Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2021., 10:44   #1
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Wifi "zapinje" nakon promjene rutera - kako debugirati problem?

Situacija je sljedeća, donedavno sam imao Huawei B715 4G ruter i sve pet, radio je bez greške godinu dana. Nedavno sam nabavio Huawei B818 4G ruter i maltene prepisao postavke s jednog na drugi ruter. Brat bratu, nema se šta puno prepisati, ali koristim ista imena za 2.4 i 5 GHz mreže kao i passworde. Uglavnom, usage scenario je identičan, od broja i vrste uređaja do postavki rutera.

Problem se događa koliko sam primjetio samo na 2-3 moba u kućanstvu. Svi se spajaju na 2.4GHz mrežu, ali sam testirao i na 5GHz sa istim rezultatom. Na mobovima sam forgetao staru mrežu i nanovo se prijavio na aktualnu mrežu. Signal je odličan, ruter je u istoj sobi s mobovima.

Problem:
Random, u toku dana, dok surfam, koristim tapatalk, google home itd, i npr. kliknem nešto - veza kao da zapne i ništa se ne događa. U isto vrijeme mogu napraviti bilo kakvu drugu akciju na netu. Npr. želim upaliti svjetla na google homeu, veza zapne i ništa se ne događa u homeu, ali odem npr u jutub i najnormalnije upalim video. Vratim se u home i odjednom sve radi. Ista stvar u tapatalku. Otvorim temu, loadira u prazno. Odem back i opet otvorim istu temu - otvori je najnormalnije. Sve to u roku par sekundi napravim. Kao da se akcija izgubi na putu do rutera, pa ponovljenu akciju prihvati kao da se ništa nije dogodilo.

Sumnjam da ima ikakve veze sa nekim sleep policyjem za wifi jer se događa u bilo koje doba, dosta često, neovisno koliko često koristim mobove. Inače ne koristim nikakve sleep postavke.

Mobovi su identično podešeni kao dok sam koristio B715, nije bilo updejtova s te strane.

Probao sam koristiti mobove cijeli dan na 4G mreži i isključujem mogućnost da je problem u aplikacijama koje koristim - sve normalno radi na 4G.

Probao sam i mobovima dati fiksne IP-jeve u postavkama rutera.

Uređaji na LAN mreži nemaju taj problem.
Imam dva poslovna PC-a na wifi-u (jedan je na 2.4, drugi na 5 GHz) - nijedan nema problema.


Moje pitanje bi bilo kako najbolje pratiti što se tu događa i gdje zapinje, neki logovi (logcat?), može li se to uopće? Neki drugi savjet što pokušati na strani rutera?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 13:16   #2
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Koji su ti DNS serveri podeseni na routeru?
Kolki ti je Lease Time za DHCP na routeru?
Koji DHCP range imas podesen na routeru?
Za probu stavi DHCP range na npr. 100-200, pa dodijeli fiksne IP adrese (npr. od 10-99) problematicnim uredjajima, jer meni to slici na IP Adress Conflict.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2021., 13:27   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
A drugi uređaj pa je drugi hw / druga pamet ...
Probaj staviti custom DNS - ove u router ako ima opcija (TCP/IP v4 8.8.8.8 i 1.1.1.1).

Neki routeri loše hendlaju TCP/IP v6 na Lan strani (a poznato je da mobovi forsiraju v6 radi spajanja na "mrežu",
ako možeš, ugasi TCP/IP v6 na Lan strani.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 15:05   #4
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Koji su ti DNS serveri podeseni na routeru?
Kolki ti je Lease Time za DHCP na routeru?
Koji DHCP range imas podesen na routeru?
Za probu stavi DHCP range na npr. 100-200, pa dodijeli fiksne IP adrese (npr. od 10-99) problematicnim uredjajima, jer meni to slici na IP Adress Conflict.
Podešeni su 8.8.8.8 kao primarni i 1.1.1.1 kao sekundarni ALI... Mislim da se ta postavka ne odnosi na mrežu nego na nešto što ja ne razumijem dovoljno dobro. Ipconfig sa PC-a i postavke rutera za koje nisam siguran na što se odnose:
https://imgur.com/a/r9lW9FR
Ruter ima jedan LAN/WAN port i to su možda postavke za to. Taj port mi je spojen na dummy TP-Linkov switch (nikakva pamet). Tako je bilo spojeno i prije na B715, isto na WAN port koji je u oba slučaja (izgleda) radio kao LAN port.

