Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.04.2020., 10:47   #2461
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Citiraj:
Network-Attached Storage or NAS devices have become critical for homes and small businesses that need to find a larger and more reliable storage solution.
These often use high-capacity, high-speed hard drives in RAIDs (Redundant Array of Independent Disks) for data reliability and integrity.
Imagine the surprise, then, of some NAS users when their favorite brand’s NAS drive starts to behave poorly in such a RAID setup.

The culprit, it turns out, is the technology known as Shingled Magnetic Recording or SMR.
Unlike Conventional Magnetic Recording (CMR), SMR overlaps tracks a bit when writing data to a platter, creating a structure that resembles the shingles on a roof, hence the name.
The compact structure is great for increasing the capacity of a hard drive but it comes at the cost of performance.
You can only read and write on SMR drives sequentially because you can’t write to a track underneath another without potentially damaging the data on the upper track.

That makes SMR drives a poor choice for RAIDs where random access I/O is more the norm.
Unfortunately, a report from the Blocks and Files site reveals that Western Digital’s Red NAS drive is actually using SMR even if it doesn’t state it in any documentation.
WD isn’t the only culprit, though, as both Seagate as well as Toshiba also later admitted some of their drives marketed for NAS use employ a technique that is known to be bad for NAS use.

None of these three HDD makers find anything wrong with the little white lies. They basically claim that what they explicitly advertise and document is “consistent” with the drives’ performance. NAS users, however, might beg to differ.

https://www.slashgear.com/wd-seagate...yers-17617133/
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je online   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 16:46   #2462
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,498
Jedno mislim amatersko pitanje za ekipu u ovoj temi / podforumu:

Imam 2TB disk na kojem su bitni privatni dokumenti. Spojen je na primitivni NAS ( Asus router ) i pristupa mu se sa read-only restrikcijom. Taj disk sam klonirao na drugi 2TB disk koji čuvam na izdvojenom / sigurnom mjestu.

S obzirom da su oba diska SMR tipa, da li me treba biti strah za trajnost podataka na tom disku koji se ne koristi duge periode vremena. Pretpostavljam da treba proći jako dugo vremena prije nego magnetni zapis oslabi, ali svejedno da pitam. Oba diska su obični 2.5" modeli za široku potrošnju.

FS na oba diska je NTFS:

Za kloniranje diska sam koristio True Image 2020 i kloniranje je prošlo ok, ali traje jako dugo i ne bih želio često ponavljati.

S obzirom da tu i tamo dodam folder na source disk, backup funkcija sa "validate backup" opcijom bi bila bolje rješenje ali je problem u tome što je backup u .tibx formatu.
Idealno bi bilo da podacima na ovome uskladištenom disku mogu pristupiti slobodno - tako da disk spojim na bilo koji uređaj koji čita ntfs.


Postoji li program sa kojim bi napravio zapis fs strukture ( vjerojatno lupam ) tog backup diska koji se ne koristi.
Da u slučaju da na source disk dugo vremena ne dodajem nove file-ove, mogu samo na brzinu preskenirati i dobiti potvrdu da je zapis na disku istovjetan onome u trenutku kloniranja.

Ili softver za kloniranje koji prilikom kloniranja napravi takav zapis - ili je tako nešto rezervirano samo za backup šeme ?
Da radi na Windowsima - sa poznavanje Linuxa loše stojim.

Uskoro pravim još jedan dodatni backup najvažnijih stvari na HTL BR diskove. Za ovo ostalo ( muzika, filmovi ) mislim da mi se ne isplati tolika paranoja. Glavno da je relativno sigurno na tom uskladištenom backup disku...
Doom je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2020., 18:37   #2463
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,912
A zašto ne bi svako toliko umjesto klasičnog backupa napravio jednostavno file sync bilo specijaliziranin alatima bilo iz Windowsa korištenjem xcopy/robocopy naredbi? Tada se odrade samo promjene na fajlovima i sami postupak traje puno kraće, a rezultat je isti
Bar ja iz ovog šta si napisao ne vidim manu file syncu u odnosu na clone disk
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 19:21   #2464
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,569
Ako si baratao sa hdd - om spojenim na router, tu je razlog zašto predugo traje, naprosto preko routera transfer je slab / spor.
Brže je ako hdd privremeno spojiš u pc na sata port.
Ako te strah da će winsi pametovati onda digneš Live Linux ili Live Win pa iz njih odradiš šta trebaš.

