Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2019., 12:53   #41971
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Notorna glupost je jedino tvoj stav u ovoj raspravi. Dokaži da se ne razrađuju jer si ti taj koji sumnja.
Prika, dokaz da se to ne radi si ti iznesao.
Svi proizvođaći imaju uputu za razradu motora kad kupiš novi auto.
Razrada motora u tvornici, pazi sad, ne postoji.
Izmišljeno od strane forumaških auto frikova sa iq-om na razini antivaksera i ravnozemljaša.
Naći ćeš i za golfa i za dačiju komplet video sa proizvodnjom auta korak po korak. Niti na jednom nećeš vidjet stolove za razradu motora. Jer ih nema.
Ergo, dokaži suprotno. Video ti je u prilogu, pa odvoji pola sata i educiraj se.
https://youtu.be/QbHSoA1MfBY
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 12:54   #41972
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Ljudi, baš malo gledam oglase i naletim na Seat Leon 1.2TSI taj ima remen.
Zanima me, onak vaše mišljenje; Seat Leon 2014god vs Ford Focus 2014god?

Znači, udobnost, ovjes, kočnice, volan i mjenjač, kojem dajete prednost po navedenim kriterijima?

Baš probao Focus 2015 god, 1.5D 95ks, auto fino povlači, iznenađen sam, kočnice odlične, volan precizan, ovjes relativno udoban, držanje ceste, to nisam isprobao.
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 13:13   #41973
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Prika, dokaz da se to ne radi si ti iznesao.
Svi proizvođaći imaju uputu za razradu motora kad kupiš novi auto.
Razrada motora u tvornici, pazi sad, ne postoji.
Izmišljeno od strane forumaških auto frikova sa iq-om na razini antivaksera i ravnozemljaša.
Naći ćeš i za golfa i za dačiju komplet video sa proizvodnjom auta korak po korak. Niti na jednom nećeš vidjet stolove za razradu motora. Jer ih nema.
Ergo, dokaži suprotno. Video ti je u prilogu, pa odvoji pola sata i educiraj se.
https://youtu.be/QbHSoA1MfBY
Iznio sam tvrdnju, ne dokaz. Isto kao što je ovo tvoje baljezganje u afektu zadnjih par postova.

Ljut si iz sam sebi poznatog razloga. Kada se ohladiš možemo nastaviti raspravu.

Video o Dejši mi ne treba. Bio sam osobno u Regensburgu u tvornici BMW serije 3, te isto tako u Stuttgartu u Mercedesovoj tvornici.

Ugodan dan želim.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 13:23   #41974
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Vezano za tržište polovnih u nas, pa to je katastrofa. Cijene su 50% veće nego vani, auti s 2x više kilometara nego što je navedeno (jer se jedino uvoz takvih škovaca isplati ovim preprodavačima zbog depricijacije, a nema sankcija za vraćene kilometre).

Doslovno ti je jeftinije i pametnije naći auto na as24, mobile.de i sl, uzeti kartu do tamo i platiti prijevoz ili zoll table.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 13:41   #41975
Stanky069
Premium
Moj komp
 
Stanky069's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Stuttgart/Strizivojna
Postovi: 124
U protekle tri godine sam obišao sve Mercedesove i Porscheove pogone u Stuttgartu i okolici(znači ne samo one u Unterturkheimu i Zuffenhausenu vec i van grada)...barem 30-40 puta,radimo često tamo... Obišao sam 90%/Mercedesovih hala i skladišta,kao i od Porschea...i nigdje nisam vidio niti jedan jedini motor da se razraduje...osim onih testnih...