Ali ne znam potvrditi koji mi DNS koriste klijenti, barem na PC-u, ako ništa drugo. Znam gdje se podešava custom DNS u postavkama network adaptera itd. Tamo je sada sve po defaultu, povlači postavke od rutera.

Lease time je 1 dan (ne sjećam se koji je bio prije, mislim da taj dio nisam dirao).

DHCP range je 100-200, a problematičnim mobovima sam prije par dana stavio fiksni IP (Note 9 i S7). Ostatak uređaja s fiksnim IP-em je u tablici:
https://i.imgur.com/Kd96s7k.png


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A drugi uređaj pa je drugi hw / druga pamet ...
Probaj staviti custom DNS - ove u router ako ima opcija (TCP/IP v4 8.8.8.8 i 1.1.1.1).

Neki routeri loše hendlaju TCP/IP v6 na Lan strani (a poznato je da mobovi forsiraju v6 radi spajanja na "mrežu",
ako možeš, ugasi TCP/IP v6 na Lan strani.
To za pamet stoji, al bemu miša, čovjek bi rekao da je "bolji uređaj malo i pametniji"

Mislim da nema opcije gašenja IPv6 na ovim mobovima, ne nalazim ništa.
Ali sam skužio mogućnost podešavanja statičnog IP-a + DNS-a pa ako ništa drugo, testiram par dana s custom DNS-om na strani klijenata.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 15:16   #5
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
pingaj za pocetak 8.8.8.8, neku svoju internu ip adresu koja je preko kabla te mobitel ip adresu i provjeri sto se dogadja sa pingom kada ti mobitel prestane raditi
a onda dalje na osnovi rezultata
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 15:24   #6
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
DHCP range je 100-200, a problematičnim mobovima sam prije par dana stavio fiksni IP (Note 9 i S7). Ostatak uređaja s fiksnim IP-em je u tablici:
https://i.imgur.com/Kd96s7k.png
Zasto si fiksne adrese stavio u podrucje DHCP range-a? Stavi ih sve ispod 100 ili iznad 200.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 15:28   #7
A.I.
Registered User
 
A.I.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: earth
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Zasto si fiksne adrese stavio u podrucje DHCP range-a? Stavi ih sve ispod 100 ili iznad 200.

Meni ne radi veza kad su mi adrese izvan DHCP-a. Na t-comovom speedportu.
A.I. je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 16:58   #8
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Moram priznati u zadnjih 2-3h otkad sam na klijentima podesio DNS-ove, nisam imao više problema. Pustiti ću sve još dan-dva prije konačnog suda.

Spremiti ću na kompu par cmd prozora s pingovima u raznim smjerovima, ako se slučajno ponovi, pa okinem.

Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Zasto si fiksne adrese stavio u podrucje DHCP range-a? Stavi ih sve ispod 100 ili iznad 200.
A sad sam shvatio što si mi govorio u postu, nisam ukapirao. Probao i uredno radi kad je dodijeljeni IP izvan DHCP rangea. Izgleda da sve ove godine protežem početničku grešku pa ću napraviti kako si rekao
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 17:20   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Prati situaciju pa javi / pitaj. Taj 818 je relativno novi pa nema puno o njemu na netu,
evo manual koji je više epp a ne pravi manual > https://www.manualslib.com/products/...-11064606.html
i da, spominje se ovaj TCP/IP V4 <> V6 koji isto zna zezati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 18:12   #10
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
postavi fiksne kanale za 2.4GHz i 5GHz (nikako Automatic odabir kanala)
prilikom promjene kanala ti se dogadja "mikro" pucanje veze i client-uredjaj se mora prebaciti na novi kanal koji je AP odlucio koristiti iz samo njenu znane logike

tek high-end AP-ovi imaju dodatne radio chip-ove za "environmental monitoring" i tu ima smisla koristiti Automatic, kod obicnih low-cost uredjaja svakako izbjegavati

kanale suzi ako je moguce na 2.4GHz = 20MHz ; 5GHz = 20MHz

prije izbora WiFi kanala skeniraj pomocu nekog WiFi Analyzera pa vidi koji kanali su slobodni i na njih prebaci svoj wireless AP

NetSpot - WiFi Analyzer
Wifi Analyzer

disable IPv6 - da si olaksas troubleshooting
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2021., 20:09   #11
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Gdje tocno gasim taj IPv6 - na mobovima ili negdje na ruteru?

