Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2018., 22:56   #9721
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Nemam puno iskustva sa Hi-Fi opremom, pa se ne upuštam u bezrezervne preporuke što je bolje-lošije.

Ali iz malo iskustava a i kao ing elektronike znam da dizajn pojačala kao i njegove sastavne komponente itekako utječu na zvuk i da pojačala iste snage i istih osnovnih karakteristika ( koje su poprilično jednostavne za zadovoljiti ), a drugačijeg dizajna, topologije i/ili tipa i karakteristika korištenih aktivnih elemenata nisu sonično jednaka.

Čak se i potpuno isti, gotovi sklop može u uređaju iskoristiti tako da radi po preporuci proizvođača, u uvjetima boljima od preporuke proizvođača ili sa minimalnim utroškom vanjskih komponenata, tek da ispravno funcionira.

Pa nije to žarulja, pa da kupiš 75W od bilo kojeg proizvođača jer isto svijetle

Čak i da HT receiver ima istu zalihu snage iz napajanja i potpuno identičan izlazni stupanj, ta sva sila digitalnih preklopnika i procesora zvuka definitivno nemaju pozitivan utjecaj na zvuk.
Tek visoka klasa HT receivera ima ozbiljno dizajniran audio sustav, dok je kod ove 3k kn klase pravo čudo koliko fičera i pustih "deklarirainih" wati izlazne snage uguraju unutra, za tu lovu...
Dovoljno je reči da su ti receiveri svi sreda deklarirani na 700W RMS-a, a unutra je trafo od 500W ...

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 15.12.2018. u 23:06.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 15:06   #9722
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Nemam puno iskustva sa Hi-Fi opremom, pa se ne upuštam u bezrezervne preporuke što je bolje-lošije.

Ali iz malo iskustava a i kao ing elektronike znam da dizajn pojačala kao i njegove sastavne komponente itekako utječu na zvuk i da pojačala iste snage i istih osnovnih karakteristika ( koje su poprilično jednostavne za zadovoljiti ), a drugačijeg dizajna, topologije i/ili tipa i karakteristika korištenih aktivnih elemenata nisu sonično jednaka.

Čak se i potpuno isti, gotovi sklop može u uređaju iskoristiti tako da radi po preporuci proizvođača, u uvjetima boljima od preporuke proizvođača ili sa minimalnim utroškom vanjskih komponenata, tek da ispravno funcionira.

Pa nije to žarulja, pa da kupiš 75W od bilo kojeg proizvođača jer isto svijetle
Zapravo dvije žarulje od 75W su iste samo ako emitiraju isti spektar vidljive svjetlosti
Za rad i čitanje preferiram ove najbliže dnevnom svjetlu (6500 Kelvina), ali da se vratimo ontopic...

Pojačala/DAC-ove, kabele gledam iz druge perspektive. Ako nisu sonično jednaka, onda nisu Hi-Fi jer mijenjaju ulazni signal, tj nisu transparentne. Vjerujem da to nije jedina definicija Hi-Fi-a, ali tako ga ja doživljavam. Želim dobiti reprodukciju što bliže onome kako je audio master zamislio snimku.

Ono što mi je bitno u Hi-Fi su zvučnici, i oni su svi sonično različiti.
Ako mi pojačalo, DAC, ili bilo šta drugo uvodi neželjene distorzije ili harmonike na putu od izvora do zvučnika, onda ta komponenta nije transparentna.

Koliko ima smisla opterećivati se reprodukciji neke žive snimke preko 2 kanala je drugi par cipela. Koncertne dvorane su specijalno konstruirane tako da ljudsko uho ima dojam da zvuk dolazi iz tisuća izvora. Kako je 99.99% prostorija gdje se sluša muzika u kućnom okruženju izrazito pravokutno, a zvuk dolazi iz 2 izvora mislim da je najbolji put prema audio nirvani višekanalni zvuk. Ali ako izbacimo filmove, višekanalnih audio snimki ima valjda na promile.
Mislim da su Atmos sustavi na dobrom putu, ali tu ima par problema:
1. Instalacija u tipično kućno okruženje - probaj postaviti 11 zvučnika u dnevnu sobu
2. Mastering snimke se bitno poskupljuje
3. Trošak za 11 kanala je x puta veći od 2 kanala

Tako da ne mislim da nas tako nešto čeka u bližoj budućnosti.

Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Čak i da HT receiver ima istu zalihu snage iz napajanja i potpuno identičan izlazni stupanj, ta sva sila digitalnih preklopnika i procesora zvuka definitivno nemaju pozitivan utjecaj na zvuk.
Tek visoka klasa HT receivera ima ozbiljno dizajniran audio sustav, dok je kod ove 3k kn klase pravo čudo koliko fičera i pustih "deklarirainih" wati izlazne snage uguraju unutra, za tu lovu...
U cijenu AVR-a dosta ulazi plaćanje raznih licenci - Dolby/DTS, ostalih điđi miđi poput WiFia, bluetootha, pa dodatno plaćanje room correction algoritama. Poslije ću spomenuti NAD 758v3. Njegova cijena je oko 1500 eura. Bez Dirac algoritma sumnjam da je vrijednost tog AVR-a iznad 700 eura.

Postoje topologije pojačala i DAC-ova koje ne mijenjaju ulazni signal iznad razine čujnosti (ljudskog uha).

Kada bi ljudsko uho bilo superuho, onda bi istom logikom mogli reći da nijedna dva pojačala iste firme nisu iste jer svaka električna komponenta ima zadanu toleranciju, tj. odstupanje pod opterećenjem.
Naravno da ta odstupanja ne možemo čuti jer su uračunata pri dizajnu sklopa.

Tako da ako kažemo da nam jedno pojačalo zvuči drukčije od drugog onda se rasprava svodi na preferenciju i potpuno je subjektivna. Netko više voli pojačane niske frekvencije, netko više voli srednje.


Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Dovoljno je reči da su ti receiveri svi sreda deklarirani na 700W RMS-a, a unutra je trafo od 500W ...
Što se tiče deklaracija snage i specifikacija, tu se potpuno slažem. Neki proizvođači malo prikrivaju prave specifikacije dok neki otvoreno lažu. Razlog tome je što ne postoji neki standard po kojem se specifikacije moraju objaviti.

Dat ću par primjera:
1. THD pojačala- rijetko kad se navodi pri kojem opterećenju i na kojoj frekvenciji (obično je pri malom opterećenju i 1Khz frekvenciji). Ako je THD puno veći na opterećenju neke normalne glasnoće slušanja ili na cijelom spektru od 20Hz do 20kHz, onda mi je ta specifikacija potpuno nebitna jer je zapravo netočna.

2. Impedancija zvučnika - makar je dosta dobar pokazatelj, impedancija zvučnika nije linearna s frekvencijom. Trebao bi zaguglati, ali mislim da se u speckama stavlja medijan impendacije.

Npr. ovo je nominalna impendancija 4 Ohmskog zvučnika.


3. Snaga pojačala (AVR-a) - ovdje ima toliko laganja da je zapravo teško uopće razabrat kolika je prava snaga pojačala
a) Za AVR-ove koji imaju višekanalna pojačala znaju navesti snagu pod opterećenjem 2 kanala. Pošto si AVR kupio vrlo vjerojatno da pogoniš više zvučnika, ovo je vrlo zavaravajuće
b) Znaju navesti snagu pri 1Khz signalu, što je uvijek više nego pri tipičnom signalu (muzici).
c) O power handlingu zvučnika da i ne pričam (continuos vs peak)

Dat ću primjer NAD-a 758v3 jer sam njega imao prilike čuti uživo u sobi od 50tak kvadrata.
https://nadelectronics.com/product/t...ound-receiver/

Ima nazivno pojačalo od 7x60W. Slušao sam s kolegom to pojačalo spojeno na 7 KEF-ovih zvučnika (još 4 su bila pogonjena kroz NAD, ali na odvojeno pojačalo) u Atmos okruženju na referentnoj glasnoći (0dB kalibrirano). Soba je bila veličine 35-40 kvadrata.

