Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.10.2015., 13:50   #7621
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Veky.VGW Pregled postova
Novo pitanje:

soba cca 18 kvadrata, da li su floorstand zvucnici previse? Npr neki Audio Elilog Jana Tower, KEF, B&W ili slično... Ili je bolje ići na neke manje bookshelf?
Ja sam drzao par godina Floorstandere u kockastoj sobi od 15m2 i bilo je sasvim uredu, naranvo ne pojacavas bas puno jer nema potrebe ali ako "zatreba" ima snage i mogucnosti pa ono, ako si mozes priustiti zasto ne .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2015., 17:35   #7622
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Možeš ići na manje samostojeće, ili veće bookshelfe. Recimo primjer: popularni Dali Zensor 5 (manji floorstand) ili 3 (veći bookshelf). Niže i više su modeli 1 i 7, dakle, ti su.....kužiš? Najbitnije ti je da sve preporuke shvatiš kao okvirno, i po mogućnosti probaš kod sebe svaki primjerak, ili tražiš demo pa procijeniš kakvi su uvjeti kod prodavača u odnosu na tvoje.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2015., 18:36   #7623
jollyb
4K FTW
Moj komp
 
jollyb's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Minken
Postovi: 1,044
Nemam iskustva na području hi-fi za dnevnu sobu, kupujem prvi receiver, a i vjerojatno ga neću tako skoro mijenjati pa je svaki savjet, prijedlog dobrodošao.

Receiver će postati novi član postojeće techno obitelji:
TV Samsung UE50H6470
Zvučnici Teufel Consono 25 Mk3 5.1
Synology NAS
Chromebox

Ono što mi je bitno je da kad se zavalim na kauč da imam receiver koji će mi pružati "dobar zvuk2. Nisam audiofil. Volim gledati serije i filmove sa Amazon Prime ili NAS, streamati na Chromecast i slusati glazbu preko Spotify pa mi je recimo ta kombinacija dosta bitna i težim da je wireless kvalitetno odrađen.

Izdvajam modele za koje sam pročitao reviews:
TOP pick 1. - Sony STR-DN860
2. ONKYO TX-NR545
3. Yamaha RX-V479

Novaca dajem do 450€ (kupujem u dojčland, zato njem linkovi).

Hvala unaprijed.
jollyb je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2015., 09:47   #7624
robee
Premium
Moj komp
 
robee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VinkovcI
Postovi: 893
Pogledaj si i Denon AVR-X2100W
robee je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2015., 10:36   #7625
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Citiraj:
Autor robee Pregled postova
Pogledaj si i Denon AVR-X2100W
Definitivno !

Denon daje najbolji zvuk ( ako je namjena prvenstveno slušanje glazbe ) .
Ako preferiraš filmove onda je Yamaha dobar odabir .

Ne možeš puno pogriješiti , razlike su u nijansama .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2015., 10:54   #7626
jollyb
4K FTW
Moj komp
 
jollyb's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Minken
Postovi: 1,044
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Definitivno !

Denon daje najbolji zvuk ( ako je namjena prvenstveno slušanje glazbe ) .
Ako preferiraš filmove onda je Yamaha dobar odabir .

Ne možeš puno pogriješiti, razlike su u nijansama .
Preferiram podjednako i film i glazbu. Za dnevnu zapravo bitniji film i serije, nego glazba.
Hvala na hintu. Bio mi je u izboru, ali ne mogu se sjetiti zasto je ispao.
Cijena je u rangu, sve je to tu negdje. Hm, zvučnici stižu za oko 2 tjedna pa imam vremena donijeti odluku. Pokušavam proći što više reviews, ali mi je malo to apstraktno iz review, bolje je nekako iz prve ruke.
jollyb je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2015., 10:55   #7627
Tarjan
Premium
Moj komp
 
Tarjan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 94
Citiraj:
Autor Veky.VGW Pregled postova
Novo pitanje:

soba cca 18 kvadrata, da li su floorstand zvucnici previse? Npr neki Audio Elilog Jana Tower, KEF, B&W ili slično... Ili je bolje ići na neke manje bookshelf?
Jana tower nisu pretjerivanje ni u 15 kvadrata. Pošto je reflex otvor na prednjoj strani, ne ometa ih toliko ni blizina stražnjeg zida.
__________________
baaaa baaaa ba ba
Tarjan je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2015., 11:04   #7628
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
a jel netko ima prilike ovo vidjet/čut
Ronis Samsung HT-HS5200
ja bi nešto 2.1 da uz panasonic plazmu bruji
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2015., 18:22   #7629
edge
Premium
 
edge's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Šibenik / Zagreb
Postovi: 78
Zdravo ljudi.

Na ovom području sam amater pa ako bi mi netko mogao dati kvalitetan savjet bio bih zahvalan.