Kolega s posla je uzeo Tiguana i uz preuzimanje direkt u tvornici je imao dvodnevni obilazak pogona i nigdje nije vidio niti jedno vozilo na razradi.
Stanky069 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 13:46   #41976
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Zanima me, onak vaše mišljenje; Seat Leon 2014god vs Ford Focus 2014god?
Leon ima više mjesta na zadnjoj klupi, ali se sjedi niže pa je ulazak i izlazak iz auta mrvicu teži (pogotovo ako parkiraš bočno uz povišeni nogostup). Leon je (subjektivno) i malo tvrđi, ali mi Focus ima precizniji volan. Kod Leona mi je bolji bolji mjenjač (iako ima samo 5 brzina) i spojka se lakše dozira... i da, u Focusu smeta prednja konzola u koju prije ili kasnije udariš koljenom

Gore napisano je iz osobnog iskustva u vožnji Leona 1.6 TDI (2016.) i Focusa 1.5 TDCI (2017.) i kad bih trebao izabrati od ta dva (iako je Focus imao više opreme) odabrao bih Leona.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 14:02   #41977
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor Stanky069 Pregled postova
U protekle tri godine sam obišao sve Mercedesove i Porscheove pogone u Stuttgartu i okolici(znači ne samo one u Unterturkheimu i Zuffenhausenu vec i van grada)...barem 30-40 puta,radimo često tamo... Obišao sam 90%/Mercedesovih hala i skladišta,kao i od Porschea...i nigdje nisam vidio niti jedan jedini motor da se razraduje...osim onih testnih...


Kolega s posla je uzeo Tiguana i uz preuzimanje direkt u tvornici je imao dvodnevni obilazak pogona i nigdje nije vidio niti jedno vozilo na razradi.
Ja sam tamo bio pred jedno 10 godina, tako da su se neke stvari sigurno promjenile. Ono što sam vidio na svoje oči je da BMW-ova tvornica u Regensburgu ima testnu stazu (vrlo jasno se vidi na google mapama) po kojoj testiraju i voze aute kada izađu sa proizvodne trake. Testira se sve i svašta, od kojekakve neželjene buke u kokpitu do namjernog prelaska preko graba. U pravilu je zatvorena za javnost i većinu gosti. S obzirom da ima dosta od kako sam tamo bio, nisam se sjetio pitati vezano uz razrađivanje motora.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 14:10   #41978
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,615
ovo sa razradom motora mi je u rangu sa onim da nama na balkan salju losije sklepane aute

Upale auto na kraju trake i odvezu ga do parkinga od kuda ide na transport
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 14:18   #41979
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Leon ima više mjesta na zadnjoj klupi, ali se sjedi niže pa je ulazak i izlazak iz auta mrvicu teži (pogotovo ako parkiraš bočno uz povišeni nogostup). Leon je (subjektivno) i malo tvrđi, ali mi Focus ima precizniji volan. Kod Leona mi je bolji bolji mjenjač (iako ima samo 5 brzina) i spojka se lakše dozira... i da, u Focusu smeta prednja konzola u koju prije ili kasnije udariš koljenom

Gore napisano je iz osobnog iskustva u vožnji Leona 1.6 TDI (2016.) i Focusa 1.5 TDCI (2017.) i kad bih trebao izabrati od ta dva (iako je Focus imao više opreme) odabrao bih Leona.
Ak je tak, onda mi Focus više odgovara, al morat ću isprobat još Leona pa ću imat neki konkretniji odgovor..

Ono kaj me malo smeta kod Focusa su sjedala, donji bočni dio, tu skoro svaki ima (kilometraže nisku velike, ispod 100tkm sam gledao) znakova korištenja, tj materijal se zgužva, a i ta donja bočna potpora nije baš nekaj ekstra, pa me to malo pika u oko..



@Mar, o kojim konkretno modelima pričaš?

Znam da su iz uvoza jeftinija, a i jako često izgledaju u stanju novog, dok kod nas to baš nije primjer, al dobro, to je sad drugi par rukava..

Slažem se da su kod nas auti skupi, većina je iz uvoza, a dost njih vozi auto 1-2god. i stave ih na bubanj radi što manjeg pada vrijednosti tj gubitka, naravno, onda auti dost dugo prosjede na oglasima, pa još dodatno moraju cijene spuštat..

