Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.12.2014., 14:25   #5821
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Bas zgodno jer u EU (a mi smo tam jel) svi mobiteli MORAJU imat 2 godine jamstva. E sad bi sam ja nasao to pojma nemam al nije bilo neki blj sajt.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 14:52   #5822
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Mislim da nismo jedina zemlja u EU koja ima samo 1g. gare za Apple proizvode.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.12.2014., 15:03   #5823
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
konzultirao sam se s pravnikom jednim, drek je to, ja nisam čitao baš zoo članak 400-422, no tamo je odgovor, garancija 2 godine vrijedi recimo ako sam ja nakon 15 mjeseci otvorio ajfon, i skužio da mu fali home tipka, tad vrijedi. tako nekako sam ja to skužio
Ne znam šta je taj pravnik tebi rekao ali ovo što pričaš nema veze s ničime.

Ajde da razjasnimo ovo više.
Ukratko, svatko ima jamstvo 2 godine na iPhone (i na druge uređaje) po EU direktivi i to jamstvo može ostvariti tamo gdje je kupio mobitel.

Pomutnja se javlja zbog tog isticanje jamstva od 12 mjeseci, a to se radi i po Njemačkoj i ostalim zemljama, ne samo kod nas.
Trgovci ističu jamstvo od 12 mjeseci zato što je to proizvođačevo jamstvo i može biti uvjetovano nekim njihovim odredbama u jamstvenom listu.

Jamstvo od 12 mjeseci daje proizvođač i u toj prvoj godini odgovornost je na proizvođaču.
Kupac dakle može reklamirati u tih 12 mjeseci u trgovini ili direktno kod proizvođača i kupac ima jamstveni list na kojem piše 12 mjeseci.

Sve poslije toga perioda je odgovornost prodavatelja jer je njega EU obvezala svojom direktivom da mora dati jamstvo od minimalno 24 mjeseca na uređaje koje prodaje.
To se poslije prvih 12 mjeseci više ne zove "jamstvo" nego "odgovornost za materijalne nedostatke", ali za kupca je to jedno te isto.

Za kupca je jedino bitno da on ima jamstvo 24 mjeseca, i ne mora imati jamstveni list na kojem to piše, dovoljan mu je račun.

Apple se dakle ogradio poslije tih prvih 12 mjeseci i sav dodatni trošak snosi trgovac koji je to dužan po zakonu.
Naravno, uvijek se trgovac može praviti grbav i pokušati odbiti kupca, ali tada se nastupa zakonski prema njima.
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 15:25   #5824
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Bas zgodno jer u EU (a mi smo tam jel) svi mobiteli MORAJU imat 2 godine jamstva. E sad bi sam ja nasao to pojma nemam al nije bilo neki blj sajt.
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Mislim da nismo jedina zemlja u EU koja ima samo 1g. gare za Apple proizvode.
U Mediamarktu žena ispred mene igrom slučaja kupovala novi iPad, blagajnica joj je uručila račun i eksplicitno rekla da uz račun ima godinu dana garancije.

Dal je to isto APP, ne znam, ali je činjenica da Apple daje 1 godinu SVOJE garancije na proizvode, a na prodavaču je onda da pokrije još jednu godinu garancije. Bar ja tako to razumijem.

DE: http://www.apple.com/de/legal/statutory-warranty/
UK: http://www.apple.com/uk/legal/statutory-warranty/

Pitanje je što onda kad je apple proizvod kupljen u apple dućanu ili direkt s njihovog sajta?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 15:28   #5825
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Pitanje je što onda kad je apple proizvod kupljen u apple dućanu ili direkt s njihovog sajta?
Pa ništa, imaš 2 godine isto, Apple je u tom slučaju trgovac i obvezuju ga prava kao i druge trgovce.
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 18:56   #5826
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
Ne znam šta je taj pravnik tebi rekao ali ovo što pričaš nema veze s ničime.

