Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.05.2015., 11:35   #1
HSNeandertalis
Registered User
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 7
Web dizajn-kako poceti uciti?

Kao sto naslov kaze,hocu da pocnem uciti web dizajn,radio sam neke sajtove kao(vjezbao) u WP,ali necu vise to da radim bez da naucim HTML,CSS,PHP ili sta vec treba. O gore pomenutim programima ne znam NISTA,ali hocu da ucim pa me interesuje koje sve tacno programe trebam da ucim,u kojim programima pisem te programe i ako znate neke stranice gdje su najkvalitetniji tutorijali za te programe?
Znaci,hocu da jednog dana,kada naucim,mogu praviti "prave" sajtove,ne neke gluposti,tako da kada mi predlazete sta trebam uciti, preko kojih programa pisem te programe i ostalo,slobodno mi dajte "profesionalnu varijantu",bez obzira sto je ona mozda komplikovana,i sto postoji nesto jednostavnije,meni je najbitnije da naucim dobro raditi. Vremena i volje imam.
HSNeandertalis je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 11:40   #2
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Naletio sam na to odgovor na to pitanje na jednom drugom forumu, pa evo link. Uz sve tamo navedeno, imaš još i Codecademy, a neki vole i Codebabes
KhongLo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.05.2015., 11:50   #3
doky
Premium
Moj komp
 
doky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,942
Nisu bitni programi nego jezici, možeš ti sve napraviti i u Notepadu ako želiš. Naravno tu su HTML i CSS osnova svega tako da bi se svakako prvo njima trebao posvetiti i na ostale stvari preći tek kada ove jako dobro pohvataš no praktički svi tutoriali su tako i izvedeni.

I za dobar dizajn treba poznavati jako dobro tipografiju i multimediu tako da i na to obrati pozornost tokom "učenja" jer đabe ti svo poznavanje jezika i developmenta ako radiš izgledom odron od stranice.
doky je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:02   #4
HSNeandertalis
Registered User
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 7
Citiraj:
Autor doky Pregled postova
Nisu bitni programi nego jezici, možeš ti sve napraviti i u Notepadu ako želiš. Naravno tu su HTML i CSS osnova svega tako da bi se svakako prvo njima trebao posvetiti i na ostale stvari preći tek kada ove jako dobro pohvataš no praktički svi tutoriali su tako i izvedeni.

I za dobar dizajn treba poznavati jako dobro tipografiju i multimediu tako da i na to obrati pozornost tokom "učenja" jer đabe ti svo poznavanje jezika i developmenta ako radiš izgledom odron od stranice.
Na jezike sam i mislio,pogresno sam se izrazio. Znaci prvo ucim HTML pa onda CSS? I Notepad ++ je najbolji program u kojem pisem,ili postoji nesto bolje?
HSNeandertalis je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:05   #5
RascaL
Premium
Moj komp
 
RascaL's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 385
Ja sam počeo prije 2 tjedna i zaradio 2000kn za prvu stranicu haha (dizajn logotipa uključen).

Za kompliciranije stvari će ti trebat Dreamweaver (potpuna sloboda programiranja) ali Adobe Muse je najjednostavniji za početak (možda je grafički dizajn jedini preduvjet).

YouTube ima dovoljno tutoriala za napravit pošten sajt. Muse, iako naizgled prejednostavan, ima i mogućnost dodavanja css koda po potrebi, a u konačnici sam generira npr. html koji možeš proučavat ako te zanima.
RascaL je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:06   #6
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Za pocetak i same osnove mozes pogledati ovde:
http://www.w3schools.com/
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:22   #7
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Citiraj:
Autor RascaL Pregled postova
Ja sam počeo prije 2 tjedna i zaradio 2000kn za prvu stranicu haha (dizajn logotipa uključen).

Za kompliciranije stvari će ti trebat Dreamweaver (potpuna sloboda programiranja) ali Adobe Muse je najjednostavniji za početak (možda je grafički dizajn jedini preduvjet).

YouTube ima dovoljno tutoriala za napravit pošten sajt. Muse, iako naizgled prejednostavan, ima i mogućnost dodavanja css koda po potrebi, a u konačnici sam generira npr. html koji možeš proučavat ako te zanima.
KRIVO. Za bilo kakve stvari ti neće trebati dreamweaver, nitko ga ne koristi i taj alat ne vrijedi ničemu ukoliko se radi bilo što imalo ozbiljnije od susjedovog sina, kamoli za one koji tek počinju.

Nikakvi alati te ne zanimaju osim možda sublime text editor iu početku - kao simpa i brz tekst editor, no totalno je nebitno.
Što manje alat ima pomagala tim bolje za početnika. Sublime + browser i udri miško. Savladaj html i css kako treba, da znaš točno zašto display:block, zašto float itd. Ubrzo ces naici i na css preprocesor tipa less ili sass (neces moci bez ovoga, a i neces trebati), tako da čitaj i o tome.

Photoshop / Illustrator laganini usput ako zatrebaju za mockupe/ikonice i sl. Osobno preferiram kombinaciju photoshopa i illustratora, jer u illustratoru mogu imati 20 verzija istog dizajna na jednom .ai fileu. A psd fileove možeš lako includati u .ai projekte.

