Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.06.2010., 12:32   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Video nadzor kucne radinosti

Pozdrav svima,

kako se u zadnje vrijeme u mom dvoristu (hehe...) nasla potreba za nadzornim kamerama (neke sitne provale lokalnih narkica + medjususjedske ljubavi). Kamere bi bile montirane vani, a nadzirala bi se slijedece dvije mikrolokacije:



(snimano EOS-om 350, ali skalirano na 4:3 i smanjeno na PAL rezoluciju + low JPEG u Photoshopu).

Predpostavljam da bih ovako nekako trebao vidjet (glede kvalitete slike) kada nabavim opremu, s time da bi ova prva kamera isla jos malo dolje lijevo pa bi se tiltala jos malo prema gore (jer je u donjem lijevom kutu ulaz).

E sad, ono sto me operativno zanima:

a) ima li smisla uzeti, primjerice, ovu kombinaciju

http://cgi.ebay.com/4-Channels-CCTV-...-/170494370297
http://cgi.ebay.com/OUTDOOR-SONY-1-3...-/220479846419

Vezano uz to; iskreno, obzirom da si nisam vise tako dobar s Karuzom, Fleksom i ostalom CIS ekipom, te sve kamere mi se cine zakurac u pogledu a posteriori pregledavanja nakon nekakve pizdarije (u smislu registarske oznake ili lica pocinitelja). Znam da zadirem u SF, ali ima li smisla staviti nekakav low end fotic (ili drugi adekvatni stroj el cheapo klase) koji ce svakih 3 sekunde lupiti fotku od par Mpixela?

b) moze li se ta citava prica u ovakvoj jeftilen verziji elegantno implementirati na Linuxu? Ne trebam real time buljenje u kamere, nego mi se cini vrlo zbrojeno raditi foldere po danu/mjesecu/godini i u njima snimke od 60 minuta...

TIA!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 13:39   #2
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Ove jeftine kamere ti se mogu prevariti bez problema po noći. Samo se posvijetli u njih s lampom i više ništa ne vide, isto bi mogao raditi i s fotoaparatom, al opet s druge strane, ako kažeš da su to narkići i susjedi, sumnjam da to znaju.

Fotić ti je nemoguća misija jer će ti ljudi biti zamućeni skroz, pošto jeftiniji fotići imaju mjerenja svjetlosti preko cijelog kadra, fotić će misliti da mu je važnije snimiti dobro eksponiranu fotografiju i stavit će dugu ekspoziciju, pri uvjetima lošeg osvjetljenja neće niti moći okidati svake 3 sekunde fotografiju jer ekspozicija će trajati dulje (zbog malog senzora), a da ne govorim da im zapis traje jednako dugo ako ne i dulje od ekspozicije.

Ovakvu kvalitetu teško da možeš dobiti s nekim jeftinim kamerama po danu, a po noći da ne pričam.
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M
NITROS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2010., 13:56   #3
V.I.P
Istrian Lifestyle
Moj komp
 
V.I.P's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Medulin
Postovi: 1,384
ma kakve crne kamere,nabavi psa
V.I.P je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 15:48   #4
Tomo
Re-Registered User
Moj komp
 
Tomo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 627
E jebes ga bubba, Ode svet u kurac, em ti kradu po dvoristu, em imas 2 zmazunga na stolu...
Tomo je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 16:49   #5
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Pa i mene interesira tema.
Malo gugla i našao sam nešto zanimljivo.
http://www.howtoforge.com/video_surv...eminder_ubuntu
E sad, problem je CPU i kompresija videa, nabrzaka sam našao:
http://www.zoneminder.com/forums/viewtopic.php?p=59617
Sve mi se čini da si osuđen na gotova riješenja ili dediciranu PC mašinu.
A vidio sam gotovo riješenje u akciji bazirano na Avermedia opremi, i sviđa mi se.
Za cca 4000 daje pristojnu sliku i snima na pokret, i još su kamere sa IR.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 23:14   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor NITROS Pregled postova
Ove jeftine kamere ti se mogu prevariti bez problema po noći. Samo se posvijetli u njih s lampom i više ništa ne vide, isto bi mogao raditi i s fotoaparatom, al opet s druge strane, ako kažeš da su to narkići i susjedi, sumnjam da to znaju.
Gle, meni je potpuno jasno da ako netko *stvarno* zeli provaliti meni ili nekom u dvoristu, to ce uciniti makar ja imao bataljun partizana ispred kuce.

Takodjer si svjestan da ce 90% ovih "random" likova odustati na sam pogled na kamere/tablu "prostor pod video nadzorom".

Drugim rijecima, bolje ikakva kamera, nego nikakva; mene samo zanima tehnikalija...

