Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.07.2019., 11:58   #2581
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor gunther Pregled postova
Jel deru s provizijama?
Pojma nemam, kolege s posla poslikali, a ja sam na godišnjem. Treba posjetiti jednu od te 3 poslovnice pa provjeriti, ja sam i dalje sumnjičav da nije kakva sprdačina
(ono tipa zalijepio im netko homemade letak, a oni se u poslovnici čude o čemu ovi turisti pričaju, kakav Ripple, kakav EOS )
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2019., 12:37   #2582
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Šta nisi pročitao komentare ljudi iz tog videa? daj na miru sve pogledaj

Kaj ti misliš da sam se sjetio da zna biti komentara ispod videa ...


I naravno da ljudi općenito komentiraju takve stvari ...


Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2019., 13:50   #2583
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Kaj ti misliš da sam se sjetio da zna biti komentara ispod videa ...


I naravno da ljudi općenito komentiraju takve stvari ...


Rekao sam to zato jer piše u komentarima da treba reinstalirati drivere jer vidim da je njima tako proradilo, a ti nisi ništa govorio da si to radio. Ako jesi onda ok, treba tražiti dalje neko drugo rješenje.
lit je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2019., 16:31   #2584
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ma nisam ni skužio komentare ... to je bila bit ... :-)


Eto updejto drivere,smanjio se LA,čak se i hash malo povećao ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 23.07.2019. u 19:58.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2019., 10:34   #2585
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Ako ste primjetili da Palit/Gainward po novom daje 3 godine garancije možda će vas razveseliti vijest da to vrijedi i za grafe kupljene nakon 1.1.2018.
https://www.guru3d.com/news-story/ga...ree-years.html
Ako vam nedajbože crkne ili je mislite prodati
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2019., 12:12   #2586
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Hmm, a kako će to kod naših trgovaca prolaziti?
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 09:54   #2587
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Bit će ona spika 2 godine tu,za sljedeću šalji u švabiju :-)




U biti sad sam pročitao na stranici,da će sve to biti ostvarivo u dućanima kojima je kupljeno ... hmmmm ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 04.08.2019. u 10:09.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 03:19   #2588
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Možda sam već pitao, ali opet ću, jel tko trgovao sa moro? Dakle kupovina zlata i odmah prodaja da bi se došlo do keša s računom da se prodalo zlato?

Ful me strah iz više razloga, ako je netko trgovao sa većim ciframa bio bi ful zahvalan da se javi na PM ako neće javno.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 21:34   #2589
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,337
Pa sto nje odes u bitcoin store?

Dobar dan - dobar dan, prodao bi BTC, evo izvolite kune, hvala dovidjena....

I cao bao
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 23:02   #2590
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor gunther Pregled postova
Pa sto nje odes u bitcoin store?

Dobar dan - dobar dan, prodao bi BTC, evo izvolite kune, hvala dovidjena....

I cao bao
Oa strah ga je izaći sa par milijuna kuna i šetati okolo
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 23:47   #2591
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,337
Da, to su te brige...
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 01:11   #2592
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Ajd iskreno, prvi put čujem za taj bitcoin store. Šta di kamo kuda? Isplata na ruke? Račun sa stavkom "prodao bitcoin"? To ne ide. Treba mi račun sa "prodao zlato". Ako je preko 100k kn u banci će pitati odakle, a ako je BTC onda treba platiti porez na dobit. Na zlato nema poreza nikakvog.

Meni se 20k eur čini jako puno novaca i stvarno me strah online kupit pol kile zlata i onda doć u poslovnicu i poljubit vrata jer sam uplatio nekoj fiktivnoj firmi. Pitam iz prve ruke ako je tko trgovao s njima da mi objasni proces.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 01:30   #2593
His Airness
Premium
Moj komp
 
His Airness's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 144
Bitcoin store je fizička trgovina u City Centar One East. Da, možeš doći samo u trgovinu i dobiti keš na ruke, ali mislim da je limit 7500 kn bez osobnih dokumenata.

