Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.03.2007., 00:10   #1
hajduk fan
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 21
pitanja oko kupovine kompletne konfiguracije

možda nije potreban novi thread za ovih nekoliko pitanja, odnosno mojih nedoumica, ali eto možda će i drugima poslužiti pa nek bude preglednije. uostalom, nek moderator obriše ako želi...

naime, kupujem novo kompletno računalo pa me zanima nekoliko stvari, odnosno obveza prodavača:

1. dali je prodavač dužan ugraditi komponente besplatno?
2. dali je dužan instalirati OS?
3. mora li isporučiti sve dijelove kutije pojedine komponente? ovo pitanje možda zvuči i glupo, no kad se kupuje pojedinačno, recimo, grafička kartica, ona se dobije u kutiji. kutiju sačinjaca dosta elemenata među kojima je i između ostalog igra koja se nerijetko ili zaboravlja ili s namjerom ne daje kupcima koji kupuju kompletnu konfu. u tom slučaju kupovine kompletne konfe, ne dobiju se ni kutije pojedinih komponenti koje bi se dobile da se kupuje pojedinačno. mislim, kutija kao kutija je potpuno nepotrebna ali njen sadržaj je ono što ja plaćam pa bi trebao dobiti sve što platim zar ne?


hvala unaprijed
hajduk fan je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 00:40   #2
Stipezd
Premium
Moj komp
 
Stipezd's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zd
Postovi: 53
Da,to i mene zanima,ako mi oni sastave konfu u ducanu u kojem sam konfu kupia,hoce li mi dati sve kutije,cd-e za instalaciju,formatiranje diska???,instaliranje os????
Stipezd je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.03.2007., 01:01   #3
hajduk fan
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 21
e da, još nešto...
što se tiče mrtvih piksela..kolko su oni čest slučaj? što dovodi do njih? (možda ovo treba ić pod "monitori" ) i najbitnije: ulazi li pogreška sa mrtvim pikselima isto u garanciju?

hvala
hajduk fan je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 01:07   #4
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
1. nije trgovina duzna sklopiti komponente koje kupujes uopce, a kamoli besplatno, iako to svi rade ako kupis sve ili skoro sve komponente kod njih.

2. isto tako nisu duzni instalirati OS cak ni ako ga kupis kod njih, ako nije vec neka preddefinirana konfiguracija s istim. Ali vjerujem da instaliravaju ako ga kupis.

3. Duzni su ti isporuciti sve sto dolazi s komponentama koje kupis.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 01:08   #5
Gen1us
Premium
Moj komp
 
Gen1us's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
1.Ako se komponente kupe sve u istom ducanu ugradnja je besplatna...(100%)
2.Ne (ali zar je to problem)mada se mozes i to dogovorit...
3.Naravno da mora isporuciti sve dijelove koji su u kutiji ali to mozes i ti uzeti odma kad das pare ako te bad.Za kutije se cak isto mozes dogovorit da ti ih sacuvaju.

Govorim o optimumu,linksu...znaci manjim ducanima u kojima se kak se meni cini mozes dogovoriti sve i svasta zavisi koliko se interesiras kod njih...

editreduhitrio me kolega
Gen1us je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 01:19   #6
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Sto se mrtvih piksela tice, nisu precesti, znaju ih monitori imat, ali vecinom se ni ne primjete ako ih bas ne trazis ako imas 1 ili 2.

Svi monitori imaju garanciju na to, ali ovisi od proizvodaca do proizvodaca i od modela do modela, tako da nema nekog pravila. Ali svi ako imaju vise od broja koji je naveden dobijes novi monitor (5-7 uglavnom kak mi se cini)
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 17:57   #7
ziginjo
Premium
Moj komp
 
ziginjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 128
U linksu mozes donest svoj cd od win-a i on ti instaliraju na komp,nema nikakvog problema...
__________________
ziginjo je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 18:34   #8
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Što se mrtvih pixela tiće, imaš neke proizvođaće koji nude garanciju na 0 mrtvih pixela! Između njih je Panasonic ako se ne varam, ako ti monitor ima samo 1 mrtvi pixel dobiješ novi monitor u zamjenu!

Postoji i program koji olakšava traženje mrtvih pixela: http://www.dps.uk.com/freeware_DTP.htm

Što se ostalih pitanja tiće: slažem se sa dečkima iznad! Jedino kaj mislim je to da instalacija windowsa spada tj. naplačuje se kao servis (po tom cjeniku)!