Jup, 2.4GHz drzim na 20MHz, 5GHz sam pustio na auto, budem suzio iako taj band koriste samo laptopi. Kanali su podeseni na taj nacin. Probao sam i promjeniti kanale za oba banda. Srecom oko mene nema puno mreza, 4-5 mreza grupiranih oko kanala 8 i prilicno slabog signala. Nema nijedna 5GHz mreza.

Budem pratio ovih dana pa se javim. Opcija factory reseta je isto otvorena, uz testiranje samo par klijenata, al treba izdrzati cijeli dan bez pristupa netu i biti doma
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 20:32   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Na mobovima nemoj gasiti IP v6 a i nezgodno je ...
Trebaš u routeru naći gdje se gasi i to samo na Lan strani.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 22:43   #13
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,938
Ajd priznaj da is kupio polovni/rabljeni B818 i gotovo .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 22:57   #14
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Kriv sam! Uzeo ga na test odmah nakon tvog posta u A1 temi i bio je zadnji koji je dolazio sa 24mj garancije
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 12:24   #15
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Problem je i dalje tu sto me sad vec prilicno nervira. I dalje ga primjecujem samo na mobovima. Ne znam je li to neki placebo ili sto, kao da se rijedje dogadja! Problem je sto jedan od tih mobova kontrolira smart home uredjaje i onda kad hoces ugasiti smart uticnice - zapne... Pa refresh wifi, pa probaj opet, pa shvati dvije naredbe odjednom i tako. Veselo. Zena pizdi

Probao sam sve i svasta osim koristiti neki wifi ruter (nemam ga). To vjerujem da bi potpuno promjenilo pricu.

Na klijent stranama (mobovi) sam se igrao s fiksnim adresama, dns-ovima, updejtao OS, palio i gasio private dns...

Na ruteru sam takodjer mijenjao wifi kanale, sirinu kanala, neke opcije koje imaju kvacice sam gasio-palio, i na kraju factory reset, novo ime mreze i test od nule. Probao koristiti mogucnost jednog SSID-a za 2.4 i 5GHz mrezu (prije sam imao odvojene mreze za oba banda). Probao sam daily reboot rutera.

Zasad nisam nista pametniji. Zao mi je sto ne mogu skuziti sto je. Ruter je odlican za sve sto radi, a starog sam prodao mozda ipak malo prerano.

Jedino sto NISAM skuzio je kako pratiti network logove na mobu. Logcat to ne vidi uopce, nemam rootane mobove, a nisam iskopao kako doci do nekog loga za te stvari. Ono, nadao sam se da ce neki log reci nesto po tom pitanju, zabiljeziti neki drop, promjenu na wifi vezi ili sl.

Na ruteru u logu takodjer nema zabiljezenih logova u trenucima kad se problem javi. Prikazuje kad se uredjaji otkace/nakace na mrezu i to je to.

Kupiti posten wifi ruter?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 12:33   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Probaj lokalno naći bilo koji stari ap ili router (podesiš ga ko switch + ap) ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 12:48   #17
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
a da nije do server side smart home-a ?
Ja koristim sonoff marku za neke moje gluposti, i desi se ponekad da zatrokira ili je nedostupno, a nije do moje mreze i moba .. več server side
Imam i ORVIBO utičnice .. e ti pa su često štekali, tako da sam prešao na sonoff
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 12:57   #18
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Zasteka stogod radio na mobovima, ne mogu povezati s odredjenom uslugom/appom. Tapatalk najcesce, onda iza toga smart home (google home), pa web browser itd. Poredano po ucestalosti koristenja, jasno.

Prije par tjedana je sve najnormalnije radilo u istom setupu samo na drugom ruteru.

Vec pitam okolo za nekakav ap.