Kaj sa bitcoin Bankomatima? Ne znam koliku maksimalnu isplatu oni daju
His Airness je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 01:35   #2594
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,337
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Ajd iskreno, prvi put čujem za taj bitcoin store. Šta di kamo kuda? Isplata na ruke? Račun sa stavkom "prodao bitcoin"? To ne ide. Treba mi račun sa "prodao zlato". Ako je preko 100k kn u banci će pitati odakle, a ako je BTC onda treba platiti porez na dobit. Na zlato nema poreza nikakvog.

Meni se 20k eur čini jako puno novaca i stvarno me strah online kupit pol kile zlata i onda doć u poslovnicu i poljubit vrata jer sam uplatio nekoj fiktivnoj firmi. Pitam iz prve ruke ako je tko trgovao s njima da mi objasni proces.
Kao sto kolega kaze, u City Centar One East je poslivnica.

Bez osobnih podata je 7000 ili 7500 kn limit.

Naravno, ako vadis 100 000 kn dva tjedna ces svaki dan biti tamo.

Ima i goris stvari u zivotu

Ti njima prebacis na adresu, oni tebi kes na ruke...
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 01:46   #2595
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Nisam iz zagreba. Koliko bi potrosio na hotelsku sobu u 2 tjedna, manje bi platio porez a o autoputu svaki dan i za benzu da ne govorim.

To nije rjesenje. Zlato je jedino rjesenje i ocito nitko odavde nije to radio...

Ne mogu keš na ruke nego hoću na račun o tome se radi, ali da taj priljev na račun ima pozadinu... a u ovom slučaju to je jedino moguće uz "prodaja pol kile zlata" od ustanove koja je registrirana za prodaju zlata.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 06:22   #2596
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Najveći problem u toj shemi je provizija trgovca između otkupne i prodajne cijene koja za male poluge (5g. cca 1500Kn) iznosi oko 15% tek za poluge iznad 1 unce (cca. 8600Kn) provizija pada ispod 5%

https://www.moro.si/morobitcoin/

Nisam probao ali mislim da moraš biti totalni tinfoilhatter da misliš da je scam u pitanju.
Stvar funkcionira već četri godine, al pitaj na bitstamp forumu bitcointalka za konkretna iskustva.
I pitaj morovce dal funkcionira solarna metoda kod prodaje tih ogromnih poluga zlata.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 11:05   #2597
aerial
Premium
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 163
Ne kužim zašto je problem platiti državi cca 13-14 % poreza a nije problem ulaziti u nešto što potpuno ne poznaješ da te opet oderu za ne mali postotak?
aerial je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 12:41   #2598
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,337
Da, sto vam je problem platiti 13-14 % poreza?

A ne pitate koliko je vama drzava dala da biste mogli rudariti???
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 12:43   #2599
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
koliko ja čuo .. 100k kn je limit da te porezna ne pita odtkut lova, i ispod radara si
pa si onda isplati nešto na račun i čekaš
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 12:54   #2600
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Citiraj:
Autor gunther Pregled postova
A ne pitate koliko je vama drzava dala da biste mogli rudariti???
Da, bogme bili su veći poticaji nego što su davali lopovima na zemlju za "obrađivanje"
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 12:56   #2601
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,337
Pa iskoristili smo te poticaje, zar ne?
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 14:04   #2602
His Airness
Premium
Moj komp
 
His Airness's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 144
Samo pazi i kod moro, kod prodaje zlata, pogledaj napomene na stranici. Isto zbog pranja love imaju pravilo da hendlaju keš do 75000kn. Da se ne bi zaletio polugama od preko 10k eura.

Nego da provjerim za svaki slučaj, jel to sve od rudarenja? Ako imaš kupovine bitcoina starije od dvije godine, onda ne plaćaš ni tih cca 13% na dobit. Onda si čist pred državom

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
His Airness je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2019., 09:23   #2603
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
http://www.poslovni.hr/trzista/deviz...di-kuna-356270

Ono kad Vujčić (guverner HNB-a) serucka da kripto nije siguran... a vidi ga sad, pa što onda ubrizgavaš milijarde kuna, pusti neka bude kako je.
Ako je FIAT tako siguran zašto onda postoji X broj instrumenata kojim ga moraju stabilizirati. Pljuju po kriptou samo zato što vole, a ne gledaju koja s*anja rade u svojem dvorištu.
lit je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2019., 10:25   #2604
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Mining Svaštara - BEZ TROLANJA!

Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
koliko ja čuo .. 100k kn je limit da te porezna ne pita odtkut lova, i ispod radara si
pa si onda isplati nešto na račun i čekaš
Nope.
Do 105K ne mora pitati, a preko 105K obavezno pita.

Nadam se da netko nije lud da sad mijenja BTC za zlato.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11

Zadnje izmijenjeno od: akoj. 11.08.2019. u 10:37.
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2019., 13:45   #2605
livada2
Registered User
 
livada2's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: nigdje
Postovi: 475
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Nisam iz zagreba. Koliko bi potrosio na hotelsku sobu u 2 tjedna, manje bi platio porez a o autoputu svaki dan i za benzu da ne govorim.

To nije rjesenje. Zlato je jedino rjesenje i ocito nitko odavde nije to radio...

Ne mogu keš na ruke nego hoću na račun o tome se radi, ali da taj priljev na račun ima pozadinu... a u ovom slučaju to je jedino moguće uz "prodaja pol kile zlata" od ustanove koja je registrirana za prodaju zlata.

Pa uvjek te netko moze pitat a odakle ti pol kile zlata. Znaci dal prodao zlato ili BTC potpuno je svejedno jer na racun kad sjedne kes ako ce te netko pitat pitat ce te : a odkale tebi to zlato odnosno : a odakle ti taj btc.


Nema nacina da ti prodas 20000 eura btca i da ti to sjedne an racun bez rizika. to je pranje novaca sto pitas...


druga je stvar dal ce tebe itko ista pitat al mogucnost postoji da te banka pita i za 500 kuna odakle ti...(pogotovo ako sjeda iz neke egzoticne zemlje)


jedini nacin bez rizika je prijava poreznoj i platit porez na kapitalnu dobit a i to je upitno ak nemas racune za ulaz jer ak spomenes mining onda ces tek upast u problem jer mining ne spada u kapitalnu dobit nego ces i neki obrt mozda morat otvorit ili nesto slicno. sve u svemu tlaka je kako god okrenes.


A mozda te nitko nista nece pitat sto god da napravis.


Ev opar misljenjea porezne o kriptovalutama:


Porezni tretman kapitalnih dobitaka po osnovi trgovanja kriptovalutama
​Zbog učestalih upita o načinu utvrđivanja dohotka od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka koje fizičke osobe ostvaruju trgovanjem kriptovalutama, u nastavku dajemo slijedeću uputu:

Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka u Zakonu o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 115/16; dalje u tekstu: Zakon) uređen je člankom 67. Prema tom članku dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka utvrđuje se kao razlika između ugovorene prodajne cijene, odnosno primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja se otuđuje i nabavne vrijednosti te imovine. Primicima po toj osnovi smatraju se primici od otuđenja financijskih instrumenata i strukturiranih proizvoda, odnosno između ostalog i primici od instrumenata tržišta novca. Kapitalni dobitak je razlika između vrijednosti koju je porezni obveznik uložio na početku trgovanja i koju je zaradio pri dospijeću ili prodaji te financijske imovine.

Trgovanje bitcoinima smatra se financijskom transakcijom, sukladno presudi Suda EU-a u predmetu C-264/14, od 22. listopada 2015. te se slijedom prethodno navedenog, na dohodak ostvaren po osnovi trgovanja bitcoinima, kao i svim ostalim kriptovalutama, plaća porez na dohodak po osnovi kapitalnih dobitaka, budući se radi o dobitku po osnovi kupoprodaje te kripto, odnosno virtualne valute, što je ekvivalent instrumentima tržišta novca. Porez se plaća na razliku između nabavne i prodajne cijene umanjenoj za možebitne troškove trgovanja.




na kriptovalute i ostvarivanje zarade putem kriptovaluta se placa porez i to je takodjer porezna uprava regulirala u svojem misljenju : (Klasa: 410-01/17-01/1419 ; Urudžbeni broj: 513-07-21-01/17-2). Prijava s evrsi putem JOPPD obrasca do kraja veljace.
Ako se je dobit ostvarila putem strane burze mora se prilozit Obrazac RPO. Ukoliko kriptovalutu posjedujes duze od 2 godine ne moras platiti niakkav porez ali moras dokazat kad si ju kupio.

