Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.10.2017., 01:20   #8701
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
Ima puno AE epilog ekipe u Osijeku, eto i ja sam jedan :-)
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2017., 13:08   #8702
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
svašta sam sad pročitao
Ja bi rekao da je svega tamo nadrobljeno, tako da si i ti svasta pročitao bas iz tog razloga
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2017., 16:32   #8703
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
Puno je to tema za razgovor uz pivce ili kavicu. Nema bas smisla pisati ovako po forumu,mislim ima ali zahtjeva vremena. Svakoga tko smatra da nisam rekao istinu,sto se tice AE ,moze doci poslusati,ili ja donesem zvucnike na testiranje...mene su jako ugodno iznenadili...Imaju i u radnji od Ledjenca,pa se moze poslusati,nitko nikoga ne tjera na kupnju,jel. A što se tice Audiolaba 8000 S,kazem samo kakav je stav zastupnika prema njemu. Inace jedan dobar i vrlo otvoren amp,ali za osjetljivije zvucnike. Vjerujem da bi i zvucnici od 8 ohm,i 90 db ,radili bez beda...ali ovi moji od 85 86 db,nikako...
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2017., 12:20   #8704
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
uopće se nisam referirao na audio epiloge (koje sam razne slušao kroz godine i ne osporavam im kvalitete), nego na tehnički dio.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2017., 17:56   #8705
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
uopće se nisam referirao na audio epiloge (koje sam razne slušao kroz godine i ne osporavam im kvalitete), nego na tehnički dio.

Ja sam jučer napisao podugačak post, ali su me obaveze sputale.

Vjekson,
Previše se zamaraš brojkama, odnosno karakteristikama na papiru koje bez obzira na činjenicu što razumiješ što znače treba uzeti s velikom rezervom.
Iznošenje vrijednosti nazivne snage zvučnika neću niti komentirati jer me nikad nije zanimala. Na cca 10-15 samogradnji za koje sam koristio uistinu različite jedinice, ne sjećam se snage nijedne jer je kao parametar nebitna, iako je otisnuta najvećim slovima.
Nadalje, položaj potenciometra na pojačalu mi je tako nebitna stvar jer uz karakteristike pojačala, ovisi o izvoru, kvaliteti snimke, položaju zvučnika u prostoriji i ono najbitnije - samoj prostoriji.
I na kraju osjetljivost. Moji najdraži zvučnici imaju osjetljivost ispod 82dB a tjera ih pojačalo za koje ne znam koliku ima nazivnu snagu (moja procjena cca 60-80W), i to dvoje u kombinaciji zvuči izvrsno. Da bi parodija bila veća, nemam niti potenciometra da ga mogu staviti na 10-11 ili 14 sati.
Samu nazivnu osjetljivost promatram kao parametar da otprilike znam koliko je lako pogoniti takvu jedinicu i s čim mogu očekivati nekakvu sinergiju, ali podatak je toliko bedast kod većine jedinica jer ne predstavlja stvarno stanje.
Kako znam napamet skretnice koje sam radio mogu i na temelju primjera:

Midbass ima nazivnu osjetljivost 90dB.
Tweeter ima nazivnu osjetljivost 90 dB.

Po nekoj sirovoj logici promatranja parametara te dvije jedinice, to je to.
Nakon što je to sve utrpano u kutiju, spojeno na skretnicu koja je na papiru idealna, tweeter vrišti za još 4-5 dB atenuacije.
Sa 90dB osjetljivosti na papiru uparen sa midbassom jednake osjetljivosti je sve skupa palo na 85dB. Odnosi se na konkretan primjer. Ko za vraga, prije ovog tweetera je bio jedan nazivne osjetljivosti 92dB koji je trebao samo 3dB atenuacije.
Toliko o brojevima.

Ali nastavite ovim tonom, jer mi je zanimljivo čitati. Nije bitno kako se izražavate, bitno je da se iskustvo podijeli
Juan je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2017., 15:18   #8706
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
O hi fi-u,se stvarno može danima razgovarati...recimo osim zvucnika i pojacala,najveću razliku sam osjetio sa zvucnickim kablom. Ali nikakvu bakar vs bakar. Nego bakar vs silver. Zvuk je totalno drugaciji,na silveru je otvoreniji,vise naglaseno srednje i visoko tonsko podrucje. A dobar bakar je opet nekako topliji,ugodniji, vise se osjeti bas i donje mid podrucje. Sa intekonektima,ne mogu reci da sam ista osjetio. Osim na onim najjeftinijim(20kn),da se cuju smetnje. A na interkonektima od 300 do 2000 kn ,meni nikakva cujna razlika. A kako je netko spomenuo,soba je apsolutno jedna od najvaznijih karika audio sustava.
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2017., 15:24   #8707
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ma ti subjektivni dojmovi o kablovima su uvijek posebna tema. Trebalo bi odraditi mjerenja pa bi se moglo reći konkretnije.