Ajde da razjasnimo ovo više.
Ukratko, svatko ima jamstvo 2 godine na iPhone (i na druge uređaje) po EU direktivi i to jamstvo može ostvariti tamo gdje je kupio mobitel.

Pomutnja se javlja zbog tog isticanje jamstva od 12 mjeseci, a to se radi i po Njemačkoj i ostalim zemljama, ne samo kod nas.
Trgovci ističu jamstvo od 12 mjeseci zato što je to proizvođačevo jamstvo i može biti uvjetovano nekim njihovim odredbama u jamstvenom listu.

Jamstvo od 12 mjeseci daje proizvođač i u toj prvoj godini odgovornost je na proizvođaču.
Kupac dakle može reklamirati u tih 12 mjeseci u trgovini ili direktno kod proizvođača i kupac ima jamstveni list na kojem piše 12 mjeseci.

Sve poslije toga perioda je odgovornost prodavatelja jer je njega EU obvezala svojom direktivom da mora dati jamstvo od minimalno 24 mjeseca na uređaje koje prodaje.
To se poslije prvih 12 mjeseci više ne zove "jamstvo" nego "odgovornost za materijalne nedostatke", ali za kupca je to jedno te isto.

Za kupca je jedino bitno da on ima jamstvo 24 mjeseca, i ne mora imati jamstveni list na kojem to piše, dovoljan mu je račun.

Apple se dakle ogradio poslije tih prvih 12 mjeseci i sav dodatni trošak snosi trgovac koji je to dužan po zakonu.
Naravno, uvijek se trgovac može praviti grbav i pokušati odbiti kupca, ali tada se nastupa zakonski prema njima.
ok, ako je on u krivu onda ovako, jel znaš ti što je direktiva? očito neznaš, prouči http://hr.wikipedia.org/wiki/Direktiva_%28EU%29 ''.Zato se direktivom zadaje cilj koji se mora postići, dok su države članice obvezne prenijeti direktivu u svoj nacionalni sustav, birajući pritom formu (zakon, podzakonski akt i sl.)''

Znaš li ti što će se desiti kada dođeš u dućan i pozoveš se na EU direktivu? isto ono što si mi napisao u quotanom postu - ''ali ovo što pričaš nema veze s ničime.''

I najbitnije, imaš li bar jedan dokazani slučaj gdje je netko nakon 12mj. ostvario garanciju, baš crno na bijelo imaš li papir/dokaz bilo kakav, gdje možeš to što pričaš dokazati u praksi.

Ako nemaš onda mi je sve jasno. Floskule koje brljezgaš po forumu, ništa više. Pa tmobile bi milijunske kazne plaćao da daje 1 godinu a EU je naredio dvije, ali eto, ti mi dokaži da netko nakon 13 mjeseci reklamira ajfon i ostvaruje garanciju, onda sve što si napisao ima smisla. Kažeš jamstvo i materijalni nedostaci su isto? Nisu. čitaj i to 400-422 mat. ned. a 423 na dalje je garancija, prouči i to.

A ako želiš pred europskim sudom tjerat pravdu radi ajfona, samo daj, 30k eura parnica i dobro.

Suma sumarum svega, daj mi neki dokaz da to što si napiusao vrijedi, da je netko reklamirao ajfon s 13 mjeseci i uspio. Pa giganti poput tmobajla sigurno nisu prčija tipa protis da će zavaljat nekog za tako velike stvari.

Mi smo u fazi implementacije, to jest imamo direktivu, a dok se to ne stavi u opticaj, sumnjam da ću dobiti uspješan slučaj reklamacije ajfona nakon 12. mjeseci od strane tebe
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 19:37   #5827
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
EDIT:

Onda imamo 24 mjeseca na iPhone i gotolo
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 19:38   #5828
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
@mamutarka:
Prilično bahato nastupaš s obzirom da ti je znanje o zakonima ravno nuli.
Krenimo redom.

Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
konzultirao sam se s pravnikom jednim, drek je to, ja nisam čitao baš zoo članak 400-422, no tamo je odgovor, garancija 2 godine vrijedi recimo ako sam ja nakon 15 mjeseci otvorio ajfon, i skužio da mu fali home tipka, tad vrijedi. tako nekako sam ja to skužio
Već si ovdje pokazao da ne znaš uopće šta pričaš, kakvo otvaranje iphone i kakve sve to veze ima s bilo čime?
I nakon takve izjave ideš meni nešto pričati?

Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
ok, ako je on u krivu onda ovako, jel znaš ti što je direktiva? očito neznaš, prouči http://hr.wikipedia.org/wiki/Direktiva_%28EU%29 ''.Zato se direktivom zadaje cilj koji se mora postići, dok su države članice obvezne prenijeti direktivu u svoj nacionalni sustav, birajući pritom formu (zakon, podzakonski akt i sl.)''
Hvala što mi linkaš wikipediju i što još jednom pokazuje da apsolutno ništa ne razumiješ.
Prije pola godine je EU donosila zadnju direktivu koja se tiče potrošača, istoga dana je usvojena u svim zemljama članicama:
http://zastita-potrosaca.org/stupila...ima-potrosaca/

Citiraj:
Znaš li ti što će se desiti kada dođeš u dućan i pozoveš se na EU direktivu? isto ono što si mi napisao u quotanom postu - ''ali ovo što pričaš nema veze s ničime.''
Fala bogu pa se neću u dućanu pozivati na EU direktivu nego na naš zakon u koji smo to sve odavno usvojili.

Citiraj:
Zakon o obveznim odnosima:
(1) Prodavatelj odgovara za materijalne nedostatke stvari koje je ona imala u trenutku prijelaza rizika na kupca, bez obzira je li mu to bilo poznato.
...
(2) Prodavatelj ne odgovara za nedostatke koji se pokažu pošto proteknu dvije godine od predaje stvari, a kod trgovačkog ugovora šest mjeseci.
Dalje:
Citiraj:
Ako uočite kvar ili nedostatak na proizvodu, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke, trgovca morate obavijestiti u roku od dva mjeseca otkako ste ustanovili kvar.

U roku od dvije godine od dana kupnje potrošač se može pozvati na odgovornost za materijalne nedostatke ako je u roku obavijestio trgovca o nedostatku.
https://www.gov.hr/moja-uprava/prava...edostatkom/183

Citiraj:
I najbitnije, imaš li bar jedan dokazani slučaj gdje je netko nakon 12mj. ostvario garanciju, baš crno na bijelo imaš li papir/dokaz bilo kakav, gdje možeš to što pričaš dokazati u praksi.
Ako su svi kupci ovako pametni kao i ti, normalno da ne mogu ništa ostvariti.
Meni ne treba nikakav tuđi slučaj, ja znam da bi ja svoja prava ostvario, za tebe nisam siguran.

Ovo sve dalje što si napisao ni ne želim komentirati, to su tolike gluposti da nisu vrijedne komentiranja.

I za kraj svega, mogu ti samo reći, pa pobogu čovječe, jesi li ti stavio ove linkove:
http://i.imgur.com/wHRWrw0.jpg
http://i.imgur.com/Mj7ZEzc.jpg

Imaš li ti oči i znaš li pročitati odgovor ministarstva? Jesu ti boldali i podvukli da imaš 24 mjeseca da reklamiraš?
I još su ti naglasili da ti ni ne treba garantni list, baš kako sam ja i ranije rekao.
Daj si isprintaj taj odgovor ministarstva i zalijepi na čelo, lol.