Kupio sam jamo s606 stereo zvučnike i sad sam u potrazi za pojačalom i/ili receiverom (rabljeno do cca 1000kn).
Zvučnici će se koristiti kao stereo za slušanje glazbe i gledanje filmova, u prostoriji 35m2 kvadratnig oblika.

Da li pojačalo "mora" biti slabije od zvučnika (W)?

I da li impendancija pojačala mora biti manja (jamo zvučnici su 6ohm-a)?

Da li uopće ima potrebe kupovati receiver ili je dovoljno samo stereo pojačalo?

Da li bi išta ovog tipa odgovoralo za te zučnike, jer imam priliku kupiti iste po dobroj cijeni?

http://www.pioneerelectronics.com/PU.../VSX-817-K%7CS

ili

http://www.hifiengine.com/manual_lib...a/ax-396.shtml

Unaprijed hvala
edge je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 10:01   #7630
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor edge Pregled postova
Zdravo ljudi.

Na ovom području sam amater pa ako bi mi netko mogao dati kvalitetan savjet bio bih zahvalan.

Kupio sam jamo s606 stereo zvučnike i sad sam u potrazi za pojačalom i/ili receiverom (rabljeno do cca 1000kn).
Zvučnici će se koristiti kao stereo za slušanje glazbe i gledanje filmova, u prostoriji 35m2 kvadratnig oblika.
Da li pojačalo "mora" biti slabije od zvučnika (W)?
I da li impendancija pojačala mora biti manja (jamo zvučnici su 6ohm-a)?
Da li uopće ima potrebe kupovati receiver ili je dovoljno samo stereo pojačalo?
Da li bi išta ovog tipa odgovoralo za te zučnike, jer imam priliku kupiti iste po dobroj cijeni?

http://www.pioneerelectronics.com/PU.../VSX-817-K%7CS
ili
http://www.hifiengine.com/manual_lib...a/ax-396.shtml

Unaprijed hvala
Sorry loš sam quoter, pa ću ovako:

Da li pojačalo "mora" biti slabije od zvučnika (W)? Ne, zvučnici nemaju snagu kao pojačalo, obično se ističe max. snaga koju mogu podnijet prije klipanja (ili pregaranja ).
"Snaga" zvučnika je podatak pod imenom SPL (max. glasnoća koju mogu postići) koji se rijetko ističe. Bitan podatak je osjetljivost i impedancija zvučnika u odnosu na nazivnu snagu (RMS) pojačala.

Konkretan savjet: kupi pojačalo sa cca. 40 w po kanalu RMS-a.

I da li impendancija pojačala mora biti manja (jamo zvučnici su 6ohm-a)?

Okvirno da, no ne tako važno - bitno je koliko zvučniku pada impedancija kod signala velike glasnoće (levela).

Konkretan savjet: vrijedi kao gore.

Da li uopće ima potrebe kupovati receiver ili je dovoljno samo stereo pojačalo?

Ako više slušaš glazbu a manje gledaš filmove, dosta su dva zvučnika. Općenito stereo pojačala za istu cijenu daju bolji zvuk na dva kanala nego AV receiver.

P.S. Ako ćeš novo, 1.000 kuna će biti malo. Mislim da za 1.500 imaš osnovni Onkyo sa digitalnim ulazima, 2x44W. Otprilike isto je i neki osnovni AV receiver.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 22:05   #7631
ChillyJack
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
pozz,

u potrazi sam za zvučnicima i reciverom ili pojačalom.
Imam prostor 30 kvadrata, slušam psy trance, progressive house..uglavnom elektronika.
Za sada imam dvije opcije: Teufel ultima 40 mk2, 399 eura (par), 12 godina garancije, moguće ih je vratiti u roku 8 tjedana ,ali ih nije moguće poslušati jer se trebaju naručiti iz Njem. Trenutno ne znam koje bi pojačalo ili reciver uz njih, pa molim preporuku.
Druga opcija su Dali Zenzor 3, 2400 kn (par), 5 godina garancije, a uz njih bi išla Yamaha RX-V477, te ih je moguće poslušati, po pričama čujem da su zvučnici jednostavno prejebeni.
U nekim postovima prije sam vidio da netko ima Teufel....pa me zanimaju iskustva ili bilo kakav info. Hvalaaa
ChillyJack je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2015., 09:21   #7632
edge
Premium
 
edge's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Šibenik / Zagreb
Postovi: 78
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Sorry loš sam quoter, pa ću ovako:

Da li pojačalo "mora" biti slabije od zvučnika (W)? Ne, zvučnici nemaju snagu kao pojačalo, obično se ističe max. snaga koju mogu podnijet prije klipanja (ili pregaranja ).
"Snaga" zvučnika je podatak pod imenom SPL (max. glasnoća koju mogu postići) koji se rijetko ističe. Bitan podatak je osjetljivost i impedancija zvučnika u odnosu na nazivnu snagu (RMS) pojačala.