A ekipa što trpa na stotine, pa i tisuće dolara u kablove...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 03:46   #8708
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
Izmedju inakustik silver 2x4mm2 i inakustik reference 602 2x3.8mm2, je ogromna razlika u zvuku. Po svima koji su ih slusali,definitivno bolje rade silveri,barem sa mojim zvucnicima. Ne moras uopce razmisljati o razlici. Kad moja zena cuje na prvu,a ne kuzi se u nista,onda je razlika ocita...inace silveri su oko 75kn/m,a reference oko 200kn/m
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 11:26   #8709
klem
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 591
Postovani, trebam malu pomoc.. Posto sam dobio 300 hrk poklon bona u emmezeti a vec duze vrijeme planiram uzet stereo integrirano pojacalo, u emmezeti mi je upalo u oko yqmaha as201 . Imatmozda kakvih iskustva s njime. Zelja mi je inace bila denon 720, ali reko posto imam poklon bon da ga iskoristim. Znam da je ta yamaha entry level i kolko sam citao recenzije ima dosta distorzije kad se pojaca. Budem ga ja otiso poslusat uzivo tamo ali me zanimaju i vasa iskustva. Inace bi ga koristio za slusanje glazbe s ravunala, flac i origigi cedeji sa xonar dx zvucnom
__________________
klem je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 13:16   #8710
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Za soma i pol kuna je vjerojatno barem ok.....mislim, novo je i ima garanciju koju godinu, pa ćeš bezbrižno svirati neko vrijeme.

Ključno je koje imaš zvučnike, ako nisu neki "gladni", ne bi trebao imati problema ni kad glasnije slušaš.

A sad, kvaliteta zvuka....

Kod tog mi se pojačala ne sviđa što je deklarirano na 100W RMS-a, a nisu naznačili da je neki digitalac.
Ako je AB - klasa, to ni je više nego sumnjivo, i po pitanju pouzdanosti a pogotovo kvalitete.

Čini mi se, kad sam prije koji tjedan bio tamo, da sam vidio na polici i jedan Pioneer A-10 za otprilike istu lovu.
Rekao bih da je to ipak nešto bolje pojačalo, na temelju ovih slika koje sam izguglao:

Yamaha AS 201:
http://user-items.s1.citilink.ru/883353_04_b.jpg

Pioneer A 10:
https://i.ytimg.com/vi/YDt4-xrXy_0/maxresdefault.jpg


Mislim da je i tehnološki nestručnima (u koje uključujem i sebe) vidljivo da je jamahica teški čemer i bijeda. Ovaj hladnjak je definitivno obični lim, a trebao bi hladiti neke tranzistore koji su deklarirani na 100W na 8 Ohma???
ne bih baš rekao.......

Pioneer mi, s druge strane, izgleda solidno - standardno, barem.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 13:23   #8711
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
sve te brojke ti padnu u vodu ako imaš "težak" zvučnik... da, prosječno on može biti bilo koliko ohma, ali ako ima konstantno dobru krivulju na recimo 8ohma i onda ti zvekne na basu na 1ohm pa bude proglašen 6ohmskim zvučnikom pojačalo će se dobrano s njim napatiti.

evo recimo ja imam 2.5 sistemce, što bi reklo da se mora gurat 3 drivera po kanalu, 90db, 6ohm i amp koji na 6ohm daje "skromnih", ali zdravih 50ak watta... i dare you da slušaš više od 5 minuta na 12h potenciometru, mislim da ni nikad preko nisam ni išao i to čisto na par sekundi zbog demonstracije sile.

isto tako moja iskustva su potpuno suprotna i više sam čuo razlika na interkonektima nego na zvučničkim kabelima, ali to sve ovisi o okolini, duljini kabela etc. etc.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 13:39   #8712
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
neće baš 100w dat, ali može fino potegnut:



makar ja bi te cheap yamahe avoidao totalno.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 14:09   #8713
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
A kažu:

Maximum Power(8 ohms, 1 kHz, 10% THD) 100 W + 100 W

100W × 2 High Output Power* and High Sound Quality Circuit Design
The A-S201, with 100W* × 2 high drive power that's above its class, has a high sound quality design that minimises the length of signal routes and optimises the circuit layout. Positioning the power transformer near the power amp circuit reduces power loss while improving peak power supply capacity to enable high volume output. The signal ground and power supply ground are connected at one point, eliminating mutual interference to achieve a higher S/N ratio. The result is sound filled with clarity and a feeling of openness.
* 8 ohms, 40Hz—20kHz, 0.2% THD



https://europe.yamaha.com/en/product...l#product-tabs

ne znam, ono - manje od 7 kila, 2 mala konda, lim radijator, prazna kutija.....ne kužim zašto ti velikani ne pređu jednostavno na D-ampove u osnovnim klasama, kad kinezi već godinama rade solidna pojačala od 2020, TPA3116 i slične bratije?
Valjda im je ostala gomila elementa na skladištu, pa da se ne baci


s druge strane, kad pogledaš iznutra Yami top modele od 1100 do 3100 - vrh vrhova, Luxman maltene...
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 14:13   #8714
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
slušao sam onaj as500... ma bjež od toga, a kamoli ovoga.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 15:23   #8715
klem
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 591
a ništa onda. puno vam hvala na odgovorima. Bum si ja skupio pare pa uzeo denona 720 , a nakon njega i poštene zvučnike.

Još jednom hvala na razjašnjenju
__________________
klem je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 15:34   #8716
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
S tim da, bojim se, ni taj Denon baš ne ispada iz te skupine....odi u Emmezetu i pogledaj si Pionirca, pogotovo ako imaš popust. Ili skupljaj malo više. Ili pogledaj kaj ima u SHu, ako imaš keš
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 15:47   #8717
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
i sad ti veliš čovjeku da je denon 720 šljam kao i jamaha iako nije entry model, dok je pajo sa entry modelom A10 bolji?? kak to?
ja imo model 700AE i radio je više nego OK, bio je made in Japan
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 15:50   #8718
klem
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 591
ma da? Pa cijelo vrijeme živim u uvjerenju da je denon pma- 720ae ok pojačalce za cijenu .od oko 2200 HRK. Čitao i po netu da je ok napravljen i da sasvim pristojno zvuči još mi ga je i poznanik iz jedne renomirane trgovine aduio opremom preporučio, jer je i Onkyo bio u igri od kojega me odgovorio zbog zagrijavanja i reklamacija koje su imali
__________________
klem je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 18:17   #8719
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Jeba ga ćuna, pa čitajte s razumijevanjem.......

Pa nigdje nisam napisao za niti jedno pojačalo da je šljam, samo da je Pijonir složen po nekim standardima za tu klasu, a Yamaha baš i ne.
O zvuku mogu sudit samo općenito jer ih nisam slušao al sam slušao neka druga početna pojačala pa otprilike znam gdje su.

Preporuka da odeš pogledat (poslušat) A10 je bila u smislu da se ne isplati davati dodatnih soma kuna za Denona iz, realno, iste klase, jer će to biti možda malo bolje al ne značajno.

Prijedlog je, dakle, da se taj višak uloži u bolje zvučnike, ili da se štedi još.

Uostalom, pogledajte kako su cjenovno poredani Denon 500 i 700, a gdje je prvi slijedeći model? Sad je PM 1600 mislim.

Razlika u cijeni između 720 i 1600 je 3-4 puta, i to nije slučajno.
Možda bi čak neloše bilo poslušati onaj mali digitalni model ako se baš hoće Denon.

Digitalni ulazi su vrlo praktični i po mom iskustvu daju odličnu vrijednosti za novac u tim klasama, jer s nekim audio OSom kao izvorom dobiješ dio lanca kvalitete koje u amplifikaciji moraš puno više doplatiti.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 19:32   #8720
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
pa to je to - 500-700 za mase ili 1500/1600 za neke koji žele bolje dijelove unutra.
tako bi onda bilo i usporedba za A10 i denon 720 - valjda bolji dijelovi.
imo sam 700 i rado je vrlo pristojno sa Wharfedale 8.3, 9.2 i quad 12L2.
ja bi reko ipak solidniji integrirac

ali reć da je to kao i ona jamaha sa limom hladnjaka kao za konzerve i minijaturnim kondićima je neozbiljno.

