Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.09.2012., 16:49   #1
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
Objektno orjentirano programiranje !

Poštovani !
Dulje vrijeme proučavam OOP ,no još dan danas ne razumijem "sasvim" neke osnovne stvari.
Pročitao sam mnogo literature na tu temu ali vjerojatno ,priznam,nisam dovoljno inteligentan da mi to sjedne.
Pošto sam nekoliko puta odustao od svega,sada mi se opet vratila želja za programiranjem ,pa bi molio nekog tko ima volju da mi pojasni neke stvari na najjednostavniji način.

Stvari koje mi nisu sasvim jasne:

Objekti i klase te razlika između njih.
u oba slučaja oni su skup programa !

funkcije i moduli -razlika imeđu njih ?

Hvala !
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2012., 17:15   #2
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Ja sam "učio" prema ovom tutorijalu.. Počinje od početka, no ako znaš osnove, onda pronađi dio gdje počinje s klasama i objektima.. Osnove tog svega su vrlo lagane, vidjet ćeš.. Kroz par sati shvatiš dosta toga
Tutorijal
EDIT: Klase i objekti počinju na 29. videu
John Creasy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2012., 17:44   #3
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
Svakako ću proći taj tutor,no prvenstveno me zanima razlika između klasa i objekta jer meni to izgleda kao ista stvar,kao i funkcija i modul.
Treba mi samo to objašnjenje kako bi pokušao shvatiti što radi klasa a što objekat i kako ih prepoznati u kodu programa.

Prošao sam mnogo tutora no sad mi se sve pobrkalo i ono malo što sam shvačao,pa mi zato treba neka natuknica koje ću se držat da pokušam ne brkati neke stvari .
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2012., 18:20   #4
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Objekt je instancirana klasa. Znači klasa ti je nacrt za auto a objekt je auto.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2012., 18:40   #5
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Objekt je instancirana klasa. Znači klasa ti je nacrt za auto a objekt je auto.
Znam da će ovo pitanje sad biti smješno i možda glupo,ali...


Ok ! Evo ovako, ako ja imam taj auto da vozim njime do Zagreba,zašto mi je potreban nacrt ?

Dakle imam objekt (određeni kod koji nešto obavlja) ,zašto mi treba klasa (nacrt) ?
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2012., 19:48   #6
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Da bi definirao parametre tog auta.. Brzina, potrošnja, boja, ovo ono.. Sve što ti treba.. Znači zamisli da igraš neku igru.. Svi ti likovi su objekti koji imaju svoje parametre, a ti parametri se rade pomoću funkcija (unutar funkcija), a te funkcije se pišu u klasama (mogu i izvan, no to sad nije bitno).. Zato imaš privatne i public klase (i još neku, nemogu se sjetiti koju ).. Ako imaš više auta, zašto bi ih sve posebno definirao, kad napraviš neku funkciju koja može vrijediti za sve aute, i onda samo pozivaš te funkcije da budu dodijeljene nekom objektu.
To i je jedna od prednosti objektno-orijentiranog programiranja.. Isti kod možeš koristiti za više stvari
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2012., 20:18   #7
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
Zato imaš privatne i public klase (i još neku, nemogu se sjetiti koju )..
Protected.
@Corsa
Probaj to primjeniti na nekom jednostavnom primjeru. Drugačije nećeš shvatiti. Možda i hoćeš, ali bit je da ti kôd prođe kroz prste.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2012., 00:54   #8
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
Ljepo objašnjeno i zasigurno će mi biti od koristi da napokon shvatim to
No sada bi htio ako si voljan napisati dva tr primjera gdje su klase i objekti i naznačiti ih.
Hvala za sve.
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2012., 10:06   #9
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor corsa Pregled postova
Ljepo objašnjeno i zasigurno će mi biti od koristi da napokon shvatim to
No sada bi htio ako si voljan napisati dva tr primjera gdje su klase i objekti i naznačiti ih.
Hvala za sve.
Jer na googleu nema primjera za OOP.

Probaj drugi pristup, jer ti ovaj ocito ne ulazi u glavu - nadji 3 primjera gdje je objasnjeno sto je klasa, objekt, metoda i ekipa, pa nas pitaj konkretna pitanja. Pokusaj se drzat jezika koji poznajes.

Citiraj:
Dakle imam objekt (određeni kod koji nešto obavlja) ,zašto mi treba klasa (nacrt) ?
Jer ne mozes imat objekt bez nacrta. Kako ces izgradit taj objekt? Kako znas koje propertiese ima? Sto moze radit objekt? S kim ima interakciju? Itd? Sve to pise u nacrtima, tj. definiciji klase.

Ako imas klasu koja definira nogometasa skupa sa svim njegovim karakteristikama, brzina, tehnika, pozicija, ime, koju manekenku trpa, itd., treba ti 11 takvih objekata za momcad. Svaki kreiras po nacrtu.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2012., 21:10   #10
Ivex_os
Registered User
 
Ivex_os's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 22
probaj pronaći nastavne materijale sa tehničkih fakulteta koji se bave OOP-om. To je studentima dosta teško objasniti pa ima dobrih primjera koji ilustriraju klase i objekte. Što se tiče besplatnih tutoriala ja nisam našao niti jedan koji to točno objašnjava.
__________________
Osijek
Ivex_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2012., 22:21   #11
filips13
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Imaš npr. klasu Osoba. U toj klasi definiraš atribute ime, prezime, adresa, itd. Sada je Osoba tip podatka (kao što su tipovi podataka int, string, float...). Kao što bi inače napravio neku varijablu tipa int x sada možeš napraviti "varijablu" (to je zapravo objekt) osoba1 koja će biti tipa Osoba. Toj osobi1 ćeš definirati atribute, npr. ime = Marko, prezime = Tokić, Adresa = Zagrebacka 14. Sada možeš napraviti novi objekt osoba2 koji će imati atribute ime = Ivan, prezime = Horvat, adresa = Osjecka 5. I tako dalje, možeš definirati koliko želiš objekata.

Dakle klasa je nekakav okvir u kojemu definiraš što će sve ta komponenta sadržavati (atribute i metode). A objekti su onda instance te klase sa zadanim vrijednostima tih atributa.
filips13 je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2012., 09:58   #12
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Kasno Marko na Kosovo stize...
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2013., 12:54   #13
shmizla
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
jesi razmišljao o tečaju OOP-a? vjerojatno neki profesionalci to znaju bolje objasniti na hrpi primjera
shmizla je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na