A ima pojedinaca, uvezu auto iz vana, voze 1-2 tjedna i onda stave na oglas, mada se i ovak auti teško prodaju kod nas; najviše me smeta ovo skidanje kilometara, i nepotpuna povijest auta.
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 15:20   #41980
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Jedno i drugo je točno. Razrađuju se u tvornici kao što ti je već rečeno. Razlozi su čišća atmosfera (naspram 1980-ih) gdje smeće ne ulazi u motor kod instalacije/sastavljanja, manje tolerancije koje je danas lakše postići - i na kraju, garancija proizvođača jer im to ide u interes.

Prije bih rekao da se jači motori i sportski auti ne razrađuju nego velikoserijski motori. Jer su ovi prvi "osjetljive biljke".
Zamisli tvornicu koja dnevno radi 5000 motora. Gdje i kad bi oni to sve stigli razraditi? Jeftinije im je samo složiti, potvrditi da elektronika radi i slati dalje u tvornicu na ugradnju. Ako se dogodi kvar, pošalju novi jer je jeftinije nego trošiti gorivo i ostale resurse na razradu motora. Taj trošak se lijepo prenese na korisnika, gdje im se kaže da prvih 1500-3000 km malo pripaze. Ne zahtjevaju promjenu ulja jer žele smanjiti troškove održavanja.
Kad se ugradi u auto, samo se upali, provjeri da sve radi ok i vozi se na parking za daljnju distribuciju.

Ovo sto si vidio testnu traku, to se vjerojatno određeni postotak automobila izdvoji radi provjere kvalitete i jel treba još što podešavati u samom procesu proizvodnje.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 15:51   #41981
Stanky069
Premium
Moj komp
 
Stanky069's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Stuttgart/Strizivojna
Postovi: 124
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Ja sam tamo bio pred jedno 10 godina, tako da su se neke stvari sigurno promjenile. Ono što sam vidio na svoje oči je da BMW-ova tvornica u Regensburgu ima testnu stazu (vrlo jasno se vidi na google mapama) po kojoj testiraju i voze aute kada izađu sa proizvodne trake. Testira se sve i svašta, od kojekakve neželjene buke u kokpitu do namjernog prelaska preko graba. U pravilu je zatvorena za javnost i većinu gosti. S obzirom da ima dosta od kako sam tamo bio, nisam se sjetio pitati vezano uz razrađivanje motora.
Ne testiraju se sva vozila koja izadu s trake... Testiraju se nove tehnologije,cim imaju nesto novo,konstantno se vozaju auti...ali ne svaki proizvedeni auto,vec pineki koji odvoje za to,ta vozila ne idu u prodaju..
To ima i Mercedes i Porsche... Ima i ogromna u Boxbergu koja je u vlasništvu Boscha...tamo testiraju svi,kad sam tamo radio bilo je i BMW-a,Mercedesa,VW i Porschea,čak je i Hyunday rally tim bio tamo trenirao.

Imaju dijelove sa vodom,dijelove sa pijeskom,dijelove sa ležećim policajcima...i tako dalje...

Na tim stazama se testiraju razina buke,kočnice,ovjesi...ma sve...a ne služi za razradu vozila...
Stanky069 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 17:33   #41982
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
@MadBoY: prije 1400 dnevno.
Citiraj:
Autor Stanky069 Pregled postova
Ne testiraju se sva vozila koja izadu s trake... Testiraju se nove tehnologije,cim imaju nesto novo,konstantno se vozaju auti...ali ne svaki proizvedeni auto,vec pineki koji odvoje za to,ta vozila ne idu u prodaju..
To ima i Mercedes i Porsche... Ima i ogromna u Boxbergu koja je u vlasništvu Boscha...tamo testiraju svi,kad sam tamo radio bilo je i BMW-a,Mercedesa,VW i Porschea,čak je i Hyunday rally tim bio tamo trenirao.

Imaju dijelove sa vodom,dijelove sa pijeskom,dijelove sa ležećim policajcima...i tako dalje...

