Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.03.2008., 18:20   #1
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
pomoć oko biosa

bok ljudi,trebam pomoć.
kupio sam polovnu matičnu ploču MATSONIC MS1826C+(266) socket a VIA APOLLO KT133 i sad bih trebao nekako uletit u bios voltaže za cpu i ostale stvari za clockanje procesora jer imam feeling da sam kupio ploču sa clockanim procesorom na njoj a neznam kako bih skinuo clock sa nje.
probao sam clear cmos preko jumpera i vadio bateriju van ali ništa se nije desilo,opet je sve po starom, a kad taj isti procesor stavim na drugu matičnu na njoj mi je na 750mhz-a dok mi je na matsonicu 1.0ghz.
znam da skoro svaka matična ima određenu kombinaciju tipki koje je potrebno stisnut da bi se otvorile dodatne opcije za overclock ali na ovoj nemam pojma ako postoji kombinacija koja točno jest.
probao sam klikat bezveze sve i svašta ali ništa nisam dobio,jednostavno nemam pristup ni voltažama ni mjenjanju fsb-a i ni ničega, pa ako itko poznaje tu ploču da me uputi.
hvala unaprijed
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2008., 19:30   #2
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
hehe, nema takvog luksuza kod matsonica (ništ od OC-a)

Što se tiče manjeg takta na drugoj ploči, vjerojatno samo trebaš prebaciti neki jumper na ploči na drugu poziciju, a možda ni ploča ne podržava veću vrijednost FSB-a od postavljene
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.03.2008., 22:41   #3
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
kao sto Buger kaze ploca vjerovatno nema OC opcije, kod matsonica imas srece ako sve radi na defaultu
a ova razlika 750-1000 je jednostavna. procesor je vjerovatno athlon 1000 (7.5*133) i matsonic automatski postavi FSB na 133mhz jer user ionako ne moze nista mjenjati. druga ploca po defaultu stavlja FSB 100 i naravno 7.5*100=750Mhz. dakle, samo bi na drugoj ploci morao rucno prebaciti FSB na 133, bilo u biosu bilo putem jumpera/mikroprekidaca na ploci
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2008., 10:56   #4
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
ah znači u tome je problem
jer probao sam mjenjat procesore, na ovoj ploči na kojoj mi athlon daje 750mhz-a je inače bio duron koji je davao 850mhz-a, množitelj je upravo kako greg kaže 100x8.5 za durona a za athlona 100x7.5, pa sam probao stavit durona na ovu drugu ploču na kojoj je athlon išao na 133x7.5 ali mi tamo duron uopće nije želio pokrenuti,tj ploča nije ni post-ala.
izgleda je to bilo previše za durona.
na ovoj drugoj ploči sam digao athlona do nekih 875mhz-a nesjećam se sad točno omjera u kojem je radio al ti je negdje bio,dalje od toga ni čuti pa sam ipak ostavio matsonica u pogonu.
ma slažem klincu jednom komp, pa ga je matična ta stara počela zezat,pa sam uzeo tog matsonica skupa sa procom za neku jeftinoću,al eto,nisam znao da su tako škrte sa bios-om.
u svakom slučaju hvala na savjetima ljudi

upravo sam skužio da je stara matična u biti epox KV7AT via kt133.
jel zna itko koja je kombinacija jumpera na njoj potrebna da se omogući oc ovog athlona preko 875mhz-a??
thnx
__________________

Zadnje izmijenjeno od: D-I-A-B-L-O. 24.03.2008. u 11:09.
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2008., 14:09   #5
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
kt133 nije imao FSB 133, samo do 100. KT133A je ono sto bi tebi trebalo za tog athlona. danas je mozda "normalno" FSB (ili HTT) digniti za 50-100% od orginalnog ali nekada su ploce rijetko isle preko 110 recimo. imas ako se ne varam na pcekspertu (ne forumu) pod clancima testove tih starih ploca i razne OCove athlona ispod 1Ghz, procitaj pa ce ti neke stvari biti jasnije.

jedino ne znam sto te sad pati? taj athlon radi normalnu u toj matsonicovoj ploci s kojom si ga kupio, sklopi kantu i gotovo. ako bi ga OCao (sto s tom plocom ocito ne mozes) moras znati da kud se uzasno griju neces daleko otici s njime, mozda 1.15ghz a to ti nece napraviti neko cudo po pitanju performanse.
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2008., 16:44   #6
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Citiraj:
Autor greg SE Pregled postova
kt133 nije imao FSB 133, samo do 100. KT133A je ono sto bi tebi trebalo za tog athlona. danas je mozda "normalno" FSB (ili HTT) digniti za 50-100% od orginalnog ali nekada su ploce rijetko isle preko 110 recimo.
ma nisam planirao ništa oc-at u neke ekstreme, nego jednostavno mi je čudno to što mi je ovaj duron ispada na epoksici brži nego athlon dok npr na matsonic-i neće uopće radit, pa sam mislio ako ima netko u glavi sistem jumpera da probam iz fore vidjet koliko bi se dalo navuči athlona na epoksici.
a ovo gore što si naveo mi nije jasno jer na obadvije ploče su via apollo kt133 chipseti s tim što na matsonicu ide po defaultu 133*7.5 a na epoksici neće preko nekih 109 čini mi se.

ugl,nema se potrebe zamarati s time, bitno da radi stabilno, jedino sam imao problema sa dizanjem xp-a, zato sam se i bojao da je ploča nekako clockana pa zaključan bios, jer stalno mi se pojavljivao tokom instalacije bsod i nikako nije htjelo,onda sam iz očaja vratio sve sa matsonica na epoksicu i durona i sve se instaliralo normalno.
nakon toga sam opet sve prebacio na matsonica i evo sad radi već 2 dana bez gašenja, i sve je ok.
radio sam chkdsk na obadva hdd-a i nigdje nema bad sectora ali eto,iz nekog razloga windowse mi nije htjelo instalirat.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na