čovjek može birat - il novo il SH pa nek odluči.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 20:29   #8721
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Eto ko da je to tak teško

http://oi66.tinypic.com/2cdzudf.jpg

Ako je uopće važno - point sam već dvaput naveo, siguran sam da se može ubrat. Ozbiljno.

Klem, najvažnije je da si priuštiš nešto kaj će te ispunjavat zadovoljstvom i zbog čeg ćeš bit uzbuđen kad budeš otpakiravao.
Kak god se to zvalo.
Iskreno, mislim da mi je najveća špica u životu kaj se tiče hife bio neki srednji Technics CD tamo početkom 90-tih, nakon što sam ih u srednjoj samo gledao kroz izlog tamo u Mesničkoj a onda je došo i rat i sjebo daljnje perspektive kaj se tiče toga.
Kad je napokon došlo i tak nešto na red, osjećaj je bio skoro ko kad izvadiš prst otamo.
Kasnije je taj fever bio sve slabiji i slabiji, ko i u ovom drugom slučaju.

Tak da savjetujem da si kupiš ono kaj te pali, ne second best. Ovi savjeti su samo smjernice, da pomognu da skužiš kaj hoćeš.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 21:57   #8722
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Pitanje za znalce:

Gledam uzeti neki drugi AVReciever 7.2 ili 9.2 sa Wi-Fi, Bluetooth i Ariplay (moze i DLNA ali obavezno Airplay i BT) i sad se nekako iskristalizirao Denon AVR-X4400H i sve mi pashe tj. ima opcije koje gldedam plus ima i HEOS, ALI mi se nekako cini precjenjen (cca 12000 kn sa PDVom kod nas). Usto nisam bas fan tog izgeda kucista sa dva ogromna diala ali 'ajde manje mi je ruzan nego Marantz (nemogu prezvakati onaj jadni mali okrugli display ).

Trenutno imam HarmanKardon AVR 370 i njegov dizajn mi je odlican ali nema BT a izravan nasljendik model AVR-370 nepostoji (sad imaju smo slabije verzije 1501s, 1601s i 1701s svi odreda slabiji modeli od tog AVR-370).

Nego da se vratim na pitanje: vrijedi li taj Denon 12k ili ima nesto bolje za te pare ili jos nesot nize reicmo do 10k?

Hvala
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 23:18   #8723
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
Odi na njuškalo i upiši "Pioneer" u tražilicu. Pronađi lika koji prodaje Pioneer opremu, kupi A-30 za 1700kn. Nov, zapakiran, 25 mj. garancije.

A-10 ne bih uzeo jer nema daljinski. Po zvuku su A-10 i A-30 identični, imam inače oba, A-10 mi služi za eksperimentiranje. A-10 ima manji/slabiji transformator sa manjim izlaznim naponom pa zato ima manje snage.

-->
@klem
Odi na njuškalo i upiši "Pioneer" u tražilicu. Pronađi lika koji prodaje Pioneer opremu, kupi A-30 za 1700kn. Nov, zapakiran, 25 mj. garancije.

A-10 ne bih uzeo jer nema daljinski. Po zvuku su A-10 i A-30 identični, imam inače oba, A-10 mi služi za eksperimentiranje. A-10 ima manji/slabiji transformator sa manjim izlaznim naponom pa zato ima manje snage.

__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2017., 16:24   #8724
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Pitanje za znalce:

Gledam uzeti neki drugi AVReciever 7.2 ili 9.2 sa Wi-Fi, Bluetooth i Ariplay (moze i DLNA ali obavezno Airplay i BT) i sad se nekako iskristalizirao Denon AVR-X4400H i sve mi pashe tj. ima opcije koje gldedam plus ima i HEOS, ALI mi se nekako cini precjenjen (cca 12000 kn sa PDVom kod nas). Usto nisam bas fan tog izgeda kucista sa dva ogromna diala ali 'ajde manje mi je ruzan nego Marantz (nemogu prezvakati onaj jadni mali okrugli display ).

Trenutno imam HarmanKardon AVR 370 i njegov dizajn mi je odlican ali nema BT a izravan nasljendik model AVR-370 nepostoji (sad imaju smo slabije verzije 1501s, 1601s i 1701s svi odreda slabiji modeli od tog AVR-370).