Ovo je nevjerovatno....
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 20:06   #5829
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
I moram navesti još jedan link od EU, ovdje je sve toliko jasno napisano da će čak i mamutarka to uspjeti shvatiti:
http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_hr.htm

Sve piše, a evo i posebno za Apple, Sony (plastation) i slične kompanije:
Citiraj:
Primjer

Dvogodišnje jamstvo ne može se skratiti komercijalnim jamstvom

Carla je kupila sušilo za kosu sa šestomjesečnim jamstvom prodavača.
Kada se nakon osam mjeseci pokvarilo, vratila ga je u trgovinu. Prodavač joj je rekao da je jamstveni rok istekao i da nema pravo na povrat novca.
Carla je ispravno istaknula da prema zakonodavnom aktu EU-a o zaštiti potrošača ima pravo na jamstvo od dvije godine i da se prodavačevim šestomjesečnim jamstvom nudi samo dodatna zaštita.
I moram napomenuti, sva ta prava su na snazi u svim državama EU pa i u HR, da ne bi mamutarka opet provalio da mi tek nešto trebamo usvojiti.
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 20:26   #5830
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Ok ovako, vrijeđanje itd. neću reagirat i nastavljat u tom tonu, samo daj.

Pročitao sam sad 20 članaka valjda na ovu temu, od playstationa do ajfona itd. Je, direktiva je usvojena kod nas, istina. No nakon 12 mjeseci ti ćeš doći tamo i više se ne radi o GARANCIJI, nego o materijalnom nedostatku. I ti ćeš onda ići na sud dokazivati s tmobileom da si u pravu? A oni će ti reć da imaš ogrebotinu ili nešto šesnaesto, i sve pada u vodu.

Ja ti opet napominjem, kako bi ti to ostvario? poprilično si uvjeren da bi, pa napiši nama koji neznamo kako bi tekla procedura dokazivanja pred sudom i tmobile pravnom službom koja valjda ima sigurno takovih dnevno kolko hoces. Ali nisam cuo da je itko ostvario to, dok mi to ne dokazes džabe mi piskaranje. Te slike sam stavio tu jer sam na bug forumu vidio iste, pa ih htio protumačiti to jest da mi netko potvrdi jel uspio nakon godinu dana reklamirat mob, to me zanima kao vjerujem sve ovdje.
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.12.2014., 20:34   #5831
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
No nakon 12 mjeseci ti ćeš doći tamo i više se ne radi o GARANCIJI, nego o materijalnom nedostatku.
To sam ja već ranije i rekao, jamstvo je ono što daje proizvođač, a materijalni nedostaci su ono što obvezuje trgovca.

Citiraj:
I ti ćeš onda ići na sud dokazivati s tmobileom da si u pravu? A oni će ti reć da imaš ogrebotinu ili nešto šesnaesto, i sve pada u vodu.

Ja ti opet napominjem, kako bi ti to ostvario? poprilično si uvjeren da bi, pa napiši nama koji neznamo kako bi tekla procedura dokazivanja pred sudom i tmobile pravnom službom koja valjda ima sigurno takovih dnevno kolko hoces.
Zboga takvih stvari se ne ide na sud i ne znam odakle ti to, ti svoja prava tražiš od inspekcije odnosno ministarstva gospodarstva, i oni određuju vještaka koji će reći da li je reklamacija opravdana ili je korisnikova krivnja.
Ne može biti jednostavnije.
Ovdje je bitno napomenuti da se trgovcu nekada ne isplati ići na vještačenje jer ako ako je kupac u pravu i ako nije njegova krivnja, trgovac mora platiti to vještačenje.

Citiraj:
Ali nisam cuo da je itko ostvario to, dok mi to ne dokazes džabe mi piskaranje. Te slike sam stavio tu jer sam na bug forumu vidio iste, pa ih htio protumačiti to jest da mi netko potvrdi jel uspio nakon godinu dana reklamirat mob, to me zanima kao vjerujem sve ovdje.
Ne znam šta stalno tražiš nekakva dokazivanja?
Jel imaš zakone koji su na snazi? Kad se nađeš u situaciji da trebaš reklamirati svoj iPhone javi se ovdje.

Normalno da su tmobile i vip masi ljudi odbili reklamacije kad ljudi ne znaju svoja prava, ali nije sramota ne znati, sramota je kad te netko upućuje u nešto, a ti se još sprdaš s time i govoriš da su to baljezganja.
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2014., 20:52   #5832
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461