bi onda tko zna kad i tko zna gdje...
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 16:07   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Meni se, eto, ne sviđa Kickstarter. Osobno sam protiv svih vrsta pre-order paketa. Kupac ne bi trebao unaprijed davati novce ni za kakav proizvod, to je loše za industriju i na kraju će dovesti do još lošijih igara. Sa dvije animacije, 10 sličica i par slatkih laži se može pokupiti dovoljno novaca preko pre-order paketa da ti smeće od igre bude profitabilno i prije nego bude gotovo. 1, 5, 500 ili 50.000 dolara, sasvim je svejedno. Ne radi se o iznosu nego o principu.

Ako smatrate da je neki projekt dobar onda uđite u njega kao investitor ili kao vjerovnik kredita, s ugovorenim obvezama dužnika, a ne kao budala.
Da li si ikada sudjelovao u nekom Kickstarter projektu i ako da, kojem ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 17:16   #8
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Oculus Rift imo nije dobar primjer. Za takvo nešto projekt mora skupiti dovoljno novca da ostane potpuno financijski neovisan.
Oculus Rift to sigurno nije, njima je Kickstarter bio prvenstveno besplatna reklama i nešto džeparca na poklon. Vlasnik tog projekta je, praktično, Andreessen Horowitz, koji će kao i sa svakim svojim ulaganjem dosad samo gledati kako i kome to mogu što prije prodati da oplode svojih 75 milijuna dolara ulaganja.

Star Citizen je puno bolji projekt ako želiš crowdfunding predstaviti u najboljem svijetlu.


@neo-st:
Nikad i ni za kakvu igru nisam radio pre-order. A sigurno neću pod uvjetima i jamstvom koje Kickstarter daje odnosno ne daje.
Ima divnih priča s Kickstartera, ali ima još više onih koji nisu uspjeli. I što se onda događa?
Citiraj:
Kickstarter doesn't issue refunds, as transactions are between backers and the creator. In fact, Kickstarter never has the funds at all. When a project is successfully funded, money is transferred directly from backers' credit cards to the project creator's Amazon Payments account. It's up to the creator to issue a refund, which they can do through their Amazon Payments account.
The end. Nikakvu garanciju nemaš da će projekt završiti na vrijeme. Može kasniti godinu, dvije, možda ne izađe za tvog života.

Jesam kupio alfa verziju Project Zomboida. Devsi su super ljudi, nisu prevaranti, imaju najbolje namjere, ali igra 2 godine ne mrda. Sva sreća pa Steam vrši povrat novca.

Moje stajalište je da je Kickstarter često čista lutrija. Čak i uz najbolje namjere svih uključenih projekt vrlo lako upadne u probleme tj. propadne.
Ono što je još gore od njega je pre-order igre koju radi veliki studio, i koja sigurno izlazi. Još mi ne ide u glavu zašto je npr. Aliens: Colonial Marines tjednima prije izlaska bio najprodavaniji naslov na Steamu.
  Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 17:34   #9
doky
Premium
Moj komp
 
doky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,942
Slažem se ali Kickstarter i obični preorder mogu biti i dobra svar, tipa nešto niža cijena, dodatni sadržaj i slično, no tek nakon odigrane demo ili "one" verzije ako procuri ranije, osobno ne vjerujem ni snimljenom realtime gameplayu. Može igra izać kao neoptimizirano govno, puna bugova, stalna odgađanja ili s nekim drugim problemima i onda ispadne da sam kupio vreću govana bez razloga... Opeko sam se tako par puta, zadnji put na Rage-u koji je praktički bio neigriv na večini AMD kartica dobra tri mjeseca nakon izlaska.
doky je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 17:48   #10
Bishop
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Razumijem tvoje stavove o Kickstarteru, medjutim, svaki novcic ima svije strane. Mi kao igraci zelimo kvalitetne proizvode, kvalitetnu zabavu a trenutno imamo 3 varijante kako do toga doci.
Jedna je mainstream industrija s lovom koju ne mozemo pojmiti i brutalnom mrezom distributera i marketinga. Iz te industrije jako tesko dodje neki kvalitetan proizvod, jer budimo realni, i nedovrseno smece tipa bf4 se dobro proda, ali s vremena na vrijeme stvarno dodje nesto kvalitetno, a cisto mogucnost da na tom projektu rade toliki ljudi omogucava (ne osigurava) da dobijemo AAA naslov u kojem mozemo uzivati.
S druge strane tu je Indie zajednica, mjesto gdje ce mnogi reci da nastaju prave inovacije. O tome malo kasnije, ali glavni problem indijanaca je sto nemaju love a bez love bojim se da nema AAA naslova (nisam rekao nema dobrih naslova mind you). A sto se tice inovacije i indie zajednici, mislim da je to prenapuhana ideja. Ako netko napravi nesto dobro (citaj, profitabilno) odmah se pojavi 100 kopija tog projekta, evo pogledaj flappy bird, ak nema 50 klonova, nema ni jedan. Inovacije u indie zajednici nastanu jer nema love, ali nebi bas rekao da je u postotku, njihova zelja za inovacijom veci motivator (u odnosu na motivaciju za profitom) nego u mainstream kucama.