Nego da se vratim na pitanje: vrijedi li taj Denon 12k ili ima nesto bolje za te pare ili jos nesot nize reicmo do 10k?

Hvala
ne vrijedi...iskreno ne...kao ni tvoj harman koji ne vrijedi 5000kn...
imaš par jamaha aventage na njuški (skoro nove) - to su već ozbiljnije mašine

EDIT - pa pričeja poslije 1.11 znaš da sonus mjesečno ima neke akcije...

Zadnje izmijenjeno od: smirnoff. 31.10.2017. u 16:36.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2017., 19:54   #8725
klem
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 591
Tenks, denon 720 mi je nekak prvi upao u oko.

Druga dva koja su budjetom slicni su marantz 5005 i pionir a 30k.

Tak da bude jedan od ta 3. Ak imate iskustva s jednim od ta tri slobodno podijelite
__________________
klem je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2017., 12:50   #8726
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
-->
@klem
Previše razmišljaš o tome što valja i kakve su razlike, no razlika nema previše. Čuo sam PM6004(vjerujem da je PM5005 potpuno identičan) i zvuči kao A-30. Imam staro Denon pojačalo i radi ok no malo je tamnije, isto kao Denonov receiver AVR-19xx kojeg sam imao, pa Denone ne mogu preporučiti jer mi taj manjak visokih frekvencija smeta. Da li 720 pati od tog problema ne znam.

Moraš biti svjestan da je internet leglo smeća i subjektivnih mišljenja ljudi koji nemaju pojma o tehnologiji te baziraju mišljenja čisto iz glave. Svatko tko se bavi tehnologijom puca od smijeha kada čita komentare ljudi jer to što se pretpostavlja nikada nema veze sa zdravim razumom. Radim na jednom proizvodu koji nema veze sa zvukom i pretpostavke koje znamo dobiti od kupaca su više-manje sulude i uvijek pogrešne.
Audio je grana sa posebnim mjestom u tim iluzijama a audiofilija je po meni subjektivna bolest bazirana na očekivanjima od koje se odmah debelo ograđujem.

A-30 ima Power Amp Direct opciju preko koje direktno iz ulaza preko releja šiba zvuk u izlazno pojačalo. Isto tako, tonsku kontrolu možeš uključiti i isključiti. I pogodi što, sve opcije na kraju zvuče isto. Ako tonsku kontrolu ostaviš na sredini gdje ne pojačava/smanjuje frekvencije, kad ju pališ/gasiš zvuk je potpuno isti. Želim reći(moje skromno mišljenje) da sva pojačala, ako su dobro konstruirana, zvuče isto. Sva pred pojačala, ako su dobro konstruirana, su prozirna na 0dB.

Isto tako, ako uzmeš service manuale i gledaš sheme vidjet ćeš da sva pojačala, pa čak i ona puno skuplja, koriste iste/slične komponente. Pa je tako input selector čip na Pioneer-u isti kao u većini ostalih pojačala u tom cjenovnom rangu.

Da ne dužim, želim reći da će sve to više-manje isto svirati i na to ne bi trebalo gubiti vrijeme. Sva pojačala koja sam čuo, pa čak i P101 i P3A od Rod Elliota zvuče kao A-30. Zapravo, najjednostavnije mosfet pojačalo koje sam sklopio zvuči kao sve navedeno, ne čujem razlike jer ih ne očekujem.
Razliku čujem jedino kada promijenim zvučnike.

A-30 imam već dvije godine i radi očekivano, za sada nikakvih problema. A ako i bude već shemu znam napamet pa ga lako popravim sam. Jedan od većih razloga zašto sam uzeo A-30 su odlični servis manuali od Pioneer-a koji su lako nabavljivi kao i lako nabavljive komponente. Nema nikakvih komponenti koje „magično poboljšavaju“ zvuk a da ih dealeri poput farnela ili digikeya nemaju na stanju. Prije 2 godine je bila samo jedna recenzija Pioneer-a u Njemačkoj pa sam se tako odlučio na njega čisto zbog sheme i načina rada. Tj. shema mi je rekla da će raditi dobro. Bonus je dobar retro izgled, crni prednji alu panel u kombinaciji sa plavim led-icama izgleda odlično. Kao što vidiš, nisam ga kupio jer je netko napisao da ima dobar zvuk. Trenutno je uparen sa Dali Zensor 3 i to radi više nego dobro. Sve je spojeno vulgaris kablima iz čipoteke.