Na tim stazama se testiraju razina buke,kočnice,ovjesi...ma sve...a ne služi za razradu vozila...
U pravu si. Sve to ima smisla što pišeš.

Malo kopanja po netu i mislim da sam našao dva dobra članka na temu razrade u tvornici. Da, razrađuju/testiraju se motori - ali to nije isto kao scenarij kad je auto na cesti pod stvarnim opterećenjem. Odnosno jedno ne isključuje drugo. Članak je o Porche-ovoj tvornici:

https://www.2addicts.com/forums/show....php?t=1128783

S druge strane, par mitova o razradi motora danas i nekad, te zašto se radi i koliko dugo:

https://www.enginelabs.com/news/disp...mance-academy/

Sent from my OP6
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends

Zadnje izmijenjeno od: T}{OR. 16.02.2019. u 21:08. Razlog: trigger edit
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 17:55   #41983
Stanky069
Premium
Moj komp
 
Stanky069's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Stuttgart/Strizivojna
Postovi: 124
Ovo o Porscheu pise da se par motora odvoji za testiranje...kao sto sam i napisao gore... Ne pise nigde o razradi svakog motora... Sto ti moze potvrditi i svaki zaposlenik tamo,ne razrađuje se svaki motor...

Imaju testne motore,odabere se par motora i stave se na test zbog QC...
Stanky069 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 18:52   #41984
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Da i naprave na svima nema potrebe. Zato sam i stavio drugi članak. Oba objašnjavaju zabludu oko razrade u tvornici.

Sent from my OP6
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 18:57   #41985
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
ovo sa razradom motora mi je u rangu sa onim da nama na balkan salju losije sklepane aute

Upale auto na kraju trake i odvezu ga do parkinga od kuda ide na transport
pa nisu ljudi krivi sto auto brze stvara probleme zbog losijeg odrzavanja nego proizvodac
/s
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 20:09   #41986
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Da i naprave na svima nema potrebe. Zato sam i stavio drugi članak. Oba objašnjavaju zabludu oko razrade u tvornici.

Sent from my OP6
Elem dođosmo s razrade svih motora u tvornici za mazgu 323ž, na testiranje pojedinih primjeraka u pustinjskim uvjetima. Brilijantno.
E, da, i ti testni primjerci me idu u prodaju.
Nikad. Nedugo je vauvau imao skandal na tu temu.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 20:44   #41987
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
ovo sa razradom motora mi je u rangu sa onim da nama na balkan salju losije sklepane aute

Upale auto na kraju trake i odvezu ga do parkinga od kuda ide na transport
Neki paketi opreme se ne prodaju kod nas, dok su dostupni u ostatku EU. To plus ona vijest da je kod nas Nutella drugačija i odmah imaš teorije zavjere.


Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Elem dođosmo s razrade svih motora u tvornici za mazgu 323ž, na testiranje pojedinih primjeraka u pustinjskim uvjetima. Brilijantno.
E, da, i ti testni primjerci me idu u prodaju.
Nikad. Nedugo je vauvau imao skandal na tu temu.


2 sek google vezano uz nove Mazde.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 00:11   #41988
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
...
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information

Zadnje izmijenjeno od: Tumor. 17.02.2019. u 00:32.
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 00:39   #41989
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Hoces da ti ja stavim neki link gdje neki random internet lik objasnjava da je zemlja zapravo ravna ploca?
Ne treba hvala. Već imam random lika, zove se "Pomo".

Šalu na stranu, čitam svoje postove unatrag i vidim da sam se nespretno izražavao. Poanta spominjanja one BMW test staze je QC same proizvodne linije. Nema smisla testirati svaki proizvod na liniji, odabere ih se nekoliko nasumično i provrti test. Bilo da je to motor, ovjes, itd.

