Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 26.11.2011., 16:42   #91
ONeill
Premium
 
ONeill's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 335
Imam informaciju da su počele i traju akcije gdje gledaju prvenstveno licence za Microsoft proizvode, dok ih drugi programi (bar oni manji) ne zanimaju toliko. Jer kao, Microsoft radi pritisak da sve to provjere po firmama.

Može li netko to potvrditi/opovrgnuti ?

Isto tako, da se besplatni software (tipa OpenOffice) ne smije koristiti u poslovne svrhe ?
ONeill je offline  
Staro 26.11.2011., 16:48   #92
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor ONeill Pregled postova
Imam informaciju da su počele i traju akcije gdje gledaju prvenstveno licence za Microsoft proizvode, dok ih drugi programi (bar oni manji) ne zanimaju toliko. Jer kao, Microsoft radi pritisak da sve to provjere po firmama.

Može li netko to potvrditi/opovrgnuti ?

Isto tako, da se besplatni software (tipa OpenOffice) ne smije koristiti u poslovne svrhe ?
Nema nikakvih akcija, uvijek se gledaju svi licencirani programi.
OpenOffice se može koristiti u poslovne svrhe i sav sličan freeware.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline  
Staro 26.11.2011., 17:35   #93
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
EEE openoffice nije freeware. licenca je LGPLv3.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 26.11.2011., 18:40   #94
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor lutherus Pregled postova
EEE openoffice nije freeware. licenca je LGPLv3.
Citiraj:
OpenOffice se izdaje pod dvojnom LGPL/SISL licencom. Objašnjenja ovih licenci možete naći na mnogim mjestima, a ukratko govoreći ove licence vam omogućuju ne samo korištenje OpenOfficea bez naknade, već i mogućnost da korištenjem izvornog koda i sami prilagodite OpenOffice vlastitim potrebama.
http://hr.openoffice.org/about-legal.html
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline  
Staro 26.11.2011., 19:17   #95
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Freeware software je software besplatan samo za osobnu i nekomercijalnu upotrebu.
Freeware software nije opensource i time nema dostupan source.
Openoffice je opensource. Openoffice nije freeware.

Sav softver koji je licenciran po licencama koje su u skladu s filozofijom slobodnog softvera je ujedno i u skladu s filozofijom softvera otvorenog koda. Obrnuto ne vrijedi potpuno, jer postoje licence koje su u skladu s otvorenim softverom, ali nisu u skladu s filozofijom slobodnog softvera. Tako da možemo reći da pojam otvorenog koda obuhvaća pojam slobodnog softvera, ali i više od toga (nadskup). Ali na kraju oba pojma opisuju gotovo identičan skup softvera jer je razlika u broju odobrenih licenci te dvije frakcije jako mala. Tako da su ta dva pojma ekvivalent u pogledu na to koji sve softver obuhvaćaju njihove definicije.
Međutim, slobodan softver se prvenstveno odnosi na ideju da svaki korisnik takvog softvera mora imati osnovne slobode pri korištenju softvera, nasuprot tome, softver otvorenog koda se odnosi na model razvoja softvera, tj. njegove pratične strane, a ne dotiče se same ideologije. Komercijalni sektor koristi pojam otvoreni kod jer se on očito više povezuje s boljim modelom razvoja softvera, a time i većim profitom (oko čega se i sve vrti na kraju).



Krovna organizacija za slobodan softver, koja je i započela cijeli pokret, je Free Software Foundation (FSF). Po FSF-u slobodan softver, ako je uistinu slobodan, mora omogućiti ove četiri slobode:
  • sloboda za korištenje programa u bilo koje svrhe (sloboda 0)
  • sloboda proučavanja kako program radi i mijenjanja istog da bi radio ono što želite (sloboda 1)
  • sloboda za redistribuciju kopija kako bi pomogli vašim susjedima (sloboda 2).
  • sloboda poboljšavanja programa i objavljivanja vaših poboljšanja (i modificiranih verzija općenito) javno, tako da bi cijela zajednica imala koristi (sloboda 3)
Pristup izvornom kodu je preduvjet za slobodu 1 i slobodu 3.
Kasnije se pojavila i druga organizacija Open Source Initiative (OSI) koja se fokusirala na približavanje modela razvoja otvorenog softvera poslovnom svijetu koji pomalo bježi od riječi free u engleskom nazivu slobodnog softevra (free sofware). Oni definiraju 10 kriterija koje softverska licenca mora zadovoljavati da bi mogla predstavljati otvoren softver:



  1. slobodna redistribucija
  2. dostupnost izvornog koda
  3. mogućnost derivata izvornog rada
  4. integritet autorovog izvornog koda
  5. nema diskriminacije protiv osobe ili grupe
  6. nema diskriminacije protiv polja djelovanja
  7. distribucija licence
  8. licenca ne smije biti vezana za određen proizvod
  9. licenca ne smije ograničavati drugi softver
  10. licenca mora biti tehnološki neutralna
Po definiciji, slobodan softver je onaj softver koji je moguće koristiti u bilo koje svrhe, proučavati i modificirati njegov izvorni kod bez ograničenja te kopirati i dalje redistribuirati bez ili s minimalnim ograničenjima. Minimalna ograničenja osiguravaju da daljnji korisnici tog softvera također imaju ista prava, odnosno slobode. Takva su prava omogućena licencama pod kojima se softver izdaje. Najčešće su to tzv. copyleft licence (nasuprot poznatih copyright licencama) koje zahtjevaju da iste slobode budu sačuvane i u modificiranim inačicama. Najpoznatije copyleft licence su GNU Opća javna licenca (en. General Public Licence) i Creative Commons.





Openoffice nije freeware. Openoffice je opensource projekt. Razlika je velika.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 26.11.2011., 19:58   #96
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Krivi termin sam upotrijebio ali i ti si malo zacjepidlačio
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline  
Staro 26.11.2011., 20:09   #97
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Ima nas opensource fanatika ovdje.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 26.11.2011., 20:25   #98
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
OK, onda, mogu li se OpenOffice i/ili LibreOffice besplatno koristiti u firmama?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 26.11.2011., 20:26   #99
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Da.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline  
Staro 26.11.2011., 20:28   #100
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
OK, onda, mogu li se OpenOffice i/ili LibreOffice besplatno koristiti u firmama?
Mogu.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 27.11.2011., 00:39   #101
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Naravno da hoće, kod nadzora instaliranog softwarea kao dokaz da se isto koristi legalno u komercijalne svrhe (u poslovanju firme/obrta) traže se prvenstveno računi za taj software koji glase na tu firmu/obrt kao kupca.
OK, ovako ako ide sljedeća opcija. 3 prijatelj proda prvom prijatelju Win na račun sve, ali s simboličnom cijenom? Ili baš mora bit kao prvi račun (trgovina) da je Windows kupljen (a MSDNAA nije kupljen). ČIsto informativno.

Open office koristi za Office, ali eto tio bi da šta manje plati u startu. Ako ne ide onda kupnja priko njuškala može?
Baja 001 je offline  
Staro 27.11.2011., 10:59   #102
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Citiraj:
Autor vranjba Pregled postova
Mene zanima dali postoji neki popis programa koji su besplatni i za komercijalnu uporabu ili neka stranica na kojoj su dostupni ti programi.
Ili ako nema toga dali mi tko može reći kako se označavaju te licence, znam da ima GPL
dali ima još nekih.
Ja sam ga za sebe radio pošto sam stavljao neke u firmu.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=213576
Mikeyy je offline  
Staro 27.11.2011., 11:13   #103
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
OK, ovako ako ide sljedeća opcija. 3 prijatelj proda prvom prijatelju Win na račun sve, ali s simboličnom cijenom? Ili baš mora bit kao prvi račun (trgovina) da je Windows kupljen (a MSDNAA nije kupljen). ČIsto informativno.

Open office koristi za Office, ali eto tio bi da šta manje plati u startu. Ako ne ide onda kupnja priko njuškala može?