2018 je porezna uprava izdala novo misljenje jer je prvotno bilo dosta nejasno i nije pokrivalo dosta segmenata .
novo mišljenje 19. ožujka (Klasa: 410-01/17-08/29 ; Urudžbeni broj: 513-07-21-01/18-4)

par zanimljivosti iz ovog misljenja porezne uprave:

Što ako prodam imovinu u zamjenu za bitcoine?
"Primitak koji pri tome ostvari je neoporeziv sukladno članku 8. stavku 2. točki 4. Zakona i navedena transakcija može se naplatiti u bitcoinima, odnosno bilo kojoj drugoj kriptovaluti ili gotovu novcu, sukladno članku 92. stavku 3. Pravilnika". Drugim riječima, u tom slučaju ne plaćate porez. Dakako, u ovom slučaju obavezno je potrebno imati dokument u kojemu su definirani svi podaci i okolnosti prodaje.

Što je sa prijavom poreza pri promjene kriptovalute iz jedne u drugu, odnosno ne mijenjaju se za kune?
Kod zamjene jedne kriptovalute za drugu ne utvrđuje se dohodak od kapitala …. budući da nema novčanog tijeka, odnosno nije došlo do zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja.
Drugim riječima, poreznu upravu ne zanima promjene tipa BTC -> ETH, samo promjene u fiat valute (kune, dolar…).

Koliki je porez na kriptovalute?
Porez se plaća po stopi od 12%, a potom se uvećava za prirez nadležne općine / grada.
Porez se placa samo na ostvarenu dobit.

Kada treba platiti porez? Na kraju godine ili 8 dana od zarade?
Na kraju godine, odnosno između 2.1. do 28.2. tekuće godine za prethodnu godinu (do 28.2.2018. za zaradu tijekom 2017.).

Ako ulažem kao tvrtka (pravna osoba), kako onda ide cijela ova priča?
Totalno drugačije, plaća se porez na dobit (12 ili 18%) ukoliko se ostvari zarada i to sve radi knjigovođa te nema JOPPD obrasca.

Što je sa rudarenjem, kako se tada plaća porez?
Ukratko, na izrudarene Bitcoine se plaća porez u iznosu od 12% + prirez ukoliko ih isplaćujete unutar 2 godine od primitka. Ako ih držite dulje od 2 godine, tada na njih ne plaćate porez. Tu treba napomenuti da se pretpostavlja da posjedujuete dokument (bilo koju vrstu potvrde) da ste na taj i taj datum primili tu količinu BTC. Ukoliko nemate taj podatak, nisam baš siguran kako biste mogli dokazati kada ste stekli te Bitcoine. Priča se mijenja ako Vam to predstavlja osnovno zanimanje, što je loše definirano te nije naveden nijedan vremenski rok niti okolnosti koje definiraju kada rudarenje postaje “osnovno zanimanje”(pretpostavlja se da se misli kad si isplatite 300.000kn jer tada po zakonu o dodanoj vrijednosti morate prjavit i registrirat samostalnu djelatnost jer tom sumom ulazite u sustav pdv-a). Stjecanje bitcoina na druge načine primjerice ispunjavanjem anketa se tretira kao i rudarenje te podliježe istim propisima.

Ako sam zaradio npr. 1000 USD, a poslije izgubio 1.100 USD u istoj godini – što onda?
Onda ništa.

A ako sam zaradio 1.000 USD, a poslije izgubio 500 USD u istoj godini?
Onda plaćate porez na 500 USD.