Usput ako u Live Win imaš True Image (mora biti ista ili novija verzija sa kojom si radio image), onda možeš raditi validaciju imagea, "gledati unutar imagea", ...

Bez True Image programa, kao "površnu usporedbu" možeš upotrijebiti neki md5 checker,
zeznute su takve operacije / funkcije sa velikim fajlovima.

Kad odradiš ove "zahtjevne zadatke onda hdd vratiš na router.

Za ovaj hdd koji miruje (u sefu ), dobro bi bilo ako nemaš šta dodati / izbrisati, svako "toliko" ga spojiti, zavrtiti, barem dir pročitati ...
Koliki je taj poželjni interval nisam siguro.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 19:51   #2465
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,498
Tnx obojici

@President:
Sync koristim između diskova sa "poslovnim stvarima" na kojima ima dosta promjena tokom vremena.
Ide sync između laptopa i kompa, a onda sa kompa 2x dnevno incremental backup na OMV NAS kojeg vrtim na jednom Celeron N laptopu.

Između ovih 2 TB diskova ne radim sync zato što na starim fileovima nemam promjena, a novih nije puno i uglavnom sve ide u isti folder.
Ponovljeno kloniranje preore cijeli backup disk, pa mi je to nekakva sigurnosz da je u tom treutku sve ok, ali sa ovakvim diskovima i količinom podataka to potraje.
Pa kad bi imao neku automatiku sa kojom svakih 1-2 mj mogu preskenirati backup disk i dobiti potvrdu da je sve na njemu onako kao što sam ostavio, to bi mi bila dovoljna garancija da je sve ok.
Dodao bi nove fileove i ponovno napravio "sliku" stanja za iduću provjeru.

Ovo sve radim zato što nemam povjerenja u ove nove SMR diskove. Možda na kraju prodam taj backup disk i sve popržim na HTL BR diskove

@Nikky:

Oba diska su USB 3.0 kućištima, tako da ih lako oba spoim na komp i kloniranje ide pristojnom brzinom.

Ovo sa image-om je dobra ideja. Gubim mogućnost da ovaj backup disk spojim tamo gdje nemam instaliran Acronis, ali barem imam mogućnost verifikacije.

U vezi backup diska, tako nekako i ja razmišljam - da treba mehaniku s vremena na vrijeme razraditi kao da je motor auta koje se ne vozi
Kloniranje ga svakako razradi, pa možda da tako i nastavim. Za najbitnije stvari raditi dodatni backup na BD, a ovaj backup disk svako toliko razraditi kloniranjem.

edit:

Pronašao sam ovaj program:
https://www.exactfile.com/

Pa se pozabavim izradom checksum-a foldera na source disku na kojima nema promjena -> napravim image umjesto kloniranje source diska na backup disk.
Neznam koliko ima smisla ubuduće pržiti checksum sadržaja sa test fileom / Appletom pojedinačno na BR diskove. Time u budućnosti mogu provjeriti čitljivost tog određenog BR diska ?

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 19.04.2020. u 20:34.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 20:28   #2466
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ja sam isto protiv imiđiranja, jer imaš jedan veliki fajl koji može pući. Ako kopiraš zilion slika na disk, malo je vjerojatno da i ako bude problema s magnetizacijom, da nećeš moći doći bar do nečega.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 20:51   #2467
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,498
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ja sam isto protiv imiđiranja, jer imaš jedan veliki fajl koji može pući. Ako kopiraš zilion slika na disk, malo je vjerojatno da i ako bude problema s magnetizacijom, da nećeš moći doći bar do nečega.

Ima i to smisla, da.