Obje te branse industrije imaju svoje prednosti i mane, ali ima i treca opcija i to dvije varijante, opet s svojim prednostima i manama

Kombincija ove dvije industrije preko a) Kickstarter projekata, gdje se omogucuje nezavisnim developerima de se financiraju direktno i ostvare svoje projekte i b) (ovo ne postoji jos u gaming industriji btw) indie branše velikih publishera kako je to situacija s filmskom industrijom, gdje bi se mogli financirati mali projekti a oni koji pokazu neku dozu zanimljivosti onda imaju sansu dobiti velike novce da se taj projekt ostvari.

I u jendom i drugom slucaju, cinjenica je da ce opet biti hrpa losih i meh proizvoda ali jedna je ogromna razlika u ova dva modelu u odnosu na prethodno opisana dva, MI, igraci diktiramo sta je zanimljivo, u sta ce se ulagati i kakvi proizvodi ce se izbacivati. Nema vise sastanaka po zatvorenim prostorijama gdje neki CEO i kako im vise nisu titule odlucuju koji IP izmusti do krajnjih granica, vec su igraci ti koji svojim ulaganjima diktiraju u kojem smjeru industrija ide, a opet, omoguceno je kreativnim ljudima da nam prezentiraju svoje ideje dok jos nemaju love za 100 milijuna vrijedan trejler. (u videu linkanom dolje je ta ideja malo obradjena, tj, od tamo sam i cuo za to i svidjela mi se, nisam ja tak pametan da bi se sam domislio)
Zato ja podrzavam kickstarter i mislim da je vrijedno ulagati i uzeti pokoji rizik, jer nije uredu pljuvati po velikim izdavacima jer igraju na sigurno, a budimo realni, igraju se s puno vecom kolicinom love, a mi sami nismo u stanju preuzeti mali rizik i dati koji dolar za nesto sto ima potencijal da bude jako dobro.

video
https://www.youtube.com/watch?v=w_skCXC9oVA
__________________
Of course he's dead, you can see his brain
Bishop je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2014., 18:02   #11
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Meni je jedina gora stvar od davanja para za polovni BF4 - dati pare za polovnu alpha igru koja će biti dovršena i ispeglana nikad pa ni tad (DayZ npr.).
Isto tako uvođenje trilijun DLC-ova i "premium" segmenta na konzole i PC kao što to vidimo u freemium igricama po mobilnim platformama tjera me u borbu sa mučninom.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 19:44   #12
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Bishop Pregled postova
I u jendom i drugom slucaju, cinjenica je da ce opet biti hrpa losih i meh proizvoda ali jedna je ogromna razlika u ova dva modelu u odnosu na prethodno opisana dva, MI, igraci diktiramo sta je zanimljivo, u sta ce se ulagati i kakvi proizvodi ce se izbacivati.
Ništa mi ne dirigiramo. U tome i jest problem, nas se navodi na zaključak kao što pastir kravu do vode dovede. Mi ne možemo nikako znati da li će neka igra biti dobra, jer nemamo na čemu donijeti taj zaključak.
Intervju s developerom, concept art, trailer, poster, "in game" screenshot, sve se ušmnikava da bi se nama svidjelo. U novije vrijeme čak ni demo igre odigran pred publikom na nekom sajmu ništa ne znači. Crni Alien je imao lažni demo, s puno boljom grafikom i fizikom.

Naravno da će biti dobrih igara na Kickstarteru, i naravno da će biti super igara financiranih pre-orderom. Ali to što jedan takav naslov uspije ne znači da je to dobar pravac za industriju. Što ako svi preuzmu taj model, što ako pre-order postane primarni način nabavke i financiranja igara? Ako se to dogodi čitav rizik prelazi na nas kupce! Tek onda će nas smeće preplaviti.