Kako se računa zarada ako sam kupio jedan bitcoin po 1.800 USD, zatim jedan po 5.500 i na kraju jedan po 10.000 USD, a onda prodao 2 bitcoina po recimo 15.000 USD?
Računa se po FIFO metodi (first in, first out). Znači, kada ste prodali bitcoin po 15.000 računa se da ste prvo prodali onaj kojeg ste prvog kupili (po 1800 USD). Kada ste prodali drugi bitcoin po 15.000 računa se da ste prodali onaj kojeg ste drugog kupili (po 5500). Znači ostao vam je onaj od 10.000.



https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19252
https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19590
https://crobitcoin.com/hnb-eu-bitcoin/
https://zimo.dnevnik.hr/clanak/hnb-t...---490348.html
https://crobitcoin.com/pravna-prirod...ici-hrvatskoj/
__________________
SAMOANA: Nije u šoldima sve
Nadmudrivanje sa budalom je kao hrvanje sa svinjom u blatu ..... nakon nekog vremena skužiš da svinja uživa

Zadnje izmijenjeno od: livada2. 11.08.2019. u 13:56.
livada2 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2019., 14:25   #2606
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
ovo treba stavit pod sticky
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2019., 17:13   #2607
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
ovo treba stavit pod sticky
i to kao zasebni sticky bez mogucnosti komentiranja
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2019., 10:06   #2608
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Evo kolege nakon tjedan dana (konačno) korištenja solarnih panela da podjelim malo iskustva ...

Sve u svemu radi super,lijepo je u 8.30/8.45 pogledati na sat i vidjeti da stoji onaj disk koji se okreće ...

U pravilu radi na principu da koliko proizvede,ako mu nekaj fali uzima sa gradske mreže ...

Kako točno radi nemam pojma,ali to je prespojeno nekim trafićima koji se samo stave oko faznih (dolaznih) žica ...

Na inverteru je i wifi modul,kojim se može pregledati koliko proizvodi u datom trenutku i koliko se uštedi,naravno ako se ukucaju svi parametri (ima ih i previše u aplikaciji) ...

Na sve to je dodan još neki uređaj,koji pokazuje proizvodnu u plusu ili minusu,kolika je proizvodnja po fazi,po liniji,i tu ima pun kufer opcija ...

Sve u svemu zadovoljan sam ...

Sad slijedi ganjanje baterija za iduću godinu ... (čitaj šparanje) :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2019., 10:41   #2609
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Jesi ti to išao i "legalno" preko HEP-a odraditi ili?
Jer ako jesi onda si morao dobiti dvosmjerno digitalno brojilo koje posebno mjeri potrosnju, a posebno proizvodnju
Znači ako tebi disk stoji onda ti je proizvodnja ili jednaka potrošnji ili je veća. Što je sa viškom?
Btw, inverteri za off-grid i on-grid sustav nisu isti tako da sada na ovaj inverter nemožeš spojiti baterije/akumulatore

EDIT: + paneli u on-grid sustavu se svi spajaju u seriju dok se u off-grid sustavu spajaju ovisno koji napon traži inverter, većinom je to 24 ili 48V tako da se mora raditi kombinacija serije-paralele i trebaju puno deblje žice od panela do invertera zbog puno jače struje

I ajd sad još jedna informacija koja me interesira: koliko bi ti nazivno trebali paneli proizvoditi, a koliko ti proizvode recimo u 13h (naravno, kad je full sunce i nije oblačno)?
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu

Zadnje izmijenjeno od: maXonja. 18.08.2019. u 11:26.
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2019., 17:28   #2610
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Hep je isključen u ovom slučaju ... (nije mi se dalo zezati sa papirima ... )


Proizvodnja je veća trenutno ... za sada u zrak ...


Da gledao sam da inverter nema za spojiti baterije,makar mi je prodavač rekao da ide (kako moram pitati ...) ...


Panela imam 30x275w - to je cca 8.25kW (kad pomnožiš :-) ) ...


Max. mi aplikacija pokazala 6.72kW proizvodnju ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na