Vjerujem da je ta NAD specka ekvivalent nekim pojačalima koje navode 100 i više Watta po kanalu.

Ukratko, žalosno je da ne možeš bez kopanja po internetu i mjerenja entuzijasta saznati neke stvari (jer u audio reviewima su mjerenja jedino uhom - to pojačalo zvuči divno, otvara zvučnu sliku, čuo je saksofon kao nikad prije A zvuči mu divnije što mu je veći sponzor).

EDIT: da konačno sisu strpam u isti post

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
@mesija... ako ćemo doživljaj pojedinog uređaja svesti na njegov thd i matchiranje spl-ova preko mikrofona, onda smo stvarno na krivoj temi.
Pričao sam specifično o pojačalu. Misliš da će isti zvučnik zvučati drukčije ako ga nahraniš istim signalom iz 2 različita pojačala?
Ako misliš da hoće, molim te navedi razlog zašto.

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 16.12.2018. u 15:13.
messiah je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2018., 15:45   #9723
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova


Kada bi ljudsko uho bilo superuho, onda bi istom logikom mogli reći da nijedna dva pojačala iste firme nisu iste jer svaka električna komponenta ima zadanu toleranciju, tj. odstupanje pod opterećenjem.

.
to je poanta svega...

ali "audijofili" vole za sebe mislit a tako se i prezentiraju pred drugima, da imaju baš takav superiorni šišmiš sluh..
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 16:32   #9724
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Pa naravno da hoće, jer pitam se na što se odnosi ovo "istim signalom".

I ovdje ne govorimo o 10-20% tolerancije kod svih aktivnih i pasivnih komponenata, tako da dva primjerka istog modela pojačala nemaju identične karakteristike, nego su unutar određenih, zadanih specifikacija.

Ne govorimo ni o razlici u kabelima, jer i sam znam da kada se pređe šrot kategorija, veću promijenu mogu napraviti manje izmjene na aktivnim, pa čak i pasivnim komponentama na putu signala, kao što je potenciometar, nego najskuplji kabel.
Ali pojačalo nije samo toliko snage u toliki teret uz toliki damping faktor i osnovni THD. Ima tu još stvari u dizajnu koji utječu na to, kako će određeno pojačalo "svirati". I tu naravno ne govorimo o ton kontrolama i procesorima zvuka, nego o razlickama u osnovnoj konstrukciji i odabiru sastavnih komponenata.

U nekim stvarima se slažemo, ali da su sva pojačala manje-više ista, nisu.
Istina je i da dobar dio proizvođaća voli prodavati maglu i marketing baziraju na glupsotima koje imaju 0.0001% utjecaja na bitne karakteristike, a pritom šetede na za rad bitnijim komponentama.

Ali zato na tržištu postoje i korektno izrađeni uređaji, koji su sonićno superiorniji. Za elektroničara je dovoljna jedna fotografija unutarnje konstrukcije uređaja da poprilično dobro procijeni kakve perfmanse može očekivati od takvog uređaja.


Citiraj:
Pričao sam specifično o pojačalu. Misliš da će isti zvučnik zvučati drukčije ako ga nahraniš istim signalom iz 2 različita pojačala?
Ako misliš da hoće, molim te navedi razlog zašto.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 17:26   #9725
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 558
Dobro, ak već moramo nastaviti - nek se nastavlja

al ajde da za početak izbacimo iz jednadžbe sintagmu "iznad razine čujnosti ljudskog uha" a pogotovo "šišmiše", jer objektivno ono što se ocjenjuje ovdje jest unutar raspona frekvencija koje se nam dostupne, i posljedica toga što ne slušamo uhom nego mozgom - odnosi se na specifičnu boju tona instrumenata (a timbar koji se često spominje je još nešto širi pojam) te posebno na vremensku domenu povezanosti glazbenog tkiva, na što najviše utječu dinamički skokovi skladbe. To bi bio problem i da su samo obični zvukovi u pitanju (npr. ko kad se gamerski studio hvali da je snimio zvuk pravog kalaša za svoj novi FPS, a konkurencija koristi sintetičke zvukove), a kamoli koherentna skladba.