Tvoj prijatelj nemože izdat R1 račun. A i nemože prijatelj prodat nešto nekome drugome što je on dobio na temelju nekog svog statusa, a i ko zna što piše unutar MSDNAA licence. Pitanje je da li učenici uopće polažu pravo na tu licencu, ili je ona formalno samo posuđena na neko vrijeme


Isto tako ti prijatelj nemože u trgovini kupiti ni Student licencu za windowse, a i sa Home je pitanje što ona obuhvaća.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 27.11.2011., 13:17   #104
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Tvoj prijatelj nemože izdat R1 račun. A i nemože prijatelj prodat nešto nekome drugome što je on dobio na temelju nekog svog statusa, a i ko zna što piše unutar MSDNAA licence. Pitanje je da li učenici uopće polažu pravo na tu licencu, ili je ona formalno samo posuđena na neko vrijeme


Isto tako ti prijatelj nemože u trgovini kupiti ni Student licencu za windowse, a i sa Home je pitanje što ona obuhvaća.
To sam tio čut, znan za licence i šta obuhvaćaju, nego san mislio da bi se moglo progurat pod legalne. Uglavnom onda kupovina originala ili neki free OS.
Baja 001 je offline  
Staro 27.11.2011., 15:09   #105
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
A za kakvu točno djelatnost ti to treba? Ako je neka uredska tjelatnost OpenSuse je i više nego doličan + dobiješ sve uredske alate + besplatan je + slobodan je
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 27.11.2011., 15:33   #106
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor lutherus Pregled postova
A za kakvu točno djelatnost ti to treba? Ako je neka uredska tjelatnost OpenSuse je i više nego doličan + dobiješ sve uredske alate + besplatan je + slobodan je
Ma imaju neke klijentske Win aplikacije pa se nebi zajebava s virtualizacijom i sl.

Ništa triba uzet original i amen, samo nisan bio siguran je li može uzet s njuškala od nekoga (isl) a da nije MSDNAA.
Baja 001 je offline  
Staro 27.11.2011., 15:42   #107
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Pokušaj se raspitati i kod Microsofta direktno, imaju šemu sa mladim poduzetnicima da im daju na 3 godine free korištenje windows + office. nakon 3 godine ili je biznis propal ili je opstal, ako je opstal dalje možeš plačati licence.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 27.11.2011., 15:57   #108
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor lutherus Pregled postova
Pokušaj se raspitati i kod Microsofta direktno, imaju šemu sa mladim poduzetnicima da im daju na 3 godine free korištenje windows + office. nakon 3 godine ili je biznis propal ili je opstal, ako je opstal dalje možeš plačati licence.
Zanimljivo, baš ću nazvat sutra
Baja 001 je offline  
Staro 27.11.2011., 16:05   #109
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ako se ne varam ima ms još jednu šemu za nove biznise, jedini uvjet je da imaš novoreganu firmu i onda dobiš za 100-200 baksa paket tipa 5 x win i 3 x office... nešto mi je kolega pričao o tome, ali zaboravih.

isplati se svakako raspitati
syss je offline  
Staro 27.11.2011., 16:52   #110
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Sličnu šemu ima i Autodesk sa AutoCADom.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 06.05.2012., 17:34   #111
shark21
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 4
Pozdrav ekipica....

Vidio sam ovu zanimljivu raspravu pa mi je portebna par dobrih dušica koje bi mi mogi pomoći.

Naime, ja imam mali d.o.o. koji se bavi čišćenjem.... ništa megalonomski....
eh sada.... meni koliko treba računalo za posao je skoro 2 put mjesečno na sat do 2.
Eh da ... Koristim isključivo excel za printanje računa i word za ponude ..... i windows... ostalo mi i netreba...
Tu koristim privatni lap

Laptop sam kupio prije nekih 2,5 godine sa instaliranim Winsima i Officom......
nemam nikakve potvrde ili slično da su to orginali.....

Postavlja se pitanje !?
Dali ja mogu kupiti recimo windows na njuškalu , platit preko firminog računa i navesti u opis plaćanja da je to upravo taj windows koji je kupljen...

Jer oglasnici su legani prostor trgovine po riječima knjigovođe.....

Ili opcija 2 : da kupim polovno računalo sa instaliranim winsima i naljepnicom.... dali u tom slučaju moram imati i orginal CD te instalacije koja je na compu ili je dovoljno da se serijski broj u progamu i naljepnici podudaraju.... ?

Evo dragi moji , molim se dobre dušice da mi pomognu..
Unaprijed velika hvala, Vaš shark
shark21 je offline  
Staro 06.05.2012., 17:39   #112
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Citiraj:
Autor shark21 Pregled postova
Postavlja se pitanje !?
Dali ja mogu kupiti recimo windows na njuškalu , platit preko firminog računa i navesti u opis plaćanja da je to upravo taj windows koji je kupljen.....
Nevazno je tvoje placanje i razlog, vazan je R1 racun koji druga strana moze ili nemoze izdat.