Ali sam uglavnom shvatio sam da mi je bitnije da imam checksum foldera na source disku tako da budem siguran da je na njemu sve ok. Jer ima tu dosta dokumenata kojima se rijetko pristupa.
A onda ako npr. jednom mjesečno kloniram taj disk na ovaj offline backup disk ( neka potraje koliko treba ) - Nakon kloniranja provjerim još SMART status, odradim brzi BS scan i nadam se da je to dovoljno.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 00:11   #2468
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
jurBas ovo sto ti pricas vrijedi samo za stremanje/transcoding na druge uredjaje ali za gledanje na TVu plex+DTS, DD i sve radi dobro bez problema (to mi TV+Reciever odradjuju, plex je samo media server/lokacija u mrezi), Nema potrebe za transkodiranjem, sve ide preko NASa kao direct play.

Gledao sam neke serije i filmove u H265/10Bit i 7.1 preko Plexa na Samsung TVu i nema problema nis a zvukom ni slikom a sam NAS mi je opterecen 20-25% CPU dok playa (u idlu je 3-4% i 5-6% dok torrentira).

Možeš ovo plz pojasniti, nov sam pa mi nije baš jasno.
Koji klijent koristiš za plex da ti sa NAS-a sve bude direct play?


Ja bi volio kupiti NAS koji bi koristio kao i Plex server, ali me muči koji klijent onda koristiti na većina stvari bude direct play za TV.


Trenutno mi je PC Plex server, a PS4 klijent i većinu toga transkoda. Kad želim to izbjeći onda PC bude i server i klinet jer TV spojen HDMI-om.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 00:17   #2469
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Možeš ovo plz pojasniti, nov sam pa mi nije baš jasno.
Koji klijent koristiš za plex da ti sa NAS-a sve bude direct play?

Ja bi volio kupiti NAS koji bi koristio kao i Plex server, ali me muči koji klijent onda koristiti na većina stvari bude direct play za TV.

Trenutno mi je PC Plex server, a PS4 klijent i većinu toga transkoda. Kad želim to izbjeći onda PC bude i server i klinet jer TV spojen HDMI-om.
Koristim Plex aplikaciju na Samsung TVu , isto tako i na LG TVu, oba TVa u svom storeu imaju Plex aplikaciju koja se onda spoji na Plex Server na NASu i playaju bez transkodiranje i stekanja (imam synology DS 415+ i DS 1817+) sa HR titlovima.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 09:59   #2470
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Plex aplikacija obično transkodira ako imaš titlove u idx/sub formatu.
Ako su u tekstualnom formatu, onda ne transkodira.


Takve filmove onda pokrećem preko DLNA, jer TV to uredno prikaže. Plex aplikacija je problem...
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.04.2020., 17:02   #2471
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Već duže vrijeme imam problema sa Synology DS216+II, u smislu da kada sam imao kamere da snimaju na njega, redovno je jednom tjedno zablokirao, tj. nisi mu mogao pristupiti.
A cijelo vrijeme je bio usporen za pristup podacima, pogotovo ako bi uključio torrent ili koristio PLEX. Nekada nije mogao dovoljno brzo servirati film sa diska preka PLEX-a i mreže.

Mislio sam da je to zbog diskova i opterećenja koje kamere stvaraju prilikom konstantnog zapisivanja. Na kraju sam premjestio kamere na poseban snimač i od tada radi relativno normalno.

Neki dan instalirao Synology Moments i pustio nešto slika u obradu, kad on ponovno sve zablokiralo, ne mogu pristupiti uređaju. Raspad sistema.

Malo surfao da vidim zašto se to događa, i zaključak je, manjak RAM-a kod DS216+II koji ima samo 1GB ugrađen. Što uzrokuje da uređaj masivno koristi swap (kod mene skoro 2GB) što onda ubije pristup disku i sve toliko uspori da skoro ništa više i ne radi. Gledam dalje, kad ono na njemu se može mijenjati memorija i svi preporučuju da se ugradi 4GB ili 8GB (maksimalno podržano).