PS: Ako ikako možeš, zaobiđi da ti oni sastavljaju komp, nije pravilo ali imam frenda koji je otvorio komp nakon dvije godine (koliko mu garancija traje) i skužio je da ima djelove koje nije kupio (slabije djelove)! Ne varaju sve trgovine svoje kupce ali ima i takvih!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 20:05   #9
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
ja kad za nekog kupujem konfiguraciju prvo ih trazim da skinu onu naljepnicu sto su naljepili iza koju ak skines gubis garanciju iako ti na racunu uredno pise spisak komponenti koje si kupio, a ne racunalo, a onda pregledam sve sto je unutra.

Jednom mi se dogodilo da su mi uvalili pogresnu graficku i to si necu dopustit, onda sam imao premalo godina da bi se usudio ici svadat naknadno, al od onda provjeravam svaki komp!
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 20:13   #10
hajduk fan
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 21
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
Jednom mi se dogodilo da su mi uvalili pogresnu graficku i to si necu dopustit, onda sam imao premalo godina da bi se usudio ici svadat naknadno, al od onda provjeravam svaki komp!

ne može li se kompletna konfiguracija provjeriti raznim programčićima tipa aida32, everest, pa i u device manageru? sumnjam da bi me prevarili osim ak ne postoji neki trik da i navedni programi ne prepoznaju komponentu.

hvala svima na odgovorima..
hajduk fan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.03.2007., 20:15   #11
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
Jednom mi se dogodilo da su mi uvalili pogresnu graficku i to si necu dopustit,
O tome ja pričam, i to je "kao" bila "slučajna" pogreška!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 21:41   #12
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Nadovezao bi se na ovu temu s jos jednim pitanjem.
Isplati li se davat firmi da sastavi konfiguraciju ili uzet komponente pa ih sam sastaviti? Jer ako ih sam sastavljam svaka komponenta ima svoju garanciju neke cak i do 3godine a ako mi oni sastave konfiguraciju onda dobijem godinu dana garancije na cijeli komp i nesmijem ga otvarat u tom roku...
Mislim to mi je skroz blesavo... Kako oni mogu smanjit garanciju pojedine komponente...
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 22:01   #13
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Ne smanje oni garanciju komponenti! Ta garancija koju dobiješ ti je garancija da će u tih godinu ili dvije komp raditi bez greške (bez crkavanja)! Nakon tih godinu ili dvije i dalje imaš garanciju na pojedine komponente ali nemaš garanciju na rad cjelokupne konfiguracije!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2007., 00:10   #14
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
drugim rjecima, nakon godinu dana, ako ti nesto rikne u kompu, morat ces nosit dio koji ne valja, a ne cjeli komp. Inace naplate pregled kompa.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2007., 10:49   #15
Stipezd
Premium
Moj komp
 
Stipezd's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zd
Postovi: 53
Ali ako ja skinem tu naljepnicu,nemam vise garanciju od njih,nego na dijelove??? A sto bude ako ja zelim ugraditi npr. novi hladnjak za cpu????
Stipezd je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2007., 15:43   #16
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Citiraj:
Autor hajduk fan Pregled postova
ne može li se kompletna konfiguracija provjeriti raznim programčićima tipa aida32, everest, pa i u device manageru? sumnjam da bi me prevarili osim ak ne postoji neki trik da i navedni programi ne prepoznaju komponentu.

hvala svima na odgovorima..
moze se provjeriti, samo je problem malo ako nemas niti jedan os instaliran, a ova srafciger metoda trosi <10 minuta. I nezgodno je malo ako ne zivis u mjestu gdje kupujes racunalo, pa se moras natezat oko toga i slicno... better safe than sorry!

Sto se tice onoga za garanciju, recimo hgspot radi probleme oko toga i ne zele uvaziti garanciju. Tako je bar ranije bilo. A iz mog iskustva tako funkcioniraju i male firmice mahom iako nisu u pravu kod toga. I da ih se natjerat da postuju garanciju al uz dosta muke, nikad nije bas bezbolno

Zato i kazem da redovno trazim skidanje te naljepnice posto ista nema veze s mozgom. Ako nista drugo tocno zbog ovog sta ako kupim novi disk ili przilicu il tak nesto sto Stipezd kaze?!
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2007., 15:44   #17
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Stipezd Pregled postova
Ali ako ja skinem tu naljepnicu,nemam vise garanciju od njih,nego na dijelove??? A sto bude ako ja zelim ugraditi npr. novi hladnjak za cpu????
Čim skineš naljepnicu gubiš garanciju na ispravnost cjelokupne konfiguracije! Znaći ako želiš staviti novi cooler i skineš tu naljepnicu, onda gubiš garnciju na konfiguraciju ali i dalje imaš garanciju na pojedine komponente! Što zapravo i nije loš potez, oni ti sastave komp i provjere dali radi (da nema nekih ne kompatibilnosti), nakon toga skineš tu naljepnicu i radiš kaj hočeš! Bar mislim da je to OK, zato jer ako dođeš doma i sastavljaš si komp te skužiš da ti memorija nije kompatibilna sa matičnom onda imaš sama natezanja oko toga! Ovak ti oni slože i 100% će raditi jer ak ne radi onda ti preporuče zamjenski dio!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2007., 20:01   #18
Stipezd
Premium
Moj komp
 