Sve te stvari redovno čujemo i prepoznajemo u svakodnevnom životu - od raznih vrsta motora vozila koja nam dolaze iza leđa (da ne pričam kak su nekad iskusni mehaničari znali "na uho" naštimavat ler gas na stojadinu ), pa do indisponiranog primaša na svadbi ili na žaruljama
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 19:33   #9726
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Pa naravno da hoće, jer pitam se na što se odnosi ovo "istim signalom".
Pitanje je bilo upućeno syss-u

Ali da odgovorim, mislim na cijeli spektar frekvencija od 20Hz-20kHz.

Završio sam računarstvo i programiranje mi je veća strast od elektronike , a podosta vremena je prošlo otkad sam imao labose elektronike i elektrotehnike na FER-u pa me ispravi ako sam pogriješio u postupku.

1. Uzmeš signal generator koji može generirati cijeli spektar od 20hZ do 20kHz.
2. Signal generator ide u input pojačala
3. Output pojačala ide u osciloskop ili još bolje neki audio analyzer ako je dostupan
4. Izmjeriš THD i SNR na osciloskopu/analyzeru za cijeli spektar od 20Hz-20kHz, ako su oni ispod razine čujnosti ljudskog uha onda imaš transparentno pojačalo (mislim da čovjek ne može detektirati više od 90dB SNR, trebao bi pogledati točno).

Zapravo mi je žao što nemam osciloskop i signal generator doma, da izmjerim kako se AVR ponaša u true direct modu i nakon room correctiona, tj. da li Audyssey stvarno napravi ono što pokaže na GUI-ju

Kad uhvatim vremena, posnimit ću s REW-om cijeli spektar u svom dnevnom boravku prije Audysseya i poslije pa mi možete javno kritizirati audio sustav (koji je daleko od idealnog)

EDIT: ako se dobro sjećam, ovaj postupak je dobar za class A/B pojačala, ali za class D pojačala ide još low pass filter prije osciloskopa/analyzera jer generiraju PWM signal.

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 16.12.2018. u 19:38.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 20:24   #9727
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Ono što mi prvo pada na pamet je da na taj način nemožeš izmjeriti damping faktor.

THD ti ne pokazuje ni razinu IMD ( inter-modulacijske distorzije ), koja je za subjektivan dojama kvalitete zvuka čak bitniji od THD-a.

Nedostaje ti i podatak od Crosstalku, koji je najzaslužniji za subjektivan dojam prostornosti zvuka, jer velika razina narušava stereo sliku.

Tek kada pojačalo istestiraš sa svim dostupnim metodama, a za neka od testiranja je obvezno spajanje na dumy-load, i nađeš dva pojačala dovoljno slična po karakteristikama, možeš zaključiti da ona i kod slušanja zvuče podjednako, ili sa minimalnim razlikama.

Jer dovoljno dobar THD i SNR je pogotovo danas, lako postiči, tu se slažemo.
Ali opet imamo situaciju da jedno pojačalo "bolje svira" od drugoga.
I jefitini HT receiveri imaju dovoljno dobar THD i SNR, pa opet zvuče "mrtvo" i "nemuzikalno" u stereo modu.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 21:44   #9728
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Ono što mi prvo pada na pamet je da na taj način nemožeš izmjeriti damping faktor.

THD ti ne pokazuje ni razinu IMD ( inter-modulacijske distorzije ), koja je za subjektivan dojama kvalitete zvuka čak bitniji od THD-a.

Nedostaje ti i podatak od Crosstalku, koji je najzaslužniji za subjektivan dojam prostornosti zvuka, jer velika razina narušava stereo sliku.
Da li je uopće damping faktor problematičan kod modernih pojačala?
Koliko znam ljudsko uho ne može detektirati damping faktor iznad 20.

Također damping faktor je najbitniji kod nižih frekvencija (bass drivera). Ako u sustavu imaš sub onda je damping faktor skoro pa nebitan jer većina niskih frekvencija je preusmjereno na pojačalo od aktivnog suba.