Danas došao stick od 8GB, pogledao tutorial na Youtube i ugradio ga.

Uglavnom, čini mi se da će ovo biti kao novi uređaj sada. Nisam još ozbiljno koristio uređaj, ali samo DSM sučelje je daleko brže. Aplikacije se brže otvaraju. Swap je sada 0kb, dok je korištenje RAM-a 1.4GB (više nego li sam prije ukupno imao), a sve ostalo je cached.

Čini mi se kao početak nove ljubavi.

Ako koga bude zanimalo, javim rezultate nakon nekoliko dana, ali svakako razmislite o nadogradnji memorije na svom Synology uređaju ukoliko je podržano. Ne morate kupovati original memoriju, za 216+ i 216+II će odgovarati skoro sve DDR3L 1600MHz SODIMM memorije.

Na 216+ gubite garanciju nadogradnjom memorije pošto isto nije službeno podržano iako se može napraviti rastavljanjem uređaja. Mene to ne dira pošto je star 4 godine, davno je istekla garancija, ali možda nekome bude bitno.
Trebate detaljno provjeriti, ali načelno, ukoliko imate ARM CPU u svom uređaju, ram se ne može nadograditi jer je dio SOC-a.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2020., 17:12   #2472
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
prije koji dan sam slozia xpenology s 4GB RAMa i iako je to cak poprilicno za synology uredjaje, prakticki je citava memorija bila zauzeta, a da je su samo bili ukljuceni audio foto i video station...
tako da i s 8GB moze samo lakse disat...
Kako je to na arm s 512MB ne mogu ni zamislit...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2020., 18:45   #2473
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
Kako je to na arm s 512MB ne mogu ni zamislit...
DS 216+ II nije ARM nego intel Celeron CPU tako da problem je samo kolicina RAMa.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2020., 18:57   #2474
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
DS 216+ II nije ARM nego intel Celeron CPU tako da problem je samo kolicina RAMa.
Znam da je x86... govorim za slabije modele...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 14:31   #2475
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
WD Sets the Record Straight: Lists All Drives That Use Slower SMR Tech

https://www.tomshardware.com/news/wd...smr-techNOLOGY



Citiraj:
Network-Attached Storage or NAS devices have become critical for homes and small businesses that need to find a larger and more reliable storage solution.
These often use high-capacity, high-speed hard drives in RAIDs (Redundant Array of Independent Disks) for data reliability and integrity.
Imagine the surprise, then, of some NAS users when their favorite brand’s NAS drive starts to behave poorly in such a RAID setup.

The culprit, it turns out, is the technology known as Shingled Magnetic Recording or SMR.
Unlike Conventional Magnetic Recording (CMR), SMR overlaps tracks a bit when writing data to a platter, creating a structure that resembles the shingles on a roof, hence the name.
The compact structure is great for increasing the capacity of a hard drive but it comes at the cost of performance.
You can only read and write on SMR drives sequentially because you can’t write to a track underneath another without potentially damaging the data on the upper track.

That makes SMR drives a poor choice for RAIDs where random access I/O is more the norm.
Unfortunately, a report from the Blocks and Files site reveals that Western Digital’s Red NAS drive is actually using SMR even if it doesn’t state it in any documentation.
WD isn’t the only culprit, though, as both Seagate as well as Toshiba also later admitted some of their drives marketed for NAS use employ a technique that is known to be bad for NAS use.

None of these three HDD makers find anything wrong with the little white lies. They basically claim that what they explicitly advertise and document is “consistent” with the drives’ performance. NAS users, however, might beg to differ.

https://www.slashgear.com/wd-seagate...yers-17617133/
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je online   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 16:43   #2476
Keano16
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 780
Savjet za produzenje QNAP NAS jamstva s 2 na 5 godina...

Evo danas sam nakon malo truda uspio realizirati produzenje jamstva s 2 na 5 godina. Inace je rok za to 9 mjeseci od kupnje NAS-a, ali QNAP mi je izisao u susret.