Već smo izgubili demo i trial verzije igara, to skoro nitko više ne daje. Jer nisu ludi, što bi davali ako ne moraju. Već sad nitko ne smije u časopisu ili na youtube-u ništa loše objaviti o igri bez dozvole izdavača, jer za alfa i beta pristup potpisuju non-disclosure ugovore koji traju sve dok igra ne izađe "na police".

Još bi se samo osvrnuo na mišljenje većine da "pre-orderom dobivaš dodatni sadržaj". To nije istina.
Danas developer napravi kompletnu igru, i takvu ju preda investitoru/distributeru koji ju isjecka na 3 dijela: prvi komad ide po 50 eura svima, drugi komad onima koji unaprijed plate 50 eura, treći komad će izaći kao day one DLC za 22 eura.
Tako se to radi. I zato na pre-order praksu treba gledati kao na bolest. Treba ju amputirati.
  Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 19:56   #13
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Što ako svi preuzmu taj model, što ako pre-order postane primarni način nabavke i financiranja igara? Ako se to dogodi čitav rizik prelazi na nas kupce! Tek onda će nas smeće preplaviti.
Eh, što ako ovo, što ako ono...
Nitko te ne sili na kupovinu igara, a trenutno taj model pre-ordera je u daleko manjem postotku nego klasično kupovanje.
Što znači, igra izađe, pričekaš reakcije ljudi i ako su dobre - kupiš, ako nisu - ne kupiš, ili ipak kupiš da se sam uvjeriš?

Onaj ko mora nešto imati prvi ili ko baš želi pre-orderati, to je njegova stvar.
I u kino kad ideš pogledati film prvo kupiš kartu pa ne znaš šta te čeka, možda smeće od filma, tako da ne znam zašto se ne bi i dogodilo da ponekad kupiš i igru koja je smeće.

Ne treba radit neku filozofiju oko toga svega.
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 20:04   #14
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
Eh, što ako ovo, što ako ono...
Nitko te ne sili na kupovinu igara, a trenutno taj model pre-ordera je u daleko manjem postotku nego klasično kupovanje.
Što znači, igra izađe, pričekaš reakcije ljudi i ako su dobre - kupiš, ako nisu - ne kupiš, ili ipak kupiš da se sam uvjeriš?

Onaj ko mora nešto imati prvi ili ko baš želi pre-orderati, to je njegova stvar.
I u kino kad ideš pogledati film prvo kupiš kartu pa ne znaš šta te čeka, možda smeće od filma, tako da ne znam zašto se ne bi i dogodilo da ponekad kupiš i igru koja je smeće.
To je i moja stvar. Ja ne želim da mi izdavač isječe komad(ić) igre samo da bi ju nekom naivcu mogao ugurati u grlo za masnu lovu. Tu i ja i on gubimo, samo je on preglup da to shvati.

Ja također ne želim da industrija igara postane jednaka filmskoj industriji. Ako se tebi to čini kao super ideja, onda bravo za tebe. Idi svaki dan gledaj smeće u Cinestaru, ima ti ga ko piljevine.

Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
Ne treba radit neku filozofiju oko toga svega.
Ja sam mislio da je "filozofiranje" svrha ovakvog topica.
  Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 20:57   #15
flyer1
Premium
Moj komp
 
flyer1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: home
Postovi: 545
Citiraj:
Autor Bishop Pregled postova
cinjenica je da ce opet biti hrpa losih i meh proizvoda ali jedna je ogromna razlika u ova dva modelu u odnosu na prethodno opisana dva, MI, igraci diktiramo sta je zanimljivo, u sta ce se ulagati i kakvi proizvodi ce se izbacivati. Nema vise sastanaka po zatvorenim prostorijama gdje neki CEO i kako im vise nisu titule odlucuju koji IP izmusti do krajnjih granica, vec su igraci ti koji svojim ulaganjima diktiraju u kojem smjeru industrija ide
potpis na ovo, ali, ne zaboravi 'EA efekt' tj. na brainwashed armiju igrača širom svijeta koji po forumima pljucaju po EA i sličnima, a zapravo grickaju nokte kad će više novi BF/CoD/FIFA...

jedino satisfakcija ti onda može bit da je zajednica na 'demokratskom' principu izglasala/ustrajala u izvedbi kakve ideje, a ne nekakav uredski štakor kojem je shift+4 najdraža kombinacija na tipkovnici...
flyer1 je offline   Reply With Quote