Dal se motori "razrađuju" u tvornici ili ne, ja mislim da je krivo poistovjećeno sa novim tehnologijama izrade motora. Upravo radi toga ih ne treba toliko maziti i paziti kod kupnje kao nekad, već se taj period više odnosi na ostatak mehaničkih elemenata u autu. Naravno, uz razlike od proizvođača do proizvođača - za što sam naveo primjer svoje Mazde i Škode kod brata.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 05:51   #41990
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Ne treba hvala. Već imam random lika, zove se "Pomo".

Šalu na stranu, čitam svoje postove unatrag i vidim da sam se nespretno izražavao. Poanta spominjanja one BMW test staze je QC same proizvodne linije. Nema smisla testirati svaki proizvod na liniji, odabere ih se nekoliko nasumično i provrti test. Bilo da je to motor, ovjes, itd.

Dal se motori "razrađuju" u tvornici ili ne, ja mislim da je krivo poistovjećeno sa novim tehnologijama izrade motora. Upravo radi toga ih ne treba toliko maziti i paziti kod kupnje kao nekad, već se taj period više odnosi na ostatak mehaničkih elemenata u autu. Naravno, uz razlike od proizvođača do proizvođača - za što sam naveo primjer svoje Mazde i Škode kod brata.
Vidim da ti nešto zači imati zadnju riječ u raspravi pa...
Da rezimiramo raspravu, krenuo si od "motori se razrađuju u tvornici" i završio na "Nema smisla testirati svaki proizvod na liniji". Čestitam.
Evo za kraj molim te objasni meni barem onu "čišću" atmosferu u tvornici. Hvala.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 07:28   #41991
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Vidim da ti nešto zači imati zadnju riječ u raspravi pa...

Da rezimiramo raspravu, krenuo si od "motori se razrađuju u tvornici" i završio na "Nema smisla testirati svaki proizvod na liniji". Čestitam.

Evo za kraj molim te objasni meni barem onu "čišću" atmosferu u tvornici. Hvala.
Kak da sad odgovorim i nemam opet zadnju riječ?

Odgovor je loš prijevod na hrvatski sa jednog članka o usporedbi kako se danas rade motori naspram 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća. Iskopam link ako je bitno.

Sent from my OP6
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 09:15   #41992
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Iskopaj.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 14:50   #41993
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Članak: Why do cars no longer need to be broken in?

Moj odabir riječi "atmosfera" za prijevod manjih tolerancija i potrebe da su sve komponente kod montaže besprijekorno čiste je, sada kada ga čitam u retrospektivi... poprilično loš.

Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Razlozi su čišća atmosfera (naspram 1980-ih) gdje smeće ne ulazi u motor kod instalacije/sastavljanja, manje tolerancije koje je danas lakše postići ...
Uglavnom, ovaj komentar/citat/bisergodine se odnosio na prvu točku:

Citiraj:
1. Break-in to remove contaminants. In the "old days" (mid 1980's or earlier), engine tolerances were much lower than they are today. Because there was a relatively large amount of "give" between components, it wasn't necessary to ensure all internal engine components were perfectly clean before assembly. Automakers would try to remove all the "gunk" found in a new engine (like machine filings, assembly lube, etc) before assembly, but they rarely did a perfect job.

Since the tolerances were so loose (relatively speaking), this gunk didn't cause any problems. However, it was a very good idea to change the oil after 500-1,000 miles so that you could remove whatever contaminants the oil had collected.

Today, engines are assembled using a painstaking process that is almost perfectly clean - there are no contaminants allowed, as a single machine filing could damage new, low-tolerance motors. SO, it's no longer necessary to worry about removing contaminants from oil, as a brand-new motor will not have any contaminants.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 15:27   #41994
ThePornstar
Premium
Moj komp
 
ThePornstar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: -
Postovi: 4,394
Očito tu postoji različito tumačenje razrade motora. Meni je logično da razrada motora uključuje i stvarni rad u realnim uvjetima gdje će se pojaviti špena/strugotine u prvih par tisuća kilometara, odnosno općenito veća prisutnost određenih metala (što se može vidjeti na laboratorijskoj analizi prvog ulja). Ipak pričamo o struganju metal o metal, uz uljno podmazivanje.