Pravi "problem" je bila kupnja jamstva, jer je preko QNAP stranice samo za US i dosta skupo. A i nisam mogao kupiti jer je NAS stariji od 9 mjeseci.

Kupio ovdje: https://www.span.com/product/Qnap-Wa...tronic-0~69127, ljudi poslali licencu na email, QNAP aktivirao - super. Ako kupujete pripazite na popis kompatibilnih uredjaja.
Keano16 je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 20:31   #2477
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Mogu reći da od kada sam zamijenio memoriju na Synology NAS sa 1GB na 8GB, to je kao novi uređaj. Prede, milina koristiti.

Nego, ima li tko ideju što bi moglo biti problem u sljedežem slučaju.
Gledam film neki dan, film deklariran na 17 Mbps, barem od strane PLEX. Cijeli film ide bez problema, ali pri kraju, kada je najveća akcija bila, krene mi buffering.
Sada sam malo pregledao kvalitetu filma po određenim dijelovima, barem kako prijavljuje VLC, i ispada da je većina filma od 15-25 Mbps, a taj dio kada je akcija na kraju ide od 25 do nekada i skoro 40 Mbps.

Po tome ispada da je moj sustav spreman progutati film do negdje 25 Mbps kvalitete, ali ne više. Što bi moglo biti usko grlo?

Mreža je gigabitna, barem na strani routera i NAS-a, nisam siguran da li je TV (LG OLED) isto. Svi su povezani žičano.
Ili je do TV-a. Player je Xplay (Plex player) koji čita sa Plex servera na Synology uređaju.
U NAS-u su 5400RPM WD RED uređaji. Sam NAS sada ima 8GB RAM i celeron procesor (Synology 216+II).
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 20:54   #2478
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Braswell iGPU koji je u tom Celeronu bi prema Intelovim specifikacijama trebal biti sposoban za dekodiranje H.264/H.265 4K materijala, ali ...
Citiraj:
  • 2160p24: playback was smooth
  • 2160p30: some videos were totally smooth, on some videos I saw frames skipped
  • 2160p50: a small amount of frames skipped and dropped (very watchable still)
  • 2160p60: significant amount of frames skipped and dropped (disturbing jerkiness at times, yet surprisingly watchable)
... tak jasno da mora biti neka fora, pa čist moguće da je materijal koji gledaš ipak malo prezahtjevan.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 21:54   #2479
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Ja bi rekao da je u tim televizorima 100Mb mreza. Tak da je wifi sa dobrim apom mozda i bolja opcija...
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je online   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 23:53   #2480
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Toshiba Releases List of HDD Models Using SMR Technology


https://www.techspot.com/news/85036-...echnology.html

https://www.tomshardware.com/news/to...mr-list-slower

https://www.techpowerup.com/266366/t...smr-technology



In the current range, the following drives do use SMR technology:

P300 6 TB
P300 4 TB
DT02 6 TB
DT02 4 TB
DT02-V 6 TB
DT02-V 4 TB

The L200 / MQ04 Laptop PC Hard Drive range of products,, which are the product line for client drive application, such as notebook PC, game consoles, and external enclosures, etc.

The following drives also use SMR technology:
L200 2 TB
L200 1 TB
MQ04 2 TB
MQ04 1 TB


Citiraj:
As Tom’s Hardware highlights, it’s a bit surprisingly to see SMR being utilized on low-capacity drives – especially those in the 1TB-2TB range – as the tech was originally developed to boost storage density so hard drive makers could continue pumping out drives with the ability to store increasingly larger amounts of data.
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 01.05.2020. u 00:05.
Blue Spirit je online   Reply With Quote
Staro 01.05.2020., 00:07   #2481
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Mogu reći da od kada sam zamijenio memoriju na Synology NAS sa 1GB na 8GB, to je kao novi uređaj. Prede, milina koristiti.