Stipezd's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zd
Postovi: 53
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Čim skineš naljepnicu gubiš garanciju na ispravnost cjelokupne konfiguracije! Znaći ako želiš staviti novi cooler i skineš tu naljepnicu, onda gubiš garnciju na konfiguraciju ali i dalje imaš garanciju na pojedine komponente! Što zapravo i nije loš potez, oni ti sastave komp i provjere dali radi (da nema nekih ne kompatibilnosti), nakon toga skineš tu naljepnicu i radiš kaj hočeš! Bar mislim da je to OK, zato jer ako dođeš doma i sastavljaš si komp te skužiš da ti memorija nije kompatibilna sa matičnom onda imaš sama natezanja oko toga! Ovak ti oni slože i 100% će raditi jer ak ne radi onda ti preporuče zamjenski dio!
Aha,onda je bolje uzet sve sto mislis kupit u tijeku te godine garancije odmah... A sto ako kupim npr. kuciste,proc napajanje i maticnu,a u drugom ducanu rame,HDD i grafu u drugom,a ako mi spoje komp u ovom prvom??? Sto je onda s garancijom(tom naljepnicom-garancijom???)
Stipezd je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2007., 21:00   #19
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Probaš tu nalipnicu odlipit sa fenom
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2007., 22:05   #20
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Stipezd Pregled postova
Aha,onda je bolje uzet sve sto mislis kupit u tijeku te godine garancije odmah... A sto ako kupim npr. kuciste,proc napajanje i maticnu,a u drugom ducanu rame,HDD i grafu u drugom,a ako mi spoje komp u ovom prvom??? Sto je onda s garancijom(tom naljepnicom-garancijom???)
E sad stvarno ne znam kako to funkcionira ako kupuješ komponente po različitim dučanima! Možeš ti donjeti sve komponente da ti sastave komp za određenu svoticu ali ne znam dali dobiješ garanciju na to!?

Najbolje ti je uzeti komponente i sam sastaviti komp! Na taj način si barem daš truda i sve lijepo središ, od kablovinja pa do uredno nanesene paste i modifikacije unutrašnjosti kučišta za maximalnu tišinu!

Ja sam svoj novi komp sastavljao otprilike 6 sati. Ali sam zato zvučno i antivibraciono izolirao cijelo kučište, sve lijepo popikao u njega i sredio kablove tak da se jedva vide (vrlo važno zbog protoka zraka)! I ono upalim ga, kad on od prve boota, a ja happy
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2007., 11:36   #21
Angelus
A mighty pirate!
 
Angelus's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 428
ja ti savjetujem slaži sam ili nađi frenda imaš ekipe sa pceksa koji će ti bez frke htjet osbno doć i sastavit,većina njih su eksperti kakve teško nađeš,možeš ti provjerit koja je grafa al take trgovine koje uvaljuju su ti stvarno pokvareni ljudi i mogu ti lagano dat npr x800gto pa flashat u xt vjerojatno bi ti komp očito xt,stvarno se tu svakakve muljarije izvode
Angelus je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2007., 11:46   #22
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Ja sam si kupio dijelove i sam šarafio. I nije neka prevelika umjetnost. Nikada prije to nisam radio, ali sam znao otprije spajati pojedine komponente. Najviše me bilo strah staviti proc, ali sam bio dovoljno lukav da nabavim box verziju pa je bilo manje za***ancije oko montiranja na proc.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2007., 11:59   #23
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,510
ja sam isto veliki decko pa si sam slozim komp

nemam nista protiv ducana i njhovog osoblja , ali u vrlo malo slucajeva mogu reci da sam vidio dobro slozeno racunalo - jedino u LAbu2000 i Linksu mogu reci da rade ljudi koji sloze to ko za sebe i zato sa tim nema problema . a kod ostalih ima svega - od krivog spajanja , stavljanja vijaka tamo gdje ne trebaju ici , pa cak i do nekih koje imaju element prevare ( platis jedno a dobijes drugo) . Zato svima koje znam pomognem tako da odemo u ducan kupimo sto kazem , doma pa sloziti i puknem gore OS i to je to . nema cekanja i natezanja.
Router je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na