Citiraj:
Fotić ti je nemoguća misija jer će ti ljudi biti zamućeni skroz, pošto jeftiniji fotići imaju mjerenja svjetlosti preko cijelog kadra, fotić će misliti da mu je važnije snimiti dobro eksponiranu fotografiju i stavit će dugu ekspoziciju, pri uvjetima lošeg osvjetljenja neće niti moći okidati svake 3 sekunde fotografiju jer ekspozicija će trajati dulje (zbog malog senzora), a da ne govorim da im zapis traje jednako dugo ako ne i dulje od ekspozicije.
Tako sam i nekako mislio da je fora s tim jeftinim CMOS drekovima...

Citiraj:
Ovakvu kvalitetu teško da možeš dobiti s nekim jeftinim kamerama po danu, a po noći da ne pričam.
Hmmmm... Neki drugi prijedlog, ili je to jednostavno previse za traziti od 200kn kamerice?
Citiraj:
Autor V.I.P Pregled postova
ma kakve crne kamere,nabavi psa
Pa da ga hranim sa susjedima i narkicima?
Citiraj:
Autor Tomo Pregled postova
E jebes ga bubba, Ode svet u kurac, em ti kradu po dvoristu, em imas 2 zmazunga na stolu...


Dodji malo do dvorista da ti pokazem...
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Pa i mene interesira tema.
Malo gugla i našao sam nešto zanimljivo.
http://www.howtoforge.com/video_surv...eminder_ubuntu
E sad, problem je CPU i kompresija videa, nabrzaka sam našao:
http://www.zoneminder.com/forums/viewtopic.php?p=59617
Sve mi se čini da si osuđen na gotova riješenja ili dediciranu PC mašinu.IR.
Pa masina je spremna, nije to problem. Ono sto me vise od toga muci je kvaliteta tih kamera...
IR.
Citiraj:
A vidio sam gotovo riješenje u akciji bazirano na Avermedia opremi, i sviđa mi se.
Za cca 4000 daje pristojnu sliku i snima na pokret, i još su kamere sa IR.
Ovo je ~400kn; sad je samo pitanje je li slika 10 puta bolja...

Morat cu naruciti, probati i javiti, nema druge. Thx svima.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 08:15   #7
JackLondon
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Onaj tko treba kamere neka se uputi na www.proakustik.hr/videonadzor.php i neće požaliti. Sve ove gluposti koje se nude po trgovinama po par kuna nemaju puno veze sa pameću. Treba otići u trgovinu koja nudi 4 kamere i snimač za 1600 kn pa vidjeti jesu li oni sami sebi ugradili takav sustav ili su ipak kupili nešto pristojno. Kakva je logika da drugima nude tu opremu ako za njih nije dovoljno dobra?
JackLondon je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 10:54   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Citiraj:
Autor JackLondon Pregled postova
Onaj tko treba kamere neka se uputi na www.proakustik.hr/videonadzor.php i neće požaliti. Sve ove gluposti koje se nude po trgovinama po par kuna nemaju puno veze sa pameću. Treba otići u trgovinu koja nudi 4 kamere i snimač za 1600 kn pa vidjeti jesu li oni sami sebi ugradili takav sustav ili su ipak kupili nešto pristojno. Kakva je logika da drugima nude tu opremu ako za njih nije dovoljno dobra?
Samo sto se ovdje ne raspravlja o vide nadzoru za komercijalnu uporabu nego kucno kemijanje. Da se javis ovima gore za 2 kamere i snimac ce te garant otrgnuti bar 5k kn...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 12:49   #9
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
mozda neka Sony kamera (iz oglasnika) + detektor pokreta + IC lampa
http://www.svijet-medija.hr/article....d=8550&sid=154
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 14:17   #10
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
mozda neka Sony kamera (iz oglasnika) + detektor pokreta + IC lampa
pa detektor pokreta mu ne treba ako ima kameru.. to moze software rjesit...
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.05.2015., 23:01   #11
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Pozdrav svima,

trebalo mi je za jedan projekt nekoliko web kamera, pa sam u subotu odlucio vidjeti sto se nudi po nabavi, jer mi u principu kvaliteta i rezolucija slike nisu bili presudni, pa sam racunao da sto god uzmem, barem ce zadovoljavati nekakve osnove. S druge strane, rekoh, ako je iole kvalitetnije, iskoristit cu ih za nikad realizirani video nadzor, jer sam u medjuvremenu skoro pri kraju male OpenCV aplikacije koju mogu vrtiti na Windowsima ili *nixu na HP T5730, no otom potom...

U svakom slucaju, tako je pao izbor na nekakvu akciju u Svijetu Medija, Microsoft LifeCam Show za 75kn po komadu. Di's bolje!