Baš sam provjerio - moj 8 godina star Marantz SR5004 ima damping faktor 100.

Koji je standard za mjerenje IMD-a? Jel se puštaju razni parovi frekvencija?


Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Jer dovoljno dobar THD i SNR je pogotovo danas, lako postiči, tu se slažemo.
Ali opet imamo situaciju da jedno pojačalo "bolje svira" od drugoga.
I jefitini HT receiveri imaju dovoljno dobar THD i SNR, pa opet zvuče "mrtvo" i "nemuzikalno" u stereo modu.
Izbjegavao bi ovako jake pojmove. Baš iz takvih razloga ljudi imaju dojam da im zvučnici ne daju maksimum. Moj sistem je daleko od idealnog i najveću razliku koju mogu čuti je kada uključim i isključim Audyssey. Ako tu razliku opišem sa 100% razlike mogu se kladiti da nijedno pojačalo koje stavim u sustav ne bi dalo više od 1% razlike.

Ljudsko uho nije precizno kao mjerni instrument i postoje granice koje može detektirati.

Uvijek bi ljudima savjetovao da najviše novaca ulože u zvučnike te dobar room correction algoritam i akustički tretman sobe ako je potreban.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 22:53   #9729
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 558
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova

Ljudsko uho nije precizno kao mjerni instrument i postoje granice koje može detektirati.

Uvijek bi ljudima savjetovao da najviše novaca ulože u zvučnike te dobar room correction algoritam i akustički tretman sobe ako je potreban.
Zanimljivo, i ja bih rekao da bi najbolje bilo uložiti u kakav bi-amp sustav sa aktivnom skretnicom i DSP-om , obavezno sa dva suba i dva što bolja monitora, kako bi se u najvećoj mjeri mogla aktivno kreirati zvučna slika u prostoriji kakva već jest, jer bi se moglo utjecati i na raspored drivera (frekvencija) u prostoru i na ekvalizaciju istih, na razne načine....

Jedini problem je što bi ta soba zahtijevala isključivo tu svrhu (slušaonicu), što zapravo i nije problem ako ju imaš

I još: uho (uho-mozak) ne bi trebalo smatrati instrumentom, kad je riječ o etalonu za svrhu i učinak aktivnosti
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 22:58   #9730
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
čuješ onoliko realno i kvalitetno koliko ti je kvalitetno konstruirano uho.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2018., 23:48   #9731
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,984
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Bolje i taj tehno nego one drombulje od Vollenwindera



Kolki budžet ti je budget, i kolka je soba di će ić? Od kud misliš puštat glazbu, jel imaš već šta?


500 kn cca, nemam nista za sada. Spojio bi taj sustav na laptop.
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 11:17   #9732
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Untisumpora

Vidim i Syss se povukao iz teme na neko vrijeme.
Pametno
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 11:18   #9733
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Untisumpora

Vidim i Syss se povukao iz teme na neko vrijeme.
Pametno

Navodno mu Marantz skurio tweetere na MA-zvučnicima, pa je u depresiji i isljučio se sa audio tema
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 11:22   #9734
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 558
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
500 kn cca, nemam nista za sada. Spojio bi taj sustav na laptop.
To je prilično malo novaca za nešto kvalitetnije a pogotovo bass-ovito....trebaju ti velike membrane za dobar bas, a moje iskustvo je da se sa računalnim zvučnicima nećeš usrećit.....
Treba ti, za dobar zvuk - DAC, pojačalo i što veći zvučnici, dakle. Prilično težak zadatak za navedeni budžet.

Ja bih krenuo ovako:
https://www.ebay.com/itm/Nobsound-NS...-/272345334182
Tu ćeš dobit USB DAC, kontrolu glasnoće te nekih 20-30 realnih watta.

Valjda, recimo - 300tinjak kuna.