Bi mogao probati wifi extender, pa se nakaciti na njega umjesto na ruter? Bi mogao tu dobiti iole drukciji rezultat neovisan o ruteru? Ili bi moglo jebati sto ruter i dalje daje svoj wifi...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 13:19   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Dodatni ap, dosta je samo sa 2.4 bandom, staviš na različiti kanal nego je gl. router,
npr. 1 - 6 - 11 jer su tako razmaknuti (freq. se ne preklapa).
AP zato jer je žicom spojen na gl. router i tako ne ovisiš o potencijalno problematičnim WiFi sa gl. routera.
Igra ti i skoro bilo koji router šta je nekom ostao od isp - ova (SX763, SE555,....).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 13:37   #20
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Nabavio jedan d-link wifi AP, a na glavnom ruteru cu iskljuciti wifi za vrijeme testa. Cujemo se sljedeci tjedan s novostima!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 10:40   #21
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Jedno pitanje prije nego upogonim cijeli novi setup s wifi AP. Stavio sam zadnjih sat-dva kontinuirani ping (ping -t) prema google.com i prema jednom mobu u lokalnoj mreži. Pingovi idu preko wifija s PC-a. DNS sam postavio na 8.8.8.8/1.1.1.1.

Zanimljivo, jedan ping prema googleu je timed out.
(EDIT: par sati kasnije, nabrojao sam ih još 3-4)

Citiraj:
....
Reply from 172.217.16.110: bytes=32 time=35ms TTL=114
Reply from 172.217.16.110: bytes=32 time=41ms TTL=114
Reply from 172.217.16.110: bytes=32 time=48ms TTL=114
Request timed out.
Pingovi prema lokalnom uređaju su vrlo, vrlo eratični po pitanju odziva. Jedan paket se izgubio u trenu kad sam otključao mob.

Citiraj:
Ping statistics for 192.168.1.100:
Packets: Sent = 408, Received = 407, Lost = 1 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 3ms, Maximum = 1952ms, Average = 367ms
Je ovo uopće ok, ovoliko rasipanje? Doslovno ping za pingom imam rezultate 3ms, 150ms, 40ms, 1800ms itd... Mogu li uopće išta saznati na ovaj način? Zapravo me najviše brine je li normalan onaj timeout prema googleu/internetu. Na rubu sam da pošaljem ruter nazad jer mi ističe return period...



Danas-sutra spojim wifi ap pa testiram par dana.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 04.02.2021. u 12:15.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 13:28   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ja bi rekao da serucka WiFi na tom "novom" routeru,
gasi WiFi na njemu i AP stavi u funkciju.

Svakako odmakni AP od routera (1 - 2 M kako bi smanjio međusobne smetnje).
Kad to odradiš ćemo znati više.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 21:27   #23
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Jedno pitanje prije nego upogonim cijeli novi setup s wifi AP. Stavio sam zadnjih sat-dva kontinuirani ping (ping -t) prema google.com i prema jednom mobu u lokalnoj mreži. Pingovi idu preko wifija s PC-a. DNS sam postavio na 8.8.8.8/1.1.1.1.

Zanimljivo, jedan ping prema googleu je timed out.
(EDIT: par sati kasnije, nabrojao sam ih još 3-4)



Pingovi prema lokalnom uređaju su vrlo, vrlo eratični po pitanju odziva. Jedan paket se izgubio u trenu kad sam otključao mob.



Je ovo uopće ok, ovoliko rasipanje? Doslovno ping za pingom imam rezultate 3ms, 150ms, 40ms, 1800ms itd... Mogu li uopće išta saznati na ovaj način? Zapravo me najviše brine je li normalan onaj timeout prema googleu/internetu. Na rubu sam da pošaljem ruter nazad jer mi ističe return period...



Danas-sutra spojim wifi ap pa testiram par dana.
Izbaci Google DNS-ove iz igre, meni bude sve usporeno s njima. Otkad sam prešao na Cloudflare (1.1.1.1, 1.0.0.1), sve je prodisalo. Vidi se i po samom pingu da su brži.

Ovaj lokalni ping definitivno ne valja, trebalo bi analizirati Wiresharkom ili nečim. Da možda nemaš neki download u pozadini? Probaj i bluetooth svuda pogasiti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 22:12   #24
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Osposobio sam wifi AP setup s ruterom od parsto kn. B818 je u bridge modu i stoji na istom prozoru, AP je 3m dalje.
https://www.links.hr/hr/router-tp-li...-2-0-053524054

Prvi dojmovi u ovih 6-7h korištenja - problem se nije pojavio!