Posluzile su svrsi koja mi je trebala, ali sam dobio, kako se cini, dvije potpuno neispravne kamere!

http://www.pohrani.com/f/3F/Z0/4B0ij...0-22-47-20.jpg
http://www.pohrani.com/f/3j/pb/2Gupq...0-22-47-20.jpg
http://www.pohrani.com/f/1r/sR/2698D...0-22-47-20.jpg
http://www.pohrani.com/f/3T/oo/4JXIq...0-22-47-20.jpg
http://www.pohrani.com/f/3W/xp/119MT...0-22-47-20.jpg



Kako OpenCV, uglavnom ne svojojm krivicom, poprilicno lose barata postavkama kamera, cvSetCaptureProperty CV_CAP_PROP_FOCUS je bio potpuno beskoristan, ali... Cak niti nakon prelazenja preko svih principa i ne instaliravanja kojekakvih softverskih abominacija na stroj, ljubopitljivosti radi, skinuo sam te nekakve "sluzbene drivere i aplikaciju" (iako je W7 bez rijeci prepoznao kamere odmah). Kad tamo...

http://www.pohrani.com/f/23/iI/4l1zBGFv/1.jpg

Postavki za fokus uopce nema. Nevjerojatno!

U svakom slucaju, imam *dvije* neispravne kamere u uredu. Sad samo moram prelomiti odlazak do Svijeta Medija, jer em sto mi se neda, em vec vidim zvjezdoznanstvo koje cu tamo dobiti. OK, mozda grijesim, ali radje cu zapiti 150 kn nego imati neispravan hardver.

Vaso - nadam se da si uzivao.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 10.05.2015. u 23:12.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 00:23   #12
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
C270 od logitecha treba upecat na akcijama za 150-170kn, eventualno c170 ak si na buđetu. Od ostalih web kamera, ja nisam vidio niš vrijedno spomena a da je u nekoj normalnoj cijeni.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2015., 18:34   #13
M.Vlahovic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 871
koje bi bilo najeftinije rješenje za neki kvalitetniji snimak u zatvorenome(trgovina 30 kvadrata)
da sprema direkt na komp i da se može pregledavat upravo spremlljeno? to preko usba može? i kakav softver je potreban za snimannje 8 sati dnevno? može to na externi hard? kolko to davi kompjutor slabiji?
po mogućnosti/nije uvjet da je bežićni prijenos slike a napajanje može i na struju
M.Vlahovic je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2015., 23:34   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
C270 od logitecha treba upecat na akcijama za 150-170kn, eventualno c170 ak si na buđetu. Od ostalih web kamera, ja nisam vidio niš vrijedno spomena a da je u nekoj normalnoj cijeni.
Iskreno, gledao sam malo kvalitetu snimaka po Jutjubu i za 200kn, nije nis bolja od ovog smeca za 70 (minus detalji oko fokusa ).

OK, znam da je ocekivati od *web* kamere nesto suvislo poprilicno utopisticki, ali jebemu zivot, jel ima neka barem malkice bolja klasa, pa kolko kosta da kosta?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2015., 09:16   #15
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Znam da zadirem u SF, ali ima li smisla staviti nekakav low end fotic (ili drugi adekvatni stroj el cheapo klase) koji ce svakih 3 sekunde lupiti fotku od par Mpixela?
A da pokušaš na njuškalu ili ibeju za neku siču uhvatiti Canon A620?
Isti je dolazio s driverima koji su omogučavali da se koristi kao web kamera.
Dok bi zbog niske rezolucije videa bilo upitno isti koristiti za nadzor , optički sistem mu je sigurno bolji od nekakvih web kamerica pa bi profitirao što se tiče fotogradfija.
No ,iako se fotografije riješavaju elektronski , riješenje s fotografijom svako 3 sekunde poteže pitanje o izdržljivosti ili radnom vjeku CCD senzora. Trebalo bi malo pročeprkati i o tome.
Ja sam na A610 ( šta jer vrlo slična stvar) nabio preko 100k fotografija i dok saturacija nije kao kad je bio novi , stvar još radi. Doduše u objektivu ima prašine od inkarta i MDFa jer doslovno živi u tim uvjetima ali bez problema se dobije i više nego upotrebljiva fotografija.
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2015., 09:26   #16
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
No ,iako se fotografije riješavaju elektronski , riješenje s fotografijom svako 3 sekunde poteže pitanje o izdržljivosti ili radnom vjeku CCD senzora. Trebalo bi malo pročeprkati i o tome.
Ako nije mehanicki shutter, ne brinem se previse oko (ne)kvalitete tokom vremena.

No, 3 sekunde je puno previse, ocekujem barem tri slicice PO sekundi. Ako nadjem nesto pametno od kamera da stavim u produkciju, vrlo rado cu objaviti ovdje i softver (sa svim featureovima tipa face recognition, license plate recognition i svastanesto sto sam implementirao unutra).
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na