Za zvučnike onda u toj klasi možeš pronać što možeš za ostatak love - al mislim da bi ti čak sretna okolnost bila nać kakav stariji zvučnik iz oglasa. Mislim da bi takav bolje igrao od nekih novijih, jer su ti stari zvučnici imali i veće membrane i bili razmjerno osjetljiviji od novih zvučnika.Naravno, kad kupuješ tako stare stvari uvijek je pitanje ispravnosti, al to je tak u tim cjenovnim kategorijama.
Evo, recimo ovaj ti i sam kaže "dobar bas"
https://www.njuskalo.hr/zvucnici/zvu...oglas-26112706

Tak da sve skupa nije nemoguće, al naravno kolko para tolko muzike, s tim da ovdje možeš dobit dosta za malo para - posebno ak nađeš neke dobre kutije

Zadnje izmijenjeno od: jean luc. 17.12.2018. u 11:52.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 11:42   #9735
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Zanimljivo, i ja bih rekao da bi najbolje bilo uložiti u kakav bi-amp sustav sa aktivnom skretnicom i DSP-om , obavezno sa dva suba i dva što bolja monitora, kako bi se u najvećoj mjeri mogla aktivno kreirati zvučna slika u prostoriji kakva već jest, jer bi se moglo utjecati i na raspored drivera (frekvencija) u prostoru i na ekvalizaciju istih, na razne načine....

Jedini problem je što bi ta soba zahtijevala isključivo tu svrhu (slušaonicu), što zapravo i nije problem ako ju imaš

I još: uho (uho-mozak) ne bi trebalo smatrati instrumentom, kad je riječ o etalonu za svrhu i učinak aktivnosti

Zapravo se slažem sa svime što si napisao
Makar nisam protivnik ni da su to aktivni monitori s već ugrađenim DSP-om, samo kvalitetnu ponudu toga možeš nabrojati na prste.

U malim stanovima je problem smjestiti jedan sub, a kamoli 2 Ali da, to je najbolji pristup za dobar bass.
Definitivno bi to htio isprobati, ali doslovno nemam gdje staviti sub (tj. morao bi ići na kontra stranu, negdje kod kauča, a onda bi kabel morao bit vidljiv što je neprihvatljivo ).

Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
500 kn cca, nemam nista za sada. Spojio bi taj sustav na laptop.
Ako želiš pošteni bass, morat ćeš se pomiriti s nekim kompromisom.

Problem je što imaš mali budžet, a za dobar bass ti treba velika membrana, velika kutija i adekvatno napajanje - znači više novaca nego neki budget monitor.
Najbolja varijanta ti je kao što je jean luc predložio, budget pojačalo i polovni zvučnici.

Ako naletiš na njuškalu na OK aktivne monitore, onda ti ne treba ni pojačalo, ali to se stvarno rijetko prodaje, a ako se i prodaje bit će vjerojatno van budgeta.

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 17.12.2018. u 11:49.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2018., 22:07   #9736
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Navodno mu Marantz skurio tweetere na MA-zvučnicima, pa je u depresiji i isljučio se sa audio tema
nisi daleko... spalio mi se jedan visokotonac u autu, ali je to i dalje manje depresivnije od izjave "bolje mikrofon nego uho".
syss je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2018., 15:24   #9737
gbijelic
Premium
Moj komp
 
gbijelic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Oslo
Postovi: 806
Sad trenutno imam Monitor Audio silver 1 i pojacalo Rotel RA 12

Nedostaje mi malo vise basa pa sam razmisljao da uzmem silver 6...dali ce oni dat vise basa pri istoj glasnoci ili-..?
gbijelic je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2018., 20:10   #9738
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor gbijelic Pregled postova
Sad trenutno imam Monitor Audio silver 1 i pojacalo Rotel RA 12

Nedostaje mi malo vise basa pa sam razmisljao da uzmem silver 6...dali ce oni dat vise basa pri istoj glasnoci ili-..?
Jel ti ima to pojačalo tonske kontrole?
Bass boostaj pa ćeš imati više basa

Da odgovorim na pitanje: ako ti zvučnici ne ulaze u clipping, nećeš imati više bass-a s drugim pojačalom, osim ako nema po defaultu bass boost (što ne bi trebao imati)...
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2018., 20:35   #9739
nino_z
Premium
Moj komp
 
nino_z's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Valpovo/Osijek
Postovi: 267
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova

Da odgovorim na pitanje: ako ti zvučnici ne ulaze u clipping, nećeš imati više bass-a s drugim pojačalom, osim ako nema po defaultu bass boost (što ne bi trebao imati)...