Konkretan savjet: kupi pojačalo sa cca. 40 w po kanalu RMS-a.

I da li impendancija pojačala mora biti manja (jamo zvučnici su 6ohm-a)?

Okvirno da, no ne tako važno - bitno je koliko zvučniku pada impedancija kod signala velike glasnoće (levela).

Konkretan savjet: vrijedi kao gore.

Da li uopće ima potrebe kupovati receiver ili je dovoljno samo stereo pojačalo?

Ako više slušaš glazbu a manje gledaš filmove, dosta su dva zvučnika. Općenito stereo pojačala za istu cijenu daju bolji zvuk na dva kanala nego AV receiver.

P.S. Ako ćeš novo, 1.000 kuna će biti malo. Mislim da za 1.500 imaš osnovni Onkyo sa digitalnim ulazima, 2x44W. Otprilike isto je i neki osnovni AV receiver.
Hvala na odgovoru.
40W veliš?
OVAJ RECEIVER (koji sad namjeravamo kupiti) itekako prelazi tih 40W, ako je ovih 100W per Channel RMS power. No, koliko sam shvatio iz ovog gore, to ne bi trebao biti problem?
I nisam shvatio, da li uz ovaj receiver preporučaš da kupim još i posebno pojačalo?

Specifikcije: ONKYO TX-SR343 av-receiver
110 W/Ch. (6 Ohms, 1 kHz, 0.9% THD, 1 Channel Driven, FTC); 65 W/Ch. (8 Ohms, 20 Hz-20 kHz, 0.7% THD, 2 Channels Driven, FTC)

Dakle, zvučnici su: JAMO S606
System Type.......3-way bassreflex
Impedance ..........6 ohms
Frequency Response (Hz, +/-3dB........42 - 20,000
Power Handling (Watts Long/Short Term)........130 / 210
Sensitivity (dB, 2.8V/1m).......89


Uglavnom, nabavili smo i aktivni subwoofer (Jamo E4Sub.1),a uskoro namjeravamo nadograditi na 5.1 sustav, tako da u tom slučaju otpada stereo pojačalo.

Zvučnici će se koristiti jednako za filmove kao i glazbu, s tim da će na njih biti spojeni laptop (bluetooth obavezno), tv, piano i gramofon. Tako da moramo nabaviti bluetooth/wifi receiver. Ili više-manje svaki bolji receiver ima port za bluetooth router?

Zadnje izmijenjeno od: edge. 28.10.2015. u 09:30.
edge je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2015., 13:22   #7633
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Na 8 ohma se gleda RMS snaga (zašto točno na 8, sad kad već pitaš - ne znam, nisam se nikad zapitao......) dakle 65 W u ovom konkretnom slučaju.

Snaga pojačala je u realnim okolnostima više-manje okviran podatak, jer su principi rada poznatih amplifikacijskih sklopova prilično različiti, pa što vrijedi za jedan princip ne vrijedi za drugi i slično.....

Kad na to još nakalemiš zvučnike koji mogu reagirat na desetke načina, ovisno o ustroju - ribbon zvučnici npr. (Apogee) su bili poznati po tome što im je impedancija padala skoro na nulu (kratki spoj) kako je rasla razina signala, pa su pojačala sa preko 200W RMS po kanalu izdisala pod njima kao muhe......

Još uzmi podatak da je prvih par watta ono što većinom slušaš u kućnim uvjetima, tako da je važnost specke o izlaznoj snazi pojačala zapravo vrlo odokativna.

Gledaš više manje neke standardne vrijednosti i to je to, pogotovo u konzumnoj klasi.

Enivej, ako ćeš radit 5.1 sustav onda je receiver logičan izbor, nabavi centar što prije.

poz
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2015., 08:51   #7634
edge
Premium
 
edge's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Šibenik / Zagreb
Postovi: 78
Ovo mi je jedan kolega napisao o tom Onkyo pojačalu, inače veliki audiofil i stručnjak na tom području:
Citiraj:
Pa eto ako voli se igrat na plejki, gledat tv i slušat muziku sa kompa malo glasnije ovo je okej, ni blizu audiofilskom doživljaju.
Sad sam totalno zbunjen, ne kužim je li htio reći da je to loš receiver, ili bi trebalo odvojeno kupiti receiver i pojačalo da bi se maksimalno izvuklo iz tih zvučnka (što se kvalitete tiče)?

Uvjet je da ima bluetooth ili wifi, tako da se sad mislimo između ova 3:

1) Yamaha RXV 479

2) Onkyo TX SR 343

3) Onkyo TX NR 545

Zadnje izmijenjeno od: edge. 29.10.2015. u