To je jednostavno nemoguće postići u tvornicama, a naputci proizvođača za početno razdoblje nisu tu bezveze, koliko god su postupci i tolerancije bolje u odnosu na ranijih 20-30 godina.
__________________


CPU: Intel i5 8250u

RAM: 16 GB

VGA: Intel UHD 620

SSD1: Samsung PM981 NVMe 256 GB

LCD: 14" Innolux N140HCG-GR2 (low power, 400 nits)

OS: Win 10 Pro x64

Battery: 57 Wh internal






ROM: Android 9
ThePornstar je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 15:55   #41995
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Članak: Why do cars no longer need to be broken in?

Moj odabir riječi "atmosfera" za prijevod manjih tolerancija i potrebe da su sve komponente kod montaže besprijekorno čiste je, sada kada ga čitam u retrospektivi... poprilično loš.



Uglavnom, ovaj komentar/citat/bisergodine se odnosio na prvu točku:
Mašala.
Znači, unaprijedio se proizvodni proces, tolerancije su manje, ali i dalje postoji potreba za razradom motora u realnoj upotrebi, bilo to 1000, 3000 ili kolkogod km.

Oćemol' preć' na zagrijavanje motora u leru
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 16:54   #41996
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Ljudi, koja bi po vama bila realna cijena ovog Focusa?
https://www.njuskalo.hr/auti/ford-fo...oglas-27649536
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 17:02   #41997
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Ja bih probao spustiti na 11k ili barem 12k eura iako ni to nije loša cijena za 3 godine star auto. Ne znam zašto su toliko digli cijenu novog Focusa, 20k eura je drugi paket opreme.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 18:38   #41998
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Ima li tko iskustva sa passatom b8, 1.6tdi 88kW, ima li tko da ga vozi privatno/službeno. Inače ne bih gledao 1.6 na takvom autu, ali ovaj ima masu manju od 1500kg, što je čini mi se k više nego oke za ovaj zanimljivi 1.6tdi.

Što se tiče focusa 1.0, kolega iz forda kaže da je masni potrošač goriva. Znam da to nije bilo pitanje pa isprika ako sa se ubacio bez veze. Ne znam koja bi bila realna cijena.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 19:41   #41999
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Citiraj:
Autor Tomtam Pregled postova
Ima li tko iskustva sa passatom b8, 1.6tdi 88kW, ima li tko da ga vozi privatno/službeno. Inače ne bih gledao 1.6 na takvom autu, ali ovaj ima masu manju od 1500kg, što je čini mi se k više nego oke za ovaj zanimljivi 1.6tdi.

Što se tiče focusa 1.0, kolega iz forda kaže da je masni potrošač goriva. Znam da to nije bilo pitanje pa isprika ako sa se ubacio bez veze. Ne znam koja bi bila realna cijena.
Nema frke.
Tip mi je rekel, da ovaj 1.0 125ks ne troši puno, zapravo troši, ak ga nagaziš, al inače zna bit štedljiv bez da se voziš penzionerski, općenito govoreći, nije veliki potrošač..

Kolko čitam, vele da je najbolji tj napouzdaniji 1.6Ti-VCT benzinac u Focusu..
Našao sam jedan, al taj ima 63kw tj 85ks, probao vozit, solidno ide, nije trkač, al navodno zna dost popit, opet naravno ovisi, kolko ti je noga teška na gasu.. Focus mk3 u 1.6 varijanti atmosferci, dolaze u 85, 105 odnosno 115ks..
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 19:57   #42000
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Potrošnja je relativan pojam i o tome nema smisla previše trošiti riječi. Vozio sam službenog Upa par godina, 3 cilindra N/A motor, trošio je 7-8 litara brže vožnje.

Mi smo imali običan 1.6 sa 100 KS, taj je trošio 7 litara penzionerske vožnje, u gradu i na autocesti ne gine 9-10 litara, a Ti-VCT troši još više, ali i ide bolje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na