Nisam puno kemijao s wifi postavkama osim kanala, par fiksnih IP-jeva i pustio sve na automatici za mobitele u kući. Average Joe postavke. DNS-ove sam podesio na guglove (ovaj ruter ima te opcije baš u sebi pa eto).

Odvrtio sam na par sati isto pinganje kao i ranije:
- prema googleu je na ~10000 pingova dropalo 2-3 puta
- prema mobu je dropalo 15ak puta, a average ping je bio oko 230 ms (nešto manji nego prije, ali i dalje dosta eratičan)

Taj ping prema mobovima je sličan kod svih koji su mi doma. U tim trenucima nema nekog ekstra prometa, osim preko LAN-a (IPTV, možda jutub i sl.). Nemam velikih potrošaća na wifi-ju.

Probat ću i te cloudflare DNS-ove.
Sutra će mi doći kolega networkaš pa ću ga malo ugnjaviti


Koristiti ću ovaj setup nekoliko dana čisto da potvrdim pouzdanost wifi-ja, a onda se vraćam na B818 stari setup, promjeni DNS-ove na klijentima, reducirati BT u prostoriji (a ima ga!) i ako jednom, samo jednom zapne, hebat ću mu sve i uzeti wifi ruter. Jbmu, odličan je kao 4G modem!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 22:32   #25
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Odvrtio sam na par sati isto pinganje kao i ranije:
- prema googleu je na ~10000 pingova dropalo 2-3 puta
- prema mobu je dropalo 15ak puta, a average ping je bio oko 230 ms (nešto manji nego prije, ali i dalje dosta eratičan)

Taj ping prema mobovima je sličan kod svih koji su mi doma. U tim trenucima nema nekog ekstra prometa, osim preko LAN-a (IPTV, možda jutub i sl.). Nemam velikih potrošaća na wifi-ju.
To je i dalje kriminalno za lokalnu mrežu, kao da pingaš router u Japanu, a ne u drugoj sobi. Imaš neke gadne interferencije, a WiFi je glup pa hvata i šalje sve živo, i što jest i što nije za njega, tj. ponaša se kao stari hub.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2021., 10:23   #26
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Da nije nešto do Android uređaja? Iz nekog razloga ne mogu pingati poslovni i privatni laptop na wifi-ju, timed out baca. Budem ovo pronjuškao, pa da eliminiram android iz cijele priče. EDIT: uspio, isto sranje je i prema laptopu


Ukratko, sve u stanu sam ugasio na sklopki i pogasio BT na kompovima, mobovima itd... Stanje s pingom je isto. Primjetio sam samo par razlika u patternu kada je ekran moba ugašen, kada je upaljen i kada koristim net na mobu:

PC <-wifi-> AP <-wifi-> mob
https://i.imgur.com/bIniYNb.png

Ista stvar kada pingam Shield TV na wifiju, ali nema spajkova preko 1000 ms.

U isto vrijeme kada pingam modem (192.168.1.1) ping je 1-5 ms.
PC <-wifi-> AP <-LAN-> modem B818

Sad znam što ću si kupiti za valentinovo - jednu dobru kamasutra knjigu o mrežama pa da napokon počnem uživati u ovom seksu :|

Srećom, prvotni problem se još nije ponovio i ovo je već mali napredak!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 05.02.2021. u 11:42.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2021., 20:42   #27
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ja bi rekao da je ovaj gore ping prema mobu logičan obzirom na "radno stanje", mada bi očekivao bolje u sleep stanju.
Ipak ima neko poboljšanje preko tog drugog ap - a.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2021., 22:26   #28
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Da taj router nema Realtekov WiFi cip i skupa sa tim probleme sa 801.11k paketima... Čisto pitam iz svog iskustva s realtekom

Slični su simptomi
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 15:00   #29
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Nisam uspio saznati koji je wifi chip u huaweiju.

Uglavnom, zaljucujem trakavicu. Umjesto AC86U, uzeo na kraju TPLink C80. Nis posebno ruter, ali radi. Nije mi se dalo riskirati sa (triput) skupljim ruterom kad i onaj gore testni od 200kn radi posao.

Ako sam nesto naucio, to je da odsad puno vise cijenim lan kabel i zanimanja koja imaju "networking" u nazivu Hvala kolegama na pomoci!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 15:11   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Hehe, u praksi naučio pojmove kao "najbolji WiFi je Lan" ili žica je "žica"
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na