Pitao je za druge zvučnike, a ne drugo pojačalo i kakve veze clipping ima?
nino_z je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2018., 01:47   #9740
gbijelic
Premium
Moj komp
 
gbijelic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Oslo
Postovi: 806
Nemam nikakvog clipinga neznam sta si zabrijao, pojacalo ima tonske kontrole koje ne zelim koristit, probao sam sa subom ali nije to to, za filmove je ok ali za muziku bas i ne...

Pa pitam dali ce silver 6 dat vise basa na istoj glasnoci recimo pola pota ak se uzme u obzir... Znaci nikakvih smetnji nemam osim sto zelim malo vise boomy sound
gbijelic je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2018., 03:52   #9741
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor gbijelic Pregled postova
Nemam nikakvog clipinga neznam sta si zabrijao, pojacalo ima tonske kontrole koje ne zelim koristit, probao sam sa subom ali nije to to, za filmove je ok ali za muziku bas i ne...

Pa pitam dali ce silver 6 dat vise basa na istoj glasnoci recimo pola pota ak se uzme u obzir... Znaci nikakvih smetnji nemam osim sto zelim malo vise boomy sound
Ne znam sta sam ja zabrijao...procitao s drugim pojacalom

Silver 6 ima 90dB sensitivity/8 Ohma, a Silver 1 87dB/8Ohma, što znači da bi ti u teoriji Silver 6 trebao biti 3dB glasniji pri istoj snazi pojačala.
Čini mi se da Silver 6 ima 2 ista bass drivera kao i Silver 1, ali za jedan piše da je mid/bass, tako da je pitanje kako su crossoveri složeni. Pretpostavljam da neće biti neki bitan pomak s obzirom na Silver 1.

Koji si dedicirani sub probao? Jesi ga probao pozicionirat negdje drugdje u sobi? Na koliko hZ ti je crossover za sub?

P.S. imam Monitor Audio sub koji sam kupio prije 8 godina i prilično je loš. A omjer cijene i performansi je još lošiji
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2018., 10:43   #9742
gbijelic
Premium
Moj komp
 
gbijelic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Oslo
Postovi: 806
Sub je bio bronze W10 (prodao sam ga), soba je 30kvdr... sve to radi bez problema, dosta sam se igrao sa pozicioniranjem i namjestanjem suba al jednostavno soundstage je bolji bez suba....nekad u nekim pjesmama sub i smeta tj namjestim ga kako mi pase onda setup ne odgovara drugom zanru pjesama....slusam rock, house, rap, blues, svasta

Tako da sam odlucio zadrzat silvere definitivno, al volio bih probat silver 6 ili 8...sve sto rotel ra12 moze potjerat...pa ako ima prijedloga pisite
gbijelic je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2018., 10:56   #9743
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 558
Pa u 30 kvadrata definitivno će bolje pristajat kakav veći zvučnik nego mali bookshelf. Probaj s tim većim modelima, naravno, posebno ak ti se manji model sviđa, najvjerojatnije imaju slični karakter zvuka.
Jasno da modeli s više niskotonskih drivera imaju barem u nekoj mjeri bolji bas, možda u manjoj nego kad je razlika u veličini drivera - ali ipak, i bez svake sumnje.

Zadnje izmijenjeno od: jean luc. 26.12.2018. u 13:59.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2018., 16:22   #9744
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor gbijelic Pregled postova
Sub je bio bronze W10 (prodao sam ga), soba je 30kvdr... sve to radi bez problema, dosta sam se igrao sa pozicioniranjem i namjestanjem suba al jednostavno soundstage je bolji bez suba....nekad u nekim pjesmama sub i smeta tj namjestim ga kako mi pase onda setup ne odgovara drugom zanru pjesama....slusam rock, house, rap, blues, svasta

Tako da sam odlucio zadrzat silvere definitivno, al volio bih probat silver 6 ili 8...sve sto rotel ra12 moze potjerat...pa ako ima prijedloga pisite
Kao što ti je Jean Luc napisao, bit će neko poboljšanje, ali 6 inch driver ne može napraviti čuda. Teško je ocijeniti šta je nekome dobar bass jer su doživljaji prilično subjektivni.