Nego, ima li tko ideju što bi moglo biti problem u sljedežem slučaju.
Gledam film neki dan, film deklariran na 17 Mbps, barem od strane PLEX. Cijeli film ide bez problema, ali pri kraju, kada je najveća akcija bila, krene mi buffering.
Sada sam malo pregledao kvalitetu filma po određenim dijelovima, barem kako prijavljuje VLC, i ispada da je većina filma od 15-25 Mbps, a taj dio kada je akcija na kraju ide od 25 do nekada i skoro 40 Mbps.

Po tome ispada da je moj sustav spreman progutati film do negdje 25 Mbps kvalitete, ali ne više. Što bi moglo biti usko grlo?

Mreža je gigabitna, barem na strani routera i NAS-a, nisam siguran da li je TV (LG OLED) isto. Svi su povezani žičano.
Ili je do TV-a. Player je Xplay (Plex player) koji čita sa Plex servera na Synology uređaju.
U NAS-u su 5400RPM WD RED uređaji. Sam NAS sada ima 8GB RAM i celeron procesor (Synology 216+II).
Imam LG OLED i Gbit mrezu spojenu na njega. do sada sam vrtio 4K HDR materijale bez problema na njega, bitrate je na nekima isao i preko 60Mbit neki put. nikakvo trzanje. LG Oled - ima Plex aplikaciju instaliranu sa LG content storea, a Plex server je na obicnim Win 7 bio sa i5 druge/trece generacije. Na 3950x s rx 580(win 10) naravno nije isto bilo problema s tim materijalima.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 09:28   #2482
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Virtualizirano NAS okruzenje

Pozdrav svima,

ima li neko gotovo rjesenje za NAS koje se moze virtualizirati (ESXi) a storage koji je na AOC-S3108L-H8iR bih mu pustio kao raw drive direktno.

FreeNAS se nesto prekenjava da ne voli RAID kontrolere, bla bla ovo ono, to mi se ne igra s time, a opet s druge strane ako ne moram sam konfigurirat neku Sambu ili dizati Windowse i raditi file share, rade bih "gotovo"...

TIA!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 10:34   #2483
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Za FreeNAS raid karticu koristiš kao HBA, ne dižeš raid i to je to. Nemoj si komplicirati Imaš UnRaid kao alternativu, ali ista je priča za Raid kontroler.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 12:19   #2484
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Blah. Nije mi to neka fora. Jos da kontroler nema cache, pa ajde de. Ali ovako, realno, stvarno me nista ne prijeci da dignem Tutuntu i zavrtim Sambu. OK, nemam fensi sucelje i tome slicno, ali zaista mi realno treba najobicniji file share. Bas drkanje, malo sam razocaran.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 13:20   #2485
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
S njihovog gledišta, gledaš to s krive strane

FreeNAS i UnRaid olakšavaju naknadno dodavanje diskova u kreirano polje, UnRaid pogotovo. To je njihov salespoint, uz ostale fićure.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 14:15   #2486
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
S njihovog gledišta, gledaš to s krive strane

FreeNAS i UnRaid olakšavaju naknadno dodavanje diskova u kreirano polje, UnRaid pogotovo. To je njihov salespoint, uz ostale fićure.
Ma sve pet, kuzim. Samo razmisljam, nedajboze recoveryja ako nesto ode krivo u takvim slucajevima, a ovdje sam ipak koliko-toliko osiguran sa hardverom.

Uglavnom, pala Samba na Ubuntuu, 15min konfiguracije i bok. Pustio to RAID polje kao RAW disk na virtualku i za sada nema greske.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 15:23   #2487
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pa i tamo si "siguran", sva ta rješenja koriste polje s željenom razinom redundancije, samo je ovo kod tebe sada odrađeno na razini kontrolera, a kod FreeNASa i UnRaida na razini sustava.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 09:18   #2488
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Za info.
Mogu li se na Synology NASove instalirati transmsion i pyload?
Dvojba je između 218j i 220j.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 10:11   #2489
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Transmission može, njega koristim. Za ovo drugo ne znam ☺️
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 10:33   #2490
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Mislim da ti je Synology Download neki fork Transmission-a.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na