Preporučam treehouse za preletiti osnove za illustrator.
Čitaj, googlaj, pozdravi codeschool/treehouse, pokoju dobru uvodnu html/css knjigu i uvati se posla.
Danas uz sve resource ti je dovoljna samo volja, ništa drugo. Stackoverflow će ti biti najbolji prijatelj.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.

Zadnje izmijenjeno od: wnbeeeE. 11.05.2015. u 12:27.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:33   #8
HSNeandertalis
Registered User
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 7
Ok znaci HTML prvo,sta mislite da li je ovo najbolji moguci pocetak?
http://www.w3schools.com/ sto je Milentije dao,da prodjem sve ovo sto kod njih ima o HTML za pocetak?
HSNeandertalis je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:37   #9
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
ovo ti je najbolji mogući početak
http://www.amazon.com/HTML-CSS-Desig...bs_379357011_1

+

treehouse/codeschool

Moj savjet - ulozi koju kunu ako si ozbiljan.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:37   #10
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor HSNeandertalis Pregled postova
Na jezike sam i mislio,pogresno sam se izrazio. Znaci prvo ucim HTML pa onda CSS? I Notepad ++ je najbolji program u kojem pisem,ili postoji nesto bolje?
SublimeText (iako moze bilo sta, no kao sto kolega kaze, bjezati od WYSIWYG editora), krenut sa html-om kojeg lako nadogradis sa CSS-om. To ustvari i nije programiranje.

Onda se odlucit, da li zelis biti backend (php npr.) ili frontend (javascript npr.) developer.

Neka nitko ne racuna da ce za 3 tjedna kreirati prekrasne stranice. Jer sve da se to (barem osnove) i svlada u kratkom periodu, treba dosta iskustva i znanja da bi se radile kompliciranije stvari.

Netko bolje uci uz text (nevazno dal je knjiga ili tutorial u pitanju), dok drugi lakse uce uz video. Na jubitou ima pregrst besplatnih videa, a i coursera obiluje sa dosta toga. Ima tona besplatnih stvari, lako se sve da nauciti ovih dana.

Da mi je barem bilo sve to kad sam ja krenuo... Ali se valjda zato i bolje nauci na 'oldschool' nacin
Mileni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.05.2015., 12:39   #11
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,768
Za dizajn: PS i Illustrator
Za kodiranje: Notepad, w3schools, neki codeacademy.

Ubaci u to pinterest i googlanje "best looking sites" da vidiš kako što izgleda i polako se prilagođavaj trendu.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:42   #12
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
ma w3schools je boring, w3schools ti moze sluziti jedino kao referenca kada zapneš.

Uči na konkretnom projektu, a za to ti je najbolja kvalitetna knjiga.
Osobno sam savladao sve kroz dobre knjige jer ti one govore cijelu priču, ne samo kako, nego i zašto.

Isto tako itekako se isplati ulupat love u treehouse, tamo ces nauciti sve sto ti je potrebno - ponavljam --> SVE. Codeacademy je super za preletit na 10minuta, ali to je sve prešturo.. mada za početak je super.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 12:53   #13
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Manje se zamaraj s cime ces krenuti, i samo pocni citat nakon nekog vremena ces sam skuziti sta ti treba i pocet ces neke osnovne pojmove googlat. Iskreno po meni za ono najosnovnije thenewboston je vrlo dobro stranica s kratkim i jasnim stvarima koje su prikazane kroz video.

https://www.thenewboston.com/videos.php?cat=43
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 13:04   #14
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
mislim da je bitno sa čime kreće, jer nije isto učit chunk po chunk koda totalno nepovezano kao kod newbostona nego krenuti odmah sa izradom prvog projekta, postepeno i 100% ispravno.

Kako god okrene, ako utroši dovoljno vremena i truda, stići će do cilja kojim god putem išao

A i ima nešto u ponavljanju. Naučiš na jednom mjestu, isprobaš, vratiš se na početak naučiš na drugom i fino se zabetonira znanje.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 18:56   #15
HSNeandertalis
Registered User
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 7
Jos jedno pitanje imam,sta mislite o Lynda tutorijalima,da li bih sa njima mogao nauciti nesto?
HSNeandertalis je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 19:27   #16
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
naravno, Lyndini materijali su super za one koji vole učiti iz videa. Uči iz više izvora, ne samo jednog.

Probaj učiti iz knjige, probaj iz lyndinih videa, probaj sa servisa poput treehousea gdje nije da samo gledaš video nego odmah rješavaš kvizove i kodiraš.

Vidi što ti najbolje paše.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 19:52   #17
HSNeandertalis
Registered User
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 7
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
naravno, Lyndini materijali su super za one koji vole učiti iz videa. Uči iz više izvora, ne samo jednog.

Probaj učiti iz knjige, probaj iz lyndinih videa, probaj sa servisa poput treehousea gdje nije da samo gledaš video nego odmah rješavaš kvizove i kodiraš.

Vidi što ti najbolje paše.
Ok,hvala na pomoci,i tebi i svima ostalima,od sutra pocinjem sa radom.
HSNeandertalis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na