Ja isto nisam zadovoljan svojim MA R370HD za muziku, bass je muljav, makar sub možda nije na najidealnijem mjestu, ali ga ne mogu pomaknuti...

Palo mi je na pamet - kako ti pojačalo ima riješen crossover?
Ako šalje bass na sve zvučnike (npr. 70hZ pošalje i na fronte i na sub) onda to obično zvuči dosta loše...

Ako imaš negdje opciju crossovera, onda je obavezno uključi (ako imaš sub još uvijek).

Dobar način da izmjeriš ručno crossover frekvenciju je da izmjeriš roll-off frontova (gledaš -3dB s obzirom na 1kHZ) i tu postaviš crossover. Naravno sub mi morao ići do te frekvencije inače ćeš imati rupu.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2018., 16:31   #9745
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ukratko i bez osciloskopa - naravno da ćeš imati više basa.

driveri su isti, a 6 (da li rs ili rx?) je u biti 1 + interno odvojena br komora sa još jednim niže odrezanim driverom.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2018., 23:57   #9746
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Ne znam sta sam ja zabrijao...procitao s drugim pojacalom

Silver 6 ima 90dB sensitivity/8 Ohma, a Silver 1 87dB/8Ohma, što znači da bi ti u teoriji Silver 6 trebao biti 3dB glasniji pri istoj snazi pojačala.

Ali to ne treba doživljavati kao vrijednost 3dB nego kao duplo glasniji na istoj snazi.


Citiraj:
Autor syss Pregled postova
nisi daleko... spalio mi se jedan visokotonac u autu, ali je to i dalje manje depresivnije od izjave "bolje mikrofon nego uho".

Ovo i je najtužniji dio kad kreneš mjeriti instrumentima.
Zanemaruješ svoj sluh da bi se uvjerio da je to "to".


Kao da uzmeš kolaž papir i gledaš televizor pa uspoređuješ da li je crna boja jednako crna kao i crni papir.


Ima još jedan odgovor koji smatram potpuno korektnim kad netko želi više bassa a već ima koliko-toliko solidne zvučnike.
Tu treba procijeniti slušatelja: da li zapravo želi da zvuk ima više "mesa" ili da "drma".
U prvom slučaju je uglavnom bolje pojačalo rješenje dok za drugi slučaj ne želim davati odgovor.
Juan je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2018., 00:39   #9747
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
Ali to ne treba doživljavati kao vrijednost 3dB nego kao duplo glasniji na istoj snazi.
+10dB je duplo veća glasnoća. Za +3dB ti treba duplo više snage pojačala.

60dB je duplo glasnije od 50dB. Ako ti za 50dB treba 50Watta, onda ti za 53dB treba 100Watta.

Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
U prvom slučaju je uglavnom bolje pojačalo rješenje dok za drugi slučaj ne želim davati odgovor.
Ako je pojačalo dovoljno jako za zvučnik, drugo pojačalo mu neće dati više bassa.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2018., 18:23   #9748
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Da li netko zna gdje bi se u RH mogao kupiti protuuteg za Reloop RP-2000 mk2, mk3 gramofone?

Također poznat pod imenom Audio Technica AT-CW1...
  Reply With Quote
Staro 06.01.2019., 21:24   #9749
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Da li netko ima mslo ili zna gdje nabaviti u ZG ferrofluid za tweetere?

I kako bi to preveo na HR?
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2019., 22:08   #9750
Vekster
Premium
Moj komp
 
Vekster's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 83
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
Da li netko ima mslo ili zna gdje nabaviti u ZG ferrofluid za tweetere?

I kako bi to preveo na HR?
Zovi Senfa ak još radi

http://forum.pcekspert.com/showthrea...d.php?t=262589
Vekster je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na