Opcija 2: U svakom slucaju je potreban R1 sa windowsima gore. Za office mozes koristiti "Openoffice"

@Pupo
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online  
Staro 06.05.2012., 17:42   #113
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Naljepnica ti ništa nevrijedi na računalu, isto kao praktički ni kutija il cd od windowsa. Bitan je račun s istim tim windowsima i offis paketom. Iako, umjesto ofisa, možeš koristiti open office besplatno, bar mislim.

ontopic, neznam samo kako će ti netko izdat račun s oglasnika za windowse?


EDIT: prestigoše me
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 06.05.2012., 17:55   #114
shark21
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 4
Znači nema nikakve svrhe kupovati potpuno novi i zapakirani program sa licencama i bla bla ako nemaš račun da si ga kupio striktno u trgovini....

Znači uopšte nepije vode dali si ti kupio licencu i cd i sve ostalo , nego je sama bit da ti imaš račun na koje se vidi da si platio 25 % PDV onda sve uredno....... ?????

Vidi se na izvadku u banci da je kupljeno to i to što si naveo u opisu plaćanja....

Recimo : kupnja windows xp/prof za firmske potrebe
shark21 je offline  
Staro 06.05.2012., 18:00   #115
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Da ti skratim. Racun/fakturu moras imat. Medije nemoras imat.
Uz danasnja racunala niti ne dobijas cd/dvd sa windowsima, vec dolaze preinstalirana sa naljepnicom na kucistu.

Ostatak pise na racunu koji ti moras imat.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online  
Staro 06.05.2012., 18:08   #116
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Mislim da bi doink tu mogao napisati opet još koju riječ.

Što je s otkupom stvari od građana, građanin potpisuje da je:

1. Prodavatelj izjavljuje da je riječ o njegovoj osobnoj imovini koja mu nije služila za obavljanje samostalne djelatnosti, da stvari nisu stečene na protuzakonit način te da mu je na blagajni ovog trgovačkog društva isplaćena svota utvrđene cijene iz ovog otkupa.
2. Prodavatelj izjavljuje da nije obveznik poreza na dodanu vrijednost

Zadnje izmijenjeno od: tskarda. 06.05.2012. u 18:19.
tskarda je offline  
Staro 06.05.2012., 18:26   #117
shark21
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 4
Iskreno, imali smo priliku prije 3 godine kupiti šamponirku koja je stajala 3000,00 kn.... tada joj je bila vrijednost oko 9000,00 kn za taj model....
Otišao u na Online banking uplatio gospodinu novac u opsi stavio da je kupljena šamponirka za pranje podova i amne.... nikad problema nije bilo....

MALO OT ali usporedbe radi.......

tako nevidim zašto bi bio problem kupit nešto preko CRO oglasa koji se vodi pod legalno mjesto trgovine....

Priložiti u knjigovodstvo izvadak transakcije na kojoj je opisano to što je kupljeno u ovom slučaju program koji služi za rad....

Evo doista se ispričavam na spamiću.... nadam se da imate razumjevanja....
shark21 je offline  
Staro 06.05.2012., 18:46   #118
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Npr, ja kupujem komp od tebe i ti mi dajes izvod iz banke kad si ti placao?

Ne, ja trazim racun, kuis?
Citiraj:
Autor shark21 Pregled postova
MALO OT ali usporedbe radi.......

tako nevidim zašto bi bio problem kupit nešto preko CRO oglasa koji se vodi pod legalno mjesto trgovine......
Nije bas kako mislis. Kako znas za porijeklo robe? Ukradeno ili nije?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online  
Staro 06.05.2012., 21:07   #119
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Stavi na lap linux i na njega open office i u wine staviš office 2003 ili novije office viewere ak ti slučajno neko nešto pošalje da nemreš otvorit...

Inače ako imaš na računu od laptopa navedeno da ima na sebi tvornički predinstaliran software drugo ti nebi trebali niti tražiti...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline  
Staro 06.05.2012., 23:08   #120
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Kad ti bane Inspektorat u firmu njih zanimaju licence za kupljene komercijalne račune koje koristiš na kompu u svrhe poslovanja svoje firme naravno i uz to se još traže računi za te računalne programe koji moraju glasiti na tvoju firmu kao kupca i to je to, as simple as that. Sve ostale šeme me uvažavamo
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline  
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na