Kabli su još jedna iluzija, danas se ljudi pale na srebro. Za par godina će na platinu, za 10 godina na kravlje mlijeko. Već vidim marketing: „Mlijeko pridonosi kompletnoj zvučnoj slici tako da hrani elektrone proteinima koji su neophodni za kompletan prijenos cijele zvučne slike. Bez mlijeka sinergija zvuka, njegova dubina i prostranost nisu kompletni jer se neki elektroni revoltirani glađu vrate u pojačalo, umjesto da završe u zvučniku.“ Komentari korisnika: Vindija za bass, Dukat za treble.

Disclaimer: sve navedeno su osobna iskustva vlasnika posta bazirana na slušanju i testiranju uređaja držeći lemilicu u jednoj ruci i sondu osciloskopa u drugoj, te se nitko sa njima ne mora složiti
__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2017., 20:50   #8727
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
dobar ti je disclaimer i svatko ima pravo na svoje misljenje, no potpuno si u krivu da sve jednako zvuci, sto ce svatko sa dva zdrava uha lako demantirati.

Ocito nisi cuo dovoljno sistema i side by side usporedbe da bi se uvjerio kako postoje ocigledne razlike od pojacala do pojacala, na istom setu zvucnika i istoj prostoriji.

Da li je ta razlika na bolje ili losije je na osobnim preferencama slusatelja, ali da ne postoji razlika u zvucnoj slici je jednostavno pogresno.

Naravno ako pricamo o pojacalcima od 1000kn pa tu traziti razlike, tu nemamo sto razgovarati. To je sve vrlo slican drek.

Ali kad se malo ozbiljnije ukljucisi u hifi, pa imas ozbiljan par zvucnika, (i tu ne smatram nekakvi par od 2000-3000 soma kn)
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2017., 23:27   #8728
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
Do sada nisam pronašao niti jedan test na slijepo u kojem su slušatelji sa sigurnošću odabrali skuplji ili "bolji" sistem. Dakle, slažemo se da se ne slažemo.
__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2017., 23:32   #8729
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor gamer Pregled postova
Do sada nisam pronašao niti jedan test na slijepo u kojem su slušatelji sa sigurnošću odabrali skuplji ili "bolji" sistem. Dakle, slažemo se da se ne slažemo.
Ja sam čovjeka jednom ugnjavio da slijepo posluša obični licnasti (čak ne "audio") kabel iz trgovine tehničkom robom i nekakav njegov skupi audio kabel, i nije mogao pogoditi koji je koji
(u smislu da pogodi uvijek, naravno, nego je bilo 50:50, kao što i statistika kaže) iako me uvjeravao da je razlika "nebo i zemlja", da 30% love uložene u sistem treba potrošiti na kabele i slično

Kod pojačala sam samo pogađao jel cijevno ili tranzistorsko, a moram priznati da i meni sva tranzistorska zvuče isto/slično, uz ogradu da nisam poslušao nikakvo preko 6-7000kn
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2017., 00:18   #8730
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
bakar vs srebro

Ja apsolutno mogu garantirati,da cu moj silver i bakar uvijek prepoznati. Ali samo na jedan nacin. Da se pusti 20 tak sec jednog kabela,pa onda ista dionica drugi kabel. Naravno da ja ne smijem znati kojim redom,i garantiram i kladim se u cijeli sistem da cu uvijek pogoditi. Tko kaze da ne cuje razliku,gluh je ko tocak,kratko i jasno. Ponavljam kada moja zena koja se apsolutno ne kuzi u hi fi,niti ju zanima,od prve opise razliku u zvuku izmedju dva zvuka koja sam joj pustio(samo sam sa A pa B izlaza pustio jedan pa drugi kabel),onda je to ocigledno cujna razlika. A koji je od njih bolji,u to se ne bih mjesao,jer ukusi se razlikuju. Meni konkretno bolje na mom sustavu zvuci srebro,a zeni bakar. Kaze da joj je zvuk topliji,manje zivcan,ugodniji za slusanje. A meni opet previse zatvara zvuk,ponavljam ne ulazim u to sto je bolje,ali da je razlika cujna,i te kako je...
Kablovi su inakustik oba dva,slicne debljine(4mm2 vs 3.